10.1А Функция, оның қасиеттері және график |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандарсаны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы: |
Функциялардың қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||||||||
Кәсіби даму мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.5.1. 4 функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін біледі
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушы функцияның қасиеттерін графигіне қарап анықтайды. Оқушы топта, жұпта бірігіп жұмыс жасайды. Оқушы өзге сыныптастарын бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Берілген функцияның графигіне бойынша 1)функцияның анықталу облысын; 2) функцияның мәндер жиынын; 3) функцияның нөлдерін; 4) функцияның периодтылығын; 5) функцияның бірсарындылық аралықтарын; 6) функцияның таңбатұрақтылық аралығын; 7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін; 8) функцияның жұп, тақтылығын; 9) функцияның шектелгендігін; 10) функцияның үзіліссіздігін; 11) функцияның экстремумдарын анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - берілген график бойынша функцияның қасиеттерін сипаттайды; Пәнге қатысты лексика мен терминология функция – функция – function өспелі функция – возрастающая функция- increasing function кемімелі функция- убывающая функция- decreasing function шектелген функция- ограниченная функция-limitedfunction төменнен шектелген – ограничена снизу- limited from below жоғарыдан шектелген-ограничена сверху- limited from above Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сызық.....жоғары көтеріледі /төмен түседі. Ол ... басталады/аяқталады. Бірінші ол бірден өседі , кейін төмен түседі. Өсу де, кему де бар. Сызық ең жоғарғы өсу нүктесіне дейін өседі. Xең жоғарғы/төменнүкте
болып табылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне құрметпен қарау сезімін тәрбиелеу; Диалог жүргізе білу дағдысын және өз пікірін аргументтеуді дамыту; топтық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Сызықтық, квадраттық, кері пропорционалдық тәуелділік, y= функцияларының графиктерін салу дағдылары, функциялардың қасиеттерін сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
Басы 0-3 минут |
І. Ұйымдастыру. Амандасу. Ынтымақтастық ахуал орнату.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
4-10 минут
11-20 минут
|
ІІІ. Ой – түрткі: 1.Функция ұғымының анықтамасын қайталау. Анықтама. Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін заңдылық немесе ереже функция деп аталады.
у=f(х) х у
х – тәуелсіз айнымалы немесе аргумент у – тәуелді айнымалы немесе функция Функцияның графигі - координаталары (х; f(х)) болатын жазықтықтағы нүктелердің жиыны. 2.Квадраттық функциялар графиктерін сипаттау және олардың қасиеттері. Квадраттық функциядеп мына түрдегі функцияны айтамыз у=ах2 + bx + c , а≠0 Мұндағы х –тәуелсіз айнымалы; а, b және с – нақты сандар. Квадраттық функцияның графигі – параболаТөбесі (х0;у0)
Қасиеттері: 1) у=ах2 + bx + c, а 1. ; 2. ; аралығында функция кемиді, ал аралығында функция өседі 5. Үзіліссіз 6. Парабола тармағы жоғары қарай бағытталған 2) у=ах2 + bx + c, а1. ; 2. ; аралығында функция өседі, ал аралығында функция кемиді 5. Үзіліссіз 6. Парабола тармағы төмен қарай бағытталған. ІV. Жұпқа бөлу «анықтаманы толықтыр».
Жұптық жұмыс 1. Сурет бойынша функцияның анықталу облысын табыңыз. 2. Сурет бойынша функцияның мәндер жиынын табыңыз. 3. Функцияны нөлге айналдыратын аргументтің мәндерін атаңыз. 4.Функция қай аралықта өседі, қай аралықта кемиді?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
21-35 минут
|
V. Топтық жұмыс(4 топқа төрт функцияның графигі беріледі) Тапсырма.Берілген функцияның графигіне қарап, оның барлық он бір қасиетін анықтаңыздар.
1)функцияның анықталу облысы; 2) функцияның мәндер жиыны; 3) функцияның нөлдері; 4) функцияның периодтылығы; 5) функцияның бірсарындылық аралықтары; 6) функцияның таңбатұрақтылық аралығы; 7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері; 8) функцияның жұп, тақтылығы; 9) функцияның шектелгендігі; 10) функцияның үзіліссіздігі; 11) функцияның экстремумдары.
1 топ.2 топ.
3 топ. 4 топ.
Бағалау. Оқушылар тапсырма алдында бағалау критерийлерін құрады және осы критерийлер бойынша топтар бірін-бірі бағалайды.
Критерийлері: - жұмыс таза, жақсы безендірілген - барлық қасиеттері толық қамтылған - жұмысты жақсы түсіндірілді (таныстырылды) - топ мүшелері толық қамтылған - уақытқа үлгеруі Нәтижесінде үздік топты анықтайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 минут |
Кері байланыс Мақсаты: оқушының пікірін білу (жазбаша) Сөйлемді аяқтаңыз: 1. Мен үшін сабақта маңызды болғаны 2. Мен үшін сабақта қиынырақ болғаны 3. Мен енді білемін Мен сабақта ... орындай алдым Үйге тапсырма беру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Топтық және жұптық жұмыстар орындату барысында қабілеті жоғары оқушыларды сыныпқа икемдеу, бағалау критерийлерін құруға араластыру және бағалау барасында сыни пікірлер айту |
Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құру, ол арқылы оқушы жұмыстарын бірін-біріне теексерту, сын айту және оны түзету |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1:
2:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.