maktab direktori D.X.Magrupova
Tasdiqlayman_____________
Toshkent shahri Yunusobod tumani 96maktab matematika fani
o’qituvchisi Tuxtabayeva Muattarning matematika
fanidan 5sinf ucnun
mavzusiga doir 1soatlik
TOSHKENT 2019
Sana: 30.01.2019
Mavzu: Aralash sonlarni qo’shish va ayirish.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: a) O’quvchilarga to’g’ri va noto’g’ri kasrlar yuzasidan bilimlarni,
mustaxkamlash.
b) aralash sonlarni qo’shish va ayirish haqida bilim berish. Tarbiyaviy: Yosh avlod qalbida Vatanga muhabbat, har bir matematik
muammolarni hamjihatlik, xushmuommalik bilan bajarish vazifalarini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o’quvchilarning mustaqil
va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
Dars metodi: interfaol.
Dars shakli: Jamoa, guruh bilan va har bir o’quchi bilan ishlash.
Fanlararo bog’liqlik: Adabiyot, tabiat, ingliz tili.
Ko’rgazmali qurollar: Buyuk matematik olimlar portretlari, ko’rgazmali
materiallar, kartochkalar, test savollari, darslik, proyektor, kompyuter.
Dars rejasi: kompyuterda tayyorlanadi.
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni Metod
Vaqt.
4 daqiqa
Suhbat
Savoljavob
axborotini
darsga
Darsni tashkil etish. Navbatchi
o’quvchining
tinglash. Sinfning
tayyorligi tekshiriladi.
O`quvchilarning ehtiyojlari
aniqlanadi.
O`tilgan
mustahkamlash
mavzuni
Tarqatma
4 daqiqa
* Aralash sonlarni qo`shish va
ayirish haqida bilim berish
Darslik bilan ishlash.
Misol yechish.
Tushuntirish,
muammoli
izlanish.
Test
16 daqiqa
15 daqiqa
O`quvchilarni
darsdagi
imkoniyatlari hisobga olinib
baholanadi,
e`lon
qilnadi.
Uyga vazifa topshirish.
ballar
O`quvchilarni
darsdagi
imkoniyatlari hisobga olinib
rag’batlantiriladi
3 daqiqa
Tushuntirish.
1 daqiqa
2 daqiqa
1
bosqich
Tashkiliy qism
Ehtiyojlarni
[refleksiya] aniqlash
mavzu
2bosqich.
O’tilgan mavzuni
mustahkamlash
3bosqich.
Yangi
bayoni
4bosqich.
Yangi
mustahkamlash.
5bosqich.
O`quvchilarni
baholash
mavzuni
6bosqich.
Darsni yakunlash.
7bosqich.
O’quvchilarni
rag’batlantirish.
Darsning borishi: Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.
O’qituvchi: Bolalar, hozir qaysi dars?
O’quvchilar (birgalikda): Matematika darsi.
O’qituvchi: Matematika qanday fan?
O’quvchilar (birgalikda): Matematika fanlar podshosidir. Biz matematikadan to’garak mashg’ulotlarida shu nomli she’rini yod olgan edik.
Qani kim aytadi? O’quvchilar shu nomli she’rni yod aytib berishadi.
O’qituvchi:
Aziz o’quvchilar! Har biringizning qo’lingizda 5sinf uchun
matematika kitoblaringiz bor. Sizlar Son va hisoblashlar bo’yicha , ifodalarni aynan
almashtirish,geometrik shakllar bo’yicha qanday bilim, ko’nikmalarga ega
bo’lishingiz kerak?
O’quvchilardan javoblar olinadi.
O’qituvchi:
Salom aziz bolalar
Ochilgan gullolalar
O’quvchi:
Mustaqil yurt bag’rida, uchrashdik biz siz bilan.
Sizga sog’lik tilaymiz, butun sinfimiz bilan.
O’qituvchi:
Rahmat bolajonlar, bugungi darsimiz shiori
O’quvchilar:
“ Izlanamiz, intilamizmarra bizniki”
O’qituvchi:
Darsimiz boshlashdan avval oltin qoidalarni eslab olaylik.
Vaqtdan unumli foydalanish
Diqqat
Intizom
O`zaro hurmat
Oltin qoida
Faollik
Tinglash
Aniq qisqa javob
O`ng qo`l qoidasi
O’qituvchi:
Har bir darsimiz muqaddas,
Ayting hozir qaysi dars.
O’quvchilar: Matematika. o’quvchilar:
Matematikani sevamiz va o’rganamiz!
O’qituvchi:
Qaysi Chaqqon o’quvchi
Darsni boshlab bermoqchi.
1
Ruxsat bering ustozim
Men bu darsni boshlayin
Birinchi sahifani
Takrorlash deb atayin
O’quvchilar: Takrorlash yaxshi odat
Keltiradi saodat ,
O’qiganni o’rganish
Bu juda ham maqbul ish!
O’qituvchi: Barakalla, bolalar biz o’tgan matematika
darsida qaysi mavzuni o’rgangan edik, uyga vazifa nima edi.
2o’quvchi : Biz o’tgan matematika darsida
”Alarash sonlar “ degan mavzuni o’rganib
qolgan edik . Uyga vazifa 19,20 – misol, 21, 22 – masalalar edi.
O’qituvchi: Qani bolalar uy ishini tekshirib olamiz.
(6masala, slayd og’zaki yechiladi va mustahkamlanadi. Vazifani to’g’ri
bajargan o’quvchilarga rag’bat kartochkasi beriladi.)
Sinf doskasiga uchta sirli yozuv kartochkasi orqa tomonidan yopishtirib
qo’yiladi.
O`quvchilar uch guruxga bo`linib dars musobaqa shaklida davom etadi. 1
gurux “Ziyraklar”, “Bilimdon”, “Izlanuvchi” guruhlari.
O’qituvchi: Bolalar hozir qaysi fasl?
O`quvchilar: Qish fasli
Demak qish fasli qaysi oylarni o’z ichiga oladi?
Dekabr,yanvar, fevral
Yangi mavzuni bayoni. Aralash sonlar qo’shish va ayirish bu amallarning xossalari asosida
bajariladi.
1misol. 5 va 3 sonlari yig’indisini toping.
Yechish: 5 =5+ va 3 = 3+ bo’lgani uchun
+
= ( + ) +( + ) =( + )+( + )= + =
Bu qisqacha quyidagi ko’rinishda yoziladi:
+
=
2misol.
va
sonlarni ayirmasini toping.
Yechish:
= ( + ) ( + )=( )+ (
)= + =
Bu qisqacha quyidagi ko’rinishda yoziladi:
=
Aralash sonlarni qo’shishda (ayirishda) ularning butun va kasr qismlari
alohidaalohida qo’shiladi(ayiriladi).
Ba’zida aralash sonlarni qo’shishda kasr qismlar yig’indisi noto’g’ri kasr
bo’lishi mumkin. Bunday hollarda noto’g’ri kasrning butun qismi ajratiladi va
butun qismlar yig’indisi qo’shiladi.
3misol.
= + = + =
=
+
Ba’zida aralash sonlarni ayirishda kamayuvchining kasr qismi,
ayriluvchining kasr qismidan kichik bo’lishi mumkin. Bunday hollarda 1 butun
“maydalanadi”.
Buni quyidagi misollarda ko’rish mumkin:
4misol.
=( + + )
=( + )
=( + )
=
= ( +
)
=
Bu qisqaroq
=
=
ko’rinishda yoziladi.
Butun sondan kasr son ayirilayotganda ham xuddi shunday yo’l tutiladi, ya’ni
1 butun “maydalanadi”. Buni quyidagi misolda ko’rish mumkin: 5misol. =
=
,
=
= Darsni mustaxkamlash:
№2. a)
=
+
d)
+ =
b)
+ =
e)
+ =
f)
+
=
g)
+
=
№3. а)
+ = =
b) + = =
d)
+
= =
e)
+ = =
№4.a)
+ =
= 4
b)
+ = = 2
d) +
=
= 6 e)
+ =
=6
№5. a)
+ + =
b) +2+ =
d) 10+ + =
e)
+ + = №6.a)
+
=
= 7+ = + =
b)
+
=
, d)
+ =
= + =
e) + =
= + =
Faol o’quvchilarni baholash.
G’olib guruhni aniqlash.
Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o’quvchilarni
rag’batlanritish.
Uyga vazifa: 147 – bet. 25, 26, 27, 28 – misollar.
maktab direktori D.X.Magrupova
Tasdiqlayman_____________
Toshkent shahri Yunusobod tumani 96maktab matematika fani
o’qituvchisi Tuxtabayeva Muattarning matematika
fanidan 6sinf ucnun mavzusiga doir 1soatlik
TOSHKENT 2018
Sana: 12.12.2018
Mavzu: Kasrli ifodalar. Misollar yechish.
Shior: Kuch birlikda.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad: O`quvchilarda kasr ifodalar haqidagi bilimlarni
shakllantirish, ularga kasr ifodalar ustida misollar yechishni o`rgatish hamda
matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida
tarbiyalash, birbirlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam
va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib
toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish
orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash, fikrini aniq
ifodalashga o`rgatish, nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi: Mustahkamlovchi dars.
Dars o`tish metodi: “Aqliy hujum”, sirli maktub, jim o’yini. Darsning jihozi: Proyetor, darslik, tarqatma materiallar, testlar, plakat.
Darsning borishi: Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1. Kasrlarni qanday ko`paytiramiz?
2. Sonning qismini qanday topamiz?
3. Ko`paytirishning taqsimot qonunini ayting.
4. O`zaro teskari son deb nimaga aytiladi?
5. Oddiy kasrlarni qanday bo`lamiz?
6. Qismiga ko`ra o`zini qanday topamiz?
7. Kasr ifoda deb nimaga aytiladi?
Ishning nomi Bajariladigan ish
2 bosqich
Tashkiliy qism
2bosqich
O’tilgan mavzuni
mustahkamlash
3bosqich.
Yangi mavzu
bayoni
4bosqich.
Yangi mavzuni
mustahkamlash.
5bosqich.
O`quvchilarni
baholash
6bosqich.
Darsni yakunlash.
mazmuni
Darsni tashkil etish. Navbatchi
axborotini tinglash. Sinfning
darsga tayyorligi tekshiriladi.
O`quvchilarning ehtiyojlari
aniqlanadi.
O`tilgan mavzuni
mustahkamlash
Metod
Vaqt.
Suhbat
Savoljavob
2 daqiqa
Tarqatma
12 daqiqa
Kasli ifodalarni qo`shish va
ayirish, bolish va ko’paytirish
haqida bilim berish. Darslik
bilan ishlash.
Misol yechish.
Tushuntirish,
muammoli
izlanish.
10 daqiqa
Test
13 daqiqa
O`quvchilarni darsdagi
imkoniyatlari hisobga olinib
baholanadi, ballar e`lon
qilnadi.
Uyga vazifa topshirish.
4 daqiqa
Tushuntirish.
2 daqiqa 2 daqiqa
Faol ishtirok etgan o’quvchilar
rag’batlantiriladi.
7 – bosqich.
O`quvchilarni
rag’batlatirish
O’qituvchi:
Salom aziz bolalar
Ochilgan gullolalar
O’quvchi:
Sog’lom bola yilida, uchrashdik biz siz bilan.
Sizga soglik tilaymaymiz, butun sinfimiz bilan.
O’qituvchi: Rahmat bolajonlar,bugungi darsimiz shiori
O’quvchilar: “ Kuch birlikda”
O’qituvchi: Darsimiz boshlashdan avval olin qoidalarni eslab olaylik.
Vaqtdan unumli foydalanish
Diqqat
Intizom
O`zaro hurmat
Oltin qoida
Faollik
Tinglash
Aniq qisqa javob
O`ng qo`l qoidasi
O’qituvchi:
Har bir darsimiz muqaddas,
Ayting hozir qaysi dars.
O’quvchilar: Matematika
O’qituvchi:
Qaysi Chaqqon o’quvchi
Darsni boshlab bermoqchi.
2 o’quvchilar:
Ruhsat bering ustozim
Men bu darsni boshlayin
Birinchi sahivani
Takrorlash deb atayin
O’quvchilar: Takrorlash yaxshi odat
Keltiradi saodat ,
O’qiganni o’rganish
Bu juda ham yaxshi ish
O’qituvchi:Barakalla, bolalar biz o’tgan matematika
darsida qaysi mavzuni o’rgangan edik, uyga vazifa nima edi.
2o’quvchi : Biz o’tgan matematika darsida ”Alarash sonlar “ degan mavzuni o’rganib
qolgan edik . Uyga vazifa 19,20misol,21,22masalalar edi.
O’qituvchi: Qani bolalar uy ishini tekshirib olamiz.
(6masala, slayd og’zaki yechiladi va mustahkamlanadi. Vazifani to’g’ri
bajargan o’quvchilarga rag’bat kartochkasi beriladi.)
Sinf doskasiga uchta sirli yozuv kartochkasi orqa tomonidan yopishtirib
qo’yiladi.
O`quvchilar uch guruxga bo`linib dars musobaqa shaklida davom etadi. 1
gurux “Ziyraklar”, “Bilimdon”, “Izlanuvchi” guruhlari.
O’qituvchi: Bolalar hozir qaysi fasl?
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Aziz o`quvchilar siz oddiy kasrlarni qo`shish, ayirish, bo`lish va
ko`paytirishlarni bilar edingiz, kasr ifodalarda ham bu amallar xuddi shunday
bajariladi.
Kasr ifodalarning qiymatini toping.
№ 552. 1) +
+ 5 = 5 ;
=
2)
3)
=
=
;
=
=
= 19,625;
№ 553. 1)
=
=
=
;
2)
=
=
= 3; 3)
=
=
= 2
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish. Yangi
mavzuga doir darslikdagi 552 – 555 – misollarni har qatordan bittadan
o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari
o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
№ 554. a + b = 42,2 sm; a = b + 17,2 sm; S = ?
b + 17,2 + b = 42,2; 2b = 25; b = 12,5 sm; a = 29,7sm;
S = a * b = 12,5 * 29,7 = 371,25 sm2;
№ 555. 1)
;
=
=
=
=
3)
=
=
=
=
;
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni
rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: 90 – bet. 561 – 562 – misollar.
maktab direktori D.X.Magrupova
Tasdiqlayman_____________
Toshkent shahri Yunusobod tumani 96maktab matematika fani
o’qituvchisi Tuxtabayeva Muattarning geometriya
fanidan 7bsinf ucnun
mavzusiga doir 1soatlik TOSHKENT 2019
Mavzu: Uchburchak ichki burchaklarining yig’indisi.
Texnologik xarita
Sana: 7.02.2019
Sinf: 7sinf
Fan: Geometriya
Mavzu: Uchburchak ichki burchaklarining yig’indisi.
Mavzuning qisqacha ta`rifi : Uchburchak ichki burchaklari haqidagi
teorema va isboti.
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi.
Metod: “Tezkor savolga tezkor javob”, “Krossvord”, “Elektron test” interfaol
metodlari
Dars jihozi: Darslik, plakat, slaydlar, test kartochkalar, kompyuter.
Nazorat: Og`zaki, bahs munozara, fikr almashuv, savoljavob.
Baxolash: Rag`batlantirish, tashakkur izhor qilish.
Darsning maqsad va vazifalari.
Ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga geometriya
tarixidan ma’limotlar va uchburchak burchaklari
haqida bilim berish.Ularga uchburchak ichki
burchaklari yig’indisi 1800ga tengligini o’rgatish.
Тarbiyaviy maqsadi: O’quvchilarning o’zo’zini
boshqarish va muomala madaniyatini
shakllantirish, go’zallikka undash. O’zgalar fikrini
tinglashga o’rgatish.
Rivojlantiruvhci maqsadi:
O’quvchilarni
mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini o’stirish va
ijodkorlikka undash.
Vazifalar:
Ta`limiy savol:
1. Geometriya nimani o`rganadi
A)Shakllarni B)Burchaklarni C) A va B
javoblar
2.Geometriyaga
tushunchalar qayerda paydo bo`lgan
A)Misrda
Yevropada
3. Geometriya nechta qismga bo’lib
o`rganiladi
A) 2 B) 4 C) 5
B)O`rta Osiyoda
dastlabki
C)
oid
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga geometriya tarixidan ma’limotlar va uchburchak
burchaklari haqida bilim berish. Ularga uchburchak ichki burchaklari yig’indisi 1800ga
tengligini o’rgatish.
Тarbiyaviy maqsad: O’quvchilarningn o’z–o’zini boshqarish va muomala madaniyatini
shakllantirish, go’zallikka undash. Rivojlantiruvhci maqsadi: O’quvchilarni mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini o’stirish va
ijodkorlikka undash. O’zgalra fikrini tinglashga o’rgatish.
Dars jihozlari: Darslik, Uchburchak, Mavzuga oid slayd, tarqatmalar, plakat,
geomatrik shakllar.
Dars tiri: yangai bilim berish.
Dars uslubi: kichik maruza, kichik guruhlarda ishlash, aqliy hujum, pinbord, namoyish
usuli.
Ishning nomi
1bosqich:
Tashkiliy qism.
2bosqich:
Refleksiya
extiyojlarini
aniqlash.
3bosqich:
Yangi
bayoni.
mavzuning
4bosqich:
Yangi mavzuni mustax
kamlash.
5bosqich:
Baholash
Dars yakuni
rag’batlantirish:
va
6bosqich:
Mustaqil
bajarish
uchun topshiriqlar.
Dars jarayoni va uning bosqichlari.
Bajariladigan ish mazmuni
Tanishuv va davomatni
aniqlash.
jihozlarini
Dars
darsga tayyorlash.
Mavzu bo`yicha o`quvchilar
bilan ularning tayyorgarligi va
ehtiyojlarini aniqlash uchun
interfaol metodlar asosida
muammoli savollar beriladi.
Mavzuni reja asosida yoritish:
O`quvchilarga uchburchaklar
ichki burchaklari
slaydlar,
elek tron daslik asosida
o`rgatiladi.
O`tilgan yangi mavzuni o`quv
chilar bilan mustahkamlash.
Metod
Tanishuv
Teskor savol
javob,
metod
asosida baxs
munozara
Matn, slayd va
adabiyotlar
bilan ishlash.
Vaqt
2
7
2
Krossvor va test
15
savoljavob
O`quvchilarni
orqali sinash va baholash.
Hulosa, fikr–mulohaza va
takliflar.
so`ngida
Mashg`ulot
o`quvchi
larga mustaqil
ishlarni bajarish uchun tegishli
materiallar tavsiya qilinadi.
va
bahs
Yozma
og`zaki
munozara.
Rag`batlantirish
.
Og`zaki.
5
2
2
Darsda foydalanadigan metodlar. “Aqliy hujum”, “Krossvord”, “Elektron test” metodlari. Dars rejasi
Tashkiliy qism
№
1
2 Uy vazifalarini so`rash
3
4
5 Uyga vazifa berish
6 O’quvchilarni rag’batlantirish
Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzuni mustahkamlash
Vaqti
2 minut
10 minut
18 minut
10 minut
3 minut
2minut
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism: O`qituvchi dars jihozlarini darsga tayyorlaydi, o`quvchilardan
davomat olinadi.
1)
2)
3)
4) 5)
O`quvchilarni guruhlarga ajratish:
2. O`tilgan mavzu bo`yicha “Aqliy hujum” metodidan foydalanib darsni
mustahkamlash.
O’qituvchi dars jihozlarini tayyorlaydi. So’ngra uy vazifalarini tekshirish uchun
o’quvchilarni kichik guruhlarga bo’lib olamiz.
Uy vazifalarini tekshirish uchun “aqliy hujum”, kichik guruhlarda ishlash metodidan
foydalanamiz.
1Guruh
2Guruh
3Guruh
1guruh: Uchburchaklar tengliging 1alomatini ayting?
2guruh: Uchburchaklar tengliging 2alomatini ayting? 3guruh: Uchburchaklar tengliging 3alomatini ayting?
