Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы
Оценка 4.8

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
обществознание
3 кл
14.02.2018
Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы
Пәні :Дүниетану Сабақтың тақырыбы Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман Сабақтың мақсаты Судың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызын түсіне отырып, оны қорғауға, үнемді пайдалануға үйренеді. Оқушылардың ой - өрісі, тілі, дүниетанымы кеңейеді,өз ойларын айта алады. Сілтеме 3сынып, дүниетану Оқу нәтижесі Жауапкершілікті сезінеді, сабақта өз ойларын айтуға дағдыланады Күтілетін нәтиже Су туралы біледі, судың қасиеттерін біледі, судың адам өміріңдегі маңызын біледі Тапсырма көздері Қосымша дерек бойынша ізденіс жұмыстары Сыни тұрғыда тапсырманы талдау Ашық сұрақтар беру АКТ мүмкіндіктерін кеңейту Көрнекіліктер слайдтар, видеоролик, суреттер Қолданған әдіс - тәсілдер Сергіту, топтық жұмыс, рефлексия , сұрақ-жауап Сабақтың түрі Жаңа сабақ. Сабақтың барысы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті І.Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлінеді 3мин 1. Табиғат тіршіліксің тұнып тұрған! Сен күнсің ,көтерілген күліп қырдан Сен –көлсің! сен- ормансың! сен –бұлақсың! Адамды сұлулыққа құнықтырған! 1.Топ- бұлт 2.Топ- жауын-шашын 3.Топ-тұман Жұмысты аяқтаған топ «Топ шаңырағын құрады» ІІ.Үй жұмысын тексеру Үй жұмысын тексергенде «қарлы кесек» ойыны Жел дегеніміз не? Желбағдар дегеніміз не? Ауаны біз көремізбе? Табиғат құбылыстары дегеніміз не? Ауаның қасиеті қанлай? Желдің маңызы? Дене дегеніміз не? Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығы не? Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады. ІІІ. Қызығушылықты ояту. А) Сабақтың тақырыбын ашу: Мұғалім: Тақырыпты ашпастан бұрын, сендерге бір құпия қонақтың хатын оқиын, ал сендер оның не екенін табыңдар! Құпия қонақтың хаты: дәмі де жоқ, түсі жоқ Пайдаланбас кісі жоқ Ол не? Дұрыс балалар, әрине су Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. 1. Жылт – жылт етеді Жылғалардан өтеді 2. 2. Өзі судан жаралған, Бірақ судан қорқады 3. 4. 3. Көзге көрінгенмен, Ұстасақ қолға тимейді Ойыма ақын Тұрсынзада Есімжановтың су туралы мынадай өлең жолдары есіме түседі. Су жүргізер тіршіліктің тамырын , Су жоқ болса , тіршілік тамам бауырым Судың біз біле тұра маңызың, Көп болған соң ұмытамыз қадірін, дейді Балалар осы өлең жолдарында айтқандай су болмаса тіршілік болмайды Балалар , су қандай зат? Сарамандық жұмыс Ал судың иісі барма , иіскеп көріңдерші? Суды шыны бетіне тамызып , оның астын май шаммен қыздыр Суды тоңазытқышқа салғанда су қандай күйге өзгереді? Судың дәмі барма? Осыныда біз тексерейік, алдарыңда ыдысқа су құйылған . сол суды ішіп көрейік. Мұгалімнің түсіндірмесі; Су- тіршілік нәрі. Тіршілікке қажетті бес жағдайдың бірі су екенін білесіңдер. Су бар жерде тіршілік бар. Адам тәулігіне 3-4литр су ішеді. Адам баласы тамақ ішпей бір айдан астам өмір сүре алады. Ал сусыз бір апта ғана шыдай алады. Су жердің үштен екі бөлігін алып жатыр. Сусыз өмір жоқ. Тіршілік құбылыстарының бәрі судың қатысуымен жүреді. Жер бетінде ең көп таралған зат- су.