Өсімдіктердің тыныс алуы.
7. 1. 4. 3 Өсімдіктердің тыныс алу үдерісін зерттеу
Жоғары деңгей дағдылары
Барлық оқушылар.Өсімдіктердің тыныс алу процесін түсіну.
Оқушылардың басым бөлігі Өсімдіктердің тыныс алуы.Олардың оттекті сіңіріп ,көмірқышқыл газы мен суды бөліп шығаруы туралы түсінеді ал фотосинтез керісінше көмірқышқыл газын сіңіріп оттекті бөлетінін ажыратуБарлық оқушылар.Өсімдіктердің тыныс алу процесін түсіну.
Оқушылардың басым бөлігі Өсімдіктердің тыныс алуы.Олардың оттекті сіңіріп ,көмірқышқыл газы мен суды бөліп шығаруы туралы түсінеді ал фотосинтез керісінше көмірқышқыл газын сіңіріп оттекті бөлетінін ажырату
Кейбір оқушылар Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеуге арналған тәжірибе нәтижесін түсіндіру
Өсімдіктердің тыныс алу процесін түсіндіре алады.
Өсімдіктердегі тыныс алу мен фотосинтез үдерісін салыстыра отырып ажыратады
Зертханалық жұмыс жасайды
Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеуге жүргізген тәжрибе нәтижесін түсіндіреді
өсімдіктер тыныс алуы.docx
Қысқа мерзімді жоспар.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
Тыныс алу
Күні
Сынып 7 сынып
Мектеп:№28Акбай
Мұғалімнің аты жөні :Казакбаева.Д
Қатысқандар
Қатыспағандар
Сабақтың
тақырыбы
Оқу мақсаттары .
Ойлау деңгейінің
дағдылары
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Өсімдіктердің тыныс алуы.
7. 1. 4. 3 Өсімдіктердің тыныс алу үдерісін зерттеу
Жоғары деңгей дағдылары
Барлық оқушылар.Өсімдіктердің тыныс алу процесін
түсіну.
Оқушылардың басым бөлігі Өсімдіктердің тыныс
алуы.Олардың оттекті сіңіріп ,көмірқышқыл газы мен
суды бөліп шығаруы туралы түсінеді ал фотосинтез
керісінше көмірқышқыл газын сіңіріп оттекті бөлетінін
ажырату
Кейбір оқушылар Өсімдіктердегі тыныс алуды
зерттеуге арналған тәжірибе нәтижесін түсіндіру
Өсімдіктердің тыныс алу процесін түсіндіре алады.
Өсімдіктердегі тыныс алу мен фотосинтез үдерісін
салыстыра отырып ажыратады
Зертханалық жұмыс жасайды
Өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеуге жүргізген
тәжрибе нәтижесін түсіндіреді
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Тамыр,түтікше ,лептесіктер,фотосинтездің жарық және
қараңғы фазалары,оттегі,көмірқышқыл газы.
Оқытудың тілдік мақсаттары :4 дағды CO2 сіңіріліп
O2 бөлінуін оқушылар оқулықтан оқи отырып
( оқылым,айтылым,тыңдалым) бір – бірін тыңдайды,
талқылайды.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Өсімдіктердің тыныс алуы қай бөліктерінде жүзеге
асады?
Өсімдіктерде тыныс алу процесі барысында не сіңіріліп
қандай өнім бөлінеді?
Фотосинтез процесі дегеніміз не және қайда жүреді?
Тыныс алу мен фотосинтез процесінің айырмашалығы? Фотосинтез процесінің фазалары ?
Құндылықтарға баулу Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген
экономикалық өсу.Зерттеу барысында оқушылар
өздігінен жұмыс жасай отырып өз білімін жетілдіре дами
отырып зертханалық жұмыстар жасай отырып
келешекте кәсіби маман боп жетілуіне ықпал жасайды.
Химия. Тыныс алу деп өсімдіктің тірі ұлпаларында
органикалық заттың бос оттегінің ыдырап ,СО2және H2O
бөлініп шығуының және бұл процесте өсімдік тіршілігі
үшін керекті белгілі қуат босауын айтады.
Тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызын сипаттай
алады.
Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажыра
алады.
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңі
Сабақтың басы
2 мин
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар
Салемдесу.Оқушыларды
түгендеу.
«Баспен ,иықпен,қолмен
аяқпен,құшақтасып»
салемдесу.Салемдесу үшін ең
алдымен екі оқушыдан жұптасып
тұрамыз бір – біріне қарап басты
сосын қолды тигізіп
амандасады.Сосын иықпен иық
тіресіп ,кейін аятың іш жағымен
соңында құшақтаса 2 мин
7 мин
Қызығушылықты
ояту
2 мин
Жаңа сабақ
15 мин
Сабақ басында.
амандасады.Жаттығу барысында
оқушылардың көңілкүйі
көтеріліп жаңа сабаққа деген
ынтасы пайда болады.
Топқа бөлу
Түрлі түсті геометриялық
фигуралар арқылы
бөлемін.Оқушылар мұғалімнің
қолындағы әр түрлі фигуралар
арқылы топқа бөлінеді,түстері
бірдей оқушылар бір топқа
бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау.(ТЖ)
«Бәйге » сұрақтары «Уақытыңды
тиімді пайдалана білсең,оның
бағасы да арта түседі» 3 топқа
үш сұрақ береміз (Ж.Ж.Руссо )
Тыныс алудың типтері ?
