Конспект по художественному труду на тему "Катта саёҳат."
Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
труд
2 кл
05.05.2018
Узоқ муддатли режа
бўлими: Саёҳат
Фан номи:Бадиий меҳнат Мактаб:
Куни: Муаллимнинг исми:
Синф: 2- Қатнашганлар: Қатнашмаганлар сони:
Мавзу: Катта саёҳат.Юзани турли фактуралар билан яратамиз. Тақдимот,
таҳлил, муҳокама.Билим ва малакалар тўплами.
Таълимий мақсад: 2.2.3.1 Ҳар хил усул усуллар билан материалларни ва компонентларни ўлчаш, белгилаш, кесиш, шаклини келтириш, йиғиш, қўшиш ва бириктириш
2.3.1.1 Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини тушунтириб
Бериш
Дарс мақсади: Барча ўқувчилар: пластлиндан турли нарсалар ясашини қисқача баён қилади;
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: денгизларни кўрган ва улар ҳақида чиза олади;
Айрим ўқувчилар: интернетдан денгиз ҳақидаги маълумотни тўплай олади;
Луғат бойлиги Асосий терминлар: фактура;
Таянч сўзлар: фактура;
Диалог: Денгиз жониворларидан ниманинг расмини чизишни хоҳлайсиз?
Баҳолаш мезони Ҳар хил усул усуллар билан материалларни ва компонентларни ўлчай олади, белгилай олади, кеса олади, шаклини келтира олади, йиға олади, қўша олади ва бириктира олади. Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини
тушунтириб бера олади
Инсоний қадриятларни сингдириш «Мангу эл». 3. Дунёвий давлат ва юксак Маънавият;
Ўзаро муомала маданияти, ўзгаларни фикрига ҳурмат билан қараш қадриятини таркиб топтириш
Фанлараро боғланиш Сюжетли сурат чизиш бўйича дунётаниш билан, тажриба орқали табиатшунослик
фани билан боғлиқ..
Соғлиқни сақлаш ва
техника хавфсизлиги Расм чизишда техника хавфсизлик қоидаларига риоя қилишни эслатилади.
Мактаб ички тартиб қоидалари билан таништирилади.
АКТ-дан фойдаланиш
кўникмалари Компьютер, проектр. Денгизости жониворлари ҳақида тайёрланган видеоролик.
Ўзлаштирилган билим Денгизости жониворлари ҳақида тушунчаси бор. Турли нарсалардан денггиз
жониворларини ясай олади ва чиза олади.
Дарснинг бориши
Боши
5 минут Шодлик доираси:Ўқувчилар бир-бирларига яхши тилаклар тилайдилар. Гуруҳларга бириктириш,уларни номлар билан аташ.
Ўқувчилар билан дарс мақсадлари аниқланади. Гуруҳлар бир-бирларига самимий тилаклар айтади.
Ўртаси 30 минут Ўқувчиларнинг иш дафтарларини текшириб уларни рағбатлантириш. Фактура материал юзасининг табиати эканлигини ва у текис, нотекис бўлиши мумкинлигини айтиб тушунтириш.
Фактурани пластлин ва полимер лойнинг юмшоқ силлиқ юзасида осон яратиш мумкин. Тайёр қилинган пластинага қуйидаги буйимлардан (шарикли ручка,фломастер қопқоғи,чизғичнинг учи) бирини ботирин ва ботиқ оттиск ҳосилқилинг.
Фактуранинг қавариқ элеметлари асосий шаклнинг устига елимланади. Ҳаракатчан илмоқлар учун денгиз яшовчиларининг шаклларини полимер лойдан ясаш мумкинлигини тушунтириш.
Илмоқ учун керак бўладиган буюмлар полимер лой, леска, ингичка рейка ёки 15-20диаметрли узук, фактура оттиски учун асбоблар керак бўлишини тушунтириш.
Дам олиш дақиқаси:
Ишнинг кетма-кетлигини тушунтириш.
