Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В бөлім Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
Мектеп:
|
|||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Нұрбақыт Құндыз |
|||||||||||||||||
Сынып:5 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Ондықбөлшектерді дөңгелектеу
|
|
||||||||||||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты бекіту |
|
||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу; |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың : ондық бөлшектерді дөңгелектей алу бейімділіктерін қалыптастыру. |
|||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері |
|
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: -ондық бөлшектің жуық мәнін есептеу ережесін түсініп,тұжырымдай алады; -ондық бөлшекті дөңгелектеуді түсіндіреді; Пәнгетән лексика мен терминология: - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; - разрядтық бірліктер; - сандарды дөңгелектеу. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - ондық бөлшекті қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін ... керек. - ондық бөлшекті жуықтап артығымен (кемімен) мәнін алу үшін.... |
|||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың: - белсенділігін арттыру; - сыни тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; -адалдыққа шыңдау; -уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу; |
|||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Пәнішілік байланыс, информатика, жаратылыстану
|
|||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылардың: қауіпсіздік ережелерін сақтау, ақпараттық технологиялармен жұмыстана алу дағдыларын жетілдіру. |
|||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Ондық бөлшектер,ондық бөлшектерді салыстыру, ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережелері, жуықтап артығымен алынған мән, жуықтап кемімен алынған мән т.б. |
|||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут
2 минут
2 минут
4 минут
|
І .Ұйымдастыру: 1.1. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. 1.2.Шаттық шеңберін құру оқушылар өзара жақсы тілек айту. 1.3.1 ден 3 ке дейін санау арқылы оқушыларды шағын 3 топқа бөлу. 1.4.Оқушыларға топты бағалау парағы беріледі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 759 есеп Орындалуы: оқушылар кезекпен жауптарын айтады. Аралық қорытынды: -Ұсынылған тапсырманы барысында топтарыңызда қандай кедергілер анықталды? -Қандай тапсырма сізге мейлінше ұнады?Неліктен?
ІІІ.Қайталау: 3.1 Сабақта атқаратын әрекеттер неге бағытталандығын білу үшін дөңгелектеу ережелерін айту ұсынылады. А) Санды бүтінге дейін дөңгелектеу дегеніміз не? Жауабы: Санды оған жақынырақ натурал санмен немесе нөлмен алмастыруды осы санды бүтінге деін дөңгелектеу деп атайды. В)сандарды дөңгелектеу ережесі қалай тұжырымдалады? Санды қанда да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін: 1. Осы разрядтың оң жағындағы цифрлар нөлдермен алмастырылады, ал ол цифрлар үтірден кейін келсе, алынып тасталынады; 2. Егер нөлдермен алмастрылатын немесе алынып тасталынатын бірінші цифр: 1) 0,1,2,3 немесе 4 цифры болса, онда оның сол жағындағы цифр өзгермейді; 2) 5,6,7,8 немесе 9 цифры болса, онда оның сол жағындағы цифр 1- ге арттырылады.
