6-сынып математика пәнінен ашық сабақ жоспарымен таныстырып өтейін. Сабақ жоспары жаңа үлгіде құрылды. Сабақ жоспары мақсаттарымен тілдік мақсаттары және бағалау критерлері қүұрылды. Пән аралық байланыс жасауға болады. сабақ өткізу барысында жағымды ахуал тұғызу үшін сергіту сәтін ұйымдастырылды. Миға шабул сұрақтармен өткен сыныпты қайталадық.теңдеу. Ашық сабақ жоспары жаңа үлгіде құрылған.
4-сабак.docx
Сынып:
№4сабақ
ҰМЖ тарауы: 5сыныптағы математика курсын қайталау.
Күні____________
Сынып: 6сынып
Мектеп: Воскресенка ЖОББМ
Мұғалімнің атыжөні: Советхан Улар
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5сыныптағы математика курсын қайталау.
Сабақтың тақырыбы:
Оқу мақсаты:
Сабақ мақсаты:
Бағалау
критериилері:
Пайыз
Сандарды пайыздауды мысалдар арқылы меңгереді және білімдерін бекітеді, оны есептер шығаруда пайдаланады.
Оқушыларға пайыздармен деректерді тапсырма түрде ұсыну жолдарын меңгерту және уақытты үнемдеуге, жұмыс жасай
білуге, топтық жұмыста сыни ойлау қабілеттерін дамыту
Жалпы мақсат: Пайызды табу ережелерін біледі және берілген санның пайызын табады, пайыз бойынша білімін анықтап
және есептеу білігі мен дағдыларын жетілдіреді.
Пайызды ондық бөлшекпен жаза білуге үйренеді. Жай және ондық бөлшекті пайызға түрлендіруге үйренеді. Қайсы
шаманы 100 % ға қабылдау керектігіне түсінеді.
Барлығы: Пайыздың табу ережесін біледі.
Басым көпшілігі: Пайызды ондық бөлшекпен жаза біледі және берілген санның пайызын таба алады.
Кейбіреуі: Жай және ондық бөлшекті пайызға түрлендіре алады.
1) Пайызды табу ережесін біледі.
2) Санның пайызын табу тәсілін біледі.
3) Берілген санның пайызын таба алады.
4) Пайыз бойынша санды табуды біледі.
5) Мәтін есептер шығаруда қолдана алады.
6) Бөлінді бойынша бірінші сан екінші санның неше процентін құрайтынын біледі. Тілдік мақсаттар:
Құндылықтарға
баулу:
Пәнаралық
байланыс:
Алдыңғы білім:
Кезең
Сабақтың басы
Уакыты 2мин
Ұйымдастыру
Мақсаты:
жағымды ахуал
туғызу;
Қызығушылықтарын
ояту арқылы
ұжымдық жұмысқа
жұмылдыру
Айтылым: Пәндік лексика және терминдер:
Пайыз. Пайыз бойынша сан,берілген санның пайызы, пайызға қолданатын мәтін есептер.
Жазылым. Пайызды ондық бөлшекпен жазады. Пайызға арналған мәтін есептерді талқылайды. Шартын жазады.
Оқылым. Берілген санның пайызы мен пайыз бойынша санды табудың ажыратып оқи алады. Пайызға арналған мәтін
есептерді оқиды.
Айтылым: Берілген санның пайызын табу үшін .....
Пайыз бойынша санды табу.тәсілдерін қолдануда тұжырымдай алады.
Тыңдалым. видео көрсетілім.(білім дискден қарау)
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу,
жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарына баулу іске асырылады.
Биология,география, қаржы сауаттылығы.
Шамалардың қатынасын, үлес, жүзден бір бөлігі, пайыз ұғымдарын біледі.
Сабақтағы жоспар жаттығу түрлері
Дерексөздер, ресурстар
Ұйымдастыру:
Журектен жүрекке тренингі арқылы бірбірімен амандасады;
Миға шабуыл тапсырмалар мен сұрақтар:
Оқушылар бірбіріне өздері сұрақ қояды.
Жауап беру үшін алдымен талқылап алады.
П
А
Й
Ы
З
2,8÷7=¿
1)
Флипчартта
тапсырмаларды орындайды 0,74+0,26=¿
0,691×100=¿
3−0,44=¿
8×0,04=¿
2)
3)
4)
5)
Білу:
Уакыты 5мин
Оқушылар сұраққа
жауап беру арқылы
өткен тақырыпты еске
түсіреді.
Сабақтың мақсат –
міндеттерін айтады.
ООЖТ
1
а
69,1
0,32
й
з
0,4
п
2,56
й
Сөзді құрастырып тақырыпқа шығады.
1) Пайыз дегеніміз не?
