Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Оценка 5
Разработки уроков
doc
музыка
8 кл
03.03.2017
Мета уроку:
¬ - познайомити учнів зі становленням і розвитком радянського джазу та джазу в
Україні;
- закріпити визначення понять, розважальна (легка), академічна (серйозна)
музика;
- формувати вокально - хорові навички, зокрема навички кантиленного співу і
почуття ритму;
- розвивати інтерес до джазової музики;
- виховувати естетичний смак учнів у царині легкої музики;
- розвивати у школярів уміння співпраці;
- стимулювати емоційно-моральні переживання взаємного навчання.джаз – це легка, розважальна музика
8 клас. Урок № 11 Становлення і розвиток джазу.doc
Амвросіївська загальноосвітня школа IIII ступенів №6
Амвросіївської районної ради Донецької області
8 клас
(11 урок)
Учитель методист музичного мистецтва
вищої кваліфікаційної категорії
Данильченко Світлана Анатоліївна
1 2008 р.
Урок № 11
Становлення і розвиток джазу
в Україні.
Мета уроку:
познайомити учнів зі становленням і розвитком радянського джазу та джазу в
Україні;
закріпити визначення понять, розважальна (легка), академічна (серйозна)
музика;
формувати вокально хорові навички, зокрема навички кантиленного співу і
почуття ритму;
розвивати інтерес до джазової музики;
виховувати естетичний смак учнів у царині легкої музики;
розвивати у школярів уміння співпраці;
стимулювати емоційноморальні переживання взаємного навчання.
План уроку:
1.Вхід у супроводі звучання «Блюзу Західної околиці» Л.Армстронга.
2.Слухання: А.Цфасман «Неудачное свидание»;
І.Дунаєвський пісня «Как хорошо на свете жить» ;
2 А.Товмасян п’єса «Господин Великий Новгород»;
Г.Гаранян «Балада».
3.Розучування: Я.Дубравін, сл. В.Суслова «Джаз».
Хід уроку
Музичне вітання.
ВОКАЛЬНО – ХОРОВА РОБОТА.
Поспівки: вокальні вправи;
повторення першого куплету пісні Я.Дубравін, сл. В.Суслова «Джаз».
робота над текстом другого куплету
робота над художнім виконанням пісні
(доповнюючи виконання відтворенням пульсації «клацанням» пальців).
Вікторина.
1. Назвіть основні стилі джазу.
2. Які основні особливості кожного стилю джазу?
3. Назвіть музичні інструменти джазу і поділіть їх на дві групи за однією ознакою.
(Група ритму, група солістів).
Наше знайомство з джазом буде не повним, якщо не розповісти про радянський
джаз і джаз у нас в Україні.
Першим, хто познайомив радянську публіку з джазом, був поет Валентин
Парнах. Після подорожі до Парижа, де він був на концерті негритянського
ансамблю Луїса Мітчела, і музика якого дуже вразила своєю самобутністю і
незвичайністю. Він створює у Москві перший ексцентричний оркестр джазбенд.
Це відбулося у 1992році. В цей же час, такий же оркестр було створено в Харкові
українським композитором Юлієм Мейтусом.
3 У 1926 році з гастролями до країни приїздили негритянські ансамблі. Це
сприяло появі інтересу до джазу і дало певний поштовх до створення нових
ансамблів у країні. А у 1927 році за ініціативою Олександра Цфасмана у Москві
було створено перший професійний джазоркестр. Послухайте зразок
цфасманського диксиленду «Неудачное свидание».
(Слухання музики)
В цей же час в Ленінграді створюється ряд джазових оркестрів, серед яких
джазбенд Леопольда Теплицького, джазкапела Георгія Ландсберга.
У 30ті роки зароджується і набирає широкого загалу масова пісня.
Найяскравішим її творцем стає Ісаак Дунаєвський, який з’єднує пісню і джаз. В
цьому йому, майстру легкої музики і оперети, диригенту мюзікхолу, допомагає
співробітництво з «Теаджазом» (театралізований джаз) Леоніда Утьосова, до
речі, одесита. Ми знаємо його як естрадного співака, актора, який знявся в
головній ролі у кінокомедії «Веселые ребята». Послухаємо пісню з цього фільму
«Как хорошо на свете жить», музика І.Дунаєвського, виконує Л.Утьосов зі своїм
оркестром.
В цей час в Україні у Харкові дебютує ще один «Теаджаз» під керуванням
(Слухання музики)
Бориса Ренського.
Більшість існуючих у країні джазоркестрів активно пропагандують радянську
пісню, виконуючи акомпаніаторську функцію.
В роки великої вітчизняної війни джазколективи виїжджали з концертами на
фронт. Багато джазмузикантів воювали у військових частинах і йшли в ополченці.
(Ученицядекламатор читає вірш Булата Окуджави «Джазисты» на тлі
мелодії пісні Яна Френзеля на слова Р.Гамзатова «Журавли»).
Джазисты уходили в ополченье,
4 Цивильного не скинув облаченья.