3.2. Қайталау: «Жекпе-жек» /Қосымша №1 Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеу ұғымдары туралы білімдерін пысықтау(жұптық жұмыс) Тексерілетін дағдылар: білу, қолдану, сыни ойлау Түсіндірме:Әр топтан екі-екі оқушыдан шығып жұп құрайды. Оқушы партасына бір-біріне қарама-қарсы жұптар отырғызылады. Әр жұп өз қалаулары бойынша үш тапсырмадан жинақталған қалташаны таңдайды.Қалтада берілген тапсырмалар бір мезгілде жұпқа беріледі. Оқушылар партадағы постерлерге маркерлер арқылы жауапты жазады.Басқа оқушылар ұсынылған дискриптор арқылы тапсырманың дұрыс орындалғандығын қадағалайды. Әр топтың мүшелері өз тобының ұпайларын бағалау парағына тіркеп отырады.Топ мүшелері өз топтарының қоржындарына көбірек ұпай салулары қажет. Құралдары: Постер, маркерлер,қалташа Тапсырманы бағалау дискрипторы: 1.Дөңгелектеу ережелерін дұрыс қолдану 2.Есептеулерді қатесіз орындау 2.Уақытты үнемді пайдалану
Қосымша №1 №1 Ондық бөлшектерді жүздік үлестерге дейін дөңгелектеңіз: 1) 21,2367 2) 0,56981 3)273,01097
№2 Жұлдызшаның орнына
дөңгелектеу дұрыс болатындай етіп, цифрлардың
ең үлкенін жазыңдар:
№3 Ондық бөлшектерді ондық үлестерге дейін дөңгелектеңіз: 1) 7,203 2) 12,0978 3) 0,99
№4 Ондық бөлшектерді мыңдық үлестерге дейін дөңгелектеңіз: 1) 0,67509 2) 19,6201 3) 8,98605
№5 Ондық бөлшектерді бүтінге дейін дөңгелектеңіз: 1) 78,99 2) 13,08 3) 10,1 |
Презентация, интербелсенді тақта, кеспе карточкалар |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 минут
2 минут
10 минут
3 минут
1 минут 2 минут
5 минут
|
ІV..Оқыту мақсаты: (Слайд №1,2) Оқушылар: 5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеуді меңгереді. Бағалау критерийлері: Білу:Санның жуық мәні ұғымын біледі; Түсіну:Ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережесін тұжырымдай алады; Сыни ойлау:ондық бөлшектің артығымен және кемімен жуық мәнін табуды ажырата алады; Қолдану:Ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережелерін пайдаланып, есептеулерді дұрыс жүргізе алады; Талдау: Ондық бөлшектерді дөңгелектеудің маңыздылығын түсініп, зерттеу есептеулеріне талдау жасай алады.
4.1.«Таныс,Ойлап.Есепте» (Топтық жұмыс) Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережелерін қаншалықты қолдана алатындығын саралау. Тексерілетін дағдылар: білу, түсіну, қолдану, талдау Түсіндірме: оқушылар ұсынылған тапсырманы өздеріне берілген тақта бөліктеріне орындайды. Тапсырмаға таныстырылым жасайды. Бағалау: өзара бағалау («Жауаптар галлереясымен» танысып болған соң, өзге топтың мүшелерінің тексеруі арқылы оқушылардың іс-әрекеті бағалау кестесінде әр топтың жауабына сай бағаланады)
4.2. «Кім жылдам» /қосымша 3/слайдтар , топтық жұмыс Мақсаты: Оқушылардың білім икемділіктерін пысықтау. Тексерілетін дағдылар: түсіну, қолдану, сыни ойлау Түсіндірме: оқушылар тапсырманы интербелсенді тақтада топ болып орындайды Бағалау: өзара бағалау
4.3. «Көз жаттығуы» орындау / 4.4 «Практикалық жұмыс» Мақсаты: Оқушылардың алған білімін өмірде қолдану керектігін түсіндіру. Тексерілетін дағдылар: қолдану, сыни ойлау Түсіндірме: оқушылар тапсырманы өз қолдарымен жасау арқылы шығарады. Бағалау: өзара бағалау 4.5. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма. (Жеке жұмыс) /Қосымша №4 Мақсаты:Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеу барысында алған білімдерін қолдану деңгейін, білім дағдыларын саралау. Түсіндірме: Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. Жетістік критерий кестесі арқылы оқушылардың тапсырманы орындауы мен мақсаттың игерілу деңгейі тексеріледі. Орындалуы: Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тексерілетін дағдылар: білу, түсіну, сыни ойлау,қолдану Бағалау : М-О, өзара бағалау (оқушылар интербелсенді тақтада ұсынылған жауап арқылы көршісімен дәптерлерін алмастыра отырып жұмыстың орындалуын тексереді, бағалайды) /слайд №9 |
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы
4 минут
Рефлексия |
