Сабақтың тақырыбы: 4-бөлім: Сүйіспеншілік пен достық. Достықты сақтаудың жолдары
Оқу мақсаты: 8.Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен ақпараттарды анықтай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен ақпаратты анықтап, ойын дәлелді жеткізе алады,Сабақтың тақырыбы: 4-бөлім: Сүйіспеншілік пен достық. Достықты сақтаудың жолдары
Достықты сақтаудың жолдары №3.docx
Сабақ жоспары
Сабақ: №3
Күні:10.11.2017
Сынып: 7 «а» , «ә»
Сабақтың тақырыбы:
Оқу мақсаты:
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийлері:
Тілдік мақсаттар:
Пәнаралық байланыс
Осыған дейін
меңгерілген білім
Мектеп: Шаған ЖОББМ
Мұғалім: Ханов Ш.У
Қатысқан оқушылар саны:
4бөлім: Сүйіспеншілік пен достық. Достықты сақтаудың жолдары
8.Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен
көзқарасты ажырата білу.
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен ақпараттарды анықтай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен ақпаратты анықтап, ойын дәлелді жеткізе алады,
Қатыспағандар:
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіне алады;
Факті мен көзқарасты ажырата алады.
Пән лексикасы және терминология: Достық туралы ойлар, мақалдар, факт мен көзқарас
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның
мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.
Тарих, география ,өзінөзі тану, әдебиет
Достықты сақтаудың жолдары
Жоспарланаты
н уақыт
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
Жоспар
Жоспар бойынша орындалуы тиіс ісәрекеттер
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.
«Сенімділік» жаттығуы
Шарты: таратылған ақ парақтарды ортасынан екіге бөліңіз.
Бір бөлігіне өзіңіздің жақсы қасиеттеріңізді, екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарыңызды
жазыңыз.
Осы парақтардың сіздің жақсы азамат не азаматша болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін
жыртып, өзіңізге алып қалыңыз.
Екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салыңыз.
Оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлініп отырады.
Дереккөздер
Презентация
Ұлдар арасындағы
достық
Жануарлар мен адамдар
достығы
Ұл мен қыз арасындағы
достық
Сабақтың
ортасы
3 минут
Үй тапсырмасын сұрап кету
Ой түрткі
1.Достықты сақтап қалу үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар?
2.Досыңды ренжітпеу үшін оның орынсыз өтініштерін де орындай беру керек пе?
3.Досыңның қателігін бетіне айтқан дұрыс па?
4.Достықтың ғұмыры ұзақ болу үшін ,оларды байланыстаратын қандай ортақ қасиеттер болуы керек
деп ойлайсыңдар?
ҚБ "Мұғалімнің мадақтауы" (жарайсың,тамша ,керемет)
Оқушыларға тыңдатылым мәтіні тыңдатылады.
"Екі дос" жайлы тыңдалым тыңдатылады.
Екі дос
Ертеде, ел арасында жаугершілік жиі болған кезде қазақтың екі жауынгері төс
қағысып, дос болады.
Бірде әскерлер бір өзеннің бойына шатыр тігіп дамылдайды. Сонда тұтқиылдан жаудың
қаптаған қалың тобы шабуыл жасайды. Тонаған малмүліктерін тиеп кетеді. Қолға түскен қазақ
жасағын айдап әкетеді.
Әлгі екі достың біреуі жау қолына түседі. Досының қолға түскенін естіген екінші батыр күздің
қара суығын елеместен өзенді малтып өтіп, жау жатқан жағаға келеді. Анталаған жау әскерлері оны
тарпа бас салады. Жауынгер өзін қолбасыларына алып баруын өтінеді. Алып барған соң, ол жаудың
қолбасына:
Тыңдалым
материалы
Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп, сатып алуға келдім.
Менің оған айырбасқа берер малмүлкім жоқ. Бірақ нәрсе беремін. Ол өзімнің өмірім.
Досымды босатсаңдар, ол үшін өзімнің өмірімді қияр едім, дейді.
