"Арқалық қаласының білім бөлімінің А.Байтұрсынов атындағы толық
ұзартылған күнді жалпы білім беретін бастауыш гимназия "ММ.
Қостанай облысы
АБДЫКАСЫМОВА ГАЛИЯ ЖУМАНОВНА
жоғары санаттағы бастауыш сынып мұғалімі
Математика, 1 –сынып
Білімді тиянақтау
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
1. Қосу және азайту амалдарының баған түрінде орындаудың үлгісін пысықтау,
алгаритмге машықтандыру , екі амалмен шығарылатын есептер және кері есеп
құрастыру, ауызша жаттығулар орындау.
2. Оқушылардың ойлау қабілетін дамыта отырып ауызша, жазбаша есептеу
дағдыларын меңгерту, дара оқытудың элементтерін кіргізе отырып, оқушының
білім деңгейінің бірдей өсуін қадағалау.
3. Астана қаласы туралы білімдерін молайтып, қаланың қалыптасу тарихымен
таныстыру.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, есептер жазылған қағаздар, карточкалар, Астана
қаласының тарихы жазылған слайдтар, жұмыс түрлері, нақыл сөздер.
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақжауап, ауызша және жазбаша жұмыс,білімдерін жинақтау,
бекіту, слайдпен жұмыс.
I.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылардың сабаққа даярлығын бақылап шығу, балаларды
түгендеу.
2. Психологиялық даярлық:
Бір –бірімізге бұрылып,
Жылы жүзбен қарайық.
Сабаққа салып ынтаны,
Қуанышпен тарайық. Мұғалім:
Қазір біз математика сабағында, балалар, Астана қаласыныа саяхатқа
барамыз. Өздерің білесіңдер Астана қаласы Республикамыздың астанасы,
көркейіп өсіп келе жатқан жастардың қаласы. Бұл қала да бір күнде салынған
жоқ. Оның да үлкен тарихы бар . Олай болса сабақтың барысында тапсырма
орындай отырып қала тарихымен танысамыз
II.
Есептерді ауызша шығарып,
Жасырылған сандарды табайық.
1. Ауызша жұмыс жүргізіп , білімдерімізді тиянақтайық.
870 800
+30
960 900
+ 40
2.Қосу мен азайтуды ауызша орында:
40+50
18+29
8+5
9+9
118
123
7040
8080
50+20
Мұғалім:
5528
4719
59+16
500250
750+150
900440
360+440
Жақсы, балалар, берілген тапсырманы орындай алдыңдар. Олай болса
танысайық :
1слайд
1830 жылы 18 маусымАқмола қаласының алғашқы іргетасы қаланды.
1830 жылы 16 шілдеАқмола ресми түрде округтік қала болды.
III. Бұл сабақта болма бос,
Біліміңе білім қос.
1.Дәптермен жұмыс жүргіземіз. Сынып жұмысы. Таза жазу 47 және 471
сандарын жүргізе отырып жазу.
2. Математикалық диктант: 7 ондық 6 бірлік, 90 санынан 7 санын кеміт, 10 ондық, 50 мен 4 санының
қосындысы, 70тің алдындағы сан, 16 мен 18дің ортасындағы сан, 4 пен 4тің
қосындысының мәні, 4 ондық 4 бірлік, 100 санынан 10ды азайт, 22 бірлік.
( Интерактивті тақтаға жауабы шығады де оқушылар өз беттерінше
қателерін іздейді)
3.Ондықтан аттап қосу және азайту амалдарын баған түрінде орындау:
45+19
6312
7653
8864
73+19
4233
59+24
4.Берілген мазмұнды есепті оқып орындау және оған кері есеп құрастыру:
25+14
Ағасы 12 жаста, ал Елдос одан 5 жас кіші. Елдос неше жаста?
Мұғалім:
Бұл тапсырмаларды да орындадық. Олай болса , Астана қаласының тарихымен
одан әрі слайдпен танысалық:
1921 жыл 25 мамыр Ақмола губерниясы құрылды.
