|
Мектеп/Мұғалімнің аты-жөні: |
Joo High School Shymkent мектебі Жақсымбет Маржан Бахтиярқызы |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламдық проблемалардың аумақтық көрінісі |
||||
|
Пән/Сынып: |
География. 10 Қатысты: Қатыспады: |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
Оқыту мақсаты: 11.7.1.1-жаһандық мәселелерді шешуде әлемдік тәжірибені зерттеу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Адамзат дамуындағы жаһандық мәселелердің өлшемдерін біледі және анықтайды. Оқушылардың көпшілігі: Жаһандық мәселелердің себептері мен салдарын талдайды. Кейбір оқушылар: Жаһандық мәселелердің аумақтық көріну дәрежесіне баға береді. |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
- Адамзат дамуындағы жаһандық мәселелердің критерийлерін біледі және анықтайды, - Жаһандық мәселелердіңсебептері мен салдарын талдайды; - Жаһандық мәселелердің аумақтық көріну дәрежесіне баға береді. |
||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Экологиялық тәрбие (табиғи ресурстар мен қоршаған ортаға ұқыпты қарау). Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы) |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру сәті. Психологиялық көңіл күй. «Миға шабуыл» Сабақ тақырыбын таныстыру. Оқушылар сабақтың мақсатын өз бетінше ашуы керек. Оқушылармен бірге сабақты бағалау критерийлері талқыланады. |
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Жаңа материалды зерттеу (Ж) 1-тапсырма - Жаһандық мәселелердің негізгі аспектілерін анықта. Мәтінмен жұмыс. Оқулық мәтінін оқу «Тезис құрастыр». Тезистерді құрастыру. Бұл әдіс мәтінді талдау мен синтездеуді жүргізуді талап етеді және бір мезгілде оларды жетілдіреді. Тезистер неғұрлым егжей-тегжейлі мәтінді ажыратады және талқылау арқылы дәлелденетін қысқаша тұжырымдар түрінде көрсетіледі. Тезистер мәтіннің негізгі идеяларын анықтауға, оларды белгілі бір жүйеде нақты тұжырымдауға мүмкіндік береді. Оқушылар мәтінді бірнеше бөлікке бөледі, олардың ішіндегі ең маңыздысын анықтайды, мәтіндегі қандай да бір пікірлерді бекітетін немесе теріске шығаратын нақты ережелерді айқындайды және тұжырымдайды. Жұпта зерттелген материалдан алынған негізгі идеялармен алмасыңыз. Достарыңмен адамзаттың жаһандық мәселелерін дамытуда қандай түрткіжайттар маңызды деп санайтыныңды талқыла. Дескриптор: 1. Мәтінді оқиды, тезистер жазады. 2. Мәтіннен жаһандық мәселелер түрткіжайттарын ерекшелейді. 3. Адамзаттың жаһандық мәселелерінің тарихи даму деңгейіне баға береді. ҚБ. Оқушы-оқушы – «Үш мақтау» эмоциялық көтермелеу. |
2-тапсырма. Картамен жұмыс, параграф суретін пайдалана отырып, «Ғаламшардың орман жамылғысы» кестесін толтыр. Картамен жұмыс істеу картографиялық сауаттылықты, графикалық дереккөздердің ақпаратын талдай білуді және тұжырымдар мен ой-пікірлер жасауды дамытуға мүмкіндік береді. Картографиялық сауаттылық компьютерлік сауаттылықтан кем емес заманауи адамға қажет. Дескриптор: 1. Орман алқаптарын қысқартатын негізгі елдер мен аймақтарды атайды. 2. Орман жамылғысының қысқаруын анықтайтын түрткіжайттарды талдайды. 3. Жаһандық мәселелердің, халықаралық мамандану саласының аумақтық көріністерін айқындайды. 4. Адамзат үшін орман жамылғысын қысқарту мәселесін практикалық шешуді ұсынады. Кері байланыс. Тапсырманы орындау барысында ұсыныстар. Кестені толтыру қорытындысы бойынша қорытындылар. ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Жұдырықтан бес саусаққа дейін» қабылдау. (Т) 3-тапсырма Бекітуді негізде: Жаһандық ауқымда энергетикалық және шикізат мәселелері 20-ғасырдың 70-жылдарында алғаш рет байқалды. Дескриптор: 1. Қосымша материалды пайдаланады. 2. Бұл мәселені зерттеудің терең себептерін анықтайды. Топта идеяларды талқылайды. 3. Жаһандық мәселелерді шешу жолдарын одан әрі дамыту мүмкіндіктеріне баға береді. 4. Мынадай тұжырымға келеді: Жаһандық мәселелерді шешуге шақыру – бұл адами мүмкіндіктерді ашады. Постерлерді қорғау. ҚБ. Оқушы + оқушы. «Екі жұлдыз - бір тілек» әдісі |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Рефлексия: Мен сабақтың мақсатына қол жеткіздім бе? Мен дамытуым керек ... Сабаққа менің пікірім ... Менің ұсынысым ... Терминдерді қайталау. Елдер бойынша 3 мысал келтіру |
Үй тапсырмасы § 127(тақырып бойынша 5 слайдтан артық еместаныстырылым дайындау) |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағланады |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар |
|
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.