Пәні: қазақ әдебиеті күні: 02/03.02.2016 сыныбы:7а
Сабақтың тақырыбы: С.Мұқанов «Есіл бойында»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: С.Мұқанов туралы ,шығармашылығы жайлы жан-жақты білім алады. «Есіл бойында» әңгімесінің мазмұнын меңгереді.
ә) дамытушылық: Табиғатты аялауға,ынтымақ пен бірлікті бағалай алады.
б) тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: салыстыру, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: география
Сабақтың көрнекілігі: жазушының портреті, Есіл өзенінің, суреттері, таратпалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Сабаққа даярлығын қадағалау.
Оқушыларды түгендеу;
Жылулық шеңберін құру;
«Еркелету» тренингі(ата-аналары өздерін қалай еркелететінін айту)
Балалар,неге шеңбер құрып сабақ бастадық, қалай ойлайсыңдар?
Ия, шеңбер-бұл әлемдегі мейірімділік,жақсылық. Шеңбер арқылы біз бір-бірімізге күлімдеп қарап,жылулық,жақсылық, сәттілік тілейміз.
Үй тапсырмасын сұрау:
Шеңбердегі балаларға доп лақтыру арқылы төмендегі сұрақтарды қойып үй тапсырмасын пысықтаймын.
• Мұқтар Әуезов туралы не білесің?
• Жазушыға бұл тақырыпта әңгіме жазуға не себеп болды?
• «Көксерек» әңгімесінің идеясы?
• Әңгімеден өзіңе ұнаған эпизодты айтып бер.
• Құрмашқа мінездеме бер.
• Көксеректің ауыл иттерінен айырмашылыға қандай болды?
• Көксеректің айлакерлігінің, ашқарақтығының себебі не деп ойлайсыңдар?
• Ауылдан кетіп,өз үйіріне қосылғаннан кейінгі батылдығы не деп ойлайсыңдар?
• Топ қасқырдың бастаушысы болуына Көксеректің қандай ерекшеліктері себеп болды деп ойлайсыңдар?
• Сен бұл әңгімені қалай аяқтар едің?
«Мағынаны тану»
Смайликтер арқылы оқушыларды үш топқа бөлемін.
ДЖИГСО әдісі арқылы әңгімені оқып шығады. Топтарын алмастырып, бір-біріне түсіндіреді.
Кейін топтарына қайтып,топтық жұмыс жасайды.
І- топ: A)Есіл өңірінің табиғатының суреттелген жерін тауып оқып, өз туған жерлеріңнің табиғатымен салыстырыңдар.
Б)жазушының көркем тіл шеберлігіне талдау жасаңдар.
ІІ- топ:А)Мырзатай қандай халық композиторларының әндерін орындайды. Сол композиторлар туралы не айта аласыңдар?
Б)Әңгімеден портрет, баяндауды тауып оқып беріңдер.
ІІІ-топ:А) «Есіл тасып барады» әнінен басқа қандай халық әдерінің шығу тарихын білесіңдер?
Б)Әңгімеден диалогтарды тауып оқыңдар.
Шығармашылық жұмыс:
І-топ: «Есіл тасып барады» әнінің тарихынан әңгіме құрастырып айтыңдар.
ІІ-топ: Есіл өңірінің тоғайында өсетін ағаш, жемістердің атын қатыстырып, сөзжұмбақ құрастырыңдар.
ІІІ- топ: Венн диаграммасы
Ж.Аймауытов «Әнші» әңгімесімен С.Мұқанов «Есіл бойында» әңгімесі.
Рефлексия:
БҮҮ стратегиясы.
Оқушыларды бағалау:
Топ басшыларының қолдарындағы бағалау парағындағы бағаларды сараптау.
Үйге тапсырма: Есіл бойында әңгімесін оқып, түсінгенін айту.
Өздерің тұрған өлкеге саяхат жасап, табиғат көріністерін сипаттап жазып келу.
«Есіл тасып барады» әнін жаттап келу.
