Қысқа мерзімді жоспар: Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тригонометрия |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
бірлік шеңбердегі
координаталары (cos |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді бірлік шеңбердегі координаталары (cos |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: синус, косинус, тангенс, секанс, косеканс, котангенс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Академиялық шыншылдық, өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу. Сабақ үрдісінде сөйлеу мәнерін, математикалық тілді дұрыс қолданады. Оқушылардың бір –біріне көмек қолын созады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі дағдылар |
Сыни ойлау дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Бұрыштың градустық және радиандық өлшемдері, шеңбер элементтері, тригонометриялық кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. · Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу. · Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау. · Сабақтың алдында сыныптағы психологиялық ахуалды жақсарту мақсатында оқушыларды тригонометриялық функциялардың атауы бойынша бөліп, «Ассорти» тренингін өткізу. · Топқа бөлу. · Өзін-өзі бағалау парақтарын тарату. |
Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
15 мин.
15 мин
|
II. Жаңа материал. Синус және косинус Анықтама. Егер М нүктесі сандық шеңберде t санына сәйкес келсе, онда М нүктесінің абсциссасын t санының косинусы деп атайды және cos t деп белгілейді, М нүктесінің ординатасын t санының синусы деп атайды және sin t деп белгілейді. Егер М(t)=M(x;y), онда х= cos t, y= sin t.
егер М нүктесі бірінші ширекте болса, онда x > 0, y > 0; егер М нүктесі екінші ширекте болса, онда x < 0, y > 0; егер М нүктесі үшінші ширекте болса, онда x< 0, y < 0; егер М нүктесі бірінші ширекте болса, онда x > 0, y < 0. Бұл синус және косинустың сандық шеңбердің ширектердегі сәйкес таңбаларын құруға мүмкіндік береді.
Біз атап өткендей сандық шеңбердің теңдеуі Бірақ х= cos t, y= sin t, демек, cos t, sin t мәндерін есептеу үшін кесте құрастырамыз. Кесте 1. Кесте 2.
1-мысал. cos
t, sin t есептеңдер, егер а)
Берілген екі сандардың қайсысы үлкен: sin1немесе sin 2? 3-мысал. Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар: sin 3, cos 4, sin 7, cos 7. Синус пен косинустың қасиеттері: 1.Кез келген t үшін орындалады: sin (-t) = -sin t cos (-t) = cos t. 2.t-ның кез келген мәні үшін мына теңдіктер ақиқат: sin
(t+2 cos
(t+2 Тангенс және котангенс Анықтама. t санының синусының сол санның косинусына қатынасы t санының тангенсі деп аталады және белгіленеді: tgt. t санының косинусының сол санның синусына қатынасы t санының котангенсі деп аталады және белгіленеді: сtgt.
Синус пен косинустың сандық шеңбердегі таңбалар кестесіне сүйеніп келсі кестені оңай құрастыруға болады: Кесте 3.
4-мысал. Есептеңдер: а)
tg
Кесте толтырамыз:
Кесте 4.
Тангенс және котангенстің қасиеттері 1. t –ның кез келген мүмкін мәндерінде мына теңдіктер орындалады: tg (-t) =-tg t ctg (-t) =-ctg t 2. t –ның кез келген мүмкін мәндерінде мына теңдіктер орындалады: tg (t+ ctg (t+ tg (t+ ctg (t+
sin t және cos t-ны есептеңдер, егер: №13.1 А)
t=0; Б)
t= Есептеңдер: №13.4 А)
B)
cos Өрнектің мәнін табыңдар: 13.6 B) C) Есептеңдер: 13.13. A)
cos 1+cos (1+ B)
sin 2+sin (2+ Таңбасын анықтаңдар: 13.20. А)
sin 13.21. A) sin (-2); B) cos 3; C) sin 5 13.32. Өрнектің мағынасы бар ма: А) B) |
Карточкалар
Кеспелер.
Әбілқасова А., Алгебра . 9-класс.
Қосымшалар
Макарычев Ю.Н. Алгебра. 9-класс
Карточкалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин. |
Үй жұмысы. Есептеңдер: 13.5. А)
sin (- B)
cos Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар: 13.38. A) B)
13.39. A) sin 2, sin 3, cos 4, cos 5; B) cos 3, cos 4, cos 6, cos 7. Кері байланыс. «Табыс сатысы» әдісі бойынша кәдімгі сатының суреті беріледі. 1-ші баспалдағы Мен............. БІЛЕМІН, 2-ші баспалдағы Мен ............ ТҮСІНЕМІН, 3-ші баспалдағы Мен ............... ЖАСАЙ АЛАМЫН |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.