Терминология: «Биквадрат», «жаңа айнымалы енгізу», «келтірілген квадрат теңдеу», «бөгде түбір», «квадрат теңдеудің түбірлері», «квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы»«Жүректен жүрекке». ҰЖ
Сабақтың басында жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында ширату жаттығуын қолданамын.
«Иә», «жоқ» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қоя отырып алдыңғы біліммен ұштастырып оқу мақсатын оқушылармен бірге анықтаймыз.Сұрақтар:
квадрат теңдеулерді шешу.docx
Мектеп:
Сабақ тақырыбы: Теңдеулерді шешу
Күні
Сынып 8
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
Сабақ мақсаттары:
Бағалау критерийлері:
(жетістік критерийлері,
табыс критерийлері,
күтілетін нәтиже)
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыстар
Алдыңғы оқу/ Бастапқы
білім
Жоспарлан
ған уақыт
Сабақтың
басы
8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу
Барлық оқушылар: квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді
шешеді
Оқушылардың басым бөлігі: табылған түбірлерге тексеру жүргізу
арқылы теңдеудің түбірін анықтайды
Кейбір оқушылар: белгілі түбірлері бойынша биквадрат теңдеу
құрастыруға болатынын тұжырымдайды
квадрат теңдеуге келтіреді;
келтірілген квадрат теңдеуді шешеді
Тілдік дағдылар: жаңа айнымалы енгізу арқылы квадрат теңдеу құра
алады, теңдеуді шешеді, теңдеудгі бөгде түбірлерді анықтайды,
Терминология: «Биквадрат», «жаңа айнымалы енгізу», «келтірілген
квадрат теңдеу», «бөгде түбір», «квадрат теңдеудің түбірлері», «квадрат
теңдеу түбірлерінің формуласы»
Сөз тіркестері: «Сіз неліктен ___айта аласыз ?», «Егер x2=a,
теңдеуінде а<0 болса, онда ___болады.
«Мәңгілік ел» идеясының «Қазақстанның Тәуелсіздігі жіне
Астана»құндылығы патриоттық сезімдерін оята отырып, әркім өз үлесін
қос сіңіреміз.
квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу тақырыбы
информатиканың BilimLand, activote
Квадрат теңдеулерді шешу, Виет теоремасын қолдану, бөлшекрационал
теңдеулерді шешу.
Жоспар
Жоспарланған жаттығулар
Ресурстар
«Жүректен жүрекке». ҰЖ
Сабақтың басында жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын
арттыру мақсатында ширату жаттығуын қолданамын.
«Иә», «жоқ» әдісі арқылы бірбіріне сұрақ қоя отырып алдыңғы
біліммен ұштастырып оқу мақсатын оқушылармен бірге
анықтаймыз.Сұрақтар:
Сұрақтар
Мына теңдеулер квадрат теңдеу бола ма?
x2+6x+3=0 квадрат теңдеу
ах + в =0 толымсыз кв. теңдеу
D>0, квадрат теңдеудің әр түрлі екі түбірі
иә
жоқ
«Иә»,
«жоқ»
үлестірмесі Сабақтың
ортасы
бар.
5x2+10х+5=0 квадрат теңдеу
x4+2x2+1=0 квадрат теңдеу
Мұғалім оқушымен бірге оқу мақсатын ашады.
«Көрсету және модельдеу» белсенді оқыту әдісі арқылы айқын, жақсы
құрылымдалған көрсетілімдерді ұсынамын. Жаңа білімді игеру үшін
Bilimland ақпараттық ресурсы арқылы бейнежазбаны көрсетемін.
«Түртіп алу» әдісі арқылыоқушылар бейне жазбадан өзіне қажетті ақпаратты
алады.
«Санамақ»әдісімен топтарға бөлу.
(Ж) 1тапсырма. «Семантикалықкарта» әдісі.
Қалыптасатын дағды:бірлескен жұмыс, ойлау, проблеманы шешеді,
шешім қабылдау
№ Есептер
∓√5 ∓5
∓2;±√1,7
+
+
+
х422х275=0
х44х245=0
(х28)2+3,7 (х28)+2,1=0
1
2
3
Дескриптор:
жаңа айнымалы енгізеді
квадрат теңдеулерді шешеді
алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табады.
табылған түбірлерге тексеру жүргізіп берілген теңдеудің түбірін
анықталады.
ҚБ «Серпілген сауал»
КБ «Ауызша кері байланыс»
(Т) 2тапсырма. «ЭйлерВенн» әдісінқолданып квадрат теңдеу мен
квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің айырмашылығы мен
ұқсастығын ажыратады.
