Darsning maqsadi:
Tarbiyaviy: Kitobni ozoda saqlash, undan to’g’ri foydalanish, odob-axloq, vatanparvarlik, ajdodlar o’gitlarini to’g’ri anglash.
Rivojlantiruvchi: O’z fikrini to’g’ri, ravon ifodalash, so’z boyligini oshirish, ijodiy fikrlash, o’zaro hurmatni, kitobga hurmat hissini oshirish
Ta’limiy: Bilimning yuragi, barcha fanlarning ibtidosi, insoniyat yaratgan eng buyuk mo’jiza kitob ekanligini, u porloq kelajak sari olg’a borishga chorlaydigan, ezgulikka undaydigan sodiq do’st bo’lishini o’rgatish.
Dars jihozi:
Dars metodi:
Dars turi:
Komptyuter, tarqatma materiallar, sabzavotlar.
Noanaviy, tezkor savollar, test, Qozonda bori cho’michga chiqadi (Guruhlar bilan ishlash)
O’quvchilarga yangi bilimlar berish.
Tashkiliy qism 2 daqiqa
O`tgan mavzuni so`rash. “Aniq, lo’nda, tez” o’yini
4 daqiqa
Yangi mavzuni bayoni
12 daqiqa
Dam olish daqiqasi. M.Yusufning “Qaldirg’och” sh’eri 2 daqiqa
Kitob, bilim haqida allomalar so’zi 2 daqiqa
“Zakovat” bilimdoni savoli 4 daqiqa
Meshpolvon tashrifi 3 daqiqa
Test 3 daqiqa
Amir Temur hikmatlari. Mustahkamlash. 3 daqiqa
“Qozonda bori – cho’michga chiqadi” o’yini 4 daqiqa
Baholash. G’olibni aniqlash 2 daqiqa
Uyga vazifa 2 daqiqa
Texnologik xarita
TASHKILIY QISM
Ingliz tilida psixologik muhit yaratish. Darsimiz o’qish darsi Guruhlarga bo’linib olamiz
1-guruh
Bilimdon
2-guruh
Zukko
1-guruh
Dono
G’oliblikni qo’lga kiritgan guruh bilimdonligi, tafakkuri kengligi bois O’zbekiston bayrog’I qo’lga kiritib uni ko’kka ko’taradi hamda ushbu kitobni o’qishni qo’lga kiritadi. Hammaga omad tilab eslatib o’tamiz 5 ball, 4 ball, 3 ball to’plab boriladi.
Aprel oyi muhim sanalarga boy, bugun
2.IV - Xalqaro bolalar kitoblari kuni, 9.IV – Amir Temur 678 yilligi, 2.IV – M.Yusuf tavalludining 60 yilligi Darsimizni M.Yusufning bir chiroyli she’ri bilan boshlasak.
Onamga o’xshaydi mening vatanim,
Onamday mehribon onamday xokisor
Holbuki, qizi bor yengolmas g’anim
Holbuki, o’g’li bor chaqmoqdek shunqor
Chunki dunyo ko’rgan, ko’rgisi kelmas
Qushning inini ham buzgisi kelmas Muhammad Yusuf
YANGI MAVZU BAYONI
Bugungi mavzu Kitobim jon kitobim Dilshod Rajab haqida to’xtalish (She’rni so’rash)Qani guruhlardan she’rni tinglaymiz.Nur ziyoga kon o’zing deganda nimani tushunasiz to’g’ri kitob oftobdek nur sochagni ko’zga ko’rinmaydi, lekin vaqt o’tib kitob o’qigan kishida, so’zlarida nur, ziyo seziladi.Bulbulday sayrar tilim qushdek xonish qilolmaymiz-u so’zlarimizda ma’no mantiq bo’lib, so’z boyligimiz oshadi.Kelajakka bo’lmayman-Hozirdan o’qib, uqib o’rgansak,
Biz albatta O’zbekistonimizni dovrug’ini olamga yoyadigan ajdodlarimiz kabi avlod bo’lamiz. Davramizga 2 xil kitobni taklif qilamiz so’zlarini tinglaymiz
Qanday yordam berishimiz mumkin.
Dam olish soati.
Muhammad Yusufning “Qaldirg’och” she’ri.
Kitob haqida yana qanday she’rlarni bilasiz?
G’ussang mening g’ussamdir,
Ayvonda yashaysan,
Qarab tursam sen bir,
Dardli qushga o’xshaysan,
So’ra, so’ra, qaldirg’och,
Ko’zi qora qaldig’och.
Bilim, kitob haqidagi allomalar fikri, hadis va maqollardan aytish shartni boshlaymiz.
Diqqatimizni ekranga qaratamiz “Zakovat” o’tgan dars g’olibi bo’lajak bilimdondan savol eshitamiz.
Javoblarni tinglaymiz?
Bilim, ma’rifat albatta yaxshi axloq bilan bezatilmog’i lozim! (Abu Nasr Farobiy)
Davramizga Meshpolvon tashrif buyuradi
i 8 s i 6 z
d 7 a o 7 z
t 6 l l 6 d
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.