Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?
Оценка 5

Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?

Оценка 5
Разработки уроков
docx
правоведение
9 кл
29.11.2020
Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?
9-сыныптарға Құқық негіздері пәнінен ашық сабақ
Ашық сабақ құқық 9-сынып.docx

ШҚО,Үржар ауданы ,«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі» КММ

 

Мұғалімнің аты  жөні: Касенова Нургуль Берикказыевна

Ұзақ мерзімді жоспардың  тарауы:

9.3 Еңбекті қорғау

Күні: 11.02.20

Сынып: 9 «Б»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

 

«Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?»

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

9.4.3.1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын талдау.

Сабақтын мақсаты

Барлық оқушылар: Еңбекті қорғау ұғымын білу,түсіну.

Оқушылардың басым  бөлігі: кәмелетке толмағадардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын анықтау

Кейбір оқушылар:Кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларына талдау жасау.

Бағалау критерийі

Ø  Еңбекті қорғау ұғымын біледі және түсінеді.

Ø  Кәмелетке толмағадардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын анықтай алады.

Ø  Кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларына талдау жасай алады.

Тілдік мақсаттар

 

Тілдік құзіреттілікті дамыту:

Айтылым: Кәмелетке толмағадардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын анықтайды.мәтінді 5 сөйлем арқылы түсіндіреді.

Оқылым: Кәмелетке толмағадардың еңбегіне қатысты құқық нормалары туралы мәтіннен ақпарат алады.

Жазылым: Мәтіннен 5 жаңа сөз тауып жазады.

Тыңдалым: Балалар еңбегі туралы видео көріп,тыңдайды.Қорытынды жасайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Еңбек құқығы, Бала, заң,Еңбек кодексі,құқық,құқық нормалары.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:

Талқылауға арналған тапсырмалар:

Кәмелетке толмағандардың ең еңбегі қорғалады, өйткені .......

Сіз неліктен ....... екенің айта аласызба?

Неліктен,еңбек шартын жасау қажет?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Еңбекке қабілетті жас болып саналады.......

Құндылықтарға баулу

 

 Өткен тарихқа құрметпен қарау,мақтаныш сезімін қалыптастыру. «Мәңгілік ел» идеясының(6-бөлім )құндылықтарын негізге ала отырып,Ұлттық демократиялық-патриоттық ұстанымдарын  бойына сіңіру.

                                

Пәнаралық байланыс

 

Дүние жүзі тарихы, Қазақстан тарихы

Алдынғы білім

 

«Еңбек даулары»

                                                           Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі: 10 мин.

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

3минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

2мин

 

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Топқа топтастыру:  Бас,қол,жүрек арқылы оқушыларды 3 шағын топқа топтастырамыз.

Балалар осы суреттерге қарап отырып,Абай атамыздың «Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті: ыстық қайрат,нұрлы ақыл,жылы жүрек» деген сөзі өмірде де, бүгінгі сабақта да бастама болсын демекпін!Биыл Абай атамыздың 175 жылдығын тойламақпыз.

-Балалар тағы да еске түсіріп,ойланып көрейікші,сабағымызға байланысты Қазақстандағы билік жүйесі есімізде ме? Кім айтады?

-Дұрыс айтасыңдар, Қазақстандағы мемлекеттік билік 3 тармаққа бөлінеді: атқарушы,заң шығарушы, сот билігі.Ендеше осы билік арқылы сабағымызды жүргізіп көрейік...

Үй тапсырмасын тексеру: «Еңбек даулары» туралы  сұрақтар қойылады. «Иә, жоқ» стратегиясы  арқылы жүреді.

1.Еңбек адамның тамаққа,киім-кешекке,тұрғын үйге деген қажеттіліктерін қанағаттандырады ма? (ия)

2.Еңбек Кодексі 1995 жылы 30 тамызда қабылданды ма?(Жоқ.2015 жылы 23 қарашада)

3.Еңбек қатынастарын реттеп отыратын құқық саласы еңбек құқығы деп аталады ма? (ия)

4.Әрбір адам еңбек ету бостандығына,қызмет пен кәсіп түрін таңдауына немесе мәжбүрлеусіз еңбек етуге құқылы ма?(ия)

5.Әрбір адам мемлекет қорғауында болмайды(Жоқ,болады.)

-Ал балалар барлығымыз тақтадағы суреттерге назар аударайық. «Болжау» стратегиясы.

 интерактивті тақтадан суреттер көрсетіледі

 

 

 

 

Оқушыларға: -Не көрдіңдер?-Қандай ойларың бар?

Оқушылар суреттер бойынша өз болжамдарын жасайды,ойларын айтады.

Мұғалім оқушылардың болжаған жауаптарымен байланыстыра отырып,жаңа сабақтың тақырыбы анықталады.

 

Тапсырма 2.  «Дейін- кейін» кестесінің дейін бөлімін толтырады.

 

Дейін

(Жаңа тақырыпқа дейін  не білесің)

Кейін

(Жаңа тақырыптан кейін

не білдің)

1.