Ағзалар денесі 30-дан 90пайызға дейін судан тұрады. Салмағы 70кг адам денесінде 50кг су бар. Оның мөлшері 17кг кемісе адам халі нашарлайды. Адамға ауа қандай қажет болса, суда сондай қажет. Су- табиғат байлығы. Тіршіліктің қайнар көзі. Біз суды үнемдеп пайдалануымыз қажет. Адам суды табиғаттан таза күйінде алады, ластанған күйде қайтарады. Тұщы су жер бетінде аз, ал оны біз ластаймыз. Суды үнемдеп , қорғауымыз қажет. Атам қазақ айтпақшы «судың да сұрауы бар» деп бекер айтылмаған. Ауыз су тазалығы денсаулықтың кепілі. Оқулықпен жұмыс Видиоролик көрсету 1.Тапсырма. Топтық жұмыс 1топ. «Судың қасиеті 2топ « судың пайдасы» 3топ «суды қорғау» 2Тапсырма Тәжірибе көрсету 1-топ суда еритін заттар 2-топ суда ерімейтін 3-топ судың пішіні барма, жоқпа дәлелдеу Шығармашылық жұмыс Су- тіршілік көзі эссе жазу 3 тапсырма 1 топ –су туралы мақал-мәтел 2 топ –су туралы тиым сөздер 3 топ –су туралы өлең оқу V. Бекіту Сабақта қандай мәселе басты болды? Судың қасиетін ата? Судың үш күйі? Судың пішіні барма? Судың пайдасы қандай? Суды үнемдеу үшін не істеу керек? Қорытынды, бағалау Үйге тапсырма: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. Оқушылар оны шешуге тырысып сұрақтарға жауап береді (су) (судың сұйық күйі) (мұз- судың қатты күйі) (бу-газ күйі) Балалардың жауаптары тыңдалады Балалар суды иіскеп көреді Су буға айналды Сұйық күйден, қатты күйге өзгерді Балалар суды ішіп көреді Кезекпен оқиды Оқушылар топтық жұмыс жасайды Оқушылар тәжірибе жасайды Балалар сұрақтарға жауап береді.Пәні :Дүниетану Сабақтың тақырыбы Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман Сабақтың мақсаты Судың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызын түсіне отырып, оны қорғауға, үнемді пайдалануға үйренеді. Оқушылардың ой - өрісі, тілі, дүниетанымы кеңейеді,өз ойларын айта алады. Сілтеме 3сынып, дүниетану Оқу нәтижесі Жауапкершілікті сезінеді, сабақта өз ойларын айтуға дағдыланады Күтілетін нәтиже Су туралы біледі, судың қасиеттерін біледі, судың адам өміріңдегі маңызын біледі Тапсырма көздері Қосымша дерек бойынша ізденіс жұмыстары Сыни тұрғыда тапсырманы талдау Ашық сұрақтар беру АКТ мүмкіндіктерін кеңейту Көрнекіліктер слайдтар, видеоролик, суреттер Қолданған әдіс - тәсілдер Сергіту, топтық жұмыс, рефлексия , сұрақ-жауап Сабақтың түрі Жаңа сабақ. Сабақтың барысы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті І.Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлінеді 3мин 1. Табиғат тіршіліксің тұнып тұрған! Сен күнсің ,көтерілген күліп қырдан Сен –көлсің! сен- ормансың! сен –бұлақсың! Адамды сұлулыққа құнықтырған! 1.Топ- бұлт 2.Топ- жауын-шашын 3.Топ-тұман Жұмысты аяқтаған топ «Топ шаңырағын құрады» ІІ.Үй жұмысын тексеру Үй жұмысын тексергенде «қарлы кесек» ойыны Жел дегеніміз не? Желбағдар дегеніміз не? Ауаны біз көремізбе? Табиғат құбылыстары дегеніміз не? Ауаның қасиеті қанлай? Желдің маңызы? Дене дегеніміз не? Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығы не? Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады. ІІІ. Қызығушылықты ояту. А) Сабақтың тақырыбын ашу: Мұғалім: Тақырыпты ашпастан бұрын, сендерге бір құпия қонақтың хатын оқиын, ал сендер оның не екенін табыңдар! Құпия қонақтың хаты: дәмі де жоқ, түсі жоқ Пайдаланбас кісі жоқ Ол не? Дұрыс балалар, әрине су Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. 1. Жылт – жылт етеді Жылғалардан өтеді 2. 2. Өзі судан жаралған, Бірақ судан қорқады 3. 