2) Пайыз не үшін қажет?
3) Санның пайызын қалай қалай табамыз?
4) Санның пайызын табу өмірде керек пе?
Бағалау стикерлер арқылы өзінөзі бағалау.
Өзара бағалау
Стикердегі терезе
Асықтар арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар асықтың түсіне қарай таңдап алады.
Екі топқа бөлінеді. «Кім жылдам» әдісімен екі топ тапсырманы дұрыс жауаптарын тауып
сәйкестендіреді.
“ Сәйкестендір”
Интербелсенді тақтада
жауаптарын көрсету
2. Түсіну
Уакыты: 7мин Пайыз туралы
білімдерін жетілдіреді
100%
1
Жұптық бағалау: Дәптер алмасу Оқушылар жауаптарын тақтадағы дұрыс жауабымен
тексереді.
Қарсы топ бірбірін бағалайды.бағалайды (смайлик салу)
Критерий
Дескрептор
Көршімен дәптер
алмасады, жұпта бағалйды
Смайлик салу
Санның пайызын табады, сәйкестендіреді
Санның пайызын табады
Сәйкес мәнін тауып, сызады.
Бағалау;
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық Сабақтың ортасы
3.Қолдану
Уақыты:10мин
Шапшаңдыққа,
ойлауға, жазу, айту
дағдыларын дамыту.
Жұпта тапсырмасы
сыни ойлау арқылы
орындап, бір – біріне
түсіндіреді.
ООЖЕСО
ООЖТ
СТО
Тағамның маңызы.==
Қоректену барлық тірі ағзаларға тән қасиеттердің бірі. Қоректену арқылы тірі ағзалар
өседі дамиды және қалыпты тіршілік әрекетін жалғастырады. «Ас адамның арқауы»,
«Асты көрсең қадір тұт» деген сөздер тағамның қасиетін айқындап тұр. Ағзаға қажетті
тағамдық [[зат]]тар күнделікті пайдаланатын тағамнан алынады. Ағза қабылдаған тағам
алдымен түрлі өзгірістерге ұшырап, денеге сіңіріледі. Онда тағамдық заттар [[қан]] және
[[лимфа]] арқылы
Жасушаларға, ұлпаларға таралып, қалдық заттар сыртқа шығарылады. Тағамның
құрамындағы ағзалық заттар ыдыраған кезде энергия бөлінеді. Бұл [[энергия]] жеке
мүшелердің және жалпыы ағзаның қызметі үшін жұмсалады. Тағам ағза үшін энергия
көзі және құрылыс материалы. Тағам құрамындағы минералдык заттар (тұздар),
витаминдер және су ағзаға тікелей сіңіріледі.
Су — сутегі мен оттегінің қалыпты жағдайларда тұрақтылығын сақтайтын қарапайым
химиялық қосылысы. Ауыз су, тіршілік көзі, ол Жер шарының 3 / 4 бөлігін алады, тірі
ағзалардың 6070%ы, ал өсімдіктердің 90 % ы судан тұрады
Тарихи мағұлматтарды
интербелсенді тақтадан
оқып тыңдайды.
«Ойлан.Жұптас.Бөліс»
Тапсырмаларды топ ішінде талқылап, дәптерлеріне жазады. Тапсырманы орындап болған
соң, басқа топпен араласып, бірбіріне түсіндіреді. Түсінгендерін постерге салады және
оқушылар орындаған іс әрекеттерін түсіндіреді.
1топ
Су тіршілік көзі” №1 есеп
Әсеттің массасы 35 кг. Адам массасының 65%і су. Әсеттің денесінде неше кг су бар?
№1 22,75 кг
№2 есеп
Қарбыздың 98%і су. 5 кг қарбызда қанша су бар?
№2 4,9 кг
Дәрумендер Витаминдер ({{langla| «vіtа»}} тіршілік, «аmin» химиялық заттар) тағамның құрамында
болатын ағза үшін кажетті зат. Ағзаның өсуі, дамуы, тіршілігі үшін витаминдер (дәрумендер) аз
мөлшерде болса да өте қажет. Оларды адам тағамның құрамынан алады, яғни витаминдердің
көпшілігі ағзада өздігінен түзілмейді. Адам ағзасындағы витаминдер тапшылығы сан алуан
ауруларға шалдықтырады.
2 топ
“Дәрумендер”
№1
14 т капуста магазинге әкелінді. Барлық капустаның 30%і сатылды. Магазинде қанша
капуста қалды?
№2
Саяжайдағы ағаштардың 30ы жеміс ағаштары. Бұл барлық ағаштардың 75%і.
Саяжайда барлығы қанша ағаш бар? №1 9,8 т №2 40
Критерий
Мәтін есептің шарты мен шешімін жазады,
өрнек құрады.