1.

2.

2.

3.

3.

 

 Түрлі-түсті қағаздар

 

 

 

 

 

 

Үлестірме парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербел-сенді тақта

Слайдтар

 

Сабақтың ортасы:

 20 мин.

«Мағынаны тану»10мин.

      7минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3минут

 

 

Топтық жұмыс: Топтарға мәтінді оқып шығу ұсынылады. Ендеше заң шығарушы биліктің рөліне еніп,мына тапсырмаларды орындаңдар:

Оқып шыққан мәтіннен әр топқа мынандай тапсырмалар ұсынады :

1-тапсырма: Мәтін мазмұнын 5 сөйлем арқылы түсіндіру.

2-тапсырма: Мәтіннен кем дегенде 5 кілт сөзді анықтайды.

Сыныпқа атқарушы биліктің рөліне еніп, түсіндіріп көрейік.

Дискрипторлар:

1.      Кәмелетке толмағандардық еңбек құқығын анықтайды

2.      Кәмелетке толмағандарға қандай жеңілдіктер қарастырылғанын анықтайды

3.      Кәмелет жасына толмағандарға жұмыс берушінің міндеттерін анықтайды

4.      Кәмелетке толмағандардың еңбекке қабілетті

жасын анықтайды

Сот билігі: қалыптастырушы бағалау: « Екі жұлдыз,бір тілек»

 

Сабаққа дайындалған слайдтар

 

http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K950001000_

Қазақстан Республикасының Конституциясы

 

Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі

http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1500000414

 

 

 

Сабақтың соңы

10 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

Рефлексия:

 

5 мин

 

Тапсырма№3 Мәтіннен құрастырған 1 қате сөйлемдерін қарсы топтарға ұсынады, топтар қатесін табады.

 Тапсырма 4.  Мәтіннен дайындаған 1 қарапайым, 1 күрделі  сұрақтарды топтарға қояды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

«Дейін- кейін» кестесінің кейін бөлімін толтырады.

 

Дейін

(Жаңа тақырыпқа дейін  не білесің)

Кейін

(Жаңа тақырыптан кейін

не білдің)

1.

1.

2.

2.

3.

3.

 

 

Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу. Кәмелетке толмағандардың еңбегін қорғау туралы бір жағдаят құрастырып келу.

 

Рефлексия: «Бас,Қол,Жүрек»-топ жасайды.

«Бас» -...... білгенім маңызды болды

«Қол» - .......тапсырманы орындауда қиындықтар кездесті

«Жүрек» -ең тиімді болғаны.........

-Жақсы,балалар, ендеше бүгінгі сабағымызға белсене қатысқандарың үшін,менің де сендерге сыйым бар,қабыл алыңдар...бұл жай шоколад емес,сендерге күш беретін,позитивті көңіл-күй сыйлайтын шоколад.Кім қандай оқушы екенін көрсетіп жіберейік. Рахмет барлықтарыңызға! Сау болыңыздар!

 

Үлестірме

Парақшалары

Ресурс 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

 

 

 

Бағалау -сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Тапсырмаларды құрастырғанда алымы

түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар таңдалып алынды..Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға берілетін қарқынды тапсырма арқылы сараланды.Визуал оқушылар  қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін презентатция  көрсетемін.  Барлық оқушылардың қатысуын  қадағалаймын.

 

Сабақ барысындағы Қ.Б. 2 жұлдыз, 2 тілек арқылы бірін бірі бағалайды,видео.таныстырылым көрсетілді, «Болжау» стратегиясын қолдандым,«Дейін- кейін» кестесінің кейін бөлімін толтырады. «Бас,қол,жүрек» арқылы сабаққа рефлекция жасалды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы жасалды, себебі оқу мақсатына  жеткендігін тексеру үшін.

Бағалау критерийі мен дескрипторлар жасалды

Денсаулық сақтау педагогикасын,СЭС талаптарын сақтау.Топқа бөлген  уақытта қауіпсіздік ережелерінсақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға қатысты

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді оқыту мен оқуға қатысты

1.

 

2.

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қифншылықтары туралы нені анықтадым келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі»КММ

 

Сабақтың тақырыбы:

"Кәмелетке толмағандардың еңбегі
 заңнамамен қалай қорғалады?"

 

           

                                         Пән мұғалімі: Н.Б Касенова

 

 

2019-2020 оқу жылы


 

Скачано с www.znanio.ru

ШҚО,Үржар ауданы ,«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі»

ШҚО,Үржар ауданы ,«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі»

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар

Оқушыларға: -Не көрдіңдер?-Қандай ойларың бар?

Оқушыларға: -Не көрдіңдер?-Қандай ойларың бар?

Сабақтың соңы 10 мин. 2 мин

Сабақтың соңы 10 мин. 2 мин

Тапсырмаларды құрастырғанда алымы түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар таңдалып алынды

Тапсырмаларды құрастырғанда алымы түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар таңдалып алынды

Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі»КММ

Ахмет Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі»КММ
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020