4. 3. Көзге көрінгенмен, Ұстасақ қолға тимейді Ойыма ақын Тұрсынзада Есімжановтың су туралы мынадай өлең жолдары есіме түседі. Су жүргізер тіршіліктің тамырын , Су жоқ болса , тіршілік тамам бауырым Судың біз біле тұра маңызың, Көп болған соң ұмытамыз қадірін, дейді Балалар осы өлең жолдарында айтқандай су болмаса тіршілік болмайды Балалар , су қандай зат? Сарамандық жұмыс Ал судың иісі барма , иіскеп көріңдерші? Суды шыны бетіне тамызып , оның астын май шаммен қыздыр Суды тоңазытқышқа салғанда су қандай күйге өзгереді? Судың дәмі барма? Осыныда біз тексерейік, алдарыңда ыдысқа су құйылған . сол суды ішіп көрейік. Мұгалімнің түсіндірмесі; Су- тіршілік нәрі. Тіршілікке қажетті бес жағдайдың бірі су екенін білесіңдер. Су бар жерде тіршілік бар. Адам тәулігіне 3-4литр су ішеді. Адам баласы тамақ ішпей бір айдан астам өмір сүре алады. Ал сусыз бір апта ғана шыдай алады. Су жердің үштен екі бөлігін алып жатыр. Сусыз өмір жоқ. Тіршілік құбылыстарының бәрі судың қатысуымен жүреді. Жер бетінде ең көп таралған зат- су.Ағзалар денесі 30-дан 90пайызға дейін судан тұрады. Салмағы 70кг адам денесінде 50кг су бар. Оның мөлшері 17кг кемісе адам халі нашарлайды. Адамға ауа қандай қажет болса, суда сондай қажет. Су- табиғат байлығы. Тіршіліктің қайнар көзі. Біз суды үнемдеп пайдалануымыз қажет. Адам суды табиғаттан таза күйінде алады, ластанған күйде қайтарады. Тұщы су жер бетінде аз, ал оны біз ластаймыз. Суды үнемдеп , қорғауымыз қажет. Атам қазақ айтпақшы «судың да сұрауы бар» деп бекер айтылмаған. Ауыз су тазалығы денсаулықтың кепілі. Оқулықпен жұмыс Видиоролик көрсету 1.Тапсырма. Топтық жұмыс 1топ. «Судың қасиеті 2топ « судың пайдасы» 3топ «суды қорғау» 2Тапсырма Тәжірибе көрсету 1-топ суда еритін заттар 2-топ суда ерімейтін 3-топ судың пішіні барма, жоқпа дәлелдеу Шығармашылық жұмыс Су- тіршілік көзі эссе жазу 3 тапсырма 1 топ –су туралы мақал-мәтел 2 топ –су туралы тиым сөздер 3 топ –су туралы өлең оқу V. Бекіту Сабақта қандай мәселе басты болды? Судың қасиетін ата? Судың үш күйі? Судың пішіні барма? Судың пайдасы қандай? Суды үнемдеу үшін не істеу керек? Қорытынды, бағалау Үйге тапсырма: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. Оқушылар оны шешуге тырысып сұрақтарға жауап береді (су) (судың сұйық күйі) (мұз- судың қатты күйі) (бу-газ күйі) Балалардың жауаптары тыңдалады Балалар суды иіскеп көреді Су буға айналды Сұйық күйден, қатты күйге өзгерді Балалар суды ішіп көреді Кезекпен оқиды Оқушылар топтық жұмыс жасайды Оқушылар тәжірибе жасайды Балалар сұрақтарға жауап береді. Пәні :Дүниетану Сабақтың тақырыбы Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман Сабақтың мақсаты Судың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызын түсіне отырып, оны қорғауға, үнемді пайдалануға үйренеді. Оқушылардың ой - өрісі, тілі, дүниетанымы кеңейеді,өз ойларын айта алады. Сілтеме 3сынып, дүниетану Оқу нәтижесі Жауапкершілікті сезінеді, сабақта өз ойларын айтуға дағдыланады Күтілетін нәтиже Су туралы біледі, судың қасиеттерін біледі, судың адам өміріңдегі маңызын біледі Тапсырма көздері Қосымша дерек бойынша ізденіс жұмыстары Сыни тұрғыда тапсырманы талдау Ашық сұрақтар беру АКТ мүмкіндіктерін кеңейту Көрнекіліктер слайдтар, видеоролик, суреттер Қолданған әдіс - тәсілдер Сергіту, топтық жұмыс, рефлексия , сұрақ-жауап Сабақтың түрі Жаңа сабақ. Сабақтың барысы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті І.Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлінеді 3мин 1. Табиғат тіршіліксің тұнып тұрған! Сен күнсің ,көтерілген күліп қырдан Сен –көлсің! сен- ормансың! сен –бұлақсың! Адамды сұлулыққа құнықтырған! 1.Топ- бұлт 2.Топ- жауын-шашын 3.Топ-тұман Жұмысты аяқтаған топ «Топ шаңырағын құрады» ІІ.Үй жұмысын тексеру Үй жұмысын тексергенде «қарлы кесек» ойыны Жел дегеніміз не? Желбағдар дегеніміз не? Ауаны біз көремізбе? Табиғат құбылыстары дегеніміз не? Ауаның қасиеті қанлай? Желдің маңызы? Дене дегеніміз не? Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығы не? Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады. ІІІ. Қызығушылықты ояту. А) Сабақтың тақырыбын ашу: Мұғалім: Тақырыпты ашпастан бұрын, сендерге бір құпия қонақтың хатын оқиын, ал сендер оның не екенін табыңдар! Құпия қонақтың хаты: дәмі де жоқ, түсі жоқ Пайдаланбас кісі жоқ Ол не? Дұрыс балалар, әрине су Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. 1. Жылт – жылт етеді Жылғалардан өтеді 2. 2. Өзі судан жаралған, Бірақ судан қорқады 3. 4. 3. Көзге көрінгенмен, Ұстасақ қолға тимейді Ойыма ақын Тұрсынзада Есімжановтың су туралы мынадай өлең жолдары есіме түседі. Су жүргізер тіршіліктің тамырын , Су жоқ болса , тіршілік тамам бауырым Судың біз біле тұра маңызың, Көп болған соң ұмытамыз қадірін, дейді Балалар осы өлең жолдарында айтқандай су болмаса тіршілік болмайды Балалар , су қандай зат? Сарамандық жұмыс Ал судың иісі барма , иіскеп көріңдерші? Суды шыны бетіне тамызып , оның астын май шаммен қыздыр Суды тоңазытқышқа салғанда су қандай күйге өзгереді? Судың дәмі барма? Осыныда біз тексерейік, алдарыңда ыдысқа су құйылған . сол суды ішіп көрейік. Мұгалімнің түсіндірмесі; Су- тіршілік нәрі. Тіршілікке қажетті бес жағдайдың бірі су екенін білесіңдер. Су бар жерде тіршілік бар. Адам тәулігіне 3-4литр су ішеді. Адам баласы тамақ ішпей бір айдан астам өмір сүре алады. Ал сусыз бір апта ғана шыдай алады. Су жердің үштен екі бөлігін алып жатыр. Сусыз өмір жоқ. Тіршілік құбылыстарының бәрі судың қатысуымен жүреді. Жер бетінде ең көп таралған зат- су.Ағзалар денесі 30-дан 90пайызға дейін судан тұрады. Салмағы 70кг адам денесінде 50кг су бар. Оның мөлшері 17кг кемісе адам халі нашарлайды. Адамға ауа қандай қажет болса, суда сондай қажет. Су- табиғат байлығы. Тіршіліктің қайнар көзі. Біз суды үнемдеп пайдалануымыз қажет. Адам суды табиғаттан таза күйінде алады, ластанған күйде қайтарады. Тұщы су жер бетінде аз, ал оны біз ластаймыз. Суды үнемдеп , қорғауымыз қажет. Атам қазақ айтпақшы «судың да сұрауы бар» деп бекер айтылмаған. Ауыз су тазалығы денсаулықтың кепілі. Оқулықпен жұмыс Видиоролик көрсету 1.Тапсырма. Топтық жұмыс 1топ. «Судың қасиеті 2топ « судың пайдасы» 3топ «суды қорғау» 2Тапсырма Тәжірибе көрсету 1-топ суда еритін заттар 2-топ суда ерімейтін 3-топ судың пішіні барма, жоқпа дәлелдеу Шығармашылық жұмыс Су- тіршілік көзі эссе жазу 3 тапсырма 1 топ –су туралы мақал-мәтел 2 топ –су туралы тиым сөздер 3 топ –су туралы өлең оқу V. Бекіту Сабақта қандай мәселе басты болды? Судың қасиетін ата? Судың үш күйі? Судың пішіні барма? Судың пайдасы қандай? Суды үнемдеу үшін не істеу керек? Қорытынды, бағалау