Дескриптор.Билим олувчи:
- ёрқин рангли лойдан 2-3хил рангдан иборат шакллар яратади;
-шакллар қуригач уларни тешиб лескалар ўтказади;
-шаклларни ингичка рейкага ёки ингичка узукка осиб қўяди ва ҳосил бўлган ҳаракатли илмоқларни кўрсатади;
- Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини тушунтириб бера олади; Баҳолаш: гуруҳлар «С-ветофор» ранглари билан баҳоланади.
“Сен менга мен сенга” услуби қўлланилади.
Дарслик, ҳар хил рангли расмлар,катта ва кичик ўлчамдаи варақлар.
Бунда ўқувчилар бир-бирига савол-жавоб қилишади.
Жавобларни умумлаштириб, ўқувчиларни баҳолаш: «Қўл сигнали» усулидан фойдаланиш.
Якуни
5 минут Қайта боғланиш: «Қўлимдан бари келади»
Уйга вазифа:аппликация ясаш.
Қўшимча ахборот
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни
режалаштирдингиз? Баҳолаш: “қарсак”усули билан баҳолаш. Қайта боғланиш: «Қўлимдан бари келади»
полимерли лойдан ва аппликация усулларидан фойдаланиб ишлатишни
ўргатаман. Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, дунётаниш Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари:
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун? Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1.
2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1.
2.
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:Узоқ муддатли режа
бўлими: Саёҳат
Фан номи:Бадиий меҳнат Мактаб:
Куни: Муаллимнинг исми:
Синф: 2- Қатнашганлар: Қатнашмаганлар сони:
Мавзу: Катта саёҳат.Юзани турли фактуралар билан яратамиз. Тақдимот,
таҳлил, муҳокама.Билим ва малакалар тўплами.
Таълимий мақсад: 2.2.3.1 Ҳар хил усул усуллар билан материалларни ва компонентларни ўлчаш, белгилаш, кесиш, шаклини келтириш, йиғиш, қўшиш ва бириктириш
2.3.1.1 Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини тушунтириб
Бериш
Дарс мақсади: Барча ўқувчилар: пластлиндан турли нарсалар ясашини қисқача баён қилади;
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: денгизларни кўрган ва улар ҳақида чиза олади;
Айрим ўқувчилар: интернетдан денгиз ҳақидаги маълумотни тўплай олади;
Луғат бойлиги Асосий терминлар: фактура;
Таянч сўзлар: фактура;
Диалог: Денгиз жониворларидан ниманинг расмини чизишни хоҳлайсиз?
Баҳолаш мезони Ҳар хил усул усуллар билан материалларни ва компонентларни ўлчай олади, белгилай олади, кеса олади, шаклини келтира олади, йиға олади, қўша олади ва бириктира олади. Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини
тушунтириб бера олади
Инсоний қадриятларни сингдириш «Мангу эл». 3. Дунёвий давлат ва юксак Маънавият;
Ўзаро муомала маданияти, ўзгаларни фикрига ҳурмат билан қараш қадриятини таркиб топтириш
Фанлараро боғланиш Сюжетли сурат чизиш бўйича дунётаниш билан, тажриба орқали табиатшунослик
фани билан боғлиқ..
Соғлиқни сақлаш ва
техника хавфсизлиги Расм чизишда техника хавфсизлик қоидаларига риоя қилишни эслатилади.
Мактаб ички тартиб қоидалари билан таништирилади.
АКТ-дан фойдаланиш
кўникмалари Компьютер, проектр. Денгизости жониворлари ҳақида тайёрланган видеоролик.
Ўзлаштирилган билим Денгизости жониворлари ҳақида тушунчаси бор. Турли нарсалардан денггиз
жониворларини ясай олади ва чиза олади.
Дарснинг бориши
Боши
5 минут Шодлик доираси:Ўқувчилар бир-бирларига яхши тилаклар тилайдилар. Гуруҳларга бириктириш,уларни номлар билан аташ.
Ўқувчилар билан дарс мақсадлари аниқланади. Гуруҳлар бир-бирларига самимий тилаклар айтади.
Ўртаси 30 минут Ўқувчиларнинг иш дафтарларини текшириб уларни рағбатлантириш. Фактура материал юзасининг табиати эканлигини ва у текис, нотекис бўлиши мумкинлигини айтиб тушунтириш.
