5кл қмж Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесінің "Лагеръге жолдама" бөлімі
Оценка 4.7

5кл қмж Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесінің "Лагеръге жолдама" бөлімі

Оценка 4.7
Занимательные материалы
docx
преподавание
06.02.2020
5кл қмж Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесінің "Лагеръге жолдама" бөлімі
Б.Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" поевсінің "Лагеръге жолдама" бөлімін өтуде, оқушылардың қызығушылығын арттыр а отырып, жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында құрылған қысқа мерзімді жоспар үлгісі
30.01.2020кожа.docx

ҰМЖ-ның ІІ тарауы: «Адамгершілік –асыл қасиет»

Мектеп: №75 жалпы білім беретін орта мектебі

САБАҚ: Қазақ әдебиеті    

Тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Лагерьге жолдама

Күні:  30.01.2020

Мұғалімнің аты-жөні:  Дукалова А.Б

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Оқу мақсаты

5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті  арқылы образын ашу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың мазмұнын біледі, түсінеді. Кейіпкерлерді ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:шығарманың сюжеттік дамуын сипаттап, рет-ретімен орналастыра алады.

Ойлау деңгейі

Қолдану, талдау

Бағалау критерийі

1.Шығарманың сюжеттік дамуын талдай алады.

2.Кейіпкердің тұлғалық ерекшелігін талдайды.

3.Хат жазады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Мәтін мазмұнын білетін болады. Сұрақтарға жауап береді, мәтіндегі сөздердің мағыналарын түрлеріне қарай ажырата алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Хикаят-приключение-adventure  (әдвенчэ)

Есім-имя-name (нэйм).

Мінездеме-характеристика-characteristic (характеристик).

 Бақа-лягушка-frog (фрок).

Педкеңес-педсовет-teachers consil (тичерс кәнсл).

Мектеп-школа-school (скул).

Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Біз балалық шақтың хикаяларын түсіндік.

Не себепті «Қара көже» атайтынын білдік.

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пән байланыс

Музыка, қазақ тілі, география

Алдыңғы оқу

Автор туралы біледі, оқушылар бұл хикаятпен бастауыш сыныптан таныс. Кинодан көргендерін  еске түсіреді.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

9 мин

1мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылар, бүгінгі көңіл күйлеріңіз қалай? Барлығымыз бармақтарымыз арқылы дәл қазіргі сәттегі көңіл күйімізді көрсетеміз

https://emojio.ru/images/apple-b/1f44d.png          https://emojio.ru/images/apple-b/1f44d.png            https://emojio.ru/images/apple-b/1f44d.png

(керемет)     (орташа)         (нашар)

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

«Ішкі-сыртқы шеңбер» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау.

1.Хикаят дегеніміз не?

(Хикаят (повесть) – романнан кіші, әңгімеден үлкен шығарма. Ол баяндау түрінде қара сөзбен жазылады. Бұл – эпикалық проза жанрының бір түрі)

2.Бердібек Соқпақбаевтың қандай шығармалары бар?

(«Он алты жасар чемпион», «Бақыт жолы», «Алыстағы ауылда», «Балалық шаққа саяхат», «Дала жұлдызы», «Аяжан», «Гауһар», «Өлгендер қайтып келмейді» тағы басқалар)

3.Шығармадағы Қожабергеннің басты прототипі кім?

(Автордың өзі)

ҚБ: Мадақтау  Смайлик

 

Топқа бөліну.

Қолдан жасалған қайық, ұшақ, шие, бақа, бас киімдердің макеті арқылы топқа бөліну. Өзінің қалаған затын алған оқушы сәйкесінше «Қожаның үйіне», «Жанардық үйіне», «Майқанованың үйіне», Сұлтанның үйіне, Жантастың үйіне орналасады.

Қожаның монологі

«Лагерь туралы жыр» видеоролик қарау

Мұғалім сөзі: Бұл әуен таныс па, балалар?

Көгершіндер әкелген конверттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер

 

 

 

 

 

 

 

Қағаз қиындылары

 

 

АКТ мүмкіндігі

Сабақтың ортасы

25  мин

 

Түсіну

Қолдану

Талдау

 

 

 

 

18 мин

 

 

 

1 мин

 

1 – тапсырма: «Зерттеу картасы» әдісі

1топ: Топта бір оқушы “Лагерьге жолдама” деген тақырыпты  оқиды, бір оқушы маңызды оқиғаларды түртіп алып отырады, қалған топ мүшелері тыңдап отырады.

2топ: Т кестесін толтырады. Жантас пен Қожаға мінездеме береді    

3топ: Топтастыру Қожаға.

4топ: Ақпаратты сүзу. Суреттерді орнына қойып сол арқылы түсінікті қысқаша айтып шығады.

5топ: «Бес жолды өлең» арқылы мінездеме беру («Синквейн» әдісі)

 

ҚБ жауап берген топқа тыңдаушы топтар   тиын беріп отырады.

2– тапсырма:

«Әріптер сөйлейді» тәсілі арқылы «Қожаберген» сөзіндегі әріптерді сөйлетеді. Бірінің айтқан сөзін екіншісі қайталамау керек.

Қ- қамқоршы

О- оқушы

Ж- жайдарлы

А- ақылды

Б- бақытты

Е- еріншек

Р- рақымды

Г- гәпшіл

Е- есті

Н- намысшыл

 

 

 

 

Плакат, маркер,стикер, оқулық,  кинодан үзінді

Жинақтау

5 мин

 

1 мин

 

 

Сабақтың соңы

6 мин

 

 

 

Үй тапсырмасы:  «Лагерьге жолдама» бөлімін оқу

Сабақты қорытындылау. Рефлексия

 ҚБ: Мадақтау   Оқушылар жинаған тиындарын санап өтеді. «Алма ағашы»

Оқушылар тапсырманы түсінген, қызықты болған болмағаны туралы стикерге өз ойларын жазып, тақтада ілініп тұрған алма ағашына іледі.

 

Смайликтер, стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мектеп директорының оқу
ісі жөніндегі орынбасары О.Бегжанов

Тексерілді: _____________                                                          Күні: ____________

 

 

Ашық сабақ

Тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің атым  Қожа» повесі  «Лагерьге жолдама» бөлімі

Класы: 5

 

 

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: ДукаловаА.Б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 – 2020 оқу жылы, Ақтөбе


 

МЖ-ның ІІ тарауы: «Адамгершілік –асыл қасиет»

МЖ-ның ІІ тарауы: «Адамгершілік –асыл қасиет»

Хикаят дегеніміз не? (Хикаят (повесть) – романнан кіші, әңгімеден үлкен шығарма

Хикаят дегеніміз не? (Хикаят (повесть) – романнан кіші, әңгімеден үлкен шығарма

Сабақтың ортасы 25 мин

Сабақтың ортасы 25 мин

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
06.02.2020