Анаэробты тыныс алу дегеніміз
қандай ?
Аэробты тыныс алу дегеніміз
қандай?
Үй тапсырмасын сұрай отырып
жаңа сабақ өсімдіктердегі
тыныс алу процесін өтетінімізді,
фотосинтез процесімен
айырмашалықтарын,зертханалық
жұмыс пен бағалау түрлерін
түсіндіріп өтемін
Өсімдіктерде тыныс алу
процесін видеороликтен
көрсетемін.
Оқушылардың ойын бір жерге
шоғырландырып сабаққа белсене
қатысуға мүмкіндік жасайды.
(Т)« Кластер әдісі» арқылы
өсімдіктердегі тыныс алу
3 түсті карточка
АКТ.
Bilimland.kz процесін
түсіндіремін.Өсімдіктердегі
тыныс алу мен фотосинтез
процесі жайлы,фотосинтездің
фазалары жайлы түсінік беру.
Тапсырма.Сөйлемдердің
жалғасын табыңыз .
Екі бағанда жаңа тақырыпқа сай
адасқан сөйлемдер тұрады.Оны
дұрыс біріктіру керек.
Дескриптор
Сөйлемді толық аяқтай алады
Сөйлемнің мағынасын аша
отырып өсімдіктердегі тыныс алу
жүйесін сипаттай алады
Мактау мадақтау арқылы
бағалау.
Қалаптастырушы бағалау (39
бет)
(Ж) Тапсырма 1
1 Өсімдіктерде жүретін тыныс
алу және фотосинтез үдерісін
салыстырыңыз
Тыныс
алу
Фотосинтез
Қалыптастырушы
бағалауға арналған
тапсырмалар жинағы 7
сынып.39 бет.
10 мин
Сабақ ортасы
1
2
3
4
5
6
Үдерісі
Қандай
жасушаларда
жүреді?
Қандай газ
жұтылады?
Қандай газ
бөлінеді?
Органикалық
заттар қанда
йөзгеріске
ұшырайды?
Күннің қай
кезінде жүреді?
Үдеріс
барысында
энергия қандай
өзгеріске
ұшырайды? (Жж) 2 – тапсырма
А) Шырақтың сөніп қалу себебін
түсіндіріңіз
B ) Тәжірибе нәтижесін сипаттаңыз
Дескриптор
Өсімдіктер де жүретін тыныс алу
және фотосинтез үдерістерін
салыстырара сипаттайды
Өсімдіктердің тынс алуын зерттеу
нәтижесін түсіндіреді
(Түрлі түсті карточкалар арқылы
бағалаймын)3 түсті Көкөте
жақсы.Сары жақсы тағыда жұмыс
жасау керек.Жасыл
қанағаттанарлық,саған көбірек
оқулықпен жұмыс жасап өз біліміңді
жетілдіру керек.
Сабақ соңы
7 мин
«Венн диаграммасы»
арқылы сабақты
пысықтаймын.
(Тж ) Тапсырма –
Өсімдіктердегі тыныс алу мен
фотосинтез процесінің
ерекшеліктерімен
ұұсастықтарын анықтау.
( Смайликтер арқылы
бағалау)
Кері байланыс «БББ»
стратегиясы арқылы.
Үйге тапсырма
Өсімдіктердің тыныс алуына
орта фаткорлары әсер етеме?
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз?
Деңгейі жоғары
оқушылар
өсімдіктердің тыныс алу
процесіне жасалатын
Бағалау сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
Түрлі түсті
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін
сақтау.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
қатаң сақтау.Топтық жұмыстар барсында
қауіпсіздік ережелеріне сай жұмыс жасау зертханалық жұмысты
оқулықты пайдалана
отырып өз бетінше жасай
алады.Зерттеу
жұмытарын жүргізе
алады.Мен оларға
зертханалық жұмысты
өздіктерінен жасауына
ықпал жасаймын. Деңгейі
орта оқушылыр
өсімдіктердегі тыныс алу
мен фотосинтез процесін
ажырата алады мен
оларға «Венн
диаграммасын »
қолдандым.Нәтижесінде
олар салыстыру арқылы
бірінбірі
тыңдайды,білімдерін
толықтырады,өз ойларын
айта отырып нақты
шешімдер қабылдай
алады..Ал мұғалімнің
көмегін қажет ететін
оқушыларыммен
«Сөйлемдердің жалғасын
табыңыз» атты тапсырма
бердім.Сол бойынша
олар оқулықпен жұмыс
жасайды мұғаліммен
талқылайды..Оларға
оданда күрделірек
тапсырмалар беремін.
карточкалар
арқылы бағалау.
Смайликтер
арқылы бағаладым.
«Жарайсың сен
бүгінгі тақырыпты
жақсы
меңгеріпсің,бірақ
сен осылай
оқулықпен көбірек
жұмыс жасасаң
келесіде ең бірінші
боп орындайсың»
деп мақтау арқылы
бағалаймын.
«БББ» стратегиясы
бойынша – кері
байланыс.
Өсімдіктердің тыныс алуы
Өсімдіктердің тыныс алуы
Өсімдіктердің тыныс алуы
Өсімдіктердің тыныс алуы
Өсімдіктердің тыныс алуы
Өсімдіктердің тыныс алуы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.