АҚШ тағы құлдық қалай жойылды
Оценка 5

АҚШ тағы құлдық қалай жойылды

Оценка 5
Документация
docx
история
5 кл—8 кл
29.11.2020
АҚШ тағы құлдық қалай жойылды
Жағартылған оқу жоспары негізінде құрылған сабақ жоспары
Жагалбаева М.Н.қмж.docx

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4А Бөлімі   Америка Құрама Штаттарының күшеюі

Мектеп: «М.Хасенов атындағы Бестерек орта мектеп-бақша және мектеп жанындағы интернат» КММ

Күні: 

Мұғалімнің аты-жөні: Жагалбаева М.Н.

Сынып: 8 А Дүние жүзі тарихы

 

Сабақ тақырыбы

АҚШ-тағы құлдық қалай жойылды

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.2.2 – трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: АҚШ-тағы құлдықтың ерекшеліктерін,құлдықты жою қозғалысы туралы айтады.

Оқушылардың басым бөлігі: АҚШ-тың әлеуметтік экономикалық ерекшеліктерін анықтап, аболционистер қозғалысының ерекшеліктерін зерделейді.

Кейбір оқушылар: Нақты дерек көздеріне сүйене отырып трансатлантикалық құлдық жүйесін сипаттайды.

 Бағалау критерийлері

АҚШ тағы құлдықтың қалай жойылғандығын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар: АҚШ-тағы құлдықтың ерекшеліктерін анықтайды.

АҚШ тағы құлдыққа байланысты термин сөздерді теріп жазады(Жазылым)

Оңтүстікпен Солтүстік АҚШ-тың шаруашылығын, ондағы құлдардың еңбегінің ерекшелігін талқылайды.(Айтылым)

Бейнебаяннан АҚШ құлдар еңбегі туралы көрініс көріп, тыңдайды (Тыңдалым)

АҚШ құлдықтың ерекшелігі туралы жазылған деректі тауып оқиды (Оқылым)

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Гомстед-

Метрополия-

Фермерлік-

Плантатор-

Трансатлантикалық құлдық-

Аболционистер-

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Талқылауға арналған тармақтар

Трансатлантикалық құлдық деп аталды өйткені .....

Сіз неліктен ...екенін айта аласызба?

Неліктен АҚШ  батыстағы территориясын  кеңейтті?

Жазылымға арналған ұсыныстар

Солтүстік Американың жергілікті  тұрғындарына  әділетсіз қарады себебі.....

 

Құндылықтарды дарыту

Трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау арқылы «Мәңгілік Ел»идеясының «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана»құндылықтарына тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті, орыс әдебиеті, география

Алдыңғы білім

Қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның рөлін анықтауды біледі, сол арқылы АҚШ-тағы құлдықты жоюда буржуазия ролін көрсетеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

 (10 мин)

  03 мин

 

 

 

   07 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру шаралары: ( Оқушылармен амандасу,түгендеу)

Сыныпта жағымды эмоционалды ахуал қалыптастыру,

Оқушыларды 3 топқа бөлу АҚШ хронологиясымен

 

Т. 1 тапсырма.

 « Ойлан, Жұптас, Бөліс» әдісі арқылы  АҚШ-тың батыс бағыттағы территориясы қалай кеңіді? тақырыбынан үй жұмысын тексеремін.

1.АҚШ-тың батыстағы территориясының  кеңейуі  қалай жүргізілді?

2.1846-1848жылдардағы соғыс  нәтижесі?

3. «Америка америкалықтар үшін ұраны» қандай мақсатта қабылданды?

Қ/б + - керемет (бірін бірін бағалау)

Кіріспе

Ежелгі Римдегі құлдық көрінісі көрсетілген сурет пен АҚШ-тағы плантацияда жүрген құлдардың суреттерін мағынасын айтпастан көрсету. Екі -суреттің арасындағы байланыс туралы оқушылардың пікірін тыңдау

 

 

Картаны көрсете отырып жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын айту

 8.1.2.2 – трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау

Тақырыпты (оқушылар жазып алады)  

Һttps://www.youtube.com/watch?v=U4hSbh4sww8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

рим

 

 

 

АҚШ тарихы: құлдар мен құлдық (сурет)

 

 

АҚШ-тың аумақтық картасы

Сабақтың ортасы

20 минут

 

(Т) Тапсырма 1.

Т. «Түртіп алу» стратегиясы, тапсырма топта орындалады.

«Құлдықты жою қозалысы» атты мәтінді оқи отырып, дәптерге қажетті деректерді жазады, терминдермен жұмыс жасалады. (оқылым, жазылым)

(Т) Тапсырма2.«Қораптағы сұрақ» әдісі бойынша топтарға талқылау сұрақтарын беру

1 топ- Аболционистер деген кімдер?

2 топ- Оңтүстік штаттағы құлдар қарсылықтың қандай түрлерін көрсетті?

