Конспект урока по английскому языку на тему: Погода.Времена года
Оценка 5

Конспект урока по английскому языку на тему: Погода.Времена года

Оценка 5
docx
02.12.2024
Конспект урока по английскому языку на тему: Погода.Времена года
План.docx

План- конспект  урока по английскому языку

Погода. Времена года

Учитель: Сетова К.И

Тема: Погода.Времена года

Цель:  Повторить и активизировать лексический материал темы в устной и письменной речи. Ознакомить с новой лексикой по теме «Weather». Тренировать учащихся в аудировании и чтении с целью полного понимания информации. Практиковать в употреблении Present Simple Tense (настоящего неопределенного времени). Учить вести диалог в речевой ситуации “Talking about the weather”, а также рассказывать о  временах  года и погоде. Формировать коммуникативную компетентность учащихся. Развивать навыки всех видов речевой деятельности, память, логическое мышление, культуру общения.  Воспитывать любовь к природе и познавательный интерес к окружающему миру.

Тип урока: Актуализации знаний и умений

Оборудование: проектор, презентация, текст для чтения, иллюстрации, карточки с заданиями

Ход урока

I. Подготовка к восприятию иноязычной речи.

1. Организационный  момент:

  a) Приветствие. T- Cl

T: Good morning ! I am glad to see you, my friends. Sit down,  please. Let’s start our today’s lesson. Are you ready for the lesson? Tell me, please

- How are you today?

Ps:  I am well! I am fine! I am OK! I am all right! Not so bad! And how are  you?

T. I’m fine too, thank you.  Today we have an unusual lesson. Many guests   are visiting our lesson. Dear guests, we are glad to see you in our English lesson. 

б)  Беседа с дежурными.

2. Фонетическая разминка

T: As a rule, we’ll begin our lesson with phonetic drills.  Now, let’s improve our pronunciation. Pay attention on the sounds [w] ,[  ] : Listen to me and repeat

[  ]  the, mother, together

[w] white, wall, well, weather

-        Тренировать артикуляцию звуков [w]  с помощью стихотворения.

Т: Now pupils, we repeat the poem “Weather”  by Stevenson. You must say it correctly   using  our sounds. T-Cl-P1-P2

3. Проверка домашнего задания

1.      Проверка домашнего задания

T: Let’s check your home task.  What was your home task ?

P:  Make up sentences about seasons. (3).

For today you prepared different exercises: some of you – found the poems about the seasons; another pupils  found  the riddles. During our lesson I listen you.

4.Объявление темы урока

 

Now, look at the screen. How do think what is the topic of today’s lesson?  Today we are going to speak about different seasons and  weather. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing, making up the dialogues, reciting poems. I wish you to be calm and to work well

Look at the screen and read the motto of our lesson/ We should be thankful together Whatever the weather

5.Работа с лексикой

: Let's remember the names of the seasons and months!

a)      Listen and repeat.  ( page 86)

b)      Answer the questions

•        How many seasons are there in a year?

•        How many months are there in a season?

•        How many months are there in a year?

•        What season is it now?

•        What month is it now?

c)       Match the sentences to the pictures.

1.      It’s not very cold. It isn’t  raining at the moment but sometimes it rains.

2.      It’s very cold and it’s snowing.

3.      It’s very hot and the sun is shining.

4.      It’s warm and the sun is shining.

6. Dialogues

7. Аудирование

8. Игра

And now we are going to play the Game "True or False"  

 

 1. There are a lot of flowers in summer+

 2. Winter comes after spring.-

 3. School begins in autumn.+

 4. There are a lot of fruit and vegetables in winter,-

 5. February is the shortest month in a year.+

 6. It often snows in summer.-

 7. It is rainy in autumn.+

 8. Birds come back in summer.-

 9. It is hot in summer.+

 10. Leaves are yellow in spring.-

9. Физкультминутка

10 Чтение

T: We continue to speak with you about  the weather.  We’ve got a letter from an English schoolgirl. She writes about the weather in her place. She is fond of drawings and she draws pictures in it. So, please, read the letter and put in the words instead pictures. We’ll read one after another and translate.

        

Hello boys and girls,

       My name is Ann. It is day – off  today. It is very   in the morning. And my friends and I go to play in the yard. It is warm. But soon many dark                    appear  in the sky. It is   and   . We run home quickly. But after dinner the weather changes again. There are  no     in  the sky. It isn’t   . It is   again. We are very happy  and enjoy  the weather.

11. Развитие навыков говорения

Смотрят видеопрогноз и отвечают на вопросы

12. Заполняют карточки слайд 9

13. Контроль по карточкам

14.Рефлексия

:  Dear friends! Our today’s lesson is coming to it’s end. It’s time to say good bye. We’ve done much at the lesson. We read the text, listened the riddles, did different exercises, recited poems, talk about seasons, months and weather. Did you like the lesson?

      And I hope you have understood that everything is good in each seasons, All of them are beautiful.

15.Домашнее задание

 


 

План- конспект урока по английскому языку

План- конспект урока по английскому языку

Тренировать артикуляцию звуков [w] с помощью стихотворения

Тренировать артикуляцию звуков [w] с помощью стихотворения

It’s warm and the sun is shining

It’s warm and the sun is shining

Заполняют карточки слайд 9 13

Заполняют карточки слайд 9 13
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
02.12.2024