2015 жылдан бастап қазақстандық ғалым Ф.Я. Вассерманның «Биоақпараттандыру және Синергетика» білім беру технологиясынмен жұмыс жасап келемін . Түрлі технологиялық карталар арқылы оқушылардың қабылдауы, есте сақтау қабілеті өседі, ойлау – сөйлеу дағдысы қалыптасады, танымдық көзқарасы жетіледі, ең құнды, пайдалы материалды тауып, өз бетінше ізденіспен еңбек етуге талпындырады. Бұл оқушының уақытты үнемді пайдаланып, өз ойын тұжырымдап айтуға дағдыландырып, шығармашылық ізденіске жол ашады. № 49 мектепте « Педагогикалық шеберлік» барысында қала мұғалімдеріне осы технология бойынша 4-сыныпта дүниетану пәнінен «Ғарыш» тақырыбында ашық сабақ бердім. Сабақ өте жақсы деп бағаланды. Осы тәжірибемді сіздермен бөлісу мақсатында жариялап отырмын.
ашық сабақ жоспары.docx
«№49 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
БжС технологиясы бойынша өткізілген сабақтың
әдістемелік жоспары
Пәні:Дүниетану
Тақырыбы: «Ғарыш туралы алғашқы түсінік»
Сыныбы: 4 «Ә»
Мұғалімі: Д.Ожыканова Күнделікті жоспарлау
Сынып : 4 «Ә»
Пәні : Дүниетану
Тақырып: Ғарыш туралы алғашқы түсінік
Мұғалім : Ожыканова Дарига
Өткізу түрі: «Ауызша сабақ 1» картасы, БжС технологиясы.
Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау
шапшандылығын,сөздік қорын,ақпараттық құзыреттілігін дамыту. Пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.
Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау.
Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету
«Ауызша Сабақ 1» картасының сызбасы
1 тип Жаңа материалды оқып және оны бекіту бойынша сабақ келесі қисынмен жүзеге асады: мотивация > оқушының субъективтік
тәжірибесін өзектендіру > қабылдауды ұйымдастыру > ұғынды ұйымдастыру > түсінуді біріншілік тексеру > біріншілік бекітуді
ұйымдастыру > талдау > рефлексия.
1
2
Ұйымдастыру кезеңі
мотивация
Оқушылардың
субъектілік тәжірибесін
өзектендіру
Сабақтың мақсат – міндетін түсіндіру. Психологиялық жаттығу.
Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі.ООМ бойынша
жұмыс.
Тақтаның жоғарғы оң жағына 63 %
нормасының саны қойылады.
Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама қарсы сұрақ қою. ООМ
бойынша материалды бекіту үшін тексеру жүргізіледі.
1. Еліміздің қандай аймақтарындағы далалардың топырағы
ылғалды әрі құнарлы келеді? (солтүстік, орталық )
2. Еліміздің солтүстік және орталық аймақтарындағы
жерлерден қандай дақылдардан мол өнім алуға
болады? (бидай, сұлы, арпа)
3. Суармалы жерлерде нелер өсіріледі? (күріш, мақта,
жүгері, жүзім, қауын, қарбыз)
4. Күріш қандай өңірлерде өсіріледі? (Қызылорда
облысында, Талдықорған өңірінде)
5. Күріштің сабағынан нелер жасауға болады? (әр
түрлі ыдыстар, бас киім)
6. Ал мақта қай өңірде егіледі? (Оңтүстік Қазақстан)
7. Мақта сабағы қоңырқай түсті қайдай өсімдік? (бұта
тәрізді)
8. Жүгері қай өңірде өсіріледі? (Қазақстанның
Бірінші баға. Нәтиже бойынша барлық
оқушыларға плюс немесе минус
қойылады. Картамен жұмыс тәртібі
түсіндіріледі. Алдымен сұрақ қоямыз,
одан кейін ООМ орнын көрсетемін
,барлық оқушыдан сұралады.
Тақтаға нәтижені жазамыз :
1 кезең ≤ немесе ≥ нормалары оңтүстігінде суармалы жерде)
9. Жүгері майының қандай қасиеті бар? (шипалық)
10. Жүгерінің шыққан жерін (Оңтүстік, Орталық
Америка)
11. Жүгері өсірумен кімдер айналысқан? ( ерте заманда
үндістер)
12. Жүзім қанша жылдық бұта (көпжылдық)
13. Жүзім жидегінде не көп болады? (қант)
14. Еліміздегі мал шаруашылығының ең бастыларын ата
(қой, ірі қара яғни сиыр , жылқы, ешкі, бұғы, түйе,
құс)
15. Малдан алынатын негізгі өнім (сүт, жүн, тері, ет, май,
мүйіз, сүйек)
Тақтаға кілт сөздерді ілемін.
Жұлдыз, күн, тоғыз планета , Ай, Күн жүйесі, Әлем, 1957,
Гагарин, Жер, Галактика, Ғарыш, 12 сәуір, Орбита.
Сөздердің мағынасын түсіндіремін. Тірек сөздер жабылады.
Жаттауға берілген уақыт аяқталғанан кейін тірек сөздер
жабылады, оқушылар жаттауға берілген уақытта сөздерді жатқа
жазады.Жазып болғаннан кейін, тірек сөздер ашылады, оқушылар
дәптерімен алмасады, бір бірінің жазылған сөздерінің санын
санайды, мұғалімге хабарлайды, ол нәтижені ООМ белгілеймін.
Оқушыларға мәтін парақтары таратылып беріледі. Оқыған
материалды оқыған білімдеріне қатысты сұрақ жауап алатыны
жайында ескертемін
Қарамақарсы сұрақ қою.Мұғалім оқушыларды рет ретімен емес
ООМ бойынша сабақтың тақырыбына байланысты тірек сөздерді
қоса сұрайды.Оқушы түсінбеген жерлерін мұғалім түсіндіреді.
