NAVOIY VILOYATI ZARAFSHON SHAHAR
8- UMUMTA’LIM MAKTABI BOSHLANG’ICH SINF O‘QITUVCHISI
Xomidova Sanobar Abdimurodovnaning
Alisher Navoiyning 576 yilligiga bag`ishlab ,
Donolar bisotidan
MAVZUSIDA TAYYORLAGAN BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
Mavzu :
Fan: Tarbiyaviy soat
«Love you, you are precious to me netive my Uzbekistan!".
Yagonasan muqaddas vatanim, sevgi va sadoqatim senga baxshida, go`zal O`zbekiston!
Donolar
bisotidan
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad :
O`quvchilarning bobomiz Alisher
Navoiyni hayoti, ijodi, o`z davrida qilgan
ishlari va insoniy fazilatlari haqidagi
bilimlarini aniqlash va boyitish .
Tarbiyaviy :
Rivojlantiruvchi:
O`quvchilarni tez
va mantiqiy fikrlash
qobiliyatini
rivojlantirish va
bilimlarini boyitish
Yangi bilim va tushuncha beruvchi
beruvchi dars
Dars tipi
Dars uslubi: suhbat, savol-javob.
Dars usuli: sahna darsi, mushoyira darsi
Dars jihozi: texnik vositalar,
savollar to’plami, O`zbekiston Respublikasining
hozirgi taraqqiyotini ifoda etgan rasmlar ,
Alisher Navoiy portreti , tarqatmalar
Darsning tarkibi
Tashkiliy qism 3 daqiqa
O’tilgan mavzuni mustahkamlash 8 daqiqa
Yangi mavzu bayoni 17 daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlash 8 daqiqa
O`quvchilarni fag`batlantirish 3 daqiqa
Uyga vazifa 1 daqiqa
Sahna darsning rejasi
Pedagogik iqlim yaratish
O`quvchilarning o`tilgan mavzular yuzasidan bilimlarini aniqlash uchun tarqatma savollar orqali “ALISHER NAVOIY” so`zini hosil qilish
“Ustoz va shogird” sahna ko`rinishi
“Bulbul va Navoiy” sahna ko`rinishi
Alisher Navoiy ijodidan namunalar
“Alisher Navoiyning donoligi va tadbirkorligi haqida” sahna ko`rinishi
Alisher Navoiy ijodidan namunalar
Krossvord
O`quvchilar rag`batlantiriladi
Uyga vazifa
O’quvchilar quyidagicha baholanadi:
Mahoratli
Intiluvchan
Olg’a intil
5
4
3
O’qituvchi:
Ko’ngil maxzanining qulfi til
Va ul maxzanning kalitin so’z bil.
O`tilgan mavzularni mustahkamlash
(Tarqatma savollar)
sh
Qanday buyuk bobokalonlarimizni bilasiz?
e
O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida nechta bob, bo`lim, modda bor?
Shaxsiy gigiyena deganda nimani tushunasiz?
A
2017-yil qanday nomlandi?
Matematika faniga o`zining katta hissasini qo`shgan bobomiz kim ?
r
21-oktabr kuni qanday muhim kun nishonlanadi?
l
i
Berilgan savollarga tez va
to`liq javob bering
.
N
Yo`lni tartibga soluvchi narsa nima?
o
Zahriddin Muhammat Bobur qanday armon bilan yashadi?
.
a
Dekabr oyida Respublikamizda qanday muhim sana bo`lib o`tdi?
i
Vatan so`ziga ma`nodosh so`zlar ayting.
.
v
Bobur mirzo kim bo`lgan?
y
Turkiy tilda kim ko`p va xo`p asarlar yozgan?
Bugungi adabiy kechamiz “Sahna - dars” shaklida bo`lib, o`zbek tilining asoschisi ,
biz uchun katta xazina yaratib ketgan dono shoir Alisher Navoiy haqida fikr yuritamiz.
