ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
Համաշխարհային պատմություն 8-րդ դասարան
Աշակերտների քանակը՝ 4
Թեմա՝ Հասարակության վերակառուցման հեղափոխական ուղին: Անգլիական հեղափոխությունը
(45 րոպե)
Դասի Տեսլականը |
Դասի նպատակը Դասի ավարտին աշակերտները կկարողանան․․․ |
Կարևոր դրույթները Ի՞նչ գիտելիքներ և հմտություններ են մտնում դասի նպատակի մեջ: |
Անհրաժեշտ նյութերը Ի՞նչ է անհրաժեշտ դասի համար-դիդակտիկ պարագաներ: |
||
ü Սահմանել թե ինչ է հեղափոխությունը, ü Ներկայացնել անգլիական հեղափոխության առանձնահատկությունները ü Բացատրել Սահմանադրական միապետության բնորոշիչ գծերը: |
|
Տետր, գրիչ, դասագիրք, կավիճ, գրատախտակ |
|||
Դասի ընթացքը, մեթոդները |
Գնահատում Նկարագրեք ինչպես պետք է չափեք մասնակիցների առաջընթացը կամ դասի նպատակի իրականացումը: Կցեք ամենօրյա գնահատումը, որը պետք է լինի համաձայնեցված, հավակնոտ, չափելի և իրատեսական:. |
||||
Ընթացիկ հարցերի, ուղղորդված և ինքնուրույն աշխատանքների արդյունքների միջոցով: |
|||||
Դասի սկիզբ 5 րոպե Ի՞նչ են սովորելու աշակերտները: Ինչու՞է դա կարևոր: Ինչպե՞ս է դա կապվում նրանց նախկին գիտելիքների հետ: Ինչպե՞ս են սովորելու : “Do Now”? Խթանիչ վարժություն, եթե կա: |
|||||
Ուսուցչի գործողությունները |
Աշակերտների գործողությունները |
Նյութերը/ Ուսուցչի դերը |
|||
Խթանում: Կապ է ստեղծում «Լուսավորության դարաշրջանը» թեմայի հետ և հարցնում է ովքե՞ր էին «լուսավորիչները»: Ստանալով նախընտրելի պատասխանը, ուսուցիչը, մտագրոհի միջոցով երեխաներին հարցնում է թե ինչն է նրանց մտքում ասոցացվում հեղափոխության հետ: Բոլոր պատասխանները գրի են առնվում գրատախտակին, որից հետո ըստ գրի առնվածի ուսուցիչը սահմանում է թե ինչ է հեղափոխությունը, քանի տեսակ է այն լինում և ինչպես է ընթանում: Ընկալման ստուգում: Հարցեր՝
|
Պատասխանում են ուսուցչի հարցերին, կատարում գրառումներ |
Նյութերը – կավիճ, գրատախտակ, տետր, գրիչ: Ուսուցչի դերը – դասարանում ստեղծել ազատ և անկաշկանդ մթնոլորտ, որպեսզի սովորողները առավելագույն կերպով արտահայտեն իրենց մտածածը: |
|||
Նոր նյութի ներկայացում 15 րոպե: Ի՞նչ են սովորում աշակերտները : Ինչպե՞ս են սովորում այդ նյութը: Արդյո՞ք այս ինֆորմացիան բխում է կարևոր դրույթներից:
|
|||||
Ուսուցչի գործողությունները |
Աշակերտների գործողությունները |
Նյութերը/ Ուսուցչի դերը |
|||
Մանրամասն ներկայացնում է անգլիական հեղափոխության պատճառները՝
Այս ամենը ներկայացնելուց հետո տեղի է ունենում ընկալման ստուգում և հնչում են հետևյալ հարցերը՝ Ընկալման ստուգում ՝ 1.Ինչու՞ անգլիայում ստեղծվեց հեղափոխական իրավիճակ: 2. Ո՞ր կառույցը իրավունք ուներ հարկեր սահմանել: Այնուհետև շարունակում է նոր նյութի ներկայացումը՝ հենվելով հետևյալ փաստերի, իրադարձությունների և սահմանումների վրա՝
Ընկալման ստուգում 1.Ինչու՞ ենք նոր պառլամենտը կոչում երկարատև, քանի՞ տարի այն գործեց, ո՞ր թվականին թագավորը պատերազմ հայտարարեց պառլամենտին: 2. Ե՞րբ մահապատժի ենթարկվեց Չարլզ Առաջինը: Արդյո՞ք առաքինի գործողություն եք համարում թագավորի գլխատումը: Հիմնավորե՛ք ձեր պատասխանը: Այնուհետև բացատրում է նոր եզրույթներ՝