3 топ - АҚШ-тағы «Америкалық отарлар қоғамы» қандай  мақсатта құрылды?

ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек»

 (Б)Тапсырма 3.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:Мақсаты:

 8.1.2.2 – трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау

 «Стоп –кадр» әдісі арқылы бейне фильм көрсетіп сынып ішінде  пікірталас ұйымдастыру

«Трансатлантикалық құлиеленушілік классикалық көне заманғы құлиеленушіліктен несімен ерекшеленеді?»

ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек»

Дескриптор

1.Оқушылар құлдардың Американың плантацияларына еңбек ету үшін Африкадан келгенін  атайды

2.Оқушылар Оңтүстік штаттарда 19 ғасырдың ортасына дейін құлдардың еңбегін пайдаланғанын көрсетеді

3.Оқушылар трансатлантикалық құлдықтың солтүстік отарларда кеңінен дамығанын дәлелдей алады

(Б)Тапсырма 4

 «Ойлар ағыны»

«Кентуки штатындағы негрлер петициясы» қосымша дереккөз арқылы АҚШ-тағы екі партиялық жүйе қалай пайда болды және айырмашылығы неде?

Оқушылар осы сұрақ төңірегінде бір –бірімен ойларын ортаға салады,ақпарат алмасады, диалог құрады.

Қ/б «МЕН»

 

 

 

 

Оқулық 195-196 беттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АҚШ тарихы:құлдар мен құлдық

 

https://youtu.be/9frR41j4jz4

 

 

 

 

 

 

 

 

«Кентуки штатындағы негрлер петициясы»-хрестоматия 101 бет

 

 

 

 

 

 

АҚШ Конституция

ға 15-түзету.

Хрестоматия 100 бет

 

 

 

 

Сабақтың соңы

08 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02 минут

Рефлексия. «Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі. Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемодан тұсына жазса, ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыш тұсына жаза алады. Сонымен қатар бүгінгі сабақтағы керек емес болған артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазуына болады. Осылайша, оқушылар сабақта нені білгендігі әрі не нәрсені түсінбегендігі жайлы рефлексия жасайды

 

Үй жұмысы.

А- сұрақ құрып келу

В-  Оқулықтан тест құрау

С-осы тақырып көлемінде деректер жинау

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дереккөз арқылы саралауды қолданып бейнебаяннан АҚШ құлдар еңбегі туралы көрініс көріп, тыңдайды (АҚШ тарихы:құлдар мен құлдық https://youtu.be/9frR41j4jz4)Ойлар дағдыларының ерекшелігіне байланысты саралауү

1.Оқушылар құлдардың Американың плантацияларына еңбек ету үшін Африкадан келгенін  атайды

2.Оқушылар Оңтүстік штаттарда 19 ғасырдың ортасына дейін құлдардың еңбегін пайдаланғанын көрсетеді

3.Оқушылар трансатлантикалық құлдықтың солтүстік отарларда кеңінен дамығанын дәлелдей алады

 

 

 

Қ/б + - керемет (бірін бірін бағалау)

Қ/б «Екі жұлдыз,бір тілек»

Қ/б Дескриптор арқылы бағалау

(Ойлау дағдыларының ерекшелігіне байланысты)

1.Оқушылар құлдардың Американың плантацияларына еңбек ету үшін Африкадан келгенін  атайды

2.Оқушылар Оңтүстік штаттарда 19 ғасырдың ортасына дейін құлдардың еңбегін пайдаланғанын көрсетеді

3.Оқушылар трансатлантикалық құлдықтың солтүстік отарларда кеңінен дамығанын дәлелдей ала

Қ/б «МЕН»

М   - Білдім

       -Түсінді

Е   - Қайталадым

        -Қиналдым

Н    -Үйрендім

 

 

 

 

 

 

Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойынға жаттығулар жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4А

Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4А

Трансатлантикалық құлдық деп аталды өйткені

Трансатлантикалық құлдық деп аталды өйткені

Оқушылармен амандасу,түгендеу)

Оқушылармен амандасу,түгендеу)

Оңтүстік штаттағы құлдар қарсылықтың қандай түрлерін көрсетті? 3 топ -

Оңтүстік штаттағы құлдар қарсылықтың қандай түрлерін көрсетті? 3 топ -

Оқушылар осы сұрақ төңірегінде бір –бірімен ойларын ортаға салады,ақпарат алмасады, диалог құрады

Оқушылар осы сұрақ төңірегінде бір –бірімен ойларын ортаға салады,ақпарат алмасады, диалог құрады

Дереккөз арқылы саралауды қолданып бейнебаяннан

Дереккөз арқылы саралауды қолданып бейнебаяннан

Дереккөз арқылы саралауды қолданып бейнебаяннан

Дереккөз арқылы саралауды қолданып бейнебаяннан
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020