Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Оценка 4.9
Разработки уроков
doc
музыка
8 кл
03.03.2017
Цель урока:
- познакомить учащихся с историей возникновения джазовой музыки и самыми известными
ее направлениями, представителями и произведениями;
- объяснить учащимся определение сроков спиричуел, блюз, джаз;
- закрепить определения понятий, развлекательная (легкая) музыка, каденция, мюзикл, сюита;
- формировать вокально - хоровые навыки, в частности навыки кантиленного пения и чувства ритма;
- развивать интерес к джазовой музыке;
- воспитывать эстетический вкус учащихся в области легкой музыки;
- развивать у школьников умение сотрудничества;
- стимулировать эмоционально-нравственные переживания взаимного обучения.музыкальное искусство
8класс. Урок Джаз - музыка XX века.doc
Амвросиевская общеобразовательная школа IIII ступеней №6
Амвросиевского района Донецкой Народной Республики
8 класс
Учитель методист музыкального искусства
высшей квалификационной категории
Данильченко Светлана Анатольевна ВОСЬМИЙ КЛАС.
ТЕМА № 1 «Відлуння епох у музичному мистецтві».
ЗАВДАННЯ ТЕМИ:
виявлення особливостей та відмінностей академічної і розважальної музики
за їх життєвим змістом та призначенням, ролі музичного мистецтва в суспільстві в
різні історичні епохи та в житті кожної людини. Порівняння стильових напрямів
розважальної музики (джаз, рок, диско тощо) за сферами їх емоційного впливу.
Визначення характерних рис творчості відомих композиторів минулого і
сучасності. Характеристика музичної спадщини видатних представників різних
національних культур. Інтерпретація змісту прослуханих та виконаних творів щодо
особливостей втілення гуманістичних ідей до життєвого змісту. Засвоєння
основних понять і термінів: академічна (серйозна), розважальна (легка) музика,
стильові напрями – джаз, рок, диско тощо. Усвідомлення значення музичного
мистецтва вжитті сучасної людини та в різні епохи.
10 урок
Тема уроку: «Джаз – музика XX століття».
Мета уроку:
познайомити учнів з історією виникнення джазової музики та найвідомішими
її напрямами, представниками і творами;
пояснити учням визначення термінів спірічуел, блюз, джаз;
закріпити визначення понять, розважальна (легка) музика, каденція,
мюзикл, сюїта;
2 формувати вокально хорові навички, зокрема навички кантиленного співу і
почуття ритму;
розвивати інтерес до джазової музики;
виховувати естетичний смак учнів у царині легкої музики;
розвивати у школярів уміння співпраці;
стимулювати емоційноморальні переживання взаємного навчання.
Обладнання:
музичний центр; диски; портрети Луї Армстронга, Махелії Джексон; картки для
групової роботи.
Тип уроку: комбінований.
1.Слухання: М. Джексон «Молитва» (спірічуел), «Блюз західної околиці»
План уроку:
Л.Армстронга.
2.Розучування: Я.Дубравін, сл. В.Суслова «Джаз».
3.Виконання пісні Р.Паулса «Жовте листя»
4.Вихід у супроводі звучання «Блюз Ролем Піт» Л.Армстронга.
Учні входять до класу у супроводі звучання пісні «Yesterday» ( «Вчора»)
Хід уроку.
Дж. Леннона і П.Маккартні.
I.Організаційний момент.
Музичне вітання.
Повідомлення теми уроку.
На цьому уроці ми з вами познайомимося з історією виникнення джазу.
II. Повторення вивченого матеріалу.
Розповіді учнів про творчу діяльність британського гурту «Beatles»
3 II. Вивчення нового матеріалу.
У: тема нашого уроку – Джаз – музика XX століття.
Новий матеріал будемо вивчати, працюючи в групах.
Ця технологія передбачає правила, які ви визначили самі.
Учитель виставляє дошку з написаними на попередньому уроці правилами:
логіка;
наполегливість;
толерантність думок;
аргументованість;
виділення головного;
не перебивати товаришів;
дотримуватись часу( 35хвилин).
У: Починаємо роботу . Я роздам вам картки. На них є цифри і знаки.
Зверніть увагу тільки на цифри. Розрахуйтеся на перший, другий, третій,
четвертий, п’ятий. Виберіть лідерів групи. Розрахувалися, а тепер розберіть
картки. Об’єднайтесь по номерам. Прочитайте та перекажіть інформацію один
одному.
Пересядьте по знакам і по порядку номерів (лідери груп відповідають за
порядок у групах).
А тепер перевіримо, як ви засвоїли матеріал.
1. Розкажіть про витоки джазу.