”Ustoz va shogird”
sahna ko`rinishi
Alisher: Assalomu alaykum ustoz!
Lutfiy: Vaalaykum assalom, Alisherbek sizmisiz?
Alisher: Ustoz! Sizni ulug`ayyom kunlarida sog`-omon ko`rganimdan shodmen.
Lutfiy: G`aribona kulbamni oftob yanglig` yoritib yubordingiz. Xush kelibsiz, marxamat.
Alisher : Qulluq ustoz! O`gitlaringizni sog`nib kelibmen.
Lutfiy: Alisherbek, bizni nima bilan xursand qilursiz. Yangi g`azallaringizdan o`qib bering.
Alisher: Orazin yopqach ko`zimdin sochilur har lahza yosh.
Bo`ylakim paydo bo`lur yulduz nihon bo`lg`och quyosh. ……
.
O’qituvchi:
Alisher Navoiy 1441-yil 9-fevralda Hirot shahrida dunyoga kelganlar. Bolalik chog`laridanoq hammaning e`tiboriga tushganlar. Odobli bola bo`lganlar. Ko`p misralik she`rlarni , g`azallarni yod bilganlar. O`zlari ham she`rlar yozganlar.
2-sahna ko`rinishi.
O’qituvchi:
Ko’nglimni g’ami dard ila qon ayladi ishqKo’z yo’lidin ul qonni ravon ayladi ishqHar qatrani bilmadim qayon ayladi ishqBedil ekanim bo’yla ayon ayladi ishq
Bulbul va Navoiy
Boshni fido ayla ato qoshig`a
Jismni qil sadqa ano boshig`a
Kun-tuningga aylagali nurposh
Birisin oy angla birisin quyosh
Ey xushovoz shoir ovozing
Tongni shirin navosidan
Buncha nafis, yoqimli buncha
O`zing kimsan so`ylagil menga
Menga juda qushchaning
Yoqib qoldi bir so`zi navo
O`sha g`azallarim ostiga endi,
Navoiy deb chekaman imzo.
Navoiy ijodi
bilan tanishamiz
Haq yo`lida kim senga bir harf o`rgatmish ranj ila,
Aylamak oson emas haqqin ado yuz ganj ila.
G`urbatda g`rib, shodumon bo`lmas emish
El anga shafiqu mehribon bo`lmas emish
Oltin qafas ichra gar qizil gul butsa
Bulbulg`a tikandek oshiyon bo`lmas emish
Bilmaganni so`rab o`rgangan olim,
Orlanib so`ramagan o`ziga zolim.
Tilga ixtiyorsiz,
Elga e`tiborsiz.
O’quvchi :
O’qituvchi:
O’qituvchi:
Qani o`quvchilar Alisher Navoiy hayoti va ijodi haqida nimalarni bilasiz?
Aqlu – odob bobida hazrat inson Navoiy,
Latofat bo`stonida g`zal haqon Navoiy.
Ilmu fan ummonida gavhar tergan Navoiy,
Sharqning ta`lim Qomusiga sayqal bergan Navoiy.
Dars jarayonidan lavhalarYoshlikda olingan bilim – toshga o`yilgan naqsh kabidir
Dars jarayonidan lavhalarYoshlikda olingan bilim – toshga o`yilgan naqsh kabidir
3-sahna
ko`rinishi
Alisher Navoiyning donoligi va tadbirkorligi haqida
Alisher Navoiy xalqimizning ongi va tafakkuri, badiiy madaniyati tarixida butun bir davrni tashkil etadigan buyuk shaxs, milliy adabiyotimizning tengsiz namoyondasi, millatimizning g`ururi, sha`n-u sharafini dunyoga tarannum qilgan o`lmas so`z san`atkoridir. Ta`bir joiz bo`lsa, olamda turkiy va forsiy tilda so`zlovchi biron-bir inson yo`qki, u Navoiyni bilmasa, Navoiyni sevmasa, Navoiyga sadoqat va e`tiqod bilan qaramasa.
