"Lesson stady "зерттеу сабағынан үзінді. Бұл сабақта балаларға тамақтану ережесі, пайдалы, зиянды тағамдар жайында үйретіледі. Сабақ барысында оқушылар зерттеу жұмысын жүргізіп, өздері қорытынды жасайды. Согымен қатар қазақтың ұлттық тағамдары жайында көп мағлұматтар алады. Сабақты өткізу барысында әр түрлі әдіс-тәсілдер қолданылады.
Тамақтану 1 А Токенова А.Ж. зерттеу сабағы.docx
Күні: 27.11.18
Сынып: 1
Сабақтың тақырыбы
Оқу мақсаты:
Күтілетін нәтижелер:
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану дағдылары
Тілдік құзыреттілік
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
5 минут
Қатысқандар саны:14
Қатыспағандар саны:0
Қалай дұрыс тамақтану керек?
Барлық оқушылар:адамның өсуі және дамуы үшін керек
қажеттіліктерді анықтау;
Оқушылардың басым бөлігі:қоршаған әлемнің құбылыстарын,
үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсін діру;
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде
қолданады.
Оқушылар:
қандай азықтүліктің денсаулыққа пайдалы еке нін және олардан
қандай тамақ әзірлеуге бола тынын түсінеді;
дұрыс тамақтану ережесімен танысады;
қазақтың ұлттық тағамдарының атауларын біледі.
Дүниетану,саут ашу сабағы
Аудио жазба , бейнефильм
Тағам, еда, food
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Шаттық шебері
Ертеңгілік шеңбері
Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір – бірімен «Сәлем!»
деп амандасады.
1 топ: жемістер
2 топ:айран
3 топ:көкөніс
«Болжау» стратегиясы Сабақтың тақырыбын болжау.
Балалар, қалай ойлайсыңдар, неліктен бүгінгі сабақта
топтарымыз осылай аталады?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Қалай дұрыс тамақтану
керек?» Бүгін сендер дұрыс тамақтану жолдарын
білетін боласыңдар, зиянды тағам түрлерімен
танысасыңдар.
Адам не үшін тамақтану керек деп ойлайсыңдар? Сабақтың
ортасы
8 минут
Жаңа сабақты түсіндіру
Суретпен жұмыс
15 минут
1 минут
5 минут
Тағамдарға назар аударыңдар. Олардың ішінде қайсысы
сендерге таныс? Тағы қандай қазақтың ұлттық тағамдарын
білесіңдер?
«Дұрыс тамақтану» дегенді қалай түсінесіңдер?
Әр халақтың ұлттық тағамдары болады.
Дұрыс тамақтану адамның денсаулығына пайдалы.
Әрдайым уақытылы тамақтану керек. Артық тамақ
жеуденсаулыққа зиян. Асты асықпай, жақсылап
шайнау қажет.
Топпен жұмыс
1 топ: «Зиянды тағамдар» постерін құрастыру.
2 топ: Газдалған сусындармен зерттеу жұмысы
3 топ : Пайдалы тағамдар пирамидасын құру
Оқулықпен жұмыс 3637 бет. Оқушылар құраған
пирамидаларын оқулықтағы тамақтану пирамидасымен
салыстырады.
Ғалымдар адамның денсаулығына пайдалы азық
түліктерді көрсету үшін тамақтану пирамидасын ойлап
Сурет
Бейнебаян
Таратпа
суреттер,
бейнебаян
Газдалған
сусындар
Пирамида
оқулық, дәптер 4 минут
тапты. Тамақтану пирамидасы — дұрыс тамақтанудың
негізгі қағидаларының сызбалық көрінісі. Ол Гарвард
қоғамдық денсаулық мектебінде америкалық диетолог
Уолтер Виллеттаның жетекшілігімен құрастырылған.
Пирамиданың төменгі жағында тамаққа жиі қол данылатын
азықтүліктер, ал төбесінде шектеулі мөлшерде қолдануға
тиісті азықтүліктер орналас тырылған. Кейіннен Азия,
Жерорта теңізі мемле кеттері мен ет тағамдарын
жемейтіндерге арнап тамақтану пирамидасын жасады.
СЕРГІТУ СӘТІ. Бейне баян
Дәптермен жұмыс. 24 бет «Әжеңе көмектес» Тек
пайдалы тағамдарды боя.
«Еркін микрафон» әдісі арқылы сабақты қортындылау
Жауаптары: Күніне төрт рет (немесе бес рет) тамақтану
1 топКүніне неше рет тамақтану керек? Мөлшері қандай
болу керек?