Тромбонов и чечеток короли
В солдаты необученные шли.
Кларнетов принцы, словно принцы крови,
Магистры саксофонов шли, и, кроме,
Шли барабанных палок колдуны
Скрипучими подмостками войны.
На смену всем оставленным заботам
Единственная зрела впереди,
И скрипачи ложились к пулеметам,
И пулеметы бились на груди.
Но что поделать, что поделать, если
Атаки были в моде, а не песни?
Кто мог тогда их мужество учесть,
Когда им гибнуть выпадала честь?
В післявоєнний період посилюється розвиток різноманітних інструментальних
форм джазу: бігбен, диксиленд. Молоді джазмузиканти країни знайомляться з
кращими європейськими джазовими колективами, беруть участь у молодіжних
фестивалях як союзних, так і міжнародних. Спочатку в їх репертуарі превалюють
твори зарубіжних джазкомпозиторів. А починаючи з 60х років вони виконують
твори власних композиторів на національному матеріалі. В Ленінграді, в Москві,
Києві створюються джазклуби, які сприяють популяризації джазу та надають
професійну допомогу молодим музикантам. На джазову авансцену виходить
наступне покоління музикантів. Це – студенти, робітники, інженери, а також
музикантипрофесіонали. Серед них трубач Андрій Товмасян, саксофоніст
Георгій Гагарян.
5 В 1961 році А.Товмасян пише п’єсу «Господин Великий Новгород», істинне
новаторство якої міститься в поєднанні національних традицій і сучасних
прийомів джазу.
(Слухання музики)
Дивовижна доля Г.Гагаряна: саксофоністсамоучка,
студент станко
будівельного інституту, пізніше – учень курсів при Московській консерваторії,
стає блискучим професіоналоммузикантом, членом спілки композиторів.
Послухайте його п’єсу «Балада». Це, мабуть, згадка про балади з фольклору
негрів… Слухаючи п’єсу, зверніть увагу не тільки на джазові особливості, на
складну і приємну музику, а ще на те, які інструменти входять до складу квартету.
(Слухання музики)
Учні висловлюють свої враження
Які інструменти почули в складі квартету Г.Гагаряна?
(Саксофон, гітара, контрабас, ударні)
Чим відрізняються п’єси «Господин Великий Новгород» і «Балада»?
(Темпом, ладом, кількістю музикантів, характером…).
(Відповіді учнів)
Сьогодні на уроці у нас уже заходила мова про джаз в Україні.
Пригадайте, коли, де і які джазколективи було створено в Україні.
(На початку 20х років у Харкові створено перший оркестр джазбенд Юлієм
Мейтусом. В 30ті роки в Харкові дебютує оркестр «Теаджаз» Бориса
Ренського. В 60ті роки створюються джазклуби в Києві та інших містах
України)
(Відповіді учнів).
Сьогодні на високому злеті українська естрадна пісня. Але інтерес до джазу не
вщухає і в наші дні. У Києві створено Джазову Асоціацію України (1995р.). В
6 багатьох містах створено джазколективи, найбільш відомі з них: Київський біг
бенд О.Шаповала, квартет П.Пашкова, диксиленд, дитячий оркестр та вокальний
«Джазхорал» О.Гебеля з Кривого Рогу. Взагалі Кривий Ріг став українською
столицею джазу, де щорічно проводяться міжнародні фестивалі «Горизонти
джазу». У нас є можливість послухати запис виступу дитячого джазоркестру
Олександра Гегеля.
Обмін враженнями.
(Слухання музики).
Так, джаз в Україні «прокидається», як вважають спеціалісти. В Києві, Одесі,
Донецьку, Вінниці, Дніпропетровську, в Кривому Розі проходять концерти,
фестивалі. Побачили світ компактдиски з джазовою музикою у виконанні
вітчизняних і зарубіжних музикантів. Постійними стали не українському радіо і
телебаченні джазові передачі.
А тепер спробуємо підвести підсумки.
1. Назвіть основні стилі джазу.
2. Що нового про джаз ви дізналися на цих уроках?
3. Джаз – це «легка» чи «серйозна» музика? Чому?
(Відповіді учнів)
Таким чином, джаз – це легка, розважальна музика, але вона все частіше
звучить в концертних залах, вона складна за технікою виконання, а іноді й за
змістом. Джаз вимагає від слухачів не тільки зацікавленості, а хоча б початкових
знань про історію, стилі та закони джазу; від музикантів, співаків – професійної
майстерності, вправності, відвертості, закоханості у джаз, в його інтонації і ритми.
Підсумок уроку.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
7 Домашнє завдання:
Повторити слова пісні Я.Дубравіна, сл. В.Суслова «Джаз»,
Р.Паулса «Жовте листя».
Урок склала:
вчитель методист музичного мистецтва вищої категорії
Данильченко Світлана Анатоліївна
Амвросіївської загальноосвітньої школи IIII ступенів № 6
Амвросіївської районної ради Донецької області.
8
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Становлення і розвиток джазу в Україні, музичне мистецтво 8 клас
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.