На ўроку дзеці знаёмяцца са спосабам аднімання двух лікаў, замацоўваюць ўменні прымяняць прыёмы складання і аднімання лікаў 1, 2. 3;
заданні для вуснага ліку спрыяюць развіццю памяці, матэматычнай мовы, кемлівасці;
у працэсе ўрока ствараюцца умовы для прывіцця навыкаў экалагічнай культуры ,цікавасці да пазнання новага. Урок праводзіцца з выкарыстаннем прэзентацыі
Тэма: Адніманне двух лікаў
Мэта: Знаемства са спосабам аднімання двух лікаў; замацаванне ўмення прымяняць
прыёмы складання і аднімання лікаў 1, 2. 3;
Садзейнічаць развіццю памяці, матэматычнай мовы, кемлівасці;
Ствараць умовы для прывіцця навыкаў экалагічнай культуры ,цікавасці да пазнання
новага.
Абсталяванне: карткі з лікамі, прадметныя карцінкі. прэзентацыя , падручнік , сшытак,
лічыльныя абакі.
Ход урока.
1. Арганізацыйны момант. Настрой на ўрок
Мы ўрок пачнем з размінкі,
Выпрастаем свае спінкі,
На носочках пацягнуліся,
Направаналева павярнуліся,
І адзін аднаму ўсміхнуліся.
1,2,3,4,5 урок пара нам пачынаць.
2. Паведамленне тэмы і задач урока слайд
Гутарка.
Дзеці, а вы любіце падарожнічаць?
А што значыць падарожнічаць? (Язда па краінах, па чужых мясцінах)
Сёння мы з вамі адпраўляемся ў плаванне на караблі. СЛАЙД 1
А для таго, каб падарожжа было ўдалым, неабходна выконваць наступныя
ўмовы:
* Быць вельмі ўважлівымі;
* Правільна выконваць заданні і рабіць дакладныя вылічэнні;
* Не дапускаць памылак;
Скажам чароўныя словы:
Плешча цёплая вада
А караблік хоць куда
Караблік вельмі смелы
Буры не баіцца,
У моры акіяне
Не жадае заблудзіцца.
3. Вусны лік
1).Нашым памочнікам у падарожжы будзе прыгожая рыбка, а завуць яе Нэма. Яна
возьме ў падарожжа толькі тых, хто адкажа дакладна на яго пытанні СЛАЙД 2 Злічыць ад 1 да 10.
Лічым праз адзін, пачынаючы з 1.3,5,7,9; пачынаючы з двух: 2,4,6,8,10.
Назавіце самае маленькі лік: 1.
Назавіце самв вялікі лік : 10.
Пакажыце лік, які ідзе за лікам 10., 3,5.
Пакажыце суседзяў ліку 4,17,2.
Павялічце 9 на 1, 4 на1.
Паменшыце 7 на 1; 6 на 1. Усе справіліся з заданнямі. Нэма усіх запрашае на
карабель.
У нас ёсць карта, па якой мы даведаемся, куды ж мы трымаем шлях. Зараз адправімся ў
плаванне.
2). Гульня « Дакладна па курсе» СЛАЙД 3
Мы ўжо далёка ад роднага берага, як шмат караблёў наперадзе.
Мабыць быў шторм, і караблі збіліся са шляху.
А што такое шторм, бура?
Шторм гэта бура на моры. Бура моцны вецер з навальніцай і дажджом на моры.
Трэба правесці карабель кожны дакладна па курсе.
3). Гульня “ Размясці казачных герояў” дапамагчы казачным персанажам засяліцца у
вагон”
СЛАЙД 4 5
4).“ Матэматычны вусень”—кругавыя прыкладыСЛАЙД 6
Гульня “ Парашутысты” СЛАЙД 7
“ Дапамажы Ваверцы”— СЛАЙД 8
“ Матэматычны футфол”—састаў ліку 7 СЛАЙД 9
5).
6).
7).
8).
. “ На рыбалцы” – састаў ліку 9 СЛАЙД 10
4. Вывучэнне новага матэрыялу
1. заданне 1 –адніманне двух лікаў – работа па падручніку і работа з абакам
912= 8 31=913= 821=
923= 822=
заданне 1 (Сшыт) – вылічальная дзейнасць
712= 732= 522= 1551=
6. Замацаванне вывучанага матэрыялу
Заданне 2 гульнявае пракне “ ЭВМ”—запоўніць табліцу
вылічальная дзейнасць
5. Фізмінутка. СЛАЙ 11
Заданне 4—рашыць задачу
Што такое задача?(Задача гэта аповяд, у якім ёсць колькасці і пытанне)
З якіх частак складаецца задача? (Умова, пытанне, рашэнне і адказ.)
Умова задачы назавіце.
Пытанне?
Якім дзеяннем рашаецца задача? (складаннем)—запіс рашэння ў сшытак (зад. 4)
Адказ?
Заданне 3 (Сшыт)—параўнанне выразаў – самастойная праца па варыянтам
СЛАЙД 12 Фізкульхвілінка д/вачэй СЛАЙД 13
Самастойная праца работа на камп’ютары – састаў ліку 10, 9 СЛАЙД 14Рыбка рада за вас. Рыбцы спадабалася плаваць з вамі, але пара вяртацца.
Пакуль плывём дадому, выканаем апошняе заданне.
7. Абагульненне ўрока
Заданне 3 (сшытак) злучыць выраз з адказам
8. Вынік урока. Слайд
Падарожжа наша паспяхова скончылася. Дзякуючы дружнай працы каманды, мы зноў
на роднай зямлі. Падчас падарожжа мы працавалі над рашэннем выразаў, рашалі
прыклады, дадавалі і аднімалі паўтаралі склад лікаў. СЛАЙД 15 – 16
Але ў рыбкі , дзеці, да вас есць прапанова, яна просіць дапамогі. Паслухайце яе.
Просьба РЫБКИ
Вдоль берегов рек. Озер построили много разных предприятий и заводов, которые
сливают отходы в реку без должной очистки. Часто люди устраивают пикники на
берегу, а мусор оставляют, и он попадает в реку, загрязняя её. Некоторые люди моют
свои машины прямо в речке, а грязь вместе с бензином и маслом стекает в нашу воду.
Почему люди не понимают, что вредят сами себе. Ведь купаться в нашей реке теперь
опасно для жизни из-за содержания в ней большого количества возбудителей
различных заболеваний, в том числе и смертельных. Почему же люди не берегут место
своего отдыха и не задумываются об обитателях реки? Всё это очень плачевно…
– Мы должны уплыть в другое место, чтобы люди поняли, что нельзя загрязнять реки.
Всем это предложение очень понравилось и все согласились. В этот же день все
жители реки решили уплыть в другую реку. И вдруг голос подала Золотая Рыбка
Давайте мы мудрее будем
И обратимся все же к людям.
Авось, средь них
для нас защитники найдутся,
с проблемой общей разберутся.
Им тоже нужен лес и чистая вода.
Без человека мы, поверьте, никуда.
Мы скажем им: - Люди,
У вас ведь есть дети,
Всем хватит места на этой планете.
Давайте природу мы сбережем,
Ведь это же наш с вами общий дом.