Қолбасы ойланып отырып, оны сынамақ болады да:
Жарайды, мен сені қыршыныңнан қимайақ қояйын. Маған сол өміріңнің бір
бөлшегін ғана берсең болды, дейді. 3 минут
10 минут
10 минут
Ол не? деп сұрайды досын құтқаруға келген жігіт.
Маған сенің көздерің керек, дейді қолбасы.
Ол да болсын, көзімді ал да, досымды босат, дейді жігіт. Ол бұл сыннан
сүрінбей өтеді.
Әлгі жауынгер тұтқыннан босанған досының иығына қолын артып, зағип күйі қуана күлімдеп
келе жатады. Мұны көрген жаудың қолбасшысы: «Мұндай ерлері бар халықты тұтқиылдан келіп,
қапыда бас салған жағдайда болмаса, бетпебет ұрыста жеңу өте қиынға соғар», деп түйеді.
Сөйтіп өзінің әскерлеріне шегінуге бұйрық берген екен.
КӘМҚталдау: «Адам өміріндегі достық ұғымының ...»
КҮШТІ ЖАҚТАРЫ
ӘЛСІЗ ЖАҚТАРЫ
МҮМКІНДІКТЕР
ҚАУІПТЕР
Тыңдалым тапсырмасы:
Факті мен көзқарасты ажырата білу үшін теориялық материалдар еске түсіріледі.
Факт – шындығында болған немесе бар нәрселер, яғни шындық.
Көзқарас – бұл біреудің немесе бірнеше адамның пікірі, жағдайға байланысты көзқарасы.
Шын немесе жалған болатын нәрселерге берілетін субьективті бағасы.
1топ: ПОПС формуласы
" Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп, сатып алуға келдім.
Менің оған айырбасқа берер малмүлкім жоқ. Бірақ нәрсе беремін. Ол өзімнің өмірім.
Досымды босатсаңдар, ол үшін өзімнің өмірімді қияр едім, дейді."Осы сұрақтың
төңірегінде оқушылар өз ойларын айтып диалогқа түсіп, тұжырым жасап факт немесе
көз қарас екенін дәлелдеу
•
•
•
•
Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... »
Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »
Үшінші сөйлем «Оны мен мына факт, мысалдармен дәлелдей аламын … »
Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мынадай қорытынды шешімге келдім .. ».
ҚБ "Қол шапалақ"
2топ: «Ромбтық» жіктелім Мәтіннен негізгі ақпарат,қосымша ақпарат ,көзқарасты тауып
орналастыру
Төс қағысқан дос болды.
Екі достың бірі жау қолына түсті
Көзімді ал да, досымды босат
Тонаған малмүліктерін тиеп кетеді
Әскерлер өзеннің бойына шатыр тігіп
дамылдайды
Қолға түскен қазақ жасағын айдап
әкетеді.
Өмірімді қияр едім
Зағип күйі қуана күлімдеп келе жатады.
Бетпе бет ұрыста жеңу өте қиынға соғар
10 минут
3топ: «Балық қаңқасы» Мәтіннен негізгі ақпарат,қосымша ақпарат ,көзқарасты тап
«Екі дос»
Екі дос төс
қағысқан
дос болды.
(Факт)
Досым үшін
өзімнің өмірімді
қияр едім
(көзқарас)
Әскерлер өзеннің
бойына шатыр тігіп
дамылдайды
(қосымша ақпарат)
Себептері...
Дәлелдері...
???
???
???
Қорытынды пікір..
ҚБ "Басбармақ"
Қалыптастырушы бағалау
Тапсырма: Берілген ақпараттардың факт немесе көзқарас екенін анықтап, белгілеңіз.
№ Ақпарат
Факт Көзқарас 1
Ертеде, ел арасында жаугершілік жиі болған кезде қазақтың екі
жауынгері төсқағысып, дос болады.
