Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
химия
6 кл—8 кл
24.06.2018
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс.Тема: British holidays - New Year and Halloween.
Данный урок является звеном в цикле уроков по теме «Праздники в Британии». На предыдущих уроках дети уже знакомились с названиями праздников, определяли, какие из них являются религиозными, государственными , народными и т. д., беседовали о двух религиозных праздниках: Рождестве и Пасхе. Данный урок посвящён Новому году и Хэллоуину.
Презентация к уроку дублирует задания, выполняемые учащимися на листах бумаги. При этом на слайдах открываются ответы для самопроверки (слова, иллюстрации), что соответствует основным принципам современного урока по ФГОС второго поколения.
конспект.docx
Тема: British holidays New Year and Halloween.
Данный урок является звеном в цикле уроков по теме «Праздники в Британии».
На предыдущих уроках дети уже знакомились с названиями праздников,
определяли, какие из них являются религиозными, государственными ,
народными и т. д., беседовали о двух религиозных праздниках: Рождестве и
Пасхе. Данный урок посвящён Новому году и Хэллоуину.
Презентация к уроку дублирует задания, выполняемые учащимися на листах
бумаги. При этом на слайдах открываются ответы для самопроверки (слова,
иллюстрации), что соответствует основным принципам современного урока по
ФГОС второго поколения.
Цель: Познакомиться с традициями празднования Нового года и Хэллоуина в
Великобритании.
Задачи: 1. Тренировка лексики в условноречевых и речевых упражнениях.
2. Чтение с полным пониманием , беседа на основе полученной
информации в текстах.
3. Актуализация грамматических знаний: Вопросительные слова.
Употребление относительных местоимений в придаточных определительных
предложениях. Употребление предлогов.
Оснащение: листы с заданиями и текстами, проектор, компьютер, экран.
I. Организационный этап.
1. Приветствие учителя.
2. Определение темы урока.
Ученики вспоминают, какие праздники они обсуждали на предыдущих уроках
(религиозные праздники Пасха и Хэллоуин); определяют, о каких праздниках
они только упоминали.
У: Remember what holidays we discussed last lesson (public and religious
holidays). What holidays we haven`t discussed yet (New Year and Halloween).
II. Основная часть.
1. Знакомство с праздником Новый год.
1.1. Определение темы первой части урока, целеполагание и планирование
деятельности.
1 а) Ученики делают предположения. Сначала появляется тема первой части
урока, затем с помощью картинок раскрывается значение слов на слайде 2.
У: We are continue to read and to speak about British holidays. Try to guess what
we will speak about for today lesson. What holiday do these words associated with?
1.2. Слайд 3. Ученики отвечают на вопрос, готовы ли они рассказать о
праздновании Нового года в Великобритании. Совместно с учителем дети
определяют, что они должны сделать на уроке, чтобы рассказать об этом
празднике. Учитель записывает на доске план деятельности: to learn new words,
to read information about New Year holiday in Great Britain.
1.3. Введение и тренировка ЛЕ. Выполнение задания 1 из Приложения 1 (Match
to make word combinations)
Форма работы: парная
Самопроверка: с помощью ответов на слайде 4.
1.4. Чтение с полным пониманием (Приложение 1, упр. 2). Заполнение
пропусков с использованием новых слов и словосочетаний из предыдущего
упражнения.
Форма работы: парная, индивидуальная.
Самопроверка: с помощью ответов на слайдах 5 – 8.
1.5. Выполнение послетекстовых заданий .
а) Приложение 1, упр. 3 (Tick the sentence is not right)
Форма работы: парная, индивидуальная
Самопроверка: ответы на слайдах 910.
б) Ответы на вопросы по тексту (Приложение 1, упр. 4)
Форма работы: фронтальная.
Самопроверка: на слайдах 1113
1.6. Беседа по тексту. Тренировка относительных местоимений (Приложение 1,
упр. 5, слайд 14)
У: Answer the questions about New Year holiday in Britain. Use: Yes, I did. I
knew that….
No, I didn't. I
didn't know that…
2 Форма работы: фронтальная
2. Знакомство с праздником Хэллоуин.
1.1. Тренировка относительных местоимений. Актуализация знаний о празднике.
Ответы на вопросы учителя по образцу с употреблением относительных
местоимений.
У: Do you know … (см. вопросы слайд 15)
1.2. Слайд 16. Ученики отвечают на вопрос, могут ли они рассказать о
празднике Хэллоуин. Вместе с учителем дети определяют, что они должны
сделать, чтобы рассказать об этом празднике.
1.3. Введение и тренировка ЛЕ. Выполнение задания 6 из Приложения 1 (Match
to make word combinations)
Форма работы: парная, индивидуальная
Самопроверка: ответы на слайде 17.
1.4. Чтение текста с полным пониманием (Приложение 1, упр. 7)
Форма работы: индивидуальная
1.5. Выполнение послетекстовых заданий.
а) Приложение 1, упр. 8 (Read the text and complete the sentences)
Форма работы: парная, индивидуальная
Самопроверка: ответы на слайдах 1819.
б) Обобщение информации о празднике Хэллоуин. Тренировка в употреблении
предлогов (Приложение 1, упр. 9)
У: Summery the information about Halloween. Put the missing prepositions.
Форма работы: парная, индивидуальная
Самопроверка: ответы на слайде 20.
