ҰМЖ тарауы: IV бөлім: Крест жорықтары
|
Мектеб «Б.Тұрсынов атындағы орта мектебі»КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бутабаева Жанаргуль Орысбаевна
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.2.6 – картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Крест жорықтарының себептерін анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: 1-4крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтап,картадан даму динамикасын белгілейді Кейбір оқушылар: Картада оқиғаларды белгілей отырып, крест жорықтарының батыс және шығыс елдеріне тигізген зардаптарын жіктейді
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
-Крест жорықтарының себептерін анықтау, -Крест жорықтарының ұйымдастырудағы шіркеудің рөлін сипаттау, -1-4 крест жорықтардың бағыттарын контурлы картасында белгілеу
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: оқушыларға орта ғасырдағы адамдар үшін Иерусалим қаласының маңыздылығын көрсететін «Аспан патшалығы»атты көркем фильмнің үзіндісін көрсету,ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: Оқушыларға Урбан II сөзі жазылған мәтінді, Иерусалимнің жердің орталығы ретінде бейнелейтін ортағасырлық картасын және Крест жорықтарының себептері мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: Клермон,Константинопол, Иерусалим,Венеция қалалардыжәне 1-4 крест жорықтардың бағыттарын контурлы картада белгілеп жазба жұмыстарын орындау. Айтылым:барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Пәнге тән лексика мен терминология:Крест жорықтары, крестшілер Ордені, Қасиетті жер, Құдай қабірі, Рим папасы, Урбан II, Салах-ад-дин, Арыстан жүректі Ричард. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Омейя билік құрған кездегі әр түрлі өзгерістермен/ жетістіктермен сипатталады...
Ең маңыздысы Омейя басқарған кезде әлуметтік, экономикалық, саяси, мәдени, ғылыми, философиялық, архитектуралық .... болған
Ең маңызды өзгеріс немесе жетістік ... болған. Дереккөз нені хабарлайды/ көрсетеді? Еуропалық католиктердің исламға қарсы не крест жорықтарын ұйымдастырудың бірінші себебі, .... болды. Басқа да себептері .... болды. Мен бұл дереккөздерден қандай қорытынды шығара аламын? Бұл дерек .... көрсетеді. Мен тағы қандай сұрақтарды қоя аламын ? Менің тағыда білуіме .....қажет болып табылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» бағдарламасының 7 құндылығының бірі «зайырлы қоғам және жоғары руханият» бөлімін басшылыққа аламын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
6.3.2.5ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут
4 минут
3 мину
2минут
2 минут |
1.Сәлемдесу 2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. І тапсырма.Сабақтың тақырыбын анықтау үшін оқушыларға орта ғасырдағы адамдар үшін Иерусалим қаласының маңыздылығын көрсететін «Аспан патшалығы»атты көркем фильмнің үзіндісін көрсету. Содан кейін «Түрткі сұрақ» әдісі арқылы бірнеше сұрақтарды талқылау: 1.Әлемдік қандай дінді білесіңдер? 2. Дін әлемдік соғысқа себеп бола ала ма? 3. Дін үшін қандай соғыстарды білесің? 4. Крест қай діннің белгісі
Оқушылардың ойларын тыңдап болғаннан кейін, олар қасиетті Иерусалим қаласы үшін күресті сипаттайтын жаңа бөлімді оқуға кірісетіндерін айту. Сабақтың тақырыбын хабарлау, оқушыларды оқу мақсаттарымен, тарихи концептісімен және бағалау критерилермен танастыру.
ҚБЖетістік баспалдағы парағын тарату(Жетістік баспалдағы арқылы оқушылардың алға ілгерлеуін бақылаймын) Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты білетіндерін белгілейді
|
Презентация «Крест жорықтары» |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут
10 минут
5 минут
10 минут |
І. Сыныпты қызыл, жасыл, сары түсті стикерлер арқылы шағын топтарға бөліп 1 -3 ке дейін нөмірленеді.