V.Сабақты нәтижелеу: 5.1.Сабақтың әр кезеңіндегі оқушының танымдық және белсенді әрекетіне сәйкес бағалау парағы толтырылып отырады. Оқушылардың оқу мақсаттарының жетістік критерийлерін орындаулары қадағаланады. Өте жақсы қатысқан оқушыларды мадақтап отыру қажет. 5.2. «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі. VI Үйге тапсырма: Өзің білім алып жатқан мектепте осы жылы қанша оқушы бар екенін анықтап төмендегі тапсырманы орындаңыз. 1) Барлық оқушы санын жүздікке дейін дөңгелектеңіз. 2) І және ІІ ауысым бойынша оқитын оқушылар санын анықтап жүздікке дейін дөңгелектеңіз. 3) Барлық сыныптар санын анықтап ондыққа дейін дөңгелектеңіз. 4) Мәліметтер бойынша өз пікіріңізді қалдырыңыз. |
|
||||||||||||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы, құндылықтармен байланыс |
||||||||||||||||
Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсыну керек. Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау қажет. |
Тақырыпқа сай өткен материалдар бойынша оны білу және қолдану, сыни тұрғысынан ойлау дағдылары бағалану керек. Жақсы меңгерген оқушыларды мадақтап отыру, жалпы өте жақсы орындаған оқушыларға «жетті» бағасын қою керек. |
Оқушыларда жұптаса және топтық жұмыс арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті орнығады. Өзара ой бөлісу және өз-өзін бағалау құндылықтарына ие болады. АТҚ жұмыс атқарғанда қауіпсіздік ережелерін сақтауды қадағалау
|
||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
||||||||||||||||||
Қосымша №1
№1 Ондық бөлшектерді жүздік үлестерге дейін дөңгелектеңіз:
1) 21,2367
2) 0,56981
3)273,01097
Қосымша №1
№2
Жұлдызшаның орнына
дөңгелектеу дұрыс болатындай етіп, цифрлардың ең
үлкенін жазыңдар:
1) 2, 4* = 2, 5;
2) 9, 35* = 9, 35;
3) 14, 67* = 14, 68;
Қосымша №1
№3 Ондық бөлшектерді ондық үлестерге дейін дөңгелектеңіз:
1) 7,203
2) 12,0978
3) 0,99
Қосымша №1
№4 Ондық бөлшектерді мыңдық үлестерге дейін дөңгелектеңіз:
1) 0,67509
2) 19,6201
3) 8,98605
Қосымша №1
№5 Ондық бөлшектерді бүтінге дейін дөңгелектеңіз:
1) 78,99
2) 13,08
3) 10,1
Қосымша №1
№1 Ондық бөлшектерді жүздік үлестерге дейін дөңгелектеңіз:
1) 21,2367
2) 0,56981
3)273,01097
№2
Жұлдызшаның орнына
дөңгелектеу дұрыс болатындай етіп, цифрлардың ең
үлкенін жазыңдар:
1) 2, 4* = 2, 5;
2) 9, 35* = 9, 35;
3) 14, 67* = 14, 68;
№3 Ондық бөлшектерді ондық үлестерге дейін дөңгелектеңіз:
1) 7,203
2) 12,0978
3) 0,99
№4 Ондық бөлшектерді мыңдық үлестерге дейін дөңгелектеңіз:
1) 0,67509
2) 19,6201
3) 8,98605
№5 Ондық бөлшектерді бүтінге дейін дөңгелектеңіз:
1) 78,99
2) 13,08
3) 10,1
Қосымша № 2
Сан қандай разрядка дейін дөңгелектелінген?
Дұрыс жауапты таңдаңыз
1)5725
2)5725
3)5725
4)57.25
5)57,25
Қосымша № 2
Сан қандай разрядка дейін дөңгелектелінген?
Дұрыс жауапты таңдаңыз
1)5725
2)5725
3)5725
4)57.25
5)57,25
Қосымша № 2
Сан қандай разрядка дейін дөңгелектелінген?
Дұрыс жауапты таңдаңыз
1)5725
2)5725
3)5725
4)57.25
5)57,25
Қосымша № 2
Сан қандай разрядка дейін дөңгелектелінген?
Дұрыс жауапты таңдаңыз
1)5725
2)5725
3)5725
4)57.25
5)57,25
Қосымша №3
1. Алдыңызда тұрған конфеттің салмағын өлшеңіз және кестені толтырыңыз.
Массасы( кг) |
Массасын ондық үлеске дейін дөңгелектеңіз. |
|
|
2. Оқушылар отыратын партаның ұзындығын өлшеңіз және төмендегі кестені толтырыңыз.
Партаның ұзындығы (м) |
Ұзындықты ондық үлеске дейін дөңгелектеңіз. |
|
|
3. Алдыңызда тұрған дәптерлердің санын анықтаңыз және кестені толтырыңыз.
Дәптер саны (дана) |
Санын ондыққа дейін дөңгелектеңіз. |
|
|
Қосымша №3
1. Алдыңызда тұрған конфеттің салмағын өлшеңіз және кестені толтырыңыз.
Массасы( кг) |
Массасын ондық үлеске дейін дөңгелектеңіз. |
|
|
2. Оқушылар отыратын партаның ұзындығын өлшеңіз және төмендегі кестені толтырыңыз.