Այս եզրույթների մեկնաբանությունից հետո տեղի է ունենում ընկալման ստուգում և հնչում են հետևյալ հարցերը. Ընկալման ստուգում: 1.Ե՞րբ մահացավ Օլիվեր Կրոմվելը: 2. Ի՞նչ իրադարձություն տեղի ունեցավ նրա մահից հետո: 3. Ինչու՞ 1688 թ. հեղափոխությունը կոչվեց փառահեղ: |
Պատասխանում են ուսուցչի հարցերին, կատարում գրառումներ |
Ուսուցիչը խրախուսում և միավորներ է տալիս լավագույն պատասխանների համար՝ հետագայում այն ընդհանուր գնահատականին ավելացնելու նպատակով (առավելագույնը 1 միավոր): |
|||
Ուղղորդված աշխատանք 15 րոպե Ի՞նչ հնարավորություն է տրվում աշակերտներին աշխատելու: Արդյո՞ք այդ աշխատանքը վերահսկվում, աշակերտներին օգնություն է տրվում: Արդյո՞ք ներկայացված նոր նյութը պատրաստել է աշակերտներին աշխատելու: Կա՞ն սպասելիքներ լսելու, մասնակցելու մյուսներին օգնելու: Արդյո՞ք սովորական կատարվող գործողությունները կազմակերպված են: |
|||||
Ուսուցչի գործողությունները
|
Աշակերտների գործողությունները |
Նյութերը/ Ուսուցչի դերը |
|||
Ուսուցիչը աշակերտներին բաժանում է խմբերի և անցկացնում դեբատ-քննարկում հետևյալ թեմայով: Կո՞ղմ եք հեղափոխություններին թե ոչ: Բերե՛ք փաստարկներ: |
Աշակերտներին հնարավորություն է տրվում նշումներ կատարել և նախապատրաստվել քննարկմանը: |
Նյութեր - A4 թուղթ, գրիչ Ուսուցիչ – հետևելով քննարկման ընթացքին, ուսուցիչը նախապես մշակված գնահատման համակարգի միջոցով (տե՛ս Հավելված 1) միավորներ է տալիս աշակերտներից յուրաքանչյուրին(առավելագույնը 3 միավոր): Հաղթող թիմ է դառնում այն թիմը, որի երկու աշակերտների վաստակած միավորները շատ կլինեն: |
|||
Ինքնուրույն աշխատանք 7րոպե Ինչպե՞ս է ուսուցիչը հնարավորություն տալիս աշակերտներին ինքնուրույն աշխատելու: Արդյո՞ք Նոր նյութի ներկայացման և Ուղղորդված աշխատանքի փուլերը պատրաստել են աշակերտներինին քնուրույն աշխատանքին: Կա՞ն առաջադրանքներ լսելու, մասնակցության և մյուսներին օգնելու : Արդյո՞ք սովորական կատարվող գործողությունները կազմակերպված են: |
|||||
Ուսուցչի գործողությունները
|
Աշակերտների գործողությունները |
Նյութերը/ Ուսուցչի դերը |
|||
Սովորողները գրավոր պատասխանում են ընկալման ստուգման ընթացքում հնչած հարցերին: (տե՛ս Հավելված 2) |
Պատասխանում են թեստային հարցերին |
Նյութեր - A4 թուղթ, գրիչ Ուոսուցիչը հետևում է, որպեսզի արտագրություն չլինի |
|||
Դասի ավարտ 3 րոպե |
|||||
Ամփոփում ենք դասը, անդրադառնում թվականներին, եզրույթներին և հնչեցված մեկնաբանություններին, ինչպես նաև պատասխանում սովորողներին հետաքրքրող հարցերին: |
|||||
Տնային աշխատանք |
|||||
Սովորողները T-աձև աղյուսակով ներկայացնում են Անգլիական հեղափոխության պատճառահետևանքային կապը, մի թևում գրելով Անգլիան հեղափոխությունից առաջ, իսկ մյուսում՝ Անգլիան հեղափոխությունից հետո (տե՛ս Հավելված 3): |
|||||
Հավելված 1
Առաջին թիմ |
Երկրորդ թիմ |
|||
Գնահատում (առավելագույնը 3 միավոր) |
Անուն Ազգանուն |
Անուն Ազգանուն |
Անուն Ազգանուն |
Անուն Ազգանուն |
Գեղեցիկ խոսք |
|
|
|
|
Հիմնավոր փաստարկում |
|
|
|
|
Ուսուցչի կողմից հարցերի պատասխան |
|
|
|
|
Հավելված 2
Թեստային աշխատանք (առավելագույնը 6 միավոր)
Հավելված 3
Անգլիան հեղափոխությունից առաջ |
Անգլիան հեղափոխությունից հետո |
|
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.