2 топҚай уақытта тамақтанған дұрыс?
3 топҚай тағамды таңертең жеген дұрыс? Қай тағамды
кешке жеген дұрыс?
қажет. Мөлшері көп болмауы керек. Үнемі бір мезгілде
тамақтанған дұрыс, мысалы: 8.00 — таңғы ас, (11.00 —
жемісжидек немесе шырын), 13.00 — түскі ас, 16.00
— бесіндік, 19.00 — кешкі ас. Таңғы ас нәрлі болу үшін
ботқа және жемісжидек жеген дұрыс. Ал кешке жұмыртқа,
көкөніс, балықтан жасалған тағамдарды жеген пайдалы.
Рефлексия
Сабақтың соңы
2 минут
Пәнаралық
байланыс
Қосымша тапсырмалар
Дүниетану.
Отбасындағы
Оқушылардан басқа ұлттардың тағамдары туралы не
білетіндерін сұрап көріңіз. Қазақтың ұлттық тағамдарымен дәстүрлер.
Бағалау
салыстыру жүргізіңіз. (Мы салы, өзбектің және қазақтың
палауы, бауырсақ пен орыстың домалақ наны және т. б.)
Аспаз болып көр. Оқушылар үш күнге арналған таңғы ас
мәзірін құрастырады. Олар таңғы астың бірінші күніне
қажет азықтүліктерді — көк түспен, екінші күндікін —
жасыл түспен, ал үшінші күндікін — қызыл түспен қоршап
сызады.
Бұл тапсырма шығармашылықпен орындалады және оның
әртүрлі жауаптары болуы мүмкін. Тағам дайындау үшін
оқушының қандай азықтүлік түрлерін таңдағанын
бақылаңыз.
Жауабы:
Берілген азықтүліктерден: күріш ботқасын, қара құмық
ботқасын, сүзбе қосылған нан, уыздық, омлет, жемісжидек
салаты, сарымай жағылған бутерброд дайындауға болады.
Сусын: шырын, сүт, сүт қосылған какао. Қант ботқа мен
какаоға қосу үшін қажет.
Оқушылар қандай азықтүліктен жасалған тағамдар
пайдалы болатынын түсінеді.
Әжеңе көмектес. Оқушылар тек пайдалы азықтүліктерден
дайындалған тағамдарды бояйды. Тағамдарды дұрыс
бояған оқушыларды анықтаңыз. Егер оқушылар неліктен
дәл осы тағамды таңдағанын түсіндірсе, жақсы болады. Осы
тапсырманы орындай алмаған оқушыларға көмектесіңіз.
Жауабы:
Жеміс, көгөніс, піскен ет, қымыз, шырынды бояу керек.
Жетістігі: Сабақтың оқу мақсаттары нақты құрылған. Сабақ мақсатына
жетті. Бұл сабақта оқушылар тағамдардың пайдасы мен зияны туралы
ақпарат алып кетті. Зерттеу тақырыбын ашуға таңдап алынған әдіс-
тәсілдер, зерттеу жұмыстары, бейне баян көздеген мақсатқа жетуіме
септігін тигізді. Оқушылар чипсы, спрайт, коламен жүргізілген зерттеу
жұмысы арқылы зиянды тағамдар мен сусындарды анықтай алды.
«Еркін микрафон» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын еркін жеткізе
алды. Мен жоспарлаған саралау шаралары да жүзеге асты, тиімді
болды. Мен берілген уақыт ішінде үлгердім. Өз жоспарыма ешқандай
түзетулер енгізген жоқпын.
Кемшілігі: Сабақ барысында мен сыныптағы кейбір оқушылардың
партада түзу отыру ережесін ескермедім.
А оқушы К.Е. зерттеу жұмысына белсенді қатысып, өз тобындағы
оқушыларды әділ, нақты бағалай білді. Тапсырмаларды тиянақты
орындады.
В оқушы С.Е. өз ойын еркін жеткізуге ұялатын, бүгінгі сабақ
барысында өз ойын еркін жеткізе алды. Сабаққа белсене қатысты. С оқушы Ж.Л. тіл мүкістігі бар, баяу сөйлейді, бұл сабақта аса
белсенділік танытқан жоқ. Көңіл – күйі жоқ болды. Сұрасаң ғана жауап
береді.
Lesson stady
Lesson stady
Lesson stady
Lesson stady
Lesson stady
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.