Я учитель химии я живу в узбекистане я работаю в школе номер четире в городе зарафшан навоийской области я и моя жена все учителя мы работаем в одном школе меня зовут аслиддин фамилия раззоков отчество исомид динович вот и всё
Nitrat kislota.docx
TOSHKENT VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
OLMALIQ SHAHAR
20 – UMUMTA’LIM MAKTABI
KIMYO FANI O’QITUVCHISI
TURSUNOVA
MARG’UBA MIRPULATOVNA
Mavzu: NITRAT KISLOTA
8 – sinf Kimyo
Dars mavzusi: Nitrat kislota
Dars shiori: Intilganga tole yor.
Dars maqsadlari:
a) ta’limiy: O’quvchilarga nitrate kislotaning tuzilishi, olinishi, xossalari,
ishlatilishi va nitratlar haqida ilmiy asoslangan ma’lumotlar, Davlat Ta’lim
Standarti talablariga javob beradigan bilimlarni berish. Ularda mavzu bo’yicha
amaliy ko’nikmalar hosil qilish malakasini shakllantirish;
b) tarbiyaviy: O’quvchilarda OnaVatanga, ota onaga muhabbat tuyg’ularini
shakllantirish, ularga ekologik tarbiya berish, mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash;
v) rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mavzu bo’yicha bilimlarini hamda
dunyoqarashini kengaytirish, ularning kitobga bo’lgan qiziqishini, mustaqil fikr
lash qobiliyatini, nutqini o’stirish va shakllantirish;
Dars shakli: Noan’anaviy.
1. Dars usullari: Interfaolusullar – sirli sharchalar, kimyoviy loto, Bumerang,
yaxshidan bog’ qoladi.
Dars jihozi: Davriy jadval, tarqatmalar, ko’rgazmalar, slaydlar, noutbuk, magnitli
doska.
Darsning borishi:
Dars bosqichlarining texnologik xaritasi:
№ Dars bosqichlari
1
Tashkiliy qism
2 O’tilgan mavzularni
so’rash va xulosalash
3 Yangi mavzu bayoni
4 Mustahkamlash
5
6 Uyga vazifa
Baholash
Vaqt taqsimoti
(daqiqada)
Foydalanilgan
usullar
4
12
15
11
2
1
sharchalar”,
“Molekula hosil qiling”
davomatni aniqlashda
“Sirli
“Kimyoviy LOTO”
“Kungaboqar”,
asosida
“Bumerang” jadvali
“Yaxshidan bog’ qoladi’”
jadvallar I.Tashkiliy qism:
1. Salomlashish. 2. Navbatchi axborotini eshitish (ingliz tilida). 3.Davomatni
aniqlash. 4.Hafta kuni haqida ma’lumot. 5.Dars shioriga izoh. 6.Baholash tizimini
tushuntirish.
Seshanba – sport va sog’lomlashtirish kuni.
“Sog’ tanda – sog’lom aql ”deydi xalqimiz. Keling birgalikda quyidagi mashqlarni
bajarib kayfiyatlarimizni ko’tarib oamiz:
1) Tik turgan holda katta tarvuzni ko’taramiz;
2) Daraxtning eng baland joyidagi olmani olamiz, avval o’ng, so’ng chap
qo’limiz bilan;
Bu mashqlar kayfiyatni ko’tarish mashqlari edi.
Birgalikda baholash tizimi bilan tanishib chiqsak:
1. “Sirli sharchalar” 1 b.
2. “Kimyoviy LOTO” – 2 b.
3.“Bumerang ”jadvali – 1 b.
4. “Rag’bat” – 1 b.
II. O’tilganlarni so’rash va xulosalash:
1) “Sirli sharchalar” o’yini savollari:
Kuldiruvchi gazni formulasini ayting.
Azot oksidlarini ayting.
Azot valentliklarini ayting.
Azot (V)oksidini formulasini o’qing?
Azotning eng yuqori oksidlanish darajasini ayting.
2) “Kimyoviy LOTO” o’yini :
Azotni formulasi
Azot (IV)oksidni kimyoviy formulasi
Kuldiruvchi gazda azotning valentligi
Azot (IV) – oksid gazini rangi
Nitrit kislota formulasi
O’quvchilar javoblari tekshirilib, har bir o’quvchi o’z ballarini berilgan
qog’ozga belgilab boradi. Uyga berilgan vazifava mavzuga o’qituchi tomonidan
xulosa qilinib, yangi mavzuga o’tiladi. III.Yangi mavzu: Yangi mavzuni boshlashdan avval o’quvchilarga quyidagi savol
beriladi:
Nitrat kislotadan zar suvi qanday hosil qilinadi?
O’quvchilar javobi yozib boriladi va o’qituvchi tomonidan to’g’ri javob
belgilanadi hamda izohlanadi. Savol javobi yangi mavzuga ulanib ketadi.
