ТЕМА:"Ең үлкен ортақ бөлгіш".(5-сынып.Математика)
Оценка 5

ТЕМА:"Ең үлкен ортақ бөлгіш".(5-сынып.Математика)

Оценка 5
Презентации учебные
jpg
математика
5 кл
07.01.2017
ТЕМА:"Ең үлкен ортақ бөлгіш".(5-сынып.Математика)
Математика 5 сынып Сабақтың тақырыбы:Ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ) Сабақтың мақсаты: Білімділік. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу, есеп шығаруда қолдану. Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қаблеттерін, ойлауын, өз бетінше іздену қабілетін, іскерлігін дамыту. Тәрбиелік: Өз ойларын ашық айтуға,ұқыптылыққа, сауатты жаза білуге, еңбектенуге тәрбиелеу. Сабақ түрі: Жаңа сабақты менгеру .Математика 5 сынып Сабақтың тақырыбы:Ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ) Сабақтың мақсаты: Білімділік. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу, есеп шығаруда қолдану. Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қаблеттерін, ойлауын, өз бетінше іздену қабілетін, іскерлігін дамыту. Тәрбиелік: Өз ойларын ашық айтуға,ұқыптылыққа, сауатты жаза білуге, еңбектенуге тәрбиелеу. Сабақ түрі: Жаңа сабақты менгеру .
79603657_4663906_ScreenHunter_02_Nov__01_08_03.jpg

Математика 5 сынып

Сабақтың тақырыбы:Ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ)

Сабақтың мақсаты:

Білімділік. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу, есеп шығаруда қолдану.

Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қаблеттерін, ойлауын, өз бетінше іздену қабілетін, іскерлігін дамыту.

Тәрбиелік: Өз ойларын ашық айтуға,ұқыптылыққа, сауатты жаза білуге, еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақты менгеру .

Көрнекілігі:слайдтар.

                                                              Сабақтың барысы:        

 

1.      Ұйымдастыру

Оқушыларды сабаққа бағыттау, дәптерлерін алмастыру

Сәлемдесу тренингі- атом ойыны

 

2.      Үй тапсырмасын тексеру

·         №270,  №271 есептер.

·         Жай сандар

·         Құрама сандар

·         Ойын «Кім жылдам?» (берілген сандар ішінен жай сандар мен құрама сандарды теріп алу)

 

3.      Мағынаны тану.

Жаңа сабақты меңгеру. Натурал а санының бөлгіші деп….

( ережені оқушы жалғастырады)  (5 слайд)

18 санының бөлгіштері:1;2;3;6;9;18.

30 санының бөлгіштері: 1;2;3;6;10;15;30.

Ортақ бөлгіштері: 1;2;3;6. Сандары. Олардың ең үлені 6 саны. Демек, 18 және30 сандарының ең үлкен ортақ бөлгіші 6 саны. Жазылуы: ЕҮОБ(18;30)=6

Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп сол сандардың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен натурал санды айтады.

 

ü  Оқушы ізденісі.

Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табуға болады. (оқушы ізденісі)18;24;36 сандарының ең үлкен ортақ бөлгіші табылады.

 

Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады.

 

ü  Ой қорыту.

Оқулықпен жұмыс.

№287

ЕҮОБ(48,84)=2*3=6

48=2*2*2*2*3

84=2*2*3*7

 

EҮОБ(70,98)=2*7=14

70=2*5*7

98=2*7*7

 

ЕҮОБ(16,45)=2*2*2*2*3*3*5=720

16=2*2*2*2

45=3*3*5

 

ЕҮОБ(52,78)=2*13=26

52=2*2*13

78=2*3*13

 

ЕҮОБ(44,65)=2*2*11*5*13=2860

44=2*2*11

65=5*13

 

№ 288.

3;5;6және25 сандарынан өзара жай сандардың төрт жұбын құрастырыңдар:

(3;5),(5;6),(3;25),(6;25)

 

№289

а=2*2*3*5, в=2*3*3, ЕҮОБ(60,18)=6

a=2*3*3*11, b=2*2*5*11,  ЕҮОБ(198,220)=22

a=2*2*5*7, b=2*7*11, ЕҮОБ(140, 154)=14

a=2*2*2*3*3, b=5*7*11, ЕҮОБ(72,385)=27720

№ 300

    ЕҮОБ (12,16)= 4                          ЕҮОБ (36,90)= 18                    ЕҮОБ (27,54,81)=27

    ЕҮОБ(21,98) =7                           ЕҮОБ (140,56)= 28                  ЕҮОБ(18,120,138)=6

     ЕҮОБ(42,56)=14                          ЕҮОБ(110,154)=22                

 

ü  «Жалауға  кім  бұрын  жетеді

Ойын  шарты  баспалдақтағы  санардың  ЕҮОБін  табу  керек, ол  сандар баспалдақтың  ең  төменгі сатысында  тұр.

 

 

        48  және  64

 

 

26 және 65

 

36 және 72

 

 

32 және 40

 

34 және63

 

 

12 және 36

 

15 және 45

 

6және16

 

9 және 15

           12,        9,        16,       3,      7,       5,        13,       17,        15,       1,       36,       2,       8,       6.

