Открытый урок
по английскому языку в 7-м классе
на тему:
«В магазине канцтоваров»
Методическая разработка урока английского языка по теме: «В магазине канцтоваров», который является 2 уроком в учебном разделе «В школе и дома». Разработка основана на материалах УМК «Английский язык» для 7 класса под редакцией О.В. Афанасьевой.
Тема: «В магазине канцтоваров »
Цель: Формирование коммуникативных компетенций в основных видах речевой деятельности: аудировании, говорении, чтении и письме по теме «Школьные принадлежности».
Задачи:
Образовательные
Развивающие
Воспитательные
Оборудование: УМК О.В. Афанасьева, И.В. Михеева (учебник, рабочая тетрадь, мультимедийное приложение, аудиоприложение ), интерактивная доска.
Тип урока: комбинированный.
Технологии: ИКТ, технология коммуникативного общения, здоровьесберегающая технология.
Методы работы:
- объяснительно-иллюстративный,
- поисковый.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, парная
Ход урока
- Good morning! (Good morning, dear teacher!)
- I am glad to see you! (I am glad to see you, too!)
- What date is it today? (Today is …)
- What day is it today? (Today is …)
2. Речевая зарядка
What can we write with? What can we paint? Where can we look up English words we don’t know? What do we write on the blackboard with? Look at the pictures and try to guess the theme of our lesson. (Слайд1)
So, today we continue speaking about school. Our topic is At The School Shop! (Слайд 2) And as usual let’s work at our phonetics.
(Слайд 3, 4)
[u]- book, exercise book, workbook
[u:]-school, schoolbag, blue
[e]- pencil case, red
[^]-colour,
[I]- listen, sing.
[r]-red , brown, green, grey, orange, draw
[p]-pink, purple, pen, pencil
And now listen to the poem.
Jason has a pencil,
Jason has a pen;
He draws with his pencil
And writes with his pen. (Repeat after me)
4. Работа над лексикой по теме.
4.1 Повторение названий школьных принадлежностей, изученных на предыдущем уроке. (Слайд 5)
4.2And now, I’ll give several minutes to do the exercise, in which you should fill in the missing letters.(Слайд 6)
Fill in the missing letters.
1. wor_book
2. r_bber
3. col_ured pencils
4. text_ook
5. pe_cil
Are you ready? Now exchange cards with your classmate. And check it up. If your classmate don’t have mistakes – it’s 5, one mistake – it’s 4(Слайд 7)
5.Проверка домашнего задания.
Let’s check up your home task. Act out your dialogues At the School Shop!
6.Физкультминутка.
I think you are tired, let’s have a rest.
Stand up! Clap! Clap!
Arms up! Clap! Clap!
Step! Step! Arms down!
Clap! Clap! Please, sit down!
Я называю слово на английском языке. Изобразите без звуков, что можно делать с помощью этих предметов.
а pen (пишут)
а rubber (стирают слово)
а sharpener (точат карандаш)
а textbook (открывают и читают учебник)
а ruler (подчеркивают по линейке)
7. Работа по учебнику.
Open your books, please. Page 224, ex. 10. Put the words in two columns: countable nouns and uncountable nouns.
8. Обучение аудированию.
Now let’s do ex. 1 рage 225
8. Обучение монологической речи.
(Слайд 8)
10. Подведение итогов, домашнее задание.
Now we know the names of different
school things. - What can you tell about today’s
lesson?
-Did you like today’s lesson? -What did you learn from today’s lesson?
-What was new for you? All right. We revised the sounds and words, listened to
the tape, acted out the dialogues, did some exercises, read and wrote. Thank you for your work.
Your marks for today are …
Домашнее задание. Open your daybooks, write down your homework: ex. 2, 3 p. 225-226
So, the lesson is over, good bye!
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.