Үйге тапсырма: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. Оқушылар оны шешуге тырысып сұрақтарға жауап береді (су) (судың сұйық күйі) (мұз- судың қатты күйі) (бу-газ күйі) Балалардың жауаптары тыңдалады Балалар суды иіскеп көреді Су буға айналды Сұйық күйден, қатты күйге өзгерді Балалар суды ішіп көреді Кезекпен оқиды Оқушылар топтық жұмыс жасайды Оқушылар тәжірибе жасайды Балалар сұрақтарға жауап береді. Пәні :Дүниетану Сабақтың тақырыбы Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман Сабақтың мақсаты Судың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызын түсіне отырып, оны қорғауға, үнемді пайдалануға үйренеді. Оқушылардың ой - өрісі, тілі, дүниетанымы кеңейеді,өз ойларын айта алады. Сілтеме 3сынып, дүниетану Оқу нәтижесі Жауапкершілікті сезінеді, сабақта өз ойларын айтуға дағдыланады Күтілетін нәтиже Су туралы біледі, судың қасиеттерін біледі, судың адам өміріңдегі маңызын біледі Тапсырма көздері Қосымша дерек бойынша ізденіс жұмыстары Сыни тұрғыда тапсырманы талдау Ашық сұрақтар беру АКТ мүмкіндіктерін кеңейту Көрнекіліктер слайдтар, видеоролик, суреттер Қолданған әдіс - тәсілдер Сергіту, топтық жұмыс, рефлексия , сұрақ-жауап Сабақтың түрі Жаңа сабақ. Сабақтың барысы Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті І.Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлінеді 3мин 1. Табиғат тіршіліксің тұнып тұрған! Сен күнсің ,көтерілген күліп қырдан Сен –көлсің! сен- ормансың! сен –бұлақсың! Адамды сұлулыққа құнықтырған! 1.Топ- бұлт 2.Топ- жауын-шашын 3.Топ-тұман Жұмысты аяқтаған топ «Топ шаңырағын құрады» ІІ.Үй жұмысын тексеру Үй жұмысын тексергенде «қарлы кесек» ойыны Жел дегеніміз не? Желбағдар дегеніміз не? Ауаны біз көремізбе? Табиғат құбылыстары дегеніміз не? Ауаның қасиеті қанлай? Желдің маңызы? Дене дегеніміз не? Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығы не? Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады. ІІІ. Қызығушылықты ояту. А) Сабақтың тақырыбын ашу: Мұғалім: Тақырыпты ашпастан бұрын, сендерге бір құпия қонақтың хатын оқиын, ал сендер оның не екенін табыңдар! Құпия қонақтың хаты: дәмі де жоқ, түсі жоқ Пайдаланбас кісі жоқ Ол не? Дұрыс балалар, әрине су Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. 1. Жылт – жылт етеді Жылғалардан өтеді 2. 2. Өзі судан жаралған, Бірақ судан қорқады 3. 4. 3. Көзге көрінгенмен, Ұстасақ қолға тимейді Ойыма ақын Тұрсынзада Есімжановтың су туралы мынадай өлең жолдары есіме түседі. Су жүргізер тіршіліктің тамырын , Су жоқ болса , тіршілік тамам бауырым Судың біз біле тұра маңызың, Көп болған соң ұмытамыз қадірін, дейді Балалар осы өлең жолдарында айтқандай су болмаса тіршілік болмайды Балалар , су қандай зат? Сарамандық жұмыс Ал судың иісі барма , иіскеп көріңдерші? Суды шыны бетіне тамызып , оның астын май шаммен қыздыр Суды тоңазытқышқа салғанда су қандай күйге өзгереді? Судың дәмі барма? Осыныда біз тексерейік, алдарыңда ыдысқа су құйылған . сол суды ішіп көрейік. Мұгалімнің түсіндірмесі; Су- тіршілік нәрі. Тіршілікке қажетті бес жағдайдың бірі су екенін білесіңдер. Су бар жерде тіршілік бар. Адам тәулігіне 3-4литр су ішеді. Адам баласы тамақ ішпей бір айдан астам өмір сүре алады. Ал сусыз бір апта ғана шыдай алады. Су жердің үштен екі бөлігін алып жатыр. Сусыз өмір жоқ. Тіршілік құбылыстарының бәрі судың қатысуымен жүреді. Жер бетінде ең көп таралған зат- су.