 

4.      Қорытынды.

 

1.Берілген натурал сандардың ең үлен ортақ бөлгіші деп қандай санды айтады?

2. Өзара жай сандар деп қандай сандарды айтады? Мысал келтіру.

3. Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктегенде ең үлен ортақ бөлгіш неге тең?

 

5.      Бекіту (Бүгінгі күнімізге қандай тілек тілер едіңіздер?)

 

6.      Үйге тапсырма.  №286, 295

 

7.      Бағалау

5 сынып

Сабақтың тақырыбы:   Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар

Сабақтың мақсаты:

      1. Білімділігі: Ең үлкен ортақ бөлгіш және өзара жай сандар туралы мағлұмат беру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

       2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

        3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

 Сабақ түрі: Жаңа  сабақ

Сабақтың көрнекілігі: иетер тақта,сәйкестендіру кестесі,ойын элементтері,стикерлер,магнит

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

 б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

 в) сабақтың мақсатымен таныстыру

 

     2.      Үй тапсырмасын тексеру

№ 696,701

Миға шабуыл:   1.    2-ге қандай сандар бөлінеді?

                              2.    3-ке қандай сандар бөлінеді?

                              3.   10-ға қандай сандар бөлінеді?

                              4.    5-ке қандай сандар бөлінеді?

                              5.    3-тің квадраты неге тең?

                              6.    Жай сан дегеніміз не?

                              7.    Құрама сандар дегеніміз не?

                         8.    Құрама санды жай көбейткіштерге қалай жіктейміз?

1.     Жаңа сабақты меңгерту: 

1)    Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп сол сандардың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен натурал санды айтады.

Мысал: ЕҮОБ (8, 14, 22) = 2

2)    Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады.

 Мысал: ЕҮОБ (120, 40, 20) = 20

3)    Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші сол сандардың жіктелуіндегі ортақ жай көбейткіштердің көбейтіндісіне тең.

Мысал: ЕҮОБ (18, 66, 330) = 6

Оқулықпен жұмыс     Кубизм әдісі

№ 710-712жазбаша тақтада орындау

№ 714 өздіктерінен

Жалауға кім бұрын жетеді? Ойыны

Надпись: 36 және 72
 

 

 


Надпись: 34 және 51Надпись: 32және 40Надпись: 26және65Надпись: 48 және 64                                  

 

 

 

 

 


Математикалық лото ойыны      І топ

 

Шарты:Оқушыларға жеке-жеке карточкаларға мына сұрақтар жазылады.Осы 6 карточканың сыртына тұтас бір сурет салынады.Мұғалім осы тапсырмлардың жауаптары жазылған «жауаптар таблосын»даярлап,оны тақтаға іліп қояды

 

Надпись: ЕҮОБ (4,8)=4 Надпись: ЕҮОБ (3,6)=3
Надпись: ЕҮОБ (15,25)=5
Надпись: ЕҮОБ (15,20)=5

Надпись: ЕҮОБ (24,40)=8

Надпись: ЕҮОБ (8,16)=4
 

 

 

 

 


                                                      ІІ топ

 

Надпись: ЕҮОБ (12,16)=4

Надпись: ЕҮОБ (4,10)=2

Надпись: ЕҮОБ (15,60)=15
Надпись: ЕҮОБ (35,60)=5

Надпись: ЕҮОБ (30,45)=15
Надпись: ЕҮОБ (14,7)=7
 

 

 


Сәйкестендіру

 

 кестесі

 

 

                Тапсырмасы

                жауаптары

  ЕҮОБ(25,12)

     ЕҮОБ(18,24,36)

ЕҮОБ(42,60)

ЕҮОБ(72,63)

ЕҮОБ(21,98)

ЕҮОБ(27,54)

6

9

7

9

1

6

 

5.   Сабақты бекіту кезеңі:

1. Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп қандай санды айтамыз?

2. Өзара жай сандар деп қандай  сандарды айтады?

3. Берілгекн сандарды жай көбейткіштерге жіктегенде ең үлкен ортақ бөлгіш неге тең?

 

6 . Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма:  № 711, № 716  


Скачано с www.znanio.ru

Математика 5 сынып Сабақтың тақырыбы:

Математика 5 сынып Сабақтың тақырыбы:

Оқушы ізденісі. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табуға болады

Оқушы ізденісі. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табуға болады

ЕҮОБ(60,18)=6 a=2*3*3*11, b=2*2*5*11,

ЕҮОБ(60,18)=6 a=2*3*3*11, b=2*2*5*11,

Бекіту (Бүгінгі күнімізге қандай тілек тілер едіңіздер?) 6

Бекіту (Бүгінгі күнімізге қандай тілек тілер едіңіздер?) 6

Мысал: ЕҮОБ (8, 14, 22) = 2 1)

Мысал: ЕҮОБ (8, 14, 22) = 2 1)

Сәйкестендіру кестесі

Сәйкестендіру кестесі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
07.01.2017
Посмотрите также: