электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектер

  • docx
  • 07.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектер.docx

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3 В Магнит өрісі

Мектеп:

Күні

 

Мұғалімнің аты –жөні:

Сынып: 10

 

Қатысқандар саны:

 

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр және магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

-          Токомак, циклотрон, адронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіну.

-          Зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу.

Сабақтың мақсаты

·         Электр өрісінің зарядты үдетуінің себебін түсіндіру;

• бағыттың өзгеруі арқылы магнит өрісін сипаттау;

• Бір мезгілде электр және магнит өрісінде болған зарядталған бөлшектердің қозғалысын түсіну

 

Бағалау критерийлері

Дағды

Жетістік критерийі

Оқу мақсатына жетеді, егер

Қолдану

Қозғалыстағы зарядтың магнит өрісінің әсерін сипаттаса

Қолдану

Зарядтың жылдамдығын, магнит өрісінің бағытын және магнит өрісіндегі қозғалыстағы зарядтың магнит өрісі бағытын анықтау үшін сол қол ережесін пайдаланып төрт мысалды дұрыс анықтаса.

Тілдік мақсаттар

Лоренц күшінің анықтамасын айта алады.  Мысалдар келтіре отырып, оның күнделікті өмірдегі қолданысын түсіндіре алады

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Заряд

Заряд

Charge

Магнит өрісі

Магнитное поле

Magnetic field

Сол қол ережесі

Правила левой руки

Left hand rule

Оң қол ережесі

Правила правой руки

Right hand rule

Магнит өрісінің күш сызықтары

Силовые линии магнитного поля

Magnetic field lines

Ампер заңы

Закон Ампера

Ampere's Law

Құндылықтарды дарыту

-          Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)

-          Оқушылардың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру (карусель әдісі арқылы білімдерін тексеру кезінде )

-          Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру(барлық сабақ барысында)

-          Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру (жұптық және топтық жұмыс уақытында)

-          Электр және магнит өрісінің көмегімен көптеген техникалық құралдар (телефон, радио, телевизор, компьютер, т.с.с) дамитынын түсіндіре келе, жаhандық азаматтық мәселелерді қарастыру.

Пәнаралық

байланыстар

Есеп шығару барысында математикалық есептеулер жүргізеді.

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар сілтеме арқылы құбылысты көре алады

https://www.wiley.com/college/halliday/0470469080/simulations/sim16/sim16.html

Бастапқы білім

Магнит өрісі.

Өткізгіштері ток күшін анықтау.

Өткізгіштегі токқа әрекет ететін күштің формуласы. 

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

(0-8 минут)

 

Миға шабуыл:

Электр және магниттік өрістерде қозғалыс схемасын жасау.

Өріс бағытындағы электр күші, магнит күші қозғалыстың және өріс бағытына перпендикуляр болып келеді.

Магнит күштері қозғалатын бөлшектерге ғана әрекет етеді, заряд  қозғалатын және стационарлы түрде жұмыс істей алады.

Электр күштері қозғалатын бөлшектердің жылдамдығын өзгерте алады, магниттік күштер олай емес (біреу жұмыс істесе, басқасы істемейді).

 

Студенттің түсінігін бағалау үшін бірнеше шолу сұрағын пайдаланыңыз. Қажет болса, кейбір идеяларды қайталаңыз.

 

 

http://ebooks.dynamic-learning.co.uk/prod_content/extracted_books/9781471809248/OEBPS/as_ch17.htm

 

 

презентация

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

(9-19 минут)

 

 

 

 

(21-25  минут)

 

(26-35минут)

 

 

Есептер шығару: оқушылар станциялардағы мәселелерді шешеді.

Оқушыларәрбір станцияда есепте шешу үшін тек 8 минутты жұмсайды.

 

1 станция: Электр өрісі

Олар бұрынғы білімдерін пайдалану керек:

-Электр өрісінің күші

-Электрөрісініңжұмысы

-жылулық эмиссия

 

2 станция: магнит өрісі

Олар бұрынғы білімдерін пайдалану керек:

-қозғалыстағы зарядқа әсер ететін күш

- Сол қол ережесі

-Импульс және кинетикалық энергия

 

3-станция:

Олар бұрынғы білімдерін пайдалану керек:

-Электр өрісі

Магниттік өріс

 

Балл қою кестесін  пайдаланып шешілген есептерді тексеру.

 

 

Есеп парақтары

 

 

Есеп парағы

 

 

 

 

 

Есеп парағы

Сабақтың соңы

(36-40минут)

 

Бағалау және нәтижелерді талқылау.

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Топтық тапсырманы түсінеді және орындайды

Оқушылардың көпшілігі:

Лоренц заңына арналған күрделілігі орта есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар:

Лоренц заңына арналған жоғарғы деңгей есептерін шығара алады.

Тексеру парақтары, бағалау парақтары арқылы бағаланады. 

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету арқылы, бағалау  критерийлері арқылы бағаланады.

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау ;

Көз жаттығуларын орындау ;

Кабинетті желдету ;

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 


 

Скачано с www.znanio.ru