ІІ тапсырма Тарихи дереккөздермен жұмыс.Оқушыларға Урбан II сөзі жазылған мәтінді, Иерусалимнің жердің орталығы ретінде бейнелейтін ортағасырлық картасын және Крест жорықтарының себептерінің тізімін тарату. Оларға осы материалдармен танысып, топтарда сұрақтарды ЖИГСО әдісі арқылы талқылауды сұраймын: 1топ. Мәтінмен жұмыс 1 топ тапсырмасы Крест жорықтарының себептерін анықтаңдар. Крест жорықтарының барысын жіктеңдер Кесте толтыру:
1топтың дескрипторы: -Крест жорықтарының 4 себебін анықтайды; -Крест жорықтарының барысын атайды; 2 топ. Мәтінмен жұмыс. 2 топ тапсырмасы 1.Кедейлер мен рыцарьлардың жорықтартарға қатысудың себеп –салдарын анықтаңыз? 2. Осы жорықтардың нәтижесі қандай болды? Кесте толтыру:
2 топтың дескрипторы: -Кедейлер мен Рыцарьлардың крест жорығына қатысу себептерін анықтайды; -Нәтижесін түсінеді 3топ. 3 топ тапсырмасы 1.Крест жорықтарының тиімді және тиімсіз жақтарын дәлелде? Кесте толтыру:
3 топтың дескрипторы: Крест жорықтарының тиімсіз жақтарын дәлелдейді; Крест жорықтарының тиімді жақтарын дәлелдейді; ҚБ. «Сұрақ конверт» әдісі ІІІ тапсырма Жұптық жұмыс. Оқушыларға крест жорықтарының себептерінің сипатамалары жазылған карточкаларды таратамын.Карточкаларды олардың мазмұны бойынша экономикалық, саяси, әлеуметтік, діни себептер бойынша реттеуді сұраймын
Тапсырма дескрипторы -Крест жорықтарының экономикалық себептерін анықтайды -Крест жорықтарының саясы себептерін анықтайды -Крест жорықтарының әлуметтік себептерін анықтайды -Крест жорықтарының діңи себептерін анықтайды Жұмысты аяқтағанан соң, барлық сыныппен талқылау: Қай себептер басым болды?Неге олай болды деп ойлайсыңдар? Оқушыларды крест жорықтарының негізгі себептері экономикалық себептер болды деген қорытынды жасауларына бағыттаймын.
ІҮ тапсырма Жұптық жұмыс «Картадағы тарих» әдісі.Картамен жұмыс. Оқушыларға крест жорықтарының бағыттары көрсетілген картаны көрсетемін және «Крест жорықтары» атты басып шығарылған контурлы картаны оқушыларға таратамын. Оқушылар жұптық жұмыс жасап, контурлы картаны толтырулары қажет. Тапсырмалар: - Клермон, Константинополь, Иерусалим, Венеция қалаларды контурлы картасында белгілеңіз; - 1-4 крест жорықтардың бағыттарын контурлы картада белгілеңіз - Қандай қорытынды жасауға болады. Жұмысты аяқтаған соң келесі дескрипторларды пайдаланып, жұптар бірін-бірі тексереді: - оқушы аталған қалаларды картада дұрыс белгілейді, - оқушы 1-ші крест жорықтың бағытын дұрыс белгілейді - оқушы 2-ші крест жорықтың бағытын дұрыс белгілейді - оқушы 3-ші крест жорықтың бағытын дұрыс белгілейді, - оқушы 4-ші крест жорықтың бағытын дұрыс белгілейді.
(Кескін картада жұмыс барысында саралау әдісінің қарқыны іске асырылады себебі қарқыны жоғары оқушылар кескін картада қалаларды, крест жорықтарын бағыттарын, белгілейді және қарқыны төмен оқушыларға көмек көрсете алады). Саралаудың қарқын әдісі іске асады
ҚБ: Дескрипторға сүйеніп кері байланысты өзім ауызша жасаймын |
Презентация Бейне баян:Крест жорықтарының рыцарьлары https://www.youtube.com/watch?v=RnGEEZXWKM4 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 минут
6 минут
2 минут
2 минут |
Ү тапсырма Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.
Крест жорықтарын нәтижесімен сәйкестендір
ҚБ. Ойлан-жұптас-бөліс.Оқушылар сәйкестендіруді жеке орынаған соң, жұп болып талқылайды,топ болып талқыға түседі. «Жетістік баспалдағы » әдісі арқылы оқушылар өзін- өзі бағалайды. Оқушылар сабақтың соңында өз білімін қандай дәрежеде тұрғаның белгілеп көрсете алады, және анықтама береді
Рефлексия Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» Мен бүгін...................білдім Мен үшін....................қызық болды Маған тапсырмалар орындау...................................болды Үй жұмысы: Барлық оқушылар: Крест жорықтары тақырыбын оқиды. Оқушылардың басым бөлігі: 1-4крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтап,картадан даму динамикасын белгілейді Кейбір оқушылар: Картада оқиғаларды белгілей отырып, крест жорықтарының батыс және шығыс елдеріне тигізген зардаптарын жіктейді
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың коммуникативтік дағдылары анықталады. Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ айтылым, тыңдалым дағдысы ерекше оқушылардың қажеттілігі ескерілді. |
Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады. |
Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойынға жаттығулар жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.