Қарама – қарсы сұрақтар:
Бұлтсыз ашық күнде аспаннан нелер көрінеді?
1. Олардың кейбірі неге ұқсайды?
2. Олардың біреулері нені елестетеді?
3. Жұлдыздар жерде қалай орналасқан?
4. Олар біздің көзімізге қалай көрінеді?
3
Қабылдауды
ұйымдастыру.
Ұғынды ұйымдастыру
4
5
Түсінудің алғашқы
тексерілуі
14 сөзге 1 минут 15 сек уақыт беріледі.
Тақтаға нәтижені жазамыз :
2 кезең ≤ немесе ≥ нормалары
Мәтіндегі оқу жылдамдығы
1 бетке 4 минут уақыт беріледі.
Үшінші белгі.барлық оқушылардың
нәтижелері бойынша плюс немесе минус
белгілері қойылады.
Тақтаға нәтижені жазамыз :
3 кезең ≤ немесе ≥ нормалары 5. Олардың әрқайсысы неге ұқсас?
6. Ең ірілері күннен үлкен ба?
7. Мөлшері немен қарайлас?
8. Жай көзбен қарағанда неше мыңға тарта жұлдыз
көрінеді?
9. Ғалымдардың болжауы бойынша жұлдыздардың жалпы
саны қанша?
10. Жерге ең жақын жұлдыз не?
11. Оның төңірегінде неше ірі аспан денесі айналып
жүреді?
12. Олар қалай аталады?
13. Планета грекше қандай мағына береді?
14. Планеталар жарық шығармайтын қандай денелер?
15. Түнгі аспанда олар қандай болып көрінеді?
16. Планеталардың төнірегінде не айналып жүреді?
17. Жердің серігі не?
18. Күн және оны айналып жүретін планеталар не құрайды?
19. Күн жүйесі Ғарыштың несі?
6
7
Алғашқы бекітуді
ұйымдастыру
Сын тұрғысынан сұрау. Оқушыларды рет ретімен емес ООМ
бойынша сабақтың тақырыбын сұраймын. Меңгеру сапасын
аңықтау мақсатында сұрақтар бұрмаланып беріледі.
Сын тұрғысынан сұрақтар:
1.
Бұлтсыз ашық күнде аспаннан жұлдыздарды, планетаны,
құстарды көруге болады
2. Олардың кейбірі күнге, жарық сәулеге, жарық нүктеге
ұқсайды
3. Жұлдыздар жерден жақын, алыс, тура жанында
орналасқан
4. Жай көзбен қарағанда аспан әлемінен 3, 4, 6 мыңға тарта
жұлдыз көрінеді
5. Ұстаздардың, балалардың, ғалымдардың болжауынша
жұлдыздардың жалпы саны әлденеше миллиардтан асып
кетеді
6. Жерге ең жақын жұлдыз күн, ай, галактика
7. Оның төңірегінде жерді, айды, галактика қоса есептегенде
Төртінші белгі.
ООМ мен жұмыс. «» бар оқушыларға
көңіл аудару
Тақтаға нәтижені жазамыз :
4 кезең ≤ немесе ≥ нормалары
Бесінші белгі. барлық оқушылардың
нәтижелері бойынша плюс немесе минус
белгілері қойылады. 44
сөз – 5минут 9 ірі аспан дене айналып жүр
8. Оның төңірегінде Жерді қоса есептегенде 7, 9, 5 ірі дене
айналып жүр
9. Оны планета, орбиталық станция, галактика деп атайды
10. Планета орыс, грек, қазақ тілден енген адасушы деген
мағына береді
11. Планеталар өзінен жарық шығармайтын салқын, жылы,
ыстық денелер
12. Түнге аспанда планета жарық нүкте, галактика, жұлдыз
сияқты жылтырап көрінеді
13. Жердің серіген күн, ай, галактика
14. Күн және оны айналып жүретін планеталар мен олардың
серіктер галактиканы, күн жүйесін, планетаны құрайды
15. Күн жүйесі Әлем кеңістігінің немесе Ғарыштың бір
кішкене шағын мүйісі ғана. Ол галактика , жұлдыз, күн
жүйесі деп аталатын жұлдыздар жүйесіне кіреді
16. Жарық секундына 300, 3000, 300 000 км жылдамдықпен
таралады
17. Жерді қоршаған бүкіл дүние галактика, Әлем немесе
Ғарыш, планета деп аталады
18. Ғарышқа жол 1957, 1958, 1956 жылы ашылды
19. 1961. 1963, 1962 жылы 12 сәуірде адам баласы тарихында
бірінші Ю.А.Гагарин ғарыш кемесімен Жер шарын айнала
ұшты
20. Аз ғана уақытта Жер төңірегінде 2000, 3000, 6000 мыңға
Талдау Уақыт 5минут
9
Бағалау
жуық жасанда серік ұшырылды
Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор ды тексеру жүргізіледі.
Сөздер қысқартылмай, толық жазылу керек. Шығарма түрінде
жазуға болады. Әрбір сөз сөйлем мүшесі болу керек.
4 – 5 белгі – 5ұпай. 2 белгі 3 ұпай.
3 белгі 4 ұпай. 1белгі 2 ұпай.
ООМ бойынша бағалау.
10 Үй тапсырмасы
4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады.
"Ғарыш" 4 сынып дүниетану
"Ғарыш" 4 сынып дүниетану
"Ғарыш" 4 сынып дүниетану
"Ғарыш" 4 сынып дүниетану
"Ғарыш" 4 сынып дүниетану
"Ғарыш" 4 сынып дүниетану
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.