Открытый урок по английскому языку на тему: «School in our life»
Оценка 4.6
Разработки уроков
doc
английский язык
7 кл
12.09.2019
Открытый урок
по английскому языку
на тему: «School in our life»
провела в 7«а» классе
учитель английского языка Исаева З.М.
Тема: Школа в нашей жизни
Цель: развитие навыков монологической речи по теме «Школьная жизнь».
Задачи: Учебный: развитие навыков монологической и диалогической речи по теме «Школа»;
школа урок 7 кл.doc
Муниципальное казённое общеобразовательное учреждение
«Средняя общеобразовательная школа№2» г. Избербаш
Открытый урок
по английскому языку
на тему: «School in our life»
провела в 7«а» классе
учитель английского языка Исаева З.М.
Избербаш 2017 г. Планконспект открытого урока в 7 классе
Тема: Школа в нашей жизни
Цель: развитие навыков монологической речи по теме «Школьная жизнь».
Задачи: Учебный: развитие навыков монологической и диалогической речи по теме
«Школа»;
Развивающий: развитие критического мышления;
Развитие речевых способностей, психологические функции, связанные с речевой
деятельностью (память, мышление, способность логически мыслить, умение
анализировать).
Воспитательный: формирование положительного отношения к школьной жизни и
одноклассникам, учителям; формирование положительного отношения к мнению
окружающих, к труду учителей.
Личностноориентировочный: Способствовать развитию творческих навыков, создать
условия для развития навыков общения и совместной деятельности.
Тип урока: урок комбинированного типа посвящен развитию репродуктивных речевых
навыков и занимает промежуточное место в изучении темы «Школа», связывая
рецептивный этап и этап активизации (репродуктивный) речевых навыков. Существуют
элементы технологии развивающего обучения.
Форма и виды работы: Индивидуальная, фронтальная, групповая.
Оборудование: проектор, экран, презентация Power point, видеофизкультиминутка,
фильм про школу, выполненный с помощью киностудии Windows Life, модели Фрайер,
синквейн.
I.Организационный момент
Ход урока
Hello, boys and girls.
Hello!
I am glad to see you. How are you?
Fine, thank you. And you?
I am fine. Sit down please. Today we are going to have a very unusual lesson. I think
the lesson will be interesting and you’ll enjoy it. Answer my questions. 1. What date is it today? It is
2. What day of the week is it? It is
3. What season is it?
It is winter.
Well. Now look at the screen. Be attentive, please. (Film «OUR SCHOOL»)
What is this film about? Who are the main herous? Whom did you see in this film?
This film is about our teachers, pupils, classmates, school.
What are they doing?
They are dancing, singing, studying, teaching….
You are right. And today we will talk about school in our life.
I.
Фонетическая разминка (Cлайд 1)
And now it’s time to practice our pronounsiation . We shall remember some English
sounds and learn to read some words. Look at the slide. Listen to the words and read them
aloud. (ex. 33 p. 68). Work in pairs and read the words to each other. (Чтение слов
хором и индивидуально, в парах и по одному.) Well done!
III. Речевая разминка
You are pupils and I am sure you know a lot about Russian schools. Answer my
questions , please.
How many years do pupils learn at school?(They study for 11 years.)
What is your favourite school subject?
How many classes do you usually have?
Do you like to go to school? Why?
Thank you for your answers. I ask you to make a sinqain to the word «school». But first
of all, lets remember the rules of sinqain.(слайд 2) Синквейн (Слайд 2)
1.Write down 1 noun.
2. write down 2 adjectives.
3.write down 3 verbs.
4. write down 1 sentense which expresses your opinion about school. 5. write down 1 word synonym or the word to the word «school».
You have 2 minutes. Time is over. Read your answers.
Активизация навыков монологической речи
Different pupils have different opinions of school. I want to know your opinion about
school . Lets try to show it in your model fryers.
1. Write down What school means for you. (It is a place where(which…)). Continue the
sentence.
2. Describe your school. Use adjectives (It is…)
3. Write down positive sides of school
4. Write down negative sides of school.(You have 5 minutes. Work in groups)
Your time is up. Will you share your opinions, please. Table number 1 pupil number 3.
IV. Физкультминутка. Lets have a rest and do some exercises.(Head, shoulders,
knees and toes). Well done!
V. Активизация навыков чтения и письма
Our school life depends on our teachers. You are lucky if your teachers are your good
friends. What can you say about their job? Is it easy (difficult)? Why? Would you like to
be a teacher? Why? Why not? Express your opinion. (минисочинения)
VI. Подведение итогов
Thank you for your answers. We have found out that school plays a very important
role in the life of pupils, their parents and teachers. You worked hard today. Guzel,
Enge, your marks are 5……Write down your home task. Write a composition on
the topic " My perfect school" We shall meet tomorrow and continue our talk
about school life. I would like you to write down your expressions and leave them
on the parking. It will be your output ticket. You are allowed to write in English, in
Tatar, in Russia.
Открытый урок по английскому языку на тему: «School in our life»
Открытый урок по английскому языку на тему: «School in our life»
Открытый урок по английскому языку на тему: «School in our life»
Открытый урок по английскому языку на тему: «School in our life»
Открытый урок по английскому языку на тему: «School in our life»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.