Сабақ тақырыбы
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түбірлері
Сабақ негізделген оқу мақсаты 8.2.1.1 Квадрат теңдеу түрлерін біледі. Квадрат теңдеудің формулаларын қолдана отырып түбірлерін табады.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
-Квадрат теңдеу түрлерін бір- бірінен ажыратады.
-Квадрат теңдеудің формулаларынқолдана отырып түбірлерін табады, теңдеуді түрлендіреді.
-Берілген 10 есептің кемінде 5-6-ын шығарады.
Оқушылардың басым бөлігі:
-Дербес жағдайдағы формулаларды пайдалана отырып түбірлерін таба алады.
-Берілген 10 есептің 7-8-ін дұрыс шығарады.
Кейбір оқушылар:
-Квадрат теңдеуді түрлендіріп, түбірлерін табады.
Берілген 10 есептің 9-10-ын дұрыс шығарады.
Kvadrat tendeu.docx
Сабақ:
Күні:
Сынып:8
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түбірлері
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
Сабақ мақсаттары
8.2.1.1 Квадрат теңдеу түрлерін біледі. Квадрат теңдеудің формулаларын
қолдана отырып түбірлерін табады.
Барлық оқушылар:
Квадрат теңдеу түрлерін бір бірінен ажыратады.
Квадрат теңдеудің формулаларынқолдана отырып түбірлерін табады,
теңдеуді түрлендіреді.
Берілген 10 есептің кемінде 56ын шығарады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Дербес жағдайдағы формулаларды пайдалана отырып түбірлерін таба алады.
Берілген 10 есептің 78ін дұрыс шығарады.
Кейбір оқушылар:
Квадрат теңдеуді түрлендіріп, түбірлерін табады.
Берілген 10 есептің 910ын дұрыс шығарады.
Бағалау критерилері
Квадрат теңдеудің түрлерін ажырата алады.
Квадрат теңдеудің формулаларын қолдана алады
Квадрат теңдеулерін қолдана отырып түбір санын анықтай алады
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар:айтылым, жазылым, тыңдалым.
Терминология:дискриминант,коэффициент.
Сөз тіркестері: квадрат теңдеу, толымсыз квадрат теңдеу, түбірлер саны.
Құндылықтарды
дарыту
Бірлескен жұмысқа оқушылардың бір біріне деген сыйластығын арттырып,
белсенді әрекеттер арқылы белсенді азаматтық көзқарасты тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыстар
АКТ
дағдылары
Алдыңғы оқу
Саралау
Электромагниттік толқындарды айқындау арқылы физика пәнімен
байланыстыру
қолдану
Ғаламтордан қажетті ақпарат іздейді.
Сызықтық теңдеуді біледі, квадрат теңдеудің графигін біледі.
Қолдау тұрғысынан жасалады: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда
оқушыларға әртүрлі қолдау жасалады. Диалогта оқушылардың деңгейіне қарай
әртүрлі сарақтар қолданылады.
Бағалау
Оқушылардың жұмысын бақылау, оларға сұрақтар қою, әңгімелесу, кері
байланыс беру. Оқушылар дескрипторлар бойынша өзін өзі және бірінбірі тексереді.
Тақырып жоспары:
1. Квадрат теңдеу түрлері.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. Дискриминант табу.
Сұрақжауап(Оқушыларға топ атына байланысты сұрақтар қойылады):
ІІ. АЛҒАШҚЫ БЕКІТУ
• Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз?
ах2+bх+c=0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады, мұндағы х – айнымалы, а, b
және с – кез келген сандар және a≠0; а, в және с – сандары квадрат теңдеудің
коэффициенттері.
• Толымсыз квадраттық теңдеу дегеніміз не? b немесе с, немесе b мен с нөлге тең болатын дербес жағдайдағы квадраттық теңдеу
толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
• Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1 – ге тең (a=1) болса онда
келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
• Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
Квадрат теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәні теңдеудің түбірі
деп аталады.
• Теңдеуді шешу дегеніміз не?
Квадрат теңдеуді шешу дегеніміз – оның барлық түбірлерін табу немесе түбірлері жоқ
екенін көрсету.
Мына теңдеулердің қайсысы квадраттық теңдеу болады (Дұрыс жауабын тап):
ІІІ. ҚҰЗЫРЛЫЛЫҚ ҚАЛЫПТАСТЫРУ
«Менің Қазақстаным» білім пойызымен виртуалды саяхат.
«Тәуелсіздік жылдарында Қазақстан жолының – Бостандық, Бірлік, Тұрақтылық,
Өркендеу секілді арқаулық құндылықтары қалыптастырылады».
Елбасының Қазақстан халқына жолдауынан. І. “Бостандық” бекеті (Әр топқа квадрат теңдеу мен квадрат түбірге бір бірден
есептер беріледі).
II. “ Бірлік” бекеті (Өзіндік жұмыс).
ІІІ. “Тұрақтылық” бекеті (Сергіту сәті).
IV. “Өркендеу” бекеті (Кітаппен жұмыс).
І. “Бостандық” бекеті:
1топ
1) 2)
2
06
24
25
990
1000
1
1991
( Республикамыздың тәуелсіздік алған жылы).
6
57
x
1
x
D
x
2
7
x
49
57
2
2
1
2)
2
199
10
4
1992
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік Туы,
Елтаңбасы, Әнұраны қабылданды).
2топ
1)
3топ
1)
2
x
9
x
D
81
9
4
4
x
1
x
2
79
04
49
32
7
4
5,0
x
D
x
1
x
2
0
5
14
x
25
56
81
95
2
95
2
7
2)
2
19
100
90
9
1993
(Ұлттық теңге айналымға енгізілді).
2
4топ
1)
2
3
y
5
y
02
D
9
49
40
73
10
73
10
4,0
x
1
1
x
2
2)
10
199
16
1994
(Қазақстандық ғарышкер Талғат Мусабаев ғарышқа
ұшты). II. “ Бірлік” бекеті:
ІІІ. “Тұрақтылық” бекеті (Сергіту сәті):
«Кім жылдам?»
Таблица бойынша 51ге дейінгі сандарды белгілеп, санап шық (1 мин ішінде)
IV. “Өркендеу” бекеті (Кітаппен жұмыс):
2
5)1
x
14
196
D
14
10
10
14
x
1
x
2
6
8,0
08
36
x
160
6
2
04
0
2
x
9)2
144
D
12
18
12
x
144
2
3
x
ІV. БАҒАМДАУБАҒАЛАУ
Сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау Қосымша ақпарат
Қорытындылау
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз
бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында
өзгертулер енгіздіңіз
бе?
2.Жүргізген жұмыс
түрлері қаншалықты
тиімді болды?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.