Ағзалар денесі 30-дан 90пайызға дейін судан тұрады. Салмағы 70кг адам денесінде 50кг су бар. Оның мөлшері 17кг кемісе адам халі нашарлайды. Адамға ауа қандай қажет болса, суда сондай қажет. Су- табиғат байлығы. Тіршіліктің қайнар көзі. Біз суды үнемдеп пайдалануымыз қажет. Адам суды табиғаттан таза күйінде алады, ластанған күйде қайтарады. Тұщы су жер бетінде аз, ал оны біз ластаймыз. Суды үнемдеп , қорғауымыз қажет. Атам қазақ айтпақшы «судың да сұрауы бар» деп бекер айтылмаған. Ауыз су тазалығы денсаулықтың кепілі. Оқулықпен жұмыс Видиоролик көрсету 1.Тапсырма. Топтық жұмыс 1топ. «Судың қасиеті 2топ « судың пайдасы» 3топ «суды қорғау» 2Тапсырма Тәжірибе көрсету 1-топ суда еритін заттар 2-топ суда ерімейтін 3-топ судың пішіні барма, жоқпа дәлелдеу Шығармашылық жұмыс Су- тіршілік көзі эссе жазу 3 тапсырма 1 топ –су туралы мақал-мәтел 2 топ –су туралы тиым сөздер 3 топ –су туралы өлең оқу V. Бекіту Сабақта қандай мәселе басты болды? Судың қасиетін ата? Судың үш күйі? Судың пішіні барма? Судың пайдасы қандай? Суды үнемдеу үшін не істеу керек? Қорытынды, бағалау Үйге тапсырма: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман 1. Оқушылар оны шешуге тырысып сұрақтарға жауап береді (су) (судың сұйық күйі) (мұз- судың қатты күйі) (бу-газ күйі) Балалардың жауаптары тыңдалады Балалар суды иіскеп көреді Су буға айналды Сұйық күйден, қатты күйге өзгерді Балалар суды ішіп көреді Кезекпен оқиды Оқушылар топтық жұмыс жасайды Оқушылар тәжірибе жасайды Балалар сұрақтарға жауап береді.
Табиғаттағы су айналымы.docx
Пәні :Дүниетану Сабақтың тақырыбы Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және тұман Сабақтың мақсаты   Сілтеме Оқу нәтижесі Судың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызын түсіне отырып, оны қорғауға,  үнемді пайдалануға үйренеді. Оқушылардың ой ­ өрісі, тілі, дүниетанымы кеңейеді,өз ойларын айта алады. 3сынып, дүниетану Жауапкершілікті сезінеді, сабақта өз ойларын айтуға дағдыланады Күтілетін нәтиже Су туралы біледі, судың қасиеттерін біледі, судың адам өміріңдегі маңызын  біледі Тапсырма көздері Көрнекіліктер Қолданған әдіс ­  тәсілдер Сабақтың түрі Сабақтың барысы    Қосымша дерек бойынша ізденіс жұмыстары Сыни тұрғыда тапсырманы талдау Ашық сұрақтар беру АКТ мүмкіндіктерін кеңейту слайдтар,  видеоролик, суреттер   Сергіту, топтық жұмыс, рефлексия , сұрақ­жауап Жаңа сабақ. Мұғалімнің әрекеті Топқа бөлінеді 3мин І.Ұйымдастыру  кезеңі:    Табиғат тіршіліксің тұнып тұрған! Сен күнсің ,көтерілген күліп қырдан Сен –көлсің! сен­ ормансың! сен –бұлақсың! Адамды сұлулыққа құнықтырған!  ІІ.Үй жұмысын  тексеру   Үй жұмысын тексергенде  «қарлы кесек» ойыны Жел дегеніміз не? Желбағдар дегеніміз не? Ауаны біз көремізбе? Табиғат құбылыстары дегеніміз не? Ауаның қасиеті қанлай? Желдің маңызы? Дене дегеніміз не? Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығы не? Оқушының әрекеті 1.Топ­ бұлт 2.Топ­ жауын­ шашын 3.Топ­тұман Жұмысты  аяқтаған топ «Топ  шаңырағын  құрады»  Сұрақ­жауап  арқылы үй  тапсырмасын  тексеріп шығады. ІІІ.  Қызығушылықты   ояту.                                                                           