Yangi mavzu quyidagi reja asosida tushintiriladi:
- Nitrat kislotaning tuzilish formulasi
- Olinishi
- Fizik xossalari
- Kimyoviy xossalari
- Nitratlar
-
Ishlatilashi
Nitrat kislotaning molekulyar formulasi: HNO3
O’quvchilardan birortasi formulani yozadi, chunki tuzilish formulasini yozish
uchun molekulyar formula kerak bo’ladi.
O
Tuzilish formulasi: H
─
N
O
Olinishi: Laboratoriyada: NaNO3 + H2SO4 = NaHSO4 + HNO3
Sanoatda: NH3
→
NO
→
NO
2
→
HNO
3 shu o’zgarishlar yordamida olinadi.
Darslikdagi 32 rasm hamda nitrate kislota olish sxemasi ko’rsatilgan
ko’rgazmadan foydalangan holda jarayon tushuntiriladi.
Kimyoviy xossalari:
1)Nitrat kislotaning dissotsilanish tenglamasi:
O’quvchilardan biri tenglamani doskada yozadi va hosil bo’lgan ionlarni
tushuntiradi.
─
HNO3 = H+ + NO3
2)Nitrat kislota beqaror bo’lib yorug’lik va issiqlik ta’sirida parchalahadi:
4HNO3 = 4NO2 + O2 + 2H2O
3)Nitrat kislotani umumiy xossalari:
Uchta o’quvchi doskada reaksiyalarni yozadi, chunki bu reaksiyalar bizga 7 – sinf
kursidan ma’lum. 4)Nitrat kislotani metallar bilan ta’siri boshqa kislotalardan farq qiladi:
Cu + 4HNO3(kons.)= Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H↑
+ 4H
3Cu + 8HNO3(suyul.) = 3 Cu(NO3)2 + 2NO
↑
2O
2O
5)Zar suvi: 1 mol nitrat kislota va 3 mol xlorid kislota aralashmasi. Bu juda
kuchli oksidlovchi bo’lib, passiv metal oltin va platinani ham eritadi.
Au + HNO3 + 3HCl = AuCl3 + NO + 2H2O
3Pt + 4HNO3 + 12HCl = 3PtCl4 + 4NO + 8H2O
Nitrat kislota tuzlari: Kislota tuzlari nitratlar deyiladi. Barcha nitratlar suvda
yahshi eriydi.
NH3 + HNO3 = NH4NO3
ISHLATI
LISHI
O’quvchilar ishlatilishini qog’ozlarga yozib, kungaboqarga yopishtiradilar.
Hosil bo’lgan shakldan nitrat kislotani ishlatilish sohalarini tushuntiriladi. Nitratlarni parchalanishi: Diqqatimizni jamlab, e’tibor beramiz. Metallarning
kuchlanishlar qatorida metallarning o’rniga qarab, nitratlar quyidagi sxema asosida
parchalanadi:
NH4NO3
N→ 2O + 2H2O
Nitrat tuzlariga sifat reaksiya:
Nitratlarni aniqlash uchun tuzga konsentrlangan sulfat kislota qo’shib qizdiriladi
va mis qo’shiladi, natijada qo’ng’ir rangli gaz NO2 ajraladi.
Yangi mavzu bo’yicha savollar bo’lsa, o’qituvchi ularga javob beradi, mavzuni
qisqa umumlashtiradi. O’quvchilarga mavzu tushunarli bo’lsa, mustahkamlash
uchun mashqlarni bajarishga o’tiladi va o’quvchilar ballarini to’ldirishadi.
IV.Mustahkamlash: “Bumerang ”jadvali
№
1
2
3
Ma’lumotlar
Kumush
nitrat
Ammiak
Nitrat kislotada azotni valentligi
2 + O2
2Ag + 2NO
→
Sanoatda nitrate kislota olish
uchun xomashyo
V.Baholash:
“Eng bilimdon o’quvchi” – 5 b.
“Eng faol o’quvchi” – 4 b.
“Eng harakatchan o’quvchi” – 3 b.
O’quvchilar ballarni belgilab boradigan qog’ozlarida kimni daraxtlari ko’p
bo’lsa, demak shu o’quvchi yaxshi bog’bon. Yaxshidan bog’ qoladi. Bu tabiatni asrashlikga, ekologiyani toza saqlash uchun ko’proq ko’chat ekishga va ularni
parvarish qilish kerakligini anglatadi.
VI. Uyga vazifa:
1) mavzuni o’qish;
2) 173 – betdagi savol va topshiriqlarni bajarish;
3) 48 – mavzuni konspekt qilish;
4) Kimyo sohasiga tegishli yangiliklardan topib kelish
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Нитрат кислота
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.