Қысқамерзімдіжоспар:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1A Функциялар және олардың қасиеттері (12 сағ.) |
Мектеп: |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімн Мұғалімн Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Функцияның аралықтағы монотондылығы. Функцияның шектелуі. |
|||||||||||||
Оқыту мақсаты |
Оқушылар: 10.5.1.1 функцияның аралықтағы монотондылығы ұғымын біледі; 10.5.1.2 функцияның аралықтағы монотондылығын күрделі емес жағдайларда дәлелдейді; 10.5.1.3 шектелген функцияның анықтамасын біледі және сондай функцияларға мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: - функциялардың қасиеттерін (шектелуі, монотондылығы, периодтылығы, жұп-тақтығы, үздіксіздігі) анықтайды; - берілген функцияға кері функцияны таба біледі; - күрделі функция түсінігін біледі. |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді - аралықтағы монотонды функциялар ұғымын біледі; - функцияның аралықтағы монотондылығының күрделі емес жағдайларын анықтама бойынша дәлелдейді. - шектелген функцияның анықтамасын біледі. |
|||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: кері функция; - монотондылық; - функциялардың шектелуі Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: -функция шектелген болуы үшін …; - функция монотонды болу үшін… |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
*Академиялық шыншылдық, толеранттылық *Ж.А білу және түсіну: тұрақты даму,әлеуметтік әділеттілік және теңдік *Ж.А құндылықтары:әлемдегі және қоршаған ортадағы жағдайларды жақсартуға белсенді қатысуға шешім қабылдау *Ж.А.дағдылары: өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика |
|||||||||||||
Негізгі дағдылары |
АКТ қолдану дағдылары: интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар |
|||||||||||||
Бастапқы білім
|
Сызықтық,
квадраттық, бөлшек-рационал функциялардың және y
= |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу. Топтарға бөлу. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау |
Слайд 1.
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин.
10 мин.
5 мин
10 мин
10 мин
5 мин.
10 мин
5 мин
|
IІ. Білімді өзектендіру. 1. Функцияның анықтамасын беріңдер. 2. Суретте кескінделген функцияның графигін формуланың көмегімен беріңдер. ІІІ. Жаңа материал. 1-суретте кескінделген қандай да
бір у = f (х)функциясыныңанықталу облысы
[–5; 4] аралығында. Анықтама.
басқаша(егер аргуметтің үлкен мәніне функцияның үлкен мәні,аргуметтің кіші мәніне функцияның кіші мәні сәйкес келсе, ондафункция өспелідеп аталады.
басқаша(егер аргуметтің үлкен мәніне функцияның кіші мәні, аргуметтің кіші мәніне функцияның үлкен мәні сәйкес келсе, онда функциякемімелідеп аталады.
Кейбір функциялардың монотондылығын дәлелдеп көрейік. f(х) =
f(х2) – f(х1) =
IV. Жұппен жүмыс.(карточкаларзерттеу элементтерімен):
Оқушылар жұппен жұмыс
жасайды кейін қорытындылайды: Егер k > О,болса у = kx +m бүкіл сан түзуінде өспелі. Егер k < 0,болса у = kx +m бүкіл сан түзуінде кемімелі. Мысал-1. y = 2 – 5x функциясын қарастырайық. Шешуі. 1.Анықталу облысы: D(y)= (- ∞ ; + ∞). 2.Анықталу облысы D(y) – дан кез келген аргументтің мәндерін, x1 < x2 болатындай x1 және x2 таңдап аламыз 3.Функцияның мәндерін есептейміз: f (x1 )= 2 – 5 x1және f (x2 )= 2 – 5 x2 . 4. Сандықтеңсіздіктерқасиетібойынша: – x1> – x2 болғанда 2 – 5 x1> 2 – 5 x2 . 5. Яғни, x1 < x2 болса,онда f (x1 ) > f (x2 ), демекберілгенфункцияанықталуоблысында D(y) –дакемиді. ·
n натурал көрсеткішті f(х) = хn функциясы
n жұп болғанда [0; + ·
n тақ болғанда f(х) = хn
функциясы барлық анықталу облысында өспелі, яғни (–
у =
х2 функциясын[0, + у = х2 функциясын ( - - х1 > - х2 - х1 және - х2 теріс
емессандар, (-х1)2 > (-х2)2, f(x1) > f(x2) . Яғни , х1 < х2 болса,онда f(x1) >f(x2). Сондықтан у = х2 функциясы ( - ·
кері пропорционалдық, яғниf(х) = 3. Монотонды функциялардың кейбір қасиеттерін қарастырайық.
V. Есептер шығару. Сыныппен жұмыс. 1. Берілген функцияның өсу, кему және тұрақтылық аралықтарын анықтаңдар. Берілген функция үздіксіз бе?
2. Функцияның ![]() Мысал 2. у = 9түзуіf(х) = Шешуі : у = Мысал 3. Теңдеуді шешіңдер: х3 – Шешуі: х = 1 –теңдеудің шешімі екенін оңай көруге болады. Бұл теңдеудің басқа түбірлерінің жоқ екендігін көрсетейік.Шынында да, у = х3 – у =
– Жұппен жұмыс: Монотондылыққа зерттеңдер Жұппен
жұмыс барысында бір-біріне монотонды функцияның
қасиеттерін қалай қолданған ойларымен
бөліседі. 32.1. 68-71суреттерде графиктері көрсетілген функциялар өспелі ме?
32.2. 72-75 суреттерде графиктері көрсетілген функциялар кемімелі ме?
32.3. 76-79 суреттерде графиктері көрсетілген функциялардың өсу, кему аралықтарын табыңыз. Анықтама. Анықталу
облысының кез келген нүктесіндегі f (x) функция
мәндерінің абсолют шамасы белгілі бір b>0 санынан кіші немесе
оған тең болса, яғни Функция өзінің барлық мәндерінен қралған жиын қалай шектелген болуына қарай сәйкесінше шектелген жоғарыдан шектелген төменнен шектелген деп аталады. Мұның геометриялық мағынасы функцияның графигі сәйкесінше жолақта жоғарыдан шектелген жарты жазықтықта және төменнен шектелген жарты жазықтықта жатыр дегенді білдіреді. 1-мысал. Функция y = x2 төменнен
шектелген және 2- мысал. Функция y = – x2
- жоғарыдан шектелген және 3 мысал.y = x функциясы 4-
мысал. y = f(x) функциясы Есептер шығару. 1 мысал.
Шешуі.
Көрсетілген аралықта функция шектелген бе және қай функция тек қана жоғарыдан, ал қай функция тек қана төменнен шектелген. №255. №85.
VI. Үйге тапсырма 1. g(х) функциясының кемімелі екенін дәлелдеңдер: а) g(х) = 2. f(х) функциясының өспелі екенін дәлелдеңдер: а) f(х) = 3. теңдеуді
шешіңдер:х2 +
Рефлексия:
|
Слайд 2 Макарычев, Н.Г.Миндюк, К.И. Нешков Слайд 3 Слайд 4
Слайд 5 Слайд 6
Карточкалар
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
Слайд 11
|
||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
||||||||||||||
|
||||||||||||||
Ә.Б. меңгерушісі: ____________
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.