Партаның ұзындығы (м) |
Ұзындықты ондық үлеске дейін дөңгелектеңіз. |
|
|
3. Алдыңызда тұрған дәптерлердің санын анықтаңыз және кестені толтырыңыз.
Дәптер саны (дана) |
Санын ондыққа дейін дөңгелектеңіз. |
|
|
Қосымша №4
Қосымша №4
Топ нөмірі |
Топтағы бірлестік (орналастыру және міндеттердің орындалуы) |
Тәртібі (басқа топтардағыларға кедергі жасамау, берілген тапсырмадан ауытқымау, айғайламау) |
Тапсырманың, тақырыптың, материалдың ашылуы |
Топтың басқа мүшелерінің презентацияларын тыңдай білу, сұрақтар қою, толықтыру жасау. |
Барлық ұпайы |
І |
|
|
|
|
|
ІІ |
|
|
|
|
|
ІІІ |
|
|
|
|
|
Оқушылардың аты-жөні І топ |
|
|
|
|
|
Топта әрқайсысына міндеттерді үйлестіріп, өз міндеттерін атқарады. |
|
|
|
|
|
Идеялар ұсынады |
|
|
|
|
|
Топ ішіндегі талқылауға белсене қатысады. (ұсынған идеялар, мәліметтерді жетілдіріп, жалпылайды) |
|
|
|
|
|
Топ қатысушыларына көмектеседі |
|
|
|
|
|
Мұқият тыңдап, сұрақтар қояды |
|
|
|
|
|
Талқылау жүргізе біледі (сыпайы түрде қарсылық көрсетіп, дау тудырған сұрақтарға дұрыс шешім беруге тырысты) |
|
|
|
|
|
Топқа берілген тапсырмаға зейін қойып орындайды |
|
|
|
|
|
Ортақ ұпай |
|
|
|
|
|
Оқушылардың аты-жөні ІІ топ |
|
|
|
|
|
Топта әрқайсысына міндеттерді үйлестіріп, өз міндеттерін атқарады. |
|
|
|
|
|
Идеялар ұсынады |
|
|
|
|
|
Топ ішіндегі талқылауға белсене қатысады. (ұсынған идеялар, мәліметтерді жетілдіріп, жалпылайды) |
|
|
|
|
|
Топ қатысушыларына көмектеседі |
|
|
|
|
|
Мұқият тыңдап, сұрақтар қояды |
|
|
|
|
|
Талқылау жүргізе біледі (сыпайы түрде қарсылық көрсетіп, дау тудырған сұрақтарға дұрыс шешім беруге тырысты) |
|
|
|
|
|
Топқа берілген тапсырмаға зейін қойып орындайды |
|
|
|
|
|
Ортақ ұпай |
|
|
|
|
|
Оқушылардың аты-жөні ІІІ топ |
|
|
|
|
|
Топта әрқайсысына міндеттерді үйлестіріп, өз міндеттерін атқарады. |
|
|
|
|
|
Идеялар ұсынады |
|
|
|
|
|
Топ ішіндегі талқылауға белсене қатысады. (ұсынған идеялар, мәліметтерді жетілдіріп, жалпылайды) |
|
|
|
|
|
Топ қатысушыларына көмектеседі |
|
|
|
|
|
Мұқият тыңдап, сұрақтар қояды |
|
|
|
|
|
Талқылау жүргізе біледі (сыпайы түрде қарсылық көрсетіп, дау тудырған сұрақтарға дұрыс шешім беруге тырысты) |
|
|
|
|
|
Топқа берілген тапсырмаға зейін қойып орындайды |
|
|
|
|
|
Ортақ ұпай |
|
|
|
|
|
Аты –жөні |
Үй тапсырмасы
|
Ереже |
Жекпе-жек |
Таныс, Ойлап. Есепте |
Кім жылдам? |
Практи-калық жұмыс |
Жеке жұмыс |
Қоры-тынды ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Аты –жөні |
Үй тапсырмасы
|
Ереже |
Жекпе-жек |
Таныс, Ойлап. Есепте |
Кім жылдам? |
Практи-калық жұмыс |
Жеке жұмыс |
Қоры-тынды ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Аты –жөні |
Үй тапсырмасы
|
Ереже |
Жекпе-жек |
Таныс, Ойлап. Есепте |
Кім жылдам? |
Практи-калық жұмыс |
Жеке жұмыс |
Қоры-тынды ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.