Фактурани пластлин ва полимер лойнинг юмшоқ силлиқ юзасида осон яратиш мумкин. Тайёр қилинган пластинага қуйидаги буйимлардан (шарикли ручка,фломастер қопқоғи,чизғичнинг учи) бирини ботирин ва ботиқ оттиск ҳосилқилинг.
Фактуранинг қавариқ элеметлари асосий шаклнинг устига елимланади. Ҳаракатчан илмоқлар учун денгиз яшовчиларининг шаклларини полимер лойдан ясаш мумкинлигини тушунтириш.
Илмоқ учун керак бўладиган буюмлар полимер лой, леска, ингичка рейка ёки 15-20диаметрли узук, фактура оттиски учун асбоблар керак бўлишини тушунтириш.
Дам олиш дақиқаси:
Ишнинг кетма-кетлигини тушунтириш.
Дескриптор.Билим олувчи:
- ёрқин рангли лойдан 2-3хил рангдан иборат шакллар яратади;
-шакллар қуригач уларни тешиб лескалар ўтказади;
-шаклларни ингичка рейкага ёки ингичка узукка осиб қўяди ва ҳосил бўлган ҳаракатли илмоқларни кўрсатади;
- Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини тушунтириб бера олади; Баҳолаш: гуруҳлар «С-ветофор» ранглари билан баҳоланади.
“Сен менга мен сенга” услуби қўлланилади.
Дарслик, ҳар хил рангли расмлар,катта ва кичик ўлчамдаи варақлар.
Бунда ўқувчилар бир-бирига савол-жавоб қилишади.
Жавобларни умумлаштириб, ўқувчиларни баҳолаш: «Қўл сигнали» усулидан фойдаланиш.
Якуни
5 минут Қайта боғланиш: «Қўлимдан бари келади»
Уйга вазифа:аппликация ясаш.
Қўшимча ахборот
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни
режалаштирдингиз? Баҳолаш: “қарсак”усули билан баҳолаш. Қайта боғланиш: «Қўлимдан бари келади»
полимерли лойдан ва аппликация усулларидан фойдаланиб ишлатишни
ўргатаман. Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, дунётаниш Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари:
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун? Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1.
2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1.
2.
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:
Катта саёҳат.Юзани турли фактуралар билан яратамиз.docx
Узоқ муддатли режа
бўлими:
Фан номи:Бадиий меҳнат
Куни:
Синф: 2
Мавзу:
Таълимий мақсад:
Дарс мақсади:
Луғат бойлиги
Баҳолаш мезони
Инсоний
қадриятларни
сингдириш
Фанлараро боғланиш
Соғлиқни сақлаш ва
техника хавфсизлиги
АКТдан фойдаланиш
кўникмалари
Ўзлаштирилган билим
Саёҳат
Қатнашмаганлар сони:
Мактаб:
Муаллимнинг исми:
Қатнашганлар:
Катта саёҳат.Юзани турли фактуралар билан яратамиз. Тақдимот,
таҳлил, муҳокама.Билим ва малакалар тўплами.
2.2.3.1 Ҳар хил усул усуллар билан материалларни ва компонентларни
ўлчаш, белгилаш, кесиш, шаклини келтириш, йиғиш, қўшиш ва
бириктириш
2.3.1.1 Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини тушунтириб
Бериш
Барча ўқувчилар: пластлиндан турли нарсалар ясашини қисқача баён қилади;
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: денгизларни кўрган ва улар ҳақида чиза олади;
Айрим ўқувчилар: интернетдан денгиз ҳақидаги маълумотни тўплай олади;
Асосий терминлар: фактура;
Таянч сўзлар: фактура;
Диалог: Денгиз жониворларидан ниманинг расмини чизишни хоҳлайсиз?
Ҳар хил усул усуллар билан материалларни ва компонентларни ўлчай
олади, белгилай олади, кеса олади, шаклини келтира олади, йиға олади, қўша
олади ва бириктира олади. Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва
жараёнини
тушунтириб бера олади
«Мангу эл». 3. Дунёвий давлат ва юксак Маънавият;
Ўзаро муомала маданияти, ўзгаларни фикрига ҳурмат билан қараш
қадриятини таркиб топтириш
Сюжетли сурат чизиш бўйича дунётаниш билан, тажриба орқали табиатшунослик
фани билан боғлиқ..