Відповідь:
Виник джаз наприкінці XIX на початку XX століття в США. Процес
формування джазу тісно пов'язаний із розвитком фольклору афроамериканців.
Відповідь:
4 Джаз став результатом взаємодії двох музичних культур – культури нащадків
африканських рабів, з одного боку, і білого населення США – з іншого. Відповідь:
Отже джаз – це унікальний сплав принципів ті елементів європейської та
африканської музики.
Одними з головних витоків джазу стали спіричуели і блюзи.
Відповідь:
Велику роль у народженні джазу відіграла церква. Засвоївши нескладну
мелодію і гармонію релігійних гімнів білих американців, чорношкірі співаки стали
вводити до хорового співу імпровізаційні елементи у формі запитань та відповідей.
Відповідь:
Хор іноді відповідав за Бога, долучаючи до співу плескання у долоні,
притопування в такт ногами, гру на тамбурині (невеличкому барабані). Так
виникли спірічуели.
2.Що таке спіричуел.
Відповідь:
Спірічуел (від англ. spiritual духовний) – хоровий жанр, духовні гімни
афроамериканців, пісні релігійного змісту, сповнені високої духовності й сили.
У.
Зараз я хочу вас познайомити з найкращою виконавицею спірічуелів афро
американською співачкою Махелією Джексон. Із надзвичайною виразністю й
натхненно виконує співачка старовинну «Молитву», яка сповнена водночас і
глибокої скорботи, і віри в краще майбутнє.
Слухання: М. Джексон «Молитва».
3.Що таке блюз?
Відповідь:
5 Блюз – (від англ. blues, від blue devils– меланхолія, журба) – світська
лірична пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту. На відміну від
спірічуелів, блюз виконувався соло в супроводі гітари або банджо.
Відповідь:
Блюзова тематика дуже різноманітна. У цих пісняхсповідях відображено
було життя знедоленого народу – тяжка неволя й непосильна праця, втрачена
людська гідність, любов, гірка розлука й страждання, туга за домом, якого немає.
Відповідь:
За відчайдушною веселістю блюзів приховувалася трагедія всього
африканського народу. Проста пісня стає глибоким музичним узагальненням.
У.
Саме такою є джазова композиція «Блюз західної околиці»,
в якій говориться: «Блюз наповнює мене з голови до п’ят, я сьогодні сумний, я
сповнений тривожних передчуттів, коли я йду на західну околицю, де на мене
чекає так багато страждань» Л.Армстронга дивовижного джазового
музиканта. Він виконував старі блюзи, спірічуели, музику з кінострічок,
популярні пісні американських і європейських композиторів. Луї мав
оригінальний голос, який відтворював не тільки слова, але й звуки різних
інструментів. Його труба й голос невіддільні. Щоб переконатися в красі й
самобутності голосу Армстронга, у силі й хвилюючий чистоті звучання його
труби, пропоную вам послухати джазову композицію «Блюз західної околиці»
Слухання: «Блюз західної околиці» Л.Армстронг.
4.Назвіть стилі джазу.
Відповідь:
6 Всім відомо, що джаз починається з ритму( чергування довгих та коротких
долей), beat( біт ритмічна пульсація групи супроводження), імпровізації (від лат.
improvis – неочікуваний, раптовий) – створення музики на момент її виконання.
Відповідь:
Існує багато видів, стилів, напрямків джазу: ранній ново орлеанський, діксі,
комерційний, свінг джаз, симфоджаз, традиційний джаз, модерн джаз.
Відповідь:
В сорокові роки рамки традиційного джазу і свінгу стали тісними для
музикантів. Граючи в кафе, клубах вони починають в розробках тем та імпровізацій
ускладнювати гармонію, ритм, мелодію. Це стає основною нового стилю – модерн
джазу, його ще називали сучасний джаз або бібол.
Відповідь:
Представники цього стилю: саксофоніст Чарлі Паркер; трубач Діезі
Гіллєспі, контрабасист Джеммі Блентон. Існує багато різновидів модерн джазу:
хард боп (твердий), кул боп (холодний), фрі боп (вільний),боса нова (нове
почуття), прогресив джаз, джаз – рок.
Слухання: джазові композиції Діезі Гіллєспі, Чарлі Паркера.
5.Підсумок уроку.
6.Оцінювання роботи учнів на уроці.
7. Домашнє завдання:
Повторити слова пісні Я.Дубравіна, сл. В.Суслова «Джаз».
Урок склала:
вчитель методист музичного мистецтва вищої категорії
Данильченко Світлана Анатоліївна
Амвросіївської загальноосвітньої школи IIII ступенів № 6
7 Амвросіївської районної ради Донецької області
8
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Джаз - музыка XX века (Музыкальное искусство 8 класс)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.