8.2.4.7 -эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру
Барлық оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Металдардың белсенділік қатарын қолдана отырып, металдардың орналасу тәртібін түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын қолданып, ережеге сай кейбір орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін жаза алады.
Металдардың белсенділік қатарын қолданып орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжайды. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастырады
Мектеп: Мұғалімнің атыжөні: Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Металдардың белсенділік қатары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.1C Металдар белсенділігін салыстыру
Күні:
Сынып: 8
Сабақтың
тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын біледі.
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру
және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру
Оқушылардың басым бөлігі: Металдардың белсенділік қатарын қолдана отырып,
металдардың орналасу тәртібін түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: Металдардың белсенділік қатарын қолданып, ережеге сай кейбір
орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін жаза алады.
Тілдік мақсаттар
Бағалау критерийі Металдардың белсенділік қатарын қолданып орынбасу реакцияларының жүру
мүмкіндігін болжайды. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция
теңдеулерін құрастырады
Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады.
Активтілік, кернеу қатары, металдар
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік
мақсаттарды анықтаңыз.
Белсенді металдар, орта белсенді металдар, белсенділігі төмен металадар
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
1.Активтілік дегеніміз ......, оны ........ жылы .......
2. Металдардың қасиеттері ......................................
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға, ұжымшылдыққа. Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген өсу.
Білім беру жүйесін жаңгырту, техникалық және кәсіби мамандарды даярлау.
Физика, математика, тарих, ағылшын тілі
Құндылықтарға
баулу
7.2.2.2 сұйытылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс
жасау ережелерін атау
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдеріҮлестірме қағаздары
«Білгір»
«Білімді
«Білікті»
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
Сабақтың ортасы
20 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу
2.Оқушыларды түгелдеу
Мозайка әдісімен оқушыларды өздеріне таңдаған
әріптерін таңдап алуына байланысты топқа бөлу.
«2030дың біз барысымыз»
Болашаққа бастайды әр ісіміз
Егеменді елімізді көркейтетін
"Білім шыңына шығу парызымыз" дей отырып
сабақтың негізгі мақсаты білім шыңына жету
болғандықтан
1)"Білгір"
2) "Білімді"
3)"Білікті деп үш топқа бөліп алсақ Әр топ өз тобының
аттарын орыс, ағылшын тілінде көрсетіп жазады.
«Білгір» 1топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай
«Білімді» 2топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай
«Білікті» 3топ таңдаған әріптері мен түстеріне қарай
Ынтымақтастық атмосферасы 3топ оқушылары «Асық»
ойыны арқылы бірбіріне асықты ұсына отырып, жақсы
лебіздер білдіреді
1.Асықтай алғыр бол
2.Асығың алшысынан түссін
3.Асықтай мықты бол т.б.
б) «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша өтілген
сабақты еске түсіріп өту. Ортаға сұрақтар жазылған
қобдиша қойылады. Оқушылар кезектесіп бір сұрақты
алады да жауап береді.
1. Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу
заңдылығын ұсынған кім?
2. Металдардың кернеу қатарындағы металдарды
белсенділігіне байланысты қалай бөлуге болады?
3. Өте белсенді металдарға мысал келтіріңіз
4. Мыс, сынап, күміс белсенділігі жағынан қандай
металдарға жатады?
5. Орта белсенді металдарға мысал келтіріңіз
6. Натрий, калий, цезий металдары белсенділігі жағынан
қандай металдарға жатады?
Топ бірінбірі басбармақ арқылы
бағалайды
Тыңдалым 1
«Түртіп алу» әдісі бойынша мұғалім түсіндірмесі
жүргізіледі. Оқулықтағы 9 кестемен жұмыс жүргізіледі.
Металдардың белсенділік қатары неліктен Н.Н.Бекетов
кестесі деп аталады.
__Орыс ғалымы Н.Н. Бекетов металдардың сулы ерітіндідегі
тотықсыздандырғыш қабілетінің әртүрлі екендігін
эксперимент жүзінде анықтай отырып, 1865 ж. Металдардыңбелсенділік қатарын ұсынды және бұл қатарға сутекті
енгізді. Қазір оны металдардың электрохимиялық
кернеу қатары деп атайды:
Li K Ca Na Mg Al Zn Cr Fe Ni Sn Pb H Cu Hg Ag Pt Au
Металдардың тотықсыздандырғыш қасиеті
артады
кемиді
← →
Өткен сабақтан шолу жасай отырып, еске түсіріп
І. Қызығушылықты ояту.
Тапсырма 1.Топтық жұмыс.«Конверттегі сұрақ» әдісі.
Бұл әдісте үш топқа үш конверт ұсынылып тапсырма
беріледі.
1топ –Металдардың ауадағы оттекпен әрекеттесуі
2топ – Металдардың сумен әрекеттесуі
3топ – Металдар қышқылдармен әрекеттесуі
Дескриптор
1. Металдардың кернеу қатарын ескере отырып металдардың
ауадағы оттекпен әрекеттесуін жазады
2.Металдардың кернеу қатарын ескере отырып сумен
әрекеттесуін жазады.
3. Металдардың қышқылдармен әрекеттесуін жазады
Топ бойынша өзінөзі бағалау
Жазылым 1 Топтық жұмыс
Тапсырма 3 «Глоссарий» әдісі бойынша оқулықпен,
дәптермен жұмыс
1топ Сұраққа жауап
2топ Мысал жазу
3топ Есеп шығару өзің жаз менде оқулық жоқ
Оқулықпен жұмыс жасайды
Әр топ бірінбірі бағдаршам арқылы бағалайды
Үйге тапсырма: Металдардың белсенділік қатарын
оқып,біліп келу
Активті, металл, қасиеті, тотықсыздандырғыш сөздерін
үш тілде жазып келу
"InseRt" әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Мен білемін
Мен нені үйрендім?
Сабақтың соңы
5 мин
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
1. Mеталдардың қатарын
пайдаланып, мына металдардың
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отыр
Ауызша сұрақтар мен тәжірибені жасау
барысындағы еңбегіне қарай марапаттап
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын
сақтауотырамын және жазбаша жұмыстарының
орындалуына қарай дәптерлеріне
жетістіктерін жазамын.
1 Смайликтер
2 Бағдаршам
3 Бас бармақ
Мадақтамалар
сумен қалай әрекеттесетінін
анықтаңдар:
K, Na, Zn, Au, Pb
2. Mеталдардың қатарын
пайдаланып, мына металдардың
қышқылдармен әрекеттесу
теңдеуін аяқтаңдар:
Al+H2SO4→
Cu+HCl→
Mg+ H2SO4→
Ag+ HCl→
3. 4 моль натрий сумен
әрекеттескенде бөлінген газдың
көлемін табыңыз
Сабақ бойынша
рефлексия
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол
бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақмақсаттарын
емесеоқумақсатта
рышынайы,
қолжетімдіболды
ма?
Барлықоқушылароқ
умақсатынақолже
ткіздіме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына
жетпеген болса,
неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды
ма және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?