есил бойында(20).docx
Пәні: қазақ әдебиеті күні: 02/03.02.2016 сыныбы:7а
Сабақтың тақырыбы: С.Мұқанов «Есіл бойында»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: С.Мұқанов туралы ,шығармашылығы жайлы жанжақты білім алады. «Есіл
бойында» әңгімесінің мазмұнын меңгереді.
ә) дамытушылық: Табиғатты аялауға,ынтымақ пен бірлікті бағалай алады.
б) тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: салыстыру, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: география
Сабақтың көрнекілігі: жазушының портреті, Есіл өзенінің, суреттері, таратпалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Сабаққа даярлығын қадағалау.
Оқушыларды түгендеу;
Жылулық шеңберін құру;
«Еркелету» тренингі(атааналары өздерін қалай еркелететінін айту)
Балалар,неге шеңбер құрып сабақ бастадық, қалай ойлайсыңдар?
Ия, шеңбербұл әлемдегі мейірімділік,жақсылық. Шеңбер арқылы біз бірбірімізге
күлімдеп қарап,жылулық,жақсылық, сәттілік тілейміз.
Үй тапсырмасын сұрау:
Шеңбердегі балаларға доп лақтыру арқылы төмендегі сұрақтарды қойып үй тапсырмасын
пысықтаймын.
• Мұқтар Әуезов туралы не білесің?
• Жазушыға бұл тақырыпта әңгіме жазуға не себеп болды?
• «Көксерек» әңгімесінің идеясы?
• Әңгімеден өзіңе ұнаған эпизодты айтып бер.
• Құрмашқа мінездеме бер.
• Көксеректің ауыл иттерінен айырмашылыға қандай болды?
• Көксеректің айлакерлігінің, ашқарақтығының себебі не деп ойлайсыңдар?
• Ауылдан кетіп,өз үйіріне қосылғаннан кейінгі батылдығы не деп ойлайсыңдар?
• Топ қасқырдың бастаушысы болуына Көксеректің қандай ерекшеліктері себеп болды деп
ойлайсыңдар?
• Сен бұл әңгімені қалай аяқтар едің?
«Мағынаны тану»
Смайликтер арқылы оқушыларды үш топқа бөлемін.
ДЖИГСО әдісі арқылы әңгімені оқып шығады. Топтарын алмастырып, бірбіріне
түсіндіреді.
Кейін топтарына қайтып,топтық жұмыс жасайды.
І топ: A)Есіл өңірінің табиғатының суреттелген жерін тауып оқып, өз туған жерлеріңнің
табиғатымен салыстырыңдар.
Б)жазушының көркем тіл шеберлігіне талдау жасаңдар.
ІІ топ:А)Мырзатай қандай халық композиторларының әндерін орындайды. Сол
композиторлар туралы не айта аласыңдар?
Б)Әңгімеден портрет, баяндауды тауып оқып беріңдер.
ІІІтоп:А) «Есіл тасып барады» әнінен басқа қандай халық әдерінің шығу тарихын
білесіңдер?
Б)Әңгімеден диалогтарды тауып оқыңдар.
Шығармашылық жұмыс:
Ітоп: «Есіл тасып барады» әнінің тарихынан әңгіме құрастырып айтыңдар. ІІтоп: Есіл өңірінің тоғайында өсетін ағаш, жемістердің атын қатыстырып, сөзжұмбақ
құрастырыңдар.
ІІІ топ: Венн диаграммасы
Ж.Аймауытов «Әнші» әңгімесімен С.Мұқанов «Есіл бойында» әңгімесі.
Рефлексия:
БҮҮ стратегиясы.
Оқушыларды бағалау:
Топ басшыларының қолдарындағы бағалау парағындағы бағаларды сараптау.
Үйге тапсырма: Есіл бойында әңгімесін оқып, түсінгенін айту.
Өздерің тұрған өлкеге саяхат жасап, табиғат көріністерін сипаттап жазып келу.
«Есіл тасып барады» әнін жаттап келу.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.