III.
Заключительный этап.
1) Рефлексия (слайд 21)
У: Say what have you learn for today?
3 2) Сообщение домашнего задания (слайд 22)
У: Now you know some information about the main holidays in Great Britain. For the
next lesson be ready to tell about the British holiday you`ve liked best of all.
1. Match to make word combinations
Приложение 1
a public
the day
to congratulate
to say
to drink
to make
to make New Year’s
the First
to bring
to carry
to get
to promise
a darkhaired
toasts
smb. to do smth.
holiday
resolutions
man\boy
off
together
fireworks
each other (by hugs and kisses)
things\presents (gifts)
a good\bad luck
campaign
Footing
2. Read the text about a New Year celebration in Great Britain. Put in the missing
words (use the words ahead) i
The New Year in Great Britain is not as popular as Christmas. It is the last day of
Christmas holidays. It is a _______ and bank holiday and people have their _______ on
January 1. To celebrate the New Year people _____________ at home or at pubs,
cafes and restaurants. As soon as the clock in the midnight strikes twelve, people
___________________ by hugs and kisses, say __________. They drink
___________, and make ________. Many people make _________________. They
promise themselves that they will lead in some way a better life in the coming year, for
4 example to stop smoking or to start going to the fitness club or eat more healthily.
New Year’s Eve is more important festival in Scotland than in England, and even has a
special name the “_______________”. It is a belief that the first person who comes
into the house should be a __________ or a _______ to bring ______________ to the
household. But if the woman will come into the household first she will bring
_____________. The first footer __________ three things: a piece of coal to wish
warmth, a piece of bread to wish food, and a silver coin to wish wealth.
3. Test
Tick the sentence is not right.
The New Year holiday in GB is celebrated on January, 1
New Year is a bank holiday.
People celebrate this holiday in their families.
Campaign is the traditional drink.
People usually make New Year’s resolutions.
The most important custom in Scotland is the «First Footing».
A darkhaired man brings happiness to the household.
4. Answer the questions.
Is the New Year in Great Britain as popular as Christmas?
When is New Year holiday in GB celebrated on?
Where do people celebrate the New Year holiday?
What do people do in the midnight?
What do people write before New Year?
Where does the tradition of the First Footing take place?
Who is the First Footing ?
Why does the First Footing bring three things?
5. Answer the questions about New Year holiday in Britain. Use: Yes, I did. I knew
that….
No, I didn't. I
didn't know that…
5 Did you know that the New Year in Great Britain is not as popular as Christmas?
Did you know when New Year holiday in GB is celebrated on ?
Did you know where people celebrate the New Year holiday?
Did you know what people do in the midnight?
Did you know what people write before New Year?
Did you know where the tradition of the First Footing takes place?
Did you know who the First Footing is?
Did you know why the First Footing brings three things?
6. Match to make word combinations
holly
the return of
Halloween
to dress up as
trick or
to knock on
to make
Halloween
to cut
to put … inside
to decorate
to decorate with
a scary
witches\ ghosts \ devils
treat
door
evening
the souls of the dead
party\night
horrible faces (eyes\ a nose\ a mouth)
a candle
a lot of noise
houses
pumpkins
story
lantern
7. Read the text. Name at least 3 special things people do on Halloween.ii
Halloween means «holly evening», and takes place on 31st October. Halloween began
more than 2 000 years ago among the Celtic people of Britain and France. This festival
celebrates the return of the souls of the dead who come back to visit places where they
lived.
In the evening there are a lot of Halloween parties.
6 People dress up as witches, ghosts, devils, cats and bats.
Some children follow the American custom «Trick or treat» They dress in white sheets,
knock on doors at Halloween and ask if you would like a «trick or treat». If you give
them some money or some sweets, a «treat», they go away. If not, they play a «trick»
on you, such as making a lot of noise or splashing water in your face!
One of the Halloween’s symbols is a lantern made of pumpkin. People cut horrible
faces in pumpkins and put a candle inside, which shines through the eyes. They
decorate their houses with them.
No Halloween party is complete without a scary story. Usually people crowd together
around a fire on Halloween night. And one person tells a scary story in a low voice.
8. Read the text and complete the sentences.
Halloween is on the …
People dress up as …
Houses are decorated with …
Some children knock at the house and ask «…».
If you don’t give any money or sweets, they …
People usually tell … on Halloween night.
9. Put the missing prepositions.iii
up to of (3) with (2) on (2) in
without at (1)
The British celebrate Halloween … 31 … October. They believe that … that day the
souls … the dead return … places … where they lived. People decorate their houses …
pumpkins, dress … as witches, ghosts, devils, cats or bats. … the evening there are a
lot … Halloween parties.
It is hard to imagine a party … a scary story told … a low voice … Halloween night.
7 i источник: В. В. Ощепкова, И.И. Шустилова. О Британии кратко. Книга для чтения на
английском языке. – М.: Иностранный язык, Оникс, 2001
ii источник: В. В. Ощепкова, И.И. Шустилова. О Британии кратко. Книга для чтения на
английском языке. – М.: Иностранный язык, Оникс, 2001
iii Биболетова М. З, Трубанева Н. Н. Английский язык: Учебник для 7 класса общеобр.
учрежд.. – Обнинск: Титул, 2012
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Конспект урока "British holidays - New Year and Halloween" 6-8 класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.