1929 жыл 8 қараша Ақмолаға алғаш поезд келді.
IV.
Карточкамен жұмыс жүргіземіз. Алдарыңда мазмұнды есеп жазылған карточка
Білгенге маржан,,,
Білмегенге арзан.
бар. Сол бойынша есепті өз беттеріңмен дәптерге орындайсыздар.
Мазмұнды есеп.
Үй құрылысына бір автобуспен 23 жұмысшы, екінші автобуспен 17 жұмысшы
келді. Түстен кейін олардың 16сы басқа құрылыс алаңына жіберілді. Үй
құрылысында неше жұмысшы қалды?
Есептің шешуі 23 оқушыдан тексеріледі де, қалғандары өз қателері
болса жөндейді.
Мұғалім: Сонымен карточка бойынша жұмысты да орындай алдыңдар, олай болса , Ақмола
қаласында не өзгеріс болды екен? Слайдқа көңіл аударайық:
1939 жыл 14 қазан Ақмола облысы құрылды.
1961 жыл 20 наурыз Ақмола Целиноград болып өзгертілді.
V. Тапқыр болсаң тауып көр.
Біліміңді байқайық.
1. Логикалық есептер
. Мен бір сан ойладым, сендер сол санға 1ді қосыңдар, одан 2ні
кемітіңдер, шыққан санға 3ті қос. Мен қандай сан ойладым.
.2 әтеш екі аяғымен тұрғандағы салмағы 8 кг, ал олар бір аяқпен тұрса
салмақтары қандай болады ?
Үстелдің төрт бұрышы бар, егер оның екі бұрышын кесіп тастаса неше
бұрыш болады ?
4.Екі стақанға бірдей су құйылды. Бір стақанды тәрелкеге төңкерді. Қай
стақанда су көп ?
2. Шығармашылық жұмыс:
Кез келген тік төртбұрыш беремін. Осы тік төртбұрышқа байланысты есеп
құрастырыңдар. Есептерің әр түрлі болсын.
( 23 оқушының шығармашылық жұмыстарын тексеремін де кімде осыған
ұқсас есеп шыққанын сұраймын. Бұл жерде тік төртбұрыштың периметрі,
ұзындығы не енінің біреуі белгісіз болуы керек. т.с.с.)
Мұғалім:
Сонымен бұл тапсырманы да аяқтадық. Енді Астана қаласының тарихына көз
жүгіртейік. Келесі слайдпен танысалық:
1994 жыл 6 маусым Целиноградқа қайтадан Ақмола аты берілді.
1997 жыл 10 желтоқсан Қазақстан астанасы Ақмола қаласы болды
1998 жыл 8 мамыр Ақмолаға Астана аты берілді. Сонымен, биыл Астана қаласына 15 жыл толады. Сендер де өз білімдеріңмен
үлес қосудасыңдар. Математикалық тапсырмаларды орындай отырып біз Астана
қаласына саяхат жасадық. Саяхаттың арқасында қазіргі Астана қаласының
тарихымен таныстық.
Сабақ барысында алған білімдеріңді тиянақтадыңдар. Сөз қорларымызды,
Білімдерің
ойлау қабілеттерімізді ұштадық,
білімдерімізді,
толықтырық.
бағаланып , жақсы көрсеткіштерге еңбектеріңмен жеттіңдер.
V. Бағалау.
VI.Үйге тапсырма. Оқулықтан 128 бет , № 6
Математика пәні бойынша ашық сабақ "Білімді тиянақтау"1
Математика пәні бойынша ашық сабақ "Білімді тиянақтау"1
Математика пәні бойынша ашық сабақ "Білімді тиянақтау"1
Математика пәні бойынша ашық сабақ "Білімді тиянақтау"1
Математика пәні бойынша ашық сабақ "Білімді тиянақтау"1
Математика пәні бойынша ашық сабақ "Білімді тиянақтау"1
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.