«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып
Оценка 4.8

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

Оценка 4.8
Разработки уроков
doc
чистописание
2 кл
28.03.2017
«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып
Мақсаты: а) Сан есіммен танысу. Өмірде қолдана білу. ә) Отанды сүюге, құрметтеуге, тілін, салтын, әдет-ғұрпын сақтай білуге баулу. (Жан-жақты азамат болып өсуі) б) Жүйелі ойлау, ойын тиянақты, әсерлі жеткізу, шығармашылық ізденістерін арттыруға ықпал жасау. Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, іздендіру, сын тұрғысынан ойлау, шығармашылық жұмыс, кубизм, “5”жол әдісі Пәнаралық байланыс: ана тілі, математика, дүниетану І. Сабақтың барысы : 1.Ұйымдастыру кезеңі. - Балалар,қал-жағдайларыңыз, көңіл-күйлеріңіз жақсы деп ойлаймын.Қазір бізде қазақ тілі сабағымыз ерекше сабақ. Себебі: Бүгінгі сабақтың тақырыбының маңызы өте зор. Адам “ Сегіз қырлы бір сырлы” дейміз. Сегіз қырының бірі – білім. Білімімімзді қазақ тілі сабағында көрсете білейік. Сонымен сабақты бастайық. 2 .Ө .Ақыпбековтың « Жүз саны » өлеңін оқып берейін , тыңдаңыздар .1.Жұмбақ шешу: 9 белбеу, қос жібек 2 мұрын,1 шүмек Ол не? 2.Логикаға қалайсың? 3. Мақал – сөздің мәйегі. 4.Жаңылтпаш айтып көрелік. 5. Өтірік өлең білесің бе? 6. Күрделі сан есімді ата. Жақсы, бәріміз сан есімді текше арқылы алған білімді көрсеттік. 9. СТО: шығармашылық жұмыс 5 жол құрастыру Кітаппен жұмыс. 410 жаттығу-149 бет 1. Тақырыпты суреттейтін сөз. Зат есім болуы шарт. Дос 2.Тақырыпқа байланысты 2 сөз, 2 сын есім Тәртіпті, үздік 3. Іс-әрекетті көрсететін 3 сөз естістік Тұрады, жазылмайды, аталады 4.Негізгі сөйлем. Сәуле мен Бақыт 5.Синоним құрбылар Білімдіден шыққан сөз т.б.к. ИНСЕРТ стратегисы:
сан есім.doc
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы Жеңіс   бастауыш  мектебі Тақырыбы:   «Сан  есім  туралы  түсінік» 2­ сынып                            Өткізген: Базарбаева Айгүл Оразалықызы Сабақтың тақырыбы: Сан есім туралы түсінік.         Мақсаты:     а)    Сан есіммен танысу. Өмірде қолдана білу.     ә)   Отанды сүюге, құрметтеуге, тілін, салтын, әдет­ғұрпын сақтай білуге     баулу. (Жан­жақты азамат болып өсуі)      б) Жүйелі ойлау, ойын тиянақты, әсерлі жеткізу, шығармашылық         ізденістерін арттыруға ықпал жасау.       Сабақтың әдісі: сұрақ­жауап, іздендіру, сын тұрғысынан ойлау,      шығармашылық жұмыс, кубизм, “5”жол әдісі           Пәнаралық байланыс: ана тілі, математика, дүниетану       І. Сабақтың барысы :       1.Ұйымдастыру кезеңі               ­ Балалар,қал­жағдайларыңыз, көңіл­күйлеріңіз жақсы деп  ойлаймын.Қазір   бізде қазақ тілі сабағымыз ерекше сабақ. Себебі: Бүгінгі сабақтың    тақырыбының маңызы өте зор. Адам  “ Сегіз қырлы бір сырлы”  дейміз.       Сегіз    қырының бірі – білім. Білімімімзді қазақ тілі сабағында көрсете   білейік. Сонымен сабақты бастайық.    2 .Ө .Ақыпбековтың « Жүз саны » өлеңін оқып берейін , тыңдаңыздар .           Мұғалім :     Мұғалім :      Жүз ­ адамның дидары, Жүз ­ адамның дидары, Келбет те сол, кескін де­ Келбет те сол, кескін де­ Мұны ойланбай кім­дағы, Мұны ойланбай кім­дағы, Жатқызар зат есімге . Жатқызар зат есімге .  “ “Жүз” – жұп сан ғой кәдімгі,­ Жүз” – жұп сан ғой кәдімгі,­ Деп, санасам мен тізіп. Деп, санасам мен тізіп. Мойындатар бәріңді: Мойындатар бәріңді:  “ “Жүз”­ не?­ дегізіп. Жүз”­ не?­ дегізіп.    3. Сұрақ­жауап.    Осы өлеңде негізгі сөз қай сөз? (100)    Ақын 100 деген сөзге қандай мағына береді?     Осы 100 сөзіне кластер құрайық     Зат есім   “Адамның дидары”                                                  Сан                                                                                           “Жүз” “100” (жүз)                                         Етістік   “Сауда жүз”     ІІ. Бүгінгі біздің тақырыбымыз қазақ тілдегі сөз таптарының бірі­сан есім    1.Ой толғау      Топтарға сауал:Сан есім біздің өмірімізге не үшін қажет?      Жауабы:санау үшін, сағат білуге, т.б.Сан есім біздің өмірімізде маңызды орын  алады.Сонынан   сан   есім  тақырыбын  дұрыс  түсініп,  ұғып,  алған білімді  өмірде орынды пайдалана білейік.     2.”Білім­өмір шырағы”     2 дара сан есім    13   110                күрделі сан есімдер (екі таңбалы,үш таңбалы, төрт                                                                                 таңбалы сандар  ) 1945    3. Кеспе кәртішкемен жұмыс (3 оқушы) .