А) Сабақтың тақырыбын ашу:         Мұғалім: Тақырыпты ашпастан бұрын, сендерге бір құпия қонақтың хатын оқиын, ал сендер оның не екенін  табыңдар! Құпия қонақтың хаты: дәмі де жоқ, түсі жоқ Пайдаланбас кісі жоқ    Ол не?   Дұрыс балалар, әрине су                                         Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:  Табиғаттағы су  айналымы. Бұлт және тұман   1. Оқушылар оны  шешуге тырысып  сұрақтарға жауап  береді     (су)       1. Жылт – жылт етеді     Жылғалардан өтеді                  2. Өзі судан жаралған,      Бірақ судан қорқады  3. Көзге көрінгенмен,     Ұстасақ қолға тимейді  Ойыма ақын Тұрсынзада Есімжановтың су туралы  мынадай өлең жолдары есіме түседі.         Су жүргізер тіршіліктің тамырын ,    Су жоқ болса , тіршілік тамам бауырым    Судың біз біле тұра маңызың,     Көп болған соң ұмытамыз қадірін, дейді  Балалар осы өлең жолдарында айтқандай су болмаса  тіршілік болмайды Балалар , су қандай зат?  Сарамандық жұмыс  Ал судың иісі барма , иіскеп көріңдерші?  (судың сұйық күйі)    (мұз­ судың қатты  күйі)  (бу­газ күйі)    Суды шыны бетіне тамызып , оның астын май шаммен  қыздыр  Суды тоңазытқышқа салғанда су қандай күйге өзгереді?   Судың дәмі барма? Осыныда біз тексерейік, алдарыңда  ыдысқа су құйылған . сол суды ішіп көрейік.   Балалардың  жауаптары  тыңдалады Мұгалімнің түсіндірмесі;   Су­  тіршілік нәрі. Тіршілікке қажетті бес жағдайдың  бірі су екенін білесіңдер. Су бар жерде тіршілік бар. Адам тәулігіне 3­4литр су ішеді. Адам баласы тамақ ішпей бір  айдан астам өмір сүре алады. Ал сусыз бір апта ғана  шыдай алады. Су жердің үштен екі бөлігін алып жатыр. Сусыз өмір жоқ. Тіршілік құбылыстарының бәрі судың  қатысуымен жүреді. Жер бетінде ең көп таралған зат­  су.Ағзалар денесі 30­дан 90пайызға дейін судан тұрады.  Салмағы 70кг адам денесінде 50кг су бар.  Оның мөлшері  17кг кемісе адам халі нашарлайды.  Адамға ауа қандай  қажет болса, суда сондай қажет. Су­ табиғат байлығы.  Тіршіліктің қайнар көзі. Біз суды үнемдеп пайдалануымыз қажет.  Адам суды табиғаттан таза күйінде алады,  Балалар суды  иіскеп көреді Су буға айналды ластанған күйде қайтарады.  Тұщы су жер бетінде аз, ал  оны біз ластаймыз. Суды үнемдеп , қорғауымыз қажет.  Атам қазақ айтпақшы «судың да сұрауы бар» деп бекер  айтылмаған.  Ауыз су тазалығы денсаулықтың кепілі.   Оқулықпен жұмыс Видиоролик көрсету  1.Тапсырма.  Топтық жұмыс 1топ. «Судың қасиеті 2топ « судың пайдасы» 3топ «суды қорғау»   2Тапсырма Тәжірибе көрсету 1­топ суда еритін заттар 2­топ суда ерімейтін 3­топ судың пішіні барма, жоқпа дәлелдеу  Шығармашылық жұмыс  Су­ тіршілік көзі эссе жазу 3 тапсырма   1 топ –су туралы мақал­мәтел  2 топ –су туралы тиым сөздер  3 топ –су туралы өлең оқу V. Бекіту  Сабақта қандай мәселе басты болды? Судың қасиетін ата? Судың үш күйі? Судың  пішіні барма?  Судың пайдасы қандай?  Суды үнемдеу үшін не істеу керек? Қорытынды, бағалау Үйге тапсырма: Табиғаттағы су айналымы. Бұлт және  тұман Сұйық күйден,  қатты күйге өзгерді Балалар суды ішіп  көреді                                Кезекпен оқиды    Оқушылар топтық  жұмыс жасайды        Оқушылар  тәжірибе жасайды      Балалар  сұрақтарға жауап  береді.

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы

Сабақ жоспары Табиғаттағы су айналымы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
14.02.2018