Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы - 7 сынып
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
история
7 кл
01.04.2017
№ Күні Пән мұғалімі:
Сабақ тақырыбы: Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы.
Жалпы мақсат: Монғолдардың басқыншылық саясаты,жаулап алудың зардаптары,оларға қарсы халықтар күресі жөнінде түсінік беру.
Оқушылардың белсенді ойлау қабілетін арттыру, саяси оқиғаларды өз бетінше тұжырымдай білуіне бағыт беру
Сілтеме: 1. Мұғалімге арналған нұсқаулық
2. 7-сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: Топтық жұмыс, тапсырмалар арқылы шығармашылық қабілеттерін танытады.
Негізгі идеялар: Тақырыптың маңызын ұғындыру
Сабақта қолданылатын материалдар: 1.Қазақстан картасы
2.Бейне баян
3.Топтық,жұптық тапсырмалар
4.Интерактивті тақта
Оқыту әдістері: Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
Дерек көздері: Оқулықтағы тақырыпқа сай берілген материалдар
Ғаламтор мәліметтері
Оқу картасы
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (3 мин) Сыныпты топқа бөлу (смайликтер арқылы) №1,2,3 –топтарға бөліну арқылы үш топ құру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру Монғол мемлекетінің құрылуы
1. Топтастыру
«Шыңғысқан»
2.Бос орынды толтыр
Қоғамдық құрылысы
3. Миға шабуыл
1.«Жасақ» деген не?
2.Неше бөлімнен тұрды, онда не айтылған?
3.Мемлекетті кім қорғады?
4. Шыңғысханның жеке басын қорғаушылар қалай аталды? Берілген тапсырмаларға сұрақтарға жауап береді.
Үйге берілген тапсырманы қаншалықты білетіндіктерін және олардың білімдегі кемшілік пен жетістікті анықтауға мүмкіндік беру.
ІІІ. Жаңа тақырып
(20 мин) «Отырардың күйреуі» бейнебаяны көрсетіледі. Сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбы анықталады.
Жаңа сабақты оқыту жоспары:
1.Монғолдардың Қазақстанды жаулап алуы
2.Жаулап алудың зардаптары
3.Ұлыстардың құрылуы
Тақырыпты меңгеру үшін тапсырмалар беріледі. Оқушылар бейнебаянды көріп ой түйіндейді
Тапсырмаларды орындайды.
1. Тапсырма:
Хронологиялық кесте
2. Топтық жұмыс:
Картамен жұмыс
3. Проблемалық сұрақтар.
Пікірталас
Шыңғыс хан- зұлымдықты ұйымдастырушы,
адамзатты қырып- жоюшы ; Шыңғыс хан- дарынды қолбасшы,аса
көрнекті мемлекет қайраткері
ІV. Қорытындылау
(5 мин) Кері байланыс
Тест тапсырмасы Тест сұрақтарына жауап беру
V. Үй тапсырмасын беру (2 мин) § 21 оқу,
1.сұрақтар мен тапсырмаларды орындау «С»
2.РАФТ әдісі «В»
Роль – 7- сынып оқушылары
Аудитория – Отырар халқына
Форма – Хат
Тақырыбы – «Отырар қорғанысы»
3.“Шыңғысхан- әлемді жаулаушы” тақырыбында эссе жазу
VI. Бағалау
(5 мин) Формативті бағалау, критерий бойынша бағалау, өзін-өзі бағалау
1-5 – «3»
6-9 – «4»
10-12 – «5»
VII. Рефлексия
(3 мин ) Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу
Сабақ жөнінде мұғалім рефлексиясыСабақтың тақырыбы: Тас дәуірінің хронологиясы
Сабақтың мақсаты Жер бетіндегі алғашқы адамдардың пайда болуы мен дамуына тоқтала отырып, Қазақстан жеріндегі ежелгі тас дәуірі кезеңдерінің ерекшеліктерін көрсету.
Тапсыр-
малар Миға шабуыл, сын тұрғысынан ойлауға арналған тапсырмалар, шығармашылық ізденіс, топтық жұмыс.
Оқу нәтижелері Оқушылардың өздігінен жұмыс істеуі арқылы олардың ой-өрісі дамып, өзіне деген сенімі, пәнге деген қызығушылығы артады.