Agar bu ulug` zotni avliyo desak, u avliyolarning avliyosi, mutafakkir desak, mutafakkirlarning mutafakkiti, shoir desak, shoirlarning sultonidir.
I.A. Karimov
Ko`p jahongir ko`rgan bu
dunyo
Hammasiga guvoh –yer
osti.
Lekin do`stlar she`r ahli
aro
Jahongiri kam bo`lar
rosti.
Besh asrkim , nazmiy
saroyni
Titratadi zanjirband bir
she`r
Temur tig`i yetmagan joyni
Qalam bilan oldi Alisher.
Ko`p jahongir ko`rgan bu
dunyo
Hammasiga guvoh –yer
osti.
Lekin do`stlar she`r ahli
aro
Jahongiri kam bo`lar
rosti.
Besh asrkim , nazmiy
saroyni
Titratadi zanjirband bir
she`r
Temur tig`i yetmagan joyni
Qalam bilan oldi Alisher.
Ko’rgali husningni zor-u mubtalo bo’ldim sanga,
Ne balolig’ kun edikim, oshino bo’ldim sanga.
Har necha dedimki, kun-kundan uzay sendan
ko’ngul,
Vahki, kun-kundin batarrak mubtalo bo’ldim
sanga.
Men qachon dedim, vafo qilg’il manga-zulm
aylading,
Sen qachon deding, fido bo’lg’il manga-bo’ldim
sanga.
Qay pari paykarga dersen telba bo’lding bu sifat,
Ey pari paykar, ne qilsang, qil manga, bo’ldim
sanga.
Ey ko’ngul, tarki nasihat ayladim, ovora bo’l,
Yuz balo yetmaski, men ham bir balo bo’ldim
sanga.
Jomi Jam birla Xizr suyi nasibimdir mudom,
Soqiyo,to tarki joh aylab gado bo’ldim sanga.
Gussa changidin navoe topmadim ushshoq aro,
To Navoidek asir-u benavo bo’ldim sanga
| A |
| ||||||||
l | ||||||||||
| i | |||||||||
| sh | |||||||||
| e | |||||||||
| r | |||||||||
b | ||||||||||
| e | |||||||||
k |
Krossvord
Beshta dostonni o`z ichiga olgan, Navoiy asarinnomi
Beshikdan qabrgacha izlanuvchi narsa
Barcha adiblar ijodidan xabar beruvchi fan
Ikki guruhga bo`linib, bir-birlari bilan she`rlaaytishuvi
Navoiy tavallud topgan oy
Alisher Navoiy tug`ilgan shahar
To`rt qatordan iborat she`r, to`rtlik nima?
“Navoiy” romanini yozgan yozuvchi kim?
Alisher Navoiyning otasi G`iyosiddin …….
| A |
| ||||||||
l | ||||||||||
| i | |||||||||
| sh | |||||||||
| e | |||||||||
| r | |||||||||
b | ||||||||||
| e | |||||||||
k |
Krossvord
Beshta dostonni o`z ichiga olgan, Navoiy asarinnomi
Beshikdan qabrgacha izlanuvchi narsa
Barcha adiblar ijodidan xabar beruvchi fan
Ikki guruhga bo`linib, bir-birlari bilan she`rlaaytishuvi
Navoiy tavallud topgan oy
Alisher Navoiy tug`ilgan shahar
To`rt qatordan iborat she`r, to`rtlik nima?
“Navoiy” romanini yozgan yozuvchi kim?
Alisher Navoiyning otasi G`iyosiddin …….
Darsning xulosasi :
Alisher Navoiy - bolalik chog`idan , umrining oxirigacha she`rlar ijod qilgan , lirik shoir.
Uyga vazifa: Alisher Navoiy g`azallaridan yod olish
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.