Сабақтың тақырыбы: Диаграмма.Сабақтың мақсаттары.
Барлығы:
тапсырмалардан дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктерін біле отырып, диаграмманы сала алады және статистикалық мәліметтерді оқи алады
Көпшілігі:
жұптық жұмыста дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммаларды салып, түрлерін ажыратады
Кейбіреулері:
дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммаларын қолданып , кесте немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық мәліметтер бойынша есептерді шығарады.
Мақсұт Нұрсара.doc
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Мектеп: «Дарын» мамандандырылғанмектепинтернаты
5.4C Диаграмма Мұғалімнің атыжөні: Мақсұт Нұрсара Мұқатайқызы
Күні:
Сынып:5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы: Диаграмма
Осы сабақта
қолжеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
5.4.4.1 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу;
5.4.4.2 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу;
5.4.4.3 кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты
алу;
Сабақтың мақсаттары
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсаттар
Барлығы:
тапсырмалардан дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы
түсініктерін біле отырып, диаграмманы сала алады және статистикалық
мәліметтерді оқи алады
Көпшілігі:
жұптық жұмыста дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммаларды салып,
түрлерін ажыратады
Кейбіреулері:
дөңгелек,сызықтық және бағанды диаграммаларын қолданып , кесте немесе
диаграммалар түрінде берілген статистикалық мәліметтер бойынша есептерді
шығарады.
Дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсінеді;
Дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салады;
Кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алады;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
o Бұрыш
o толық бұрыш
o шеңбердің доғасы
o дөңгелек сектор
o диаграмма.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
o Шамаларды көрнекті түрде салыстыру...
o Бағанды диаграмманы салу үшін... фигураны қолданамыз.
o Диаграмма құру үшін... секторға бөлеміз.
Құндылықтарға баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: тапсырмалар орындау арқылы өмір сапасын
жақсарту, еңбекпен шығармашылыққа баулу
Пәнаралық байланыс
География, биология,
Алдыңғы білім
«Пайыз», «Бұрыш», «Шеңбер, дөңгелек» Сабақтың барысы
Сабақ
тың
жоспар
лан
ған
кезең
дері
Сабақ
тың
басы
7 мин
Ж о с п а р
Жопарланған ісәрекеттер
Бағалау
Ресурстар
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушылардың іс
әрекеттері
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1 мин
Оқушылар сәлемдеседі
Психологиялық көңілкүйді реттеу.
Мақсаты: жағымды эмоция орнату.
Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар.
Оқушылардың сабаққа қызығушылығын
ояту,белсенділігін арттыру.
ІІІ. «Миға шабуыл » 6 мин
(Ж)
Оқушының
аты
Айман
Аружан
Мейірхан
Асыл
Айгүл
Бойы см
Салмағы кг
56
60
90
53
54
27
30
42
25
29
1суретте тіктөртбұрышпен Қазақстан
көлдерінің өлшемдері көрсетілген. Қызыл
түспен Алакөл, сары түспен Зайсан, көк
түспен Теңіз көлдерінің өлшемдері
берілген.Осы көлдердің ең үлкенін, ең кішісін
атаңыз.
2сурет Экспо халықаралық көрмесіне
келетін қонақтар саны
Слайд 1
Карточкалар
Қ.Б:
«Бас
бармақ»
әдісі
бойынша
бірінбірі
бағалай
ды, сұрақ
тары
болса,
ортада
талқылай
ды.
Кестені оқиды,
өздерінің атын жазады,
бойы мен салмағын
жазады, салыстырады.
Көлдерді
ажыратып,олардың
өлшемдерін
салыстырады.
Слайд 2
Жарай
сың!
диаграммадағы
ақпаратты оқи ,талдай алады.
Тамаша!
ҚБ.
Мұғалімн
ің
ынталан
дыру,
уәждеуші
сөздері
мен
жүзеге
асырылад
ы
Дөңгелек сектор
дөңгелектің боялған
бөлігі
Шамаларды
салыстырдық
диаграмма шамаларды
көрнекті түрде
салысыртыру үшін
қолданылады
Диаграмма жасауға
болатынын айтады,
Оқушылар мұғалімнің
қойылған сұрақтарына
жауап беріп сабақ
тақырыбын, мақсатын
ашады
ОМ бірлесіп
анықтайды
Слайд 3
Ал балалар суреттен не көріп отырмыз?
Кесте мен дөңгелек сектор туралы не айтуға
болады?
Қалай ойлайсыңдар осы тапсырмаларды
орындау барысында не істедік?
Диаграмма не үшін керек?
Қалай ойлайсыздар бүгіні сабақта немен
айналысамыз? Нені үйренеміз Сабақ
тың
ортасы
ІІ. (ТЖ) 6 мин
Оқулықпен жұмыс
“ОйланЖұптасБөліс ”
«Көршіңмен ақылдас» (ЖЖ). 9мин
Тапсырмаға
1Пәні: Математика
2.Сынып 5
2.Тақырыбы: Диаграмма
Құзіреттілік:
проблеманы шешу
құзіреттілігі
Аспект: проблеманы
жұппен шеш
Қазақстан
территориясында
бірнеше көл
бар.Олардың
аудандары әр түрлі.
ерекшелігі (Мұғалімге
арналған ақпарат)
Негізгі құзіреттілік
және аспект
Ынта (тапсырманың
контексіне толық
кіргізеді,орындауға
мүдде туғызады)
Құзыре
ттілікк
е бағыт
талған
тапсыр
ма.
ҚБТ №1
Т.А.Әбілқасымов
а
Математика
“ОйланЖұптас
Бөліс ”әдісін
қолданып
жаңа сабақ мазмұнын
ашу мақсатында
мәтінді оқып, алдында
өткен мәліметтерін
еске түсіреді,
көршісімен бөліседі,
тобында талқылайды,
ортаға шығарады.
Оқушылар түсінбеген
сұрақтары болса
қояды.
Диаграмма – грек
тілінен аударғанда
«сурет», «бейне»,
«сызба» деген ұғымды
білдіреді.
Мәліметтердің
арақатынасын көрнекі
етіп көрсету үшін
қолданылады.
Диаграммалар арқылы
мәліметтердің сандық
айырмашылықтарын
анық көруге болады.
Диаграммалар
дөңгелек, бағанды
және сызықтық
диаграммаларға
бөлінеді.
Қосымша мәліметтер
табады.
Жақсы,
өте
жақсы!
Жарай
сындар! Т.А.Алдамұрато
ва,Е.С.Байшола
нов
Математика
Бағдар
шам
Тапсырмаларды
жұппен, орындайды,
моделді жауаппен
тексереді.
Есептің
тұжырамдамасы
Ақпарат
(тапсырманы
орындауға)
Марқакөл көлінің
ауданы 455 км2, Теңіз
көлінің ауданы 1500
км2, Алакөл көлінің
ауданы 2076 км2,
Зайсан көлінің ауданы
5000 км2. Көлдердің
ауданын жүзге дейін
дөңгелектеп, кестені
ьолтырып, бағанды
диаграмма салыңыз.
Қалай ойлайсыз
диаграмманың тағы
қандай түрін
пайдалануға болады?
Сандарды
дөңгелектеу,
диаграмма, бағанды
диаграмма-түзу
бойында бірдей
қашықтықта
орналасқан ендері
бірдей, ұзындықтары
шамалардың сан
мәндеріне сәйкес
бағандардан тұрады.
жүзг
е
дейі
н
дөңг
елек
те
Көл
дің
атау
ы
Мар
қакө
л
Теңіз
Ала
көл
Зай
сан
Ауда
ны
455
1500
2076
5000
кестеге
Дескриптор:
Статистикалық
мәліметтерді
толтырады
Ауданды жүзге дейін
дөңгелектейді
Бағанды
салады.
диаграмма
(ТЖ) 10 мин
“ОйланЖұптасБөліс ”
№1648
Тапсырмаға
ерекшелігі
(Мұғалімге
арналған ақпарат)
Негізгі
құзіреттілік және
аспект
1Пәні:
Математика
2.Сынып 5
2.Тақырыбы:
Диаграмма
Құзіреттілік:
проблеманы шешу
құзіреттілігі
Аспект:
проблеманы
топпен шеш
Тапсырмаларды
топпен, орындайды,
моделді жауаппен
тексереді.
жеке орындайды.
Бағдар
шам
Әбілқасымова
Математика Ынта (тапсырманың
контексіне толық
кіргізеді,орындауға
мүдде туғызады)
«Гүлдүние
көркі». Гүлдердің
де біздер сияқты
жаны бар. Олар
адамға үлкен пайда
келтіреді. Кейбір
гүлдер қоршаған
ортаға жағымды
энергия бөледі. Әр
адамның өзінің
сүйікті гүлі болады.
Есептің
Гүлзардағы
тұжырамдамасы
гүлдердің
і
раушан гүлдері,
қалампыр
гүлдері,
–қызғалдақ
гүлдері, қалғаны
бәйшешек гүлдері.
Гүлзардағы
гүлдердің дөңгелек
диаграммасын
салыңыздар.
Дөңгелек
диаграммада
бәйшешек
гүлдері
неше
бұрышпен
кескінделеді?
Дөңгелек диаграмма
мен
бағанды
диаграмманы
салыстырыңыз.
Диаграмма,
дөңгелек диаграмма
толық бір шаманы
градустық
( 100%тік )
құрамды бөліктерге
бөліп, сол
бөліктерді
салыстыра
кескіндеу үшін
Ақпарат
(тапсырманы
орындауға) қажет.
360
360
раушан
қалампыр 360
қызғалдақ
360
бәйшешек
Жауабы: бәйшешек
Дескриптор:
Бөлшекті
градусқа
айналдырады
Дөңгелек
секторды салып,
бұрыштарды
кескіндейді
Дөңгелек
диаграмма салады
жауабын жазады
дөңгелек
диаграмма
бағанды
диаграмманы
салыстырады
мен
Бағдар
шам
Тапсырманы жеке
орындайды, моделді
жауаппен тексереді.
(Ж) 10 мин
Көкшетау теміржол торабының ұзындығы 800
км,
ал Алматы теміржол торабының ұзындығы Көкшетау теміржол торабы
ұзындығының 25%ын және Оңтүстік
Қазақстан темір жолының
Оңтүстік Қазақстан мен Алматы теміржол
тораптарының
табыңыздар.Диаграмма салыңыз.
ұзындығын
Жетістік критерийлері:
Есептің шартын жазады
Процентті ондық бөлшекке немесе жай
бөлшекке айналдырады
Бөлігі бойынша санды анықтайды
Санды градусқа айналдырады
Дөңгелек,бағанды,сызықтық диаграммаға
салады (өз қалауы бойынша )
Сабақ
тың
соңы
Рефлекс
ия
3мин
Оқушылар стикерлерге
жазып,қалаған суретке
жапсырады
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Тапсырма орындау кезінде,
қиналатын оқушыларға
қолдау көрсету. Топта жұмыс жасағанда дұрыс әрі тез
біткен оқушының басқа балаларға көмектесуіне назар
аудару және сол оқушыға басқа тапсырма беру.
Оқушылардың көшбасшылық қабілеттерінің оянуына
ықпал жасау.
Мадақтау сөздер айту арқылы
бағалау.Оқушылардың бірінбірі
моделді жауап бойынша бағалау.
Кері
байланыс беру арқылы
бағалау.
Бас бармақ әдісі,бағдаршам әдісі
бағалау
КЕРІ байланыс
«Тазалық» әдісімен
жасалады.Оқушылар стикерге
жазып,тақтаға суретке іледі.
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Сабақ жоспары 5 сынып математика "Диаграмма"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.