Басқа оқушылар дәптерге өздері        жазады, оқиды.    Нұрбек екінші сыныпта оқиды.Ағасының жасы он үште.      Биыл   Ұлы   Отан   соғысының   аяқтанғанына   69  жыл   болады.110­санына өздері         сөйлем ойлап айтады.    Сонымен, сан есімнің ережесін бірге құрайық.   4.  “Білім жинау”   Тірек схемасын құру. Не туралы айттың?   Ережені айту.   (Заттың санын, ретін білдіреді)   (Дара,күрделі болады)    (Есептік, реттік болады)        Ереже     Күрделі                                                                          есептік қанша?неше? Сан есім           Дара     Нешінші?                                      Реттік      5. Ұлы далада ­ ұлы халық тұрады. Суретпен жұмыс.     “Бабалардың қаны тамған жер,      Ананың көз жасы сіңген жер.     Жесірлерді жылатпаған жер, Балалаларын қуанта білген жер.”    1.Қазақстанның сұлу табиғаты    2.Жайлаудағы 4 түлік   3. Ат жарысы    Ежелден  ер жігіт­жылқы малын өте жақсы көрген “Жылқы­ер қанаты”­деп   ерекше құрметтеген.     4. Есімізге түсірейік ер жігіттің неше қазынасы бар?         Бұрын        Ер жігіт        Сұлу қыз       Жүйрік ат       Берен мылтық       Ақыл­білім       Қыран бүркіт      Тазы ит     Біздің ата­бабаларымыз, әке­ағаларымыз қандай еді? Қазіргі жастар, яғни    біздің балаларымыз қандай.   2030 жылға Елбасы Н.Ә.назарбаев өркениетті ел болуға мақсат қойды. Біз        келер ұрпақтан не күтеміз? Сене аламыз ба? Балалар үшін кім жауапты?           (отбасы+мектеп). “Жұмыла көтерген жүк жеңіл”­ендеше ұрпағымызға көмек          көрсетейік.Елімізде аспанымыз ашық, тыныш заман болсын.                                                                                                                        Ата­анасына құрмет                                                                     көрсету Қазір Сері жігіт Жеңілтек қыз Жақсы көлік Пәтер Сатып алған диплом Ойын­сауық орындары Ұялы телефон          білімге ұмтылу      Экономика                    дамыған                                                   Салауатты өмір салты  “ 2030” Бағадарл амасы       Табиғатты қорғау                                               Мәдениеті жоғары       6.Топпен жұмыс. Атадан қалған асыл сөз тағы қандай киелі, қасиетті                   сандарды білеміз бе?  І топ: 3­4,  ІІ топ: 6­7,                                  ІІІ топ:9,40 сандарымен жұмыс жүргізеді.         7. Сергіту сәті. Бір үйде біз нешеуміз?                Бас бармақ­әкем                Балам үйрек­анам Ортан терек­ағам                Шылдыр шүмек­мен               Кішкентай бөбек­сен               Бір үйде біз нешеуміз?               Бір үйде біз бесеуміз.          8. Алты қырлы­алтын сырлы. Тақырыпты жан­жақты қамтуға мүмкіндік       Кубизм стратегиясы (туғызатын оқыту стратегиясы)       Мынау қандай фигура?       Бұл (текше­куб)       Оның неше жағы  бар?        6 сұрақ бойынша алған білімдерін тексеру.       1.Жұмбақ шешу: 9 белбеу, қос жібек        2 мұрын,1 шүмек Ол не?      2.Логикаға қалайсың?      3. Мақал – сөздің мәйегі.     4.Жаңылтпаш айтып көрелік.     5. Өтірік өлең білесің бе?     6. Күрделі сан есімді ата.     Жақсы, бәріміз сан есімді текше арқылы алған білімді көрсеттік.     9. СТО: шығармашылық жұмыс 5 жол құрастыру     Кітаппен жұмыс. 410 жаттығу­149 бет    1. Тақырыпты суреттейтін сөз. Зат есім болуы шарт. Дос    2.Тақырыпқа байланысты 2 сөз, 2 сын есім    Тәртіпті, үздік   3. Іс­әрекетті көрсететін 3 сөз естістік   Тұрады, жазылмайды, аталады   4.Негізгі сөйлем. Сәуле мен Бақыт   5.Синоним құрбылар   Білімдіден шыққан сөз т.б.к.   ИНСЕРТ стратегисы: Нені білдім? Нені үйрендім? Нені   білгім келеді ? 1. Сан есім­сөзтабы 2. дара 5, күрделі 13 3. Киелі сан есімдер 4. Өлеңмен жұмыс Ер адамның қасиеттерін ұқтым Кластер құрып үйрендім Қортынды жасап үйрендік      Бүгінгі сабақты Ж.Баласұғанның өлең жолдарымен аяқтайық: Жер бетінде адам өмір өткізер,      Бар нәрсеге білім қолды жеткізер.      Бар ізгілік тек білімнен алынар,      Білімменен аспанға жол салынар.      Бағалау бір­біріне баға қояды.      Үйде: Ережені жаттау.2 мақал, 2 жаңылтпаш жаттау.  Осымен сабағымыз аяқталды , сау болыңыздар.

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып

«Сан есім туралы түсінік» 2- сынып

«Сан  есім  туралы  түсінік» 2- сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
28.03.2017