Расм чизишда техника хавфсизлик қоидаларига риоя қилишни эслатилади.
Мактаб ички тартиб қоидалари билан таништирилади.
Компьютер, проектр. Денгизости жониворлари ҳақида тайёрланган видеоролик.
Денгизости жониворлари ҳақида тушунчаси бор. Турли нарсалардан денггиз
жониворларини ясай олади ва чиза олади.
Дарснинг бориши
Боши
5 минут
Шодлик доираси:Ўқувчилар бирбирларига яхши тилаклар
тилайдилар. Гуруҳларга бириктириш,уларни номлар билан аташ.
Ўқувчилар билан дарс мақсадлари аниқланади.
Гуруҳлар бирбирларига самимий тилаклар
айтади.
Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com) Ўртас
и 30
минут
Ўқувчиларнинг иш дафтарларини текшириб уларни рағбатлантириш.
Фактура материал юзасининг табиати эканлигини ва у текис, нотекис
бўлиши мумкинлигини айтиб тушунтириш.
Фактурани пластлин ва полимер лойнинг юмшоқ силлиқ юзасида осон
яратиш мумкин. Тайёр қилинган пластинага қуйидаги буйимлардан
(шарикли ручка,фломастер қопқоғи,чизғичнинг учи) бирини ботирин ва
ботиқ оттиск ҳосилқилинг.
Фактуранинг қавариқ элеметлари асосий шаклнинг устига елимланади.
Ҳаракатчан илмоқлар учун денгиз яшовчиларининг шаклларини полимер
лойдан ясаш мумкинлигини тушунтириш.
Илмоқ учун керак бўладиган буюмлар полимер лой, леска, ингичка рейка
ёки 1520диаметрли узук, фактура оттиски учун асбоблар керак бўлишини
тушунтириш.
Дам олиш дақиқаси:
Ишнинг кетмакетлигини тушунтириш.
Дескриптор.Билим олувчи:
ёрқин рангли лойдан 23хил рангдан иборат шакллар яратади;
шакллар қуригач уларни тешиб лескалар ўтказади;
шаклларни ингичка рейкага ёки ингичка узукка осиб қўяди ва ҳосил
бўлган ҳаракатли илмоқларни кўрсатади;
Ўз ишини (эскиз, буюм) асосий ғоясини ва жараёнини тушунтириб бера олади;
Баҳолаш: гуруҳлар «Светофор» ранглари билан баҳоланади.
“Сен менга мен сенга” услуби қўлланилади.
Дарслик, ҳар
хил рангли
расмлар,катта
ва кичик
ўлчамдаи
варақлар.
Бунда ўқувчилар бирбирига саволжавоб қилишади.
Жавобларни умумлаштириб, ўқувчиларни баҳолаш: «Қўл сигнали»
усулидан фойдаланиш.
Қайта боғланиш: «Қўлимдан бари келади»
Уйга вазифа:аппликация ясаш.
Баҳолаш: “қарсак”усули билан баҳолаш.
Қайта боғланиш: «Қўлимдан бари
келади»
полимерли лойдан ва аппликация
усулларидан фойдаланиб
ишлатишни
ўргатаман.
Якуни
5 минут
Қўшимча ахборот
Саралаш – Сиз қўшимча
ёрдам беришни қандай
режалайсиз? Қобилиятли
ўқувчиларга топшириқларни
қандай
мураккаблаштиришни
режалаштирдингиз?
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари
фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар
киритдим? Нима учун?
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга
олинг) 1.
2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Фанлараро боғланиш:
Табиатшунослик, дунётаниш
Техника хавфсизлиги ва
меҳнатни муҳофаза
қоидалари:
Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни
ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган
саволларга жавоб беринг.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:
Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)
Конспект по художественному труду на тему "Катта саёҳат."
Конспект по художественному труду на тему "Катта саёҳат."
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.