2 Менің оған айырбасқа берер малмүлкім жоқ. Бірақ нәрсе беремін. Ол
өзімнің өмірім. Досымды босатсаңдар, ол үшін өзімнің өмірімді қияр
едім, дейді.
3 Әлгі екі достың біреуі жау қолына түседі.
4 Әлгі жауынгер тұтқыннан босанған досының иығына қолын артып, зағип
5
күйі қуана күлімдеп келе жатады.
«Мұндай ерлері бар халықты тұтқиылдан келіп, қапыда бас салған
жағдайда болмаса, бетпебет ұрыста жеңу өте қиынға соғар», деп
түйеді.
+
+
+
+
+
Бағалау критерийі:
Мәтіннің мазмұнын түсінеді .
Мәтіндегі негізгі ақпарат пен
көзқарасты табады.
Кері байланыс:
Сіз қай кейіпкерге ұқсайсыз? Неліктен?
«Блоб ағашы» тәсілі арқылы оқушы өзінөзі бағалайды.
Дескрипторлар:
берілген ақпараттарды ажыратады;
факт немесе көзқарас екенін белгілейді.
Сабақтың соңы
2 минут
Үйге тапсырма : Дос туралы мақалмәтелдер жазып келу.
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға
көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырма беруді көздеп отырсыз?
КӘМҚталдау, ПОПС формуласы ,
«Ромбытық» жіктелім, «Балық қаңқасы»
Ойлану
1.Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге
асырымды болды ма?
2.Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы
оқу атмосферасы қандай болды?
3.Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан
келді ме?
4.Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?
5.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім
және неліктен?
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты
қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТмен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
ҚБ "Басбармақ", ҚБ "Мұғалімнің мадақтауы"
(жарайсың,тамша ,керемет), ҚБ "Қол
шапалақ"
«Еі жұлдыз бір тілек»
Тарих, география ,өзінөзі тану, әдебиет
Иә, сабақ мақсаты өз ойымдағыдай жүзеге асты, оқушылар ойларын дәлелдей білді.
Сабақта оқушылар тыңдалған мәтіннен факті мен көзқарасты ажыратуды
үйренді.Оқушылардың көңілкүйлері жақсы деңгейде болды.
Иә, қолынан келді, стратегияларды сәтті жүзеге асыра алдым.
Иә,жоспарланған уақытқа сиғыза алдым.
Бірінші кезде «бес жолды» өлең әдісін алмақ болдым,бірақ ол фактімен көзқарасты ажыратуға септігін
тигізбейтін болды. Сондықтан оқушылардың қабілеттерін ескере отырып факті мен көзқарасты ажырата
алатын «Ромбтық» жіктелім, «ПОПС» формуласы, «Балық қаңқасы» стратегиясы
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.Топта отырған оқушыларға қолданған әдістерім маған сабақтың оқу мақсатына жетуге сәттілігін тигізді.
2.«ҚӘМҚ талдау әдісі оқушылардың тақырып бойынша жанжақты ойларын білуге сәттілік алып келді.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1. Интербелсенді тақтаны тереңірек біліп қолданғанымда сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді.
2. Оқушылар тапсырманы орындап болғаннан соң өздерін бағалауды дұрыс ұйымдастырсам, сабақтың жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай
ақпарат алдым.
1.Келесі сабақтарда оқушылардың сабаққа белсенді қатысуы үшін, оқу мақсаттарының сәтті жүзеге асуы үшін әдіс –тәсілдерді көбірек сабақ
үстінде қолдану керектігін ойға түйдім.
2.Оқушылардың бірінбірі бағалауын дұрыс ұйымдастыруды жолға қою керекпін.
Тақырыбы: "Достықты сақтаудың жолдары" 7 сынып
Тақырыбы: "Достықты сақтаудың жолдары" 7 сынып
Тақырыбы: "Достықты сақтаудың жолдары" 7 сынып
Тақырыбы: "Достықты сақтаудың жолдары" 7 сынып
Тақырыбы: "Достықты сақтаудың жолдары" 7 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.