Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 8.04.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 Сабақ № 11-12 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Шынайы өмірдегі үдерістердің графиктерін оқу және интерпретациялау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.5 графиктерді пайдаланып шамаларды табады және зерттейді, функция графигін түсіндіре алады, функцияның аргументке тәуелділігін анықтай алады; 7.5.1.6 кестелік берілгендер көмегімен графиктерді салады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Графиктерді оқи білу; графиктердің берілгендеріндегі функция мен аргументтің арасындағы тәуелділікті анықтай алады;берілген жағдай бойынша графикті тұрғыза біледі;дәстүрлі емес жағдайларда сыни тұрғысынан ойлау арқылы ойларын дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты – зерттелген функциялардың графигін салу алгоритмін сипаттайды; – кері пропоционалдық коэффиценті k – ның таңбасы мен оның графигінің координаталық ширектегі орналасу ерекшілігі арасындағы байланысты түсіндіреді. Бөлім бойынша лексика және терминология – тәуелділік; – функция, тәуелді айнымалы; – аргумент, тәуелсіз айнымалы; – функцияның мәні; – функцияның анықталу облысы; – функцияның мәндер жиыны; - функцияның берілу тәсілдері, – функция графигі; – сызықтық функция; – сызықтық функцияның бұрыштық коэффициенті; – парабола, кубтық парабола; – парабола төбесі, параболаның тармақтары; – гипербола. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер – берілген функцияның графигі ... координаталық ширектерде орналасқан; – функцияның графигі... (координаталар басы нүктесі және т.б) арқылы өтеді; – функциялар графиктерінің қиылысу нүктесі(лері); – график абсциссалар осін ... нүктесінде қияды; – график ординаталар осін... нүктесінде қияды; – парабола тармақтары (жоғары, төмен) бағытталған, өйткені ... ; – функцияның графигі ... симметриялы; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау, өзара қарым – қатынаста сын тұрғысынан ойлау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Сызу, физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту презентация және ActivInspire- мен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Квадраттық, кубтық және модульді функция |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
5 минут |
І. Ұйымдастыру: (оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру және ынталарын сабаққа аудару). Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру: ІІ. Оқушы білімін жүйелеу: 1. Алдыңғы сабақта біз не өттік? (функция) 2. Қандай функцияларды білесіздер? (Сызықтық, квадраттық, кубтық, модуль) 3. Функцияларды қандай түрде беруге болады?(аналитикалық, кестелік, графиктік, сөзбен) 4. График дегеніміз не? (координаталық жазықтықтағы сызық, екі параметр арасындағы тәуелділік) 5. Графиктің тілі туралы не айта аламыз? (акпаратты көрнекілікпен беру) Шыныменде, ал кане графиктің өмірде қолданылуын қарастырайық Мысал келтірейік
|
Ә.Н. Шыныбеков 7 - сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
IV. Жаңа тақырыпты ашу Мысал қарастырайық: Қорытпаның қасиеттерін білу үшін оны бірнеше рет қыздырып содан кейн оны салқындатқан.Суретте қорытпаның уақытқа байланысты өзгеріс температурасының графигі көрсетілген. Сұрақ: A) Басталғаннан кейін 1 сағат өткеннен кейінгі температура қандай болған? B) 5 сағаттан кейін, 8 сағаттан кейін? C) Қорытпаны ең максимал қыздыру температурасы? D) Қорытпаны ең минимальды суыту температурасы? E) Қорытпаны неше рет қыздырған? F) Анықталу облысы? G) Мәндер жиыны?
Тапсырмада қандай параметрлердің арасындағы тәуелділік көрсетілген? (қорытпаның температурасы мен уақыт арасындағы тәуелдәләк) Бірлік кесінділерге қандай өлшем бірлік сәйкес келеді?
Дескриптор:
Жеке тапсырма Графикте ауа темперетурасының тәуліктік өзгерісі келтірілген Графикті пайдаланып сұрақтарға жауап беріңіздер және кестені толтырыңыздар
в) Бұл күндегі ең жоғарғы температура қандай болды? г) тәуліктің қай кезінде температура жоғарлады? д) Оң болды ?
4. Жұппен жұмыс (сын тұрғысынан ойлауын дамыту, координаталық жазықтыққа зейіндерін аудару, басқаларды тыңдай білу)
Кесте бойынша графиктің тәуелділігін пайдаланып график тұрғыза білу. Сатып алған дәптер санының сатып алу бағасына тәуелділігі.
Отада жасағаннан кейін аурудың қызуын сағат сайын өлшеп кестеге жазып отырған.
Бір оське уақытты екіншісіне адам денесінің қыщуын белгілеу (0,1 С – 1 клетка, 1 ч – 1 клетка) Шартты ноль t=10 сағ, T= 37,5
5. Шығармашылық тапсырма Дене шынықтыру сабағында сіздер допты лақтырып жатырсыздар осының графигін сызыңыздар және ол қандай өлшемдердің арасындағы тәуелділік болады. (уақыт пен биіктік).
6. Сыныппен жұмыс
Жеке тапсырма (сын тұрғысынан ойлау) №1 Графиктен функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын анықтаңыздар: №2 Түзудің теңдеуін жазыңыздар: №3 𝑓(𝑥)= функциясы берілген а) f(-1), f(2), f(4) мәнін табыңыздар. b) y=f(x) функциясының графигін тұрғызыңыздар. c) х – тің қандай мәнінде функция оң мәндер қабылдайды, қандай мәнде теріс. d) аргументтің қандай мәнінде функция мәні -2 – ге тең. Бағалау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут |
Үйге тапсырма: №306 (Шыныбеков «Алгебра» 7 сынып) Сабақты қорытындылау: Оқушылар біздің мақсатымыз қалай еді? -Мақсатымызға жеттік пе? - қойылған тапсырманы қаншалықты орындағандарыңды бағадаңдар, яғни өздеріңнің жұмыстарыңды қай деңгейге жатқызасыздар? Рефлексия: Не білдім Не түсініксіз болып қалды Қандай мақсаттармен жұмыс жасауым керек |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.