Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.1А
|
Мектеп:№249 |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраимова Раушан
|
|||||||
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар : 15
|
Қатыспағандар:0 |
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Дәрежелері бар өрнектерді түрлендіру. Құрамында дәреже бар санды тізбектер. |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.5 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәреженің қасиеттерін қолдану; |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
· Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі; · Натурал көрсеткішті дәрежелерді салыстырады.; · Алгебралық өрнектерді ықшамдай алады; |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
Бүтін көрсеткішті дәрежелердің қасиеттерін қолданады. |
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
· Натурал көрсеткішті дәрежелердің қасиеттерін қолданып, түрлендіру жасайды. · Есептің дұрыс шешімін таба алады. |
||||||||
Бағалау критерийі |
1.Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданады. 2. Алгебралық өрнектерді ықшамдай алады. |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін алгебралық өрнектерді түрлендіруде қолдана алады. |
|||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: көбейтіндінің дәрежесі; бөліндінің дәрежесі; дәрежелердің көбейтіндісі; дәрежелердің бөліндісі; дәрежені дәрежеге шығару; |
||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: · негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері азайтылады; |
||||||||
· негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері қосылады; |
||||||||
· негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері көбейтіледі; |
||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті, білім алуға дайын болу. |
|||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика-санның стандарт түрі
|
|||||||
Алдыңғы оқу
|
Дәреже ұғымы, негіздері бірдей дәрежелерді көбейту (бөлу); бөлшектерді қысқарту |
|||||||
Сабақ барысы
|
|
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||
Сабақтың басы 9 мин |
2мин
2 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу Жылулық шеңбері «Өзіңе тілегенді –басқаларға тілеңіз» (Оқушыларды жылулық шеңберіне жұмылдыру Оқушылар кезектесіп бір – біріне тілектерін айтады)
Топқа бөлу. 2,8,16,64,32-негізі 2 түрінде жазуға болады. 5,25,125,625-негізі 5 түрінде жазуға болады. 3,27,81,9-негізі 3 түрінде жазуға болады. Берілген сандарды қандай сандар негізінде жазуға болады, соған байланысты топтасады.
- Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз) - (а 3)2 = а 5 тең (а 6) - (- 3х2у8)2 = 9х4у16 - Дәрежені дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады. -
3-5 ∙ 33 = - Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның аламының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады.+ - (2999+ 3001)0 = 6000 –ға тең? - - Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін өзгеріссіз қалдырамыз .+ - (-а)10 ∙ а5 ∙ (- а)3 = а 18 (- а 18) Дайын жауап үлгісімен өзін-өзі бағалайды. |
Қағаз қиындылары |
|||||
Сабақтың ортасы 31 мин |
11 мин
8 мин
2 мин
5минут
5 мин
|
Топтық жұмыс. Джигсо әдісі Топтарға мәтінді оқуға уақыт беріледі, әр оқушы өз бетінше тақырыпты оқып, топ ішінде талдайды.Сұрақ қою және қайта сұрақ қою стратегиясы бойынша топтар бір-біріне қарам-қарсы сұрақтар дайындайды. Сұрақтар талданады түсіндірме жұмыстары жүргізіледі. I топ: 1-2-3-мысалдар II топ: 4 -5-6- мысалдар III топ: 7-8-9-мысалдар
Топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі. (Екі жұлдыз бір ұсыныс)
Оқулықпен жұмыс Iтоп:№9.1. өрнекті ықшамдаңдар: 1)
2)
№9.17. тепе – теңдікті дәлелдеңдер: 1)
II топ: 2) 3)
№9.17. тепе – теңдікті дәлелдеңдер:
IIIтоп:№9.6. теңдік тура болатындай етіп жұлдызшаның орнына сан қойыңдар: 1)
3)
Сергіту сәті: Мен білемін.
Жұптық жұмыс. Пилот-Штурман Жұптар арасында өзара бағалау жүреді. 1) №9.13. 2) Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар: 3-1; 33; 92; 27-2; 810; -32; -9-1. 3) Сандарды кему ретімен орналастырыңдар: 5-1; 53; 252; 27-2; 5210;-82; -4-2;
(дайын жауап үлгісі арқылы)
1. Жеке жұмыс:
a)(ab)10: (а9*в8)*а2; б) ((k6)7)*(t3)9: ((k7*t4)3)2;
дескриптор арқылы бағалау
|
Алгебра 7
Үлестірме қағаздар
Оқулық
|
|||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Үйге тапсырма. №9. Рефлексия: ББҮ кестесі Бүгінгі сабақта Білемін...... Білгім келеді..... Үйренгенім...
|
Кесте |
|||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға дәрежелердің қасиеттерін қолдануға есептер беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдануға есептер, қабілеті жоғары оқушыларға өрнектерге түрлендіру жасап, дұрыс шешімін табуға тапсырмалар беріледі. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара 2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 5. ББҮ кестесі(жазбаша) |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету:
Қауіпсіздік техникасы ережелері -
|
||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||
|
||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||
Тапсырма |
|
2. Өрнектерді ықшамдаңыз: a) (ab)10: (а9*в8)*а2; 2) ((k6)7)*(t3)9: ((k7*t4)3)2; |
|
3. |
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
1. Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданады. |
Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі. Алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәреженің қасиеттерін қолданады. Есептің дұрыс шешімін табады. |
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.