Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға жасушалардың құрылысын, атқаратын қызметін, дамуы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Цитология,жасуша теориясымен танысқан тұлға
Сабақтың типі:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, плакаттар т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту
Цитология- жасушалардың құрылысын, атқаратын қызметі, дамуын зеттейтін ілім.
Қазіргі таңда цитология жасушаның құрылысын ғана емес ондағы күрделі физиологиялық процестерді зерттейтін ғылым саласының біріне айналды.
Цитология. Жасуша теориясы.docx
Сабақ№ Сыныбы_________ Күні_________
Тақырыбы: Цитология. Жасуша теориясы.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға жасушалардың құрылысын, атқаратын қызметін, дамуы
жөнінде түсіндіру.
Дамыту:
дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге
Тәрбиелік: Жанжақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу
мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Цитология,жасуша теориясымен танысқан тұлға
Сабақтың типі:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақжауап.
2. Әңгімедәріс
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, плакаттар т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту Цитология жасушалардың құрылысын, атқаратын қызметі, дамуын
зеттейтін ілім.
Қазіргі таңда цитология жасушаның құрылысын ғана емес ондағы күрделі
физиологиялық процестерді зерттейтін ғылым саласының біріне айналды.
Жарық
микроскопы
Электронды
микроскоп
Жасушаның
зерттеу
әдістері
цитохимиялы
қ
гистохимиялық
Жасушаның ашылу тарихы
Зерттеушілер
Зерттеу органдары
Ашылған жылы
Р.Гук
Н.Грю
Жасуша құрылысын
ұлпаларды
1665ж
1682
М.Мальпиги
ұлпаларды
А.Левенгук
Р.Броун
Дюжарден
Я.Пуркине
М.Шлейден
Т.Шванн
Жануарлар жасушаларын,
біржасушалы организмдерді
Жапырақ
құрылысынан
ядроны көріп ядро деп атады.
цитоплазманы
протоплазма
Өсімдіктердің барлығында
ядро болады деді
Тек өсімдіктерде ғана емес
жануарларда да жасуша
болады деді
1682
1680
1831
1830
1830
1838
1838
Т.Шван мен М.Шлейден
Барлық өсімдіктер мен
1839 Р.Вирхов
жануарлар құрылысы ұқсас
жасушалардан тұрады деп
есептеді.
Кез келген жасуша бастапқы
жасушаның
бөлінуі
нәтижесінде
түзілетінін
дәлелдеді.
1858
ІІІ. Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Үйге: §1
Цитология. Жасуша теориясы.
Цитология. Жасуша теориясы.
Цитология. Жасуша теориясы.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.