Қалыптасатын дағды: ақпаратты басқарады, бірлескен жұмыс,
ойлау,шешім қабылдау,
квадрат теңдеу
квадрат
теңдеуге
келт. теңдеу
https
and
:// biliml
. kz / ru
Үлестірме
«Семантика
лық карта»
«Эйлер
Венн»
Слайд
Дескриптор:
квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеудің айырмашылығын
ажыратады;
квадрат теңдеулердің айырмашылығын жазады;
квадрат теңдеулер мен квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеудің
ұқсастығын табады.
ҚБ «Ойланжұптасбөліс»
Кері байланыс: « Диалог» (сұрақ қою)
1.Жаңа айнымалыны енгізуәдісін қарастырудың қандай қажеті бар? теңдеуді биквадрат теңдеу түрінде құрады
2.Квадрат теңдеуге келтірілетінтеңдеулердің түбірлеріненеліктен
тексеру жүргізу керек?
3.«Сіз неліктен ___айта аласыз ?»,
4.«Егер x2=a, теңдеуінде а<0 болса, онда ___болады
(Т) 3тапсырма. «Бекіту және қолданысқа енгізу» белсенді оқыту
әдісі арқылы оқушылардың үдеріс барысында жұпта және топта
бірлесе ойланып, талқылау арқылыөз идеяларын жетілдіреді.
Математикалық мәтінді есептерді шешу дағдыларын тиімді қолданады.
Астананың символы «Бәйтеректің» алдына отырызылған гүлзардың
ұзындығы енінен 5 м ұзын, ауданы 36 квадрат метр болатын болса,
онда гүлзар ұзындығы мен енін табыңдар.
Дескриптор:
жаңа айнымалыны енгізу арқылы шешеді
теңдеудің түбірлерін тексеру жүргізу арқылы анықтайды
түбірлері арқылы келтірілген теңдеуді тұжырымдайды
ҚБ «Бағдаршам» оқу үшін бағалауда өзінөзі бағалайды.
КБ «Сұрақтар»
1.Келтірілген квадрат теңдеудә шешу тәсілін атаңыз?
2.Теңдеудің түбірлерінен бөгде түбірқалай ажыратамыз?
Сабақты қорытындылау. «Аctivote»тестілеуші құрылғысы арқылы
бүгінгі өтілген сабақ бойынша әр оқушының оқу мақсатына жетуі
анықталады.
Рефлексия. «Сұрақ ілмегі әдісі»
Оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыру. Оқушы сабақтың
қай бөлігін немесе тақырыпты түсінбеген болмаса сабақ төңірегінде
ойландырып жүрген сұрақтарын ашық айтады. Керісінше бала өз
ойын ашық жазып іліп кетуіне болады.
Кері байланыс
Үйге тапсырма:Бүгінгі сабақта өтілген тақырыбымызды нақтылау
мақсатында келесі тапсырма беріледі.№
Сабақтын
соңы
Саралау Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлайсыз?
Қосымша ақпарат
Саралаудың жіктеу тәсілі бойына оқушыларды аралас
гендірлік топқа бөлуді жоспарлаудамын.Себебі әр топтада
ЖАДА болуын қадағалаймын.
1тапсырма.
Саралаудың дереккөздері арқылы жаңа сабақты түсіндіру.
«Қарқын» тәсілін қолданамын. Оқушылардың бірінбірі
оқытуына жағдай жасау арқылы көшбасшылық
қабілеттерінің оянуына ықпал етеді
2тапсырма.«Диалог және қолдау көрсету» тәсілін
тапсырма орындауда, кейбір оқушыларға жеке қолдау
көрсетіледі; диалогта қатысады;
3тапсырма. «Нәтиже». Оқушылар өздерінің мықты әлсіз
тұстарына қарай жауап беріп, өздерінен не күтетіндеріне
көз жеткізеді. Бағалау Оқушылардың
үйренгенін, материалды меңгергенін
тексеруді қалай жоспарлайыз?
Сабақ бойынша рефлексия
ҚБ1«Серпілген сауал» тақырыптың түсіну деңгейін
арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол
жеткізу үшін сыныптағы оқушылар арасында сұрақтарды
лақтыру
ҚБ2. «Ойланжұптас бөліс» берілген тапсырма бойына
әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,,
жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтың
талқылауына ұласады.
ҚБ3 «Бағдаршам»әр оқушы өзінөзі бағалау
критерилерінің біразына не барлығына жеткендігін
анықтап, нені жақсарту керек екенін белгілей алады.
Рефлексия. «Сұрақ ілмегі әдісі»
Оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыру. Оқушы
сабақтың қай бөлігін немесе тақырыпты түсінбеген
болмаса сабақ төңірегінде ойландырып жүрген
сұрақтарын ашық айтады. Сұрақ қою арқылы баланың
сабақты қалай меңгергенін немесе меңгермеген жерлерін
білуге болады. Керісінше бала өз ойын ашық жазып іліп
кетуіне болады.
Квадрат тендеулерды шешу
Квадрат тендеулерды шешу
Квадрат тендеулерды шешу
Квадрат тендеулерды шешу
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.