Дескрептор
Мәтін есепті оқиды.
Шартын жазады.
Өрнек құрады.
Алгоритммен орындайды.
Мәнін табады.
Бағалау: «Карусель» әдісімен топаралық бағалау жүргізеді: Өз топтарына оралғанша
шеңбер бойымен топтар жүріп отырып, топ жұмыстарын бағалайды. Дұрыс болса +, қате
болса, толықтыратын тұстары болса, толықтырып кетеді.
Кестені толтырады. « Ойтолғаныс» жұптасып орындайды. Талқылайды.
Бөлшектер
3/100
0,08
3/10
0,5
¾
0,8
1,6
Проценттер
2тапсырма
Кеңейтілген тапсырма, дарынды және талантты оқушыларға тапсырмалар беру
Бағалау: «Карусель»
әдісімен топаралық бағалау
жүргізеді:
Бағалау: Өзара дәптер
алмасып тексереді.
4.. Талдау
Уақыты: 10мин
алған білімін жұп
бойынша талқылап
орындау.
ООЖТ ДжТО
90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза
мұнай қосу керек?
1) Білім
2) СТО
3) Ойлау
4) Шешімдері анықталмаған
5) Бастапқы және соңғы нүктелер арасындағы өзара әрекет
КҚЕО: Шешуі: 90*10/100=? қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : Қате есептер беріп,
қатесін түзетеді
Критерий
Мәтін есепті оқып талдайды.
Шартын жазып өрнек құрады.
Мәтін есептің шешімін табады.
Дескрептор
Мәтін есепті оқиды.
Шартын жазады.
Өрнек құрады.
Алгоритммен орындайды.
Мәнін табады.
?=(90+x)*5/100 ?
=x+90x=?л таз мұнай
қосу керек.
Оқушылардың
тапсырманы орындау
деңгейі мен кедергілерді
Бағдаршам
Сабақтың соңы
Жинақтау
Уақыты:
Білімдерін
жинақтайды
ОЖЕСО
анықтап, қолдау көрсету мақсатында «Температураны өлшеу» кері байланыс жүргізіледі
Бағалау: Оқушылар өздері оқыған материалдармен жұмыстарын, бағдаршам арқылы
бағалаймын.Жасыл – көмектің қажеті жоқ,бәрінбілемін.
Сары – түсіндім, бірақ аздап көмек керек
Қызыл – түсінбедім, көмек бола ма?
Әр топқа тест тапсырма.
Тест жұмысы:
1. 56 санының 25% табыңыз.
2. 55 санының 20% табыңыз.
3. 1%і 75 болатын санды табыңыз.
4. 34%і 170 болатын санды табыңыз.
5.
18 саны 15тің неше проценті?
Оқушылардың тапсырманы орындау деңгейі мен кедергілерді анықтап, қолдау көрсету
мақсатында жүргізіледі.
«Температураны өлшеу»
кері байланысы Дұрыс жауабы.
Бағалау. Кілт арқылы өзінөзі бағалайды. Дұрыс жауабы интербелсенді тақтада
көрсетіледі.
Өзара бағалайды.
Бағалау
Уақыты: 7мин
Алған білімдерін
жинақтап
қортындылайды
әдісі арқылы бірбірін бағалайды
Критерий
Берілген санның пайызын таба алады.
Пайыз бойынша санды табуды біледі.
Дескрептор
Санның пайызын табады.
Пайыз бойынша санды табады.
Стикерде жазылған 5 сөзге сұрақ қою арқылы ия/жоқ деген жауап алады.
Сабақты аяқтау. «5 сұрақ»
Кері байланыс:
Санның пайызын табу үшін
Процент белгісі
Санның пайызын табу үшін пайызды
қандай бөлшекпен орындау керек?
Микрокалькуляторды пайдаланып,
пайызды қалай табамыз?
%
Процентті жай және ондық бөлшекпен жазып,
берілген санды осы бөлшекке көбейту керек.
Санды енгізіп, процентті осы санға көбейтеміз.
Жай және ондық бөлшекпен
Кері байланыста кестені сәйкестендіріп, тақырыпты қалайша меңгергендерін көрсетеді.
Кілті тақтада көрсетіледі.
Алма әдісімен бағалау
«Пиктограмма» (ОүБжОБ) Жасыл алма: Сабақ ұнады, барлық тапсырмаларды табысты орындадым.
Сары: Сабақ барысында қиналдым, бірақ дұрыс жауапқа келе алдым.
Қызыл: Сабақ барысында қиналдым, мұғалінің көмегін қажет етемін.
Үйге тапсырма: қайталау
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Ашық сабақ математика "пайыз" (6-сынып)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.