қаз. тар-10 сынып.docx
№
Күні: 15.09
Пәні : қазақстан тарихы Сыныбы: 10 «ә»
Пән
мұға
лімі:
Ж.Науанов
а
Сабақтың тақырыбы
Тас дәуіріндегі археологиялық ескерткіштер
Сабақтың мақсаты
Қазақстандағы тас дәуіріндегі археологиялық ескерткіштер оларда қандай
еңбек құралдары болғаны туралы түсінік беру
Оқу нәтижелері
Тапсырмалар
Сабақ кезеңдері
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасын тексеру
1кезең:
Қызығушылықты ояту:
үй тапсырмасын тексеру;
ұйымдастыру
қарастырылған тақырып
бойынша бұрынғы білім
еске түсіріледі;
белсенді әрекетке
жұмылдырылады;
ойлау жұмысына
ынталандырылады
Жаңа сабақ
2кезең: Мағынаны
ажырату:
оқушылар өз
тәжірибелері арқылы жаңа
білім туралы өзіндік
түсінік пен пікір
қалыптастырады;
жаңа білім жайлы өзіндік
түсінік қалыптастырады;
Оқушылаар Қазақстандағы алғашқы адамдардың пайда болуымен танысады,
өзінөзі бағалайды.
«Болжау» стратегиясы,АКТ, «Ойлан,жұптас,пікірлес», мнемоника
.
Оқушыларды түгендеу,
сабаққа дайындығын
анықтау.
Сергіту сәті
«Шөжелер»
биі.Презентациядан
қарап тұрып, іс
қимылын қайталайды.
Топқа бөлу: төрт түрлі
фигура таратамын.
Үй тапсырмасын
пысықтау.
«Галереяны шарлау»
Өткен тақырып
бойынша топқа
тапсырмалар беру
1.Ежелгі қазақстанның
тарихи кезеңі
2. Адамзат баласының
пайда болуы туралы
көзқарастар
3. Ежелгі адамдардың
даму формасы
.«Болжау» сратегиясы
арқылы
басталады.Оқушыларға
слайд арқылы сурет
көрсетіп, мынан дай
сұрақтар қоямын:
1.Бүгінгі сабақта әңгіме
не туралы болады?
2.Қандай тақырып
маңайында өрбиді?
3.Қандай негізгі
мәселелер көтеріледі
деп ойлайсыздар?
4.Сіздердің
болжауларыңыз тура
келді ме,жоқ па?
Оқушының іс әрекеті
Сергіту сәтінде «Шөжелер»биін орындау
арқылы оқушылар сабаққа жинақталады.
Оқушылар топқа бөлінеді.Топта өзара
әрекет етеді.Бірбірімен пікір
алмасады.Іштерінен көшбасшы шығарады
Ресурстар
Сынып,
оқу
құралдары,
оқушылар,
Әр топ үй тапсырмасынан не түсінгендерін
жекежеке жазып, плакаттарға
жабыстырады. қалған топтармен
плакаттарын алмасытырып, танысады.
Ұнаған пікірлерге стикер жабыстыра ды.
Яғни, өздері бағалайды
Оқулық,
мультимед
ия,
интерактив
ті
тақта,
Оқушылар жаңа топпен жұмыс істейді.
Оқушылар «ой қозғау» арқылы ойланады.
Әркім өз ойларын айтады. Сұрақтарға
жауап бергенде көшбасшы анықталады?
Болжау жасайды. Өз жауаптары
дұрыстығын салыстырады,көз жеткізеді.
мультимед
ия,
интерактив
ті
тақта,
қосымша
материалд
ар
Оқушылар кестеге толтырады.Бірінші жеке
орындайды. Екінші жұппен
талқылайды.Үшінші топпен толықтырып.Өз «Атаулар кестесі»
стратегиясы.
Оқушыларға үш сөз
ұсынамын.
1.Олдувай.
2.Ашель.
3.Мустье.
іштерінен көшбасшы тағайындап,өз
кестелерін аудиторияға жариялауды
ұсынады.
№1 .Олдувай №2 Ашель. №3.Мустье.
Қалған топтар жоқ пікірлерді толықтырады.
Пікірімен келіссе,шапалақ ұрады.
Флипчарт,
түрлітүсті
қағаздар
Мнемоника әдісі.
Оқулықтан бір рет
қарап шығуды
ұсынамын.
Оқулықты жауып кезекпен бүгінгі
сабақтағы даталар мен жаңа сөздерді толық
анықтама беріп айтады. Қателіктерін
түзейді.
Бекіту сұрақтары
беріледі
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, берілген
тапсырмаларын орындайды
Оқушылар өз жұмыстарының
нәтижесін көрсетеді
Сабаққа белсенді
қатысқан оқушыларды
анықтап, қорытынды
жасау
Топтық бағалау:
Критериалды бағалау:
10 12ұпай "5"
6 9 ұпай "4"
35 ұпай "3"
§ 2 оқу. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.
Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды
Бағалау
бетшесі
ІҮ.Бекіту
3кезең: Ой толғаныс:
анализ, өз ойлары мен
түсініктерін өздері игерген
мәліметтері арқылы
жеткізеді;
синтез, бірбірімен ой
бөліседі.
5. Қорытындылау
6. Бағалау
7. Үйге тапсырма
Рефлексия
Стикерге сабақ жөніндегі пікірлерін жазады.
Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы - 7 сынып
Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы - 7 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.