3. Mavzu: Uchburchak ichki burchaklarining yig’indisi
Eslatib o‘tamiz, to‘g‘ri burchakli uchburchakning bitta burchagi to‘g‘ri (90°) bo‘lib,
qolgan ikki burchakalri esa o‘tkir burchaklardan iborat edi. To‘g‘ri burchakli
uchburchakning to‘g‘ri burchagi qarshisidagi tomoni gipotenuza, qolgan ikki
tomoni esa katet deb ataladi. Endi to‘g‘ri burchakli uchburchakning ba’zi bir
xossalarini ko‘rib chiqaylik.
1xossa. To’g’ri burchakli uchburchakning ikkita o‘tkir burchaklari yig‘indisi 90°
ga teng.
Haqiqatan, uchburchak ichki burchakalri yig‘indisi 180° ga teng. To‘g‘ri
burchakli uchburchakning bitta burchagi esa 90° ga teng. Shuning uchun
uning qolgan ikki burchaklari yig‘indisi 90°ga teng bo‘ladi.
2xossa. To’g’ri burchakli uchburchakning 30° li burchagi qarshisidagi
kateti gipotenuzasining yarmiga teng.
Aytaylik, 1rasmda tasvirlangan ABC to‘g‘ri burchakli uchburchak berilgan
bo‘lib, unda C= 90° va ABC = 30° ga teng bo‘lsin (ravshanki, u holda
BAC=60° bo‘ladi). AC = AB ekanligini ko‘rsatamiz. Berilgan uchburchakka teng BCD uchburchakni 1rasmda ko‘rsatilgandek qilib
yasaymiz. Naijada hamma burchaklari 60° ga teng bo‘lgan ABD
uchburchakka ega bo‘lamiz. Demak, ABD uchburchak teng tomonli.
Xususan, AB = AD bo‘ladi. Demak,
AC= AB. Xossa isbotlandi.
3xossa. To`g`ri burchakli uchburchakning gipotenuzaga tushirilgan
mediana gipotenuzaning yarmiga teng .
4. Darsni mustahkamlash.
Savollari Javoblari
5.Elektron test. 1. Bir tekislikda yotgan va o`zaro kesishmaydigan to`g`ri chiziqlar qanday
chiziqlar deyiladi?
A) parallel B)perpendikular C)kesishuvchi
2. Parallel to`g`ri chiziqlarda bir tomonli burchaklar yig`indisi necha gradusga
teng?
A)1800 B) 3600 C) 900
3. Agar to'g'ri chiziq parallel to'g'ri chiziqlardan biriga perpendikular bo'lsa
ikkinchisiga perpendikular bo'ladimi?
A) ha B) yo`q C) bo`lishi ham bo`lmasligi ham mumkin
4. Berilgan to`g`ri chiziqda yotmaydigan nuqta orqali shu to`g`ri chiziqqa necha
parallel to`g`ri chiziq o`tkazish mumkin?
A) 1 B) 2 C) 4
5. Uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi necha gradusga teng?
A) 1800 B) 3600 C) 900
6. Agar uchburchakning bir burchagi 900 gradus bo`lsa, uchburchakni turini
aniqlang.
A) To`g’ri burchakli uchburchak B) O`tkir burchakli uchburchak
C) O`tmas burchakli uchburchak
7. Uchburchakning bir burchagi 300 , ikkinchi burchagi 500 uchinchi burchakni
toping?
A) 1000 B) 900 C) 800
8. Uchburchaning bitta tashqi burchgi 1500 bo`lsa, shu burchkning ichki
burchagini toping?
A) 300 B) 400 C) 500
9. Uchburchakning nechta burchagi to`g`ri bo`lishi mumkin?
A) 1ta B) 2ta C) 3ta
10. Uchburchakning nechta burchagi o`tmas bo`lishi mumkin?
A) 1ta B) 2ta C) 3ta
Savol
Javo
b
1
A
2
A
3
A
4
A
5
A
6
A
7
A
8
A
9
A
10
A
Uyga vazifa:
Mavzuni o’qish
Amaliy topshiriqni bajarish
Darsni yakunlash: Dars yakunida faol qatnashgan o’quvchilar
rag’batlantirilib baholanadi.
Olgan baholar o’qituvchi tomonidan o’quvchilar kundaliklariga qayd
qilinadi.
O’quvchilar bilan xayrlashish.
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Очик дарслар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.