Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Оценка 5
Разработки уроков
docx
химия
8 кл
13.06.2019
Барлық оқушылар негіздердің анықтамасын біледі.
Басым бөлігі реакция теңдеуін жаза алады.
Кейбір оқушылар тәжірибе жүргізіп реакция теңдеулерін жазып, қорытынды шығарады.
Негіздердің формулласын жазады негіздердің химиялық қасиеттерін жазып, есептер шығара алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Негіз, сілті, гидроксид
Диологтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер
-құрамы метал атомынан және бір немесе бірнеше -гидроксидтерден тұратын күрделі заттар ............ деп аталады.
–суда еритін негіздер .........деп аталады.
-негіздердің екінші аталуы.......... деп аталады.
Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу».docx
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.
Генетикалық байланыс.
Күні: Мұғалімнің атыжөні
Сынып: Қатысұандар: Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін
зерттеу»
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну,
олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін
құрастыру.
Барлық оқушылар негіздердің анықтамасын біледі.
Басым бөлігі реакция теңдеуін жаза алады.
Кейбір оқушылар тәжірибе жүргізіп реакция теңдеулерін жазып,
қорытынды шығарады.
Негіздердің формулласын жазады негіздердің химиялық қасиеттерін
жазып, есептер шығара алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Негіз, сілті, гидроксид
Диологтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер
құрамы метал атомынан және бір немесе бірнеше
гидроксидтерден тұратын күрделі заттар ............ деп аталады.
–суда еритін негіздер .........деп аталады.
негіздердің екінші аталуы.......... деп аталады.
Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс
барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық,
белсенді болу жауапкершілікті сеніну, білім алуға дайын болу.
Математика, физика
7.3.4.1 «қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи
қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.3 –рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер
мен қышқылдарды анықтай алу;
Сабақтағы жоспаррланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
2мин
5мин
Сабақтың
ортасы
15мин
Амандасу
Оқушыларды топқа бөлу. «Алғыр», «Зерек»,
«Тапқыр».
Оқу мақсаттарымен
Бағалау критерилерін таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру.
1. Кім жылдам сұрақ жауап әдісі
1.Қышқылдар дегеніміз не
2. Қышқылдардың құрамы
3. Қышқылдардың индикаторға әсері.
4. Қышқылдардың жіктелуі
5. Тұз қышқылының 0,5 ерітіндісі медицинада қандай
жағдайда беріледі
6. Қандай қышқылдардың тұздары минералды
тыңайтқыш ретінде қолданады.
1.3 топқа есептер беріледі
Жаңа сабақ
Мұғалімнің түсіндірмесі
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында дамино ойыны арқылы
сурет құрастыру.
Негіздер дегеніміз құрамына бір немесе бірнеше
гидроксотоптармен байланысқан метал атомы кіретін
күрделі заттар.Негіздердің екінші атауы гидроксидтер.
Негіздердің атаы метал атомы мен гидроксид сөзінен
тұрады мысалы:
NaOH натрий гидроксиді
Ca(OH)2 кальций гидроксиді
Fe( OH)2 темір( ІІ) гидроксиді
Fe(OH)3 темір (ІІ) гидроксиді
Негіздер суда еру қабылетіне байланысты еритін және
ерімейтін деп бөлінеді. Негіздер
Суда еритіндер Суда ерімейтіндер
сілтілер
NaOH KOH LiOH Cu(OH)2 Fe(OH) Mg(OH)
Ba (OH)2 Zn(OH)2 Be(OH)2 AI( OH)3
Негіздерді алу әдістері
Сілтілерді алу әдістері
1. Сілтілерді зертханада металдарды сумен
әрекеттестіру арқылы алады
Мысалы:
2Na +2 H2O =2 NaOH +H2
Ca +2H2O = Ca( OH)2 + H2
калций гидроксиді 2.Зерханада сілтілерді алудың тағы бір әдісібелсенді
металдардың оксидтерін сумен әрәкеттестіру.
BaO + H2 O = Ba ( OH)2
варий су барий гидроксиді
оксиді
K 2O +H2 O = 2KOH
калий су калий гидроксиді
оксиді
Өндірісте натрий мен калий гидроксидтерін олардың
сәйкес тұздарын электролиздеу арқылы алады.
3.Суда ерімейтін негіздерді метал тұзының сілтімен алмасу
реакциясы арқылы жанама жолмен алады.
FeSO4 + 2NaOH = Fe (OH)2 + Na2SO4
Және тақырып бойынша есептер шығару
Тапсырма №1
«Алғыр» тобына
Мына негіздердің формуллаларын жазыңдар литий, магний,
темір (ІІІ), марганец (ІІ) гидроксиді.
«Зерек» тобына
Берілген оксидтерге сәйкес келетін негіздердің
формулаларын құрастырыңдар
K 2O CaO ZnO Mg2 O3 PbO оксидтермен
гидроксидтердің атын жазыңдар 10мин
«Тапқыр» тобына
Нәтежесінде
LiOH Ca(OH)2 Ba( OH) Fe(OH)2 AI(OH)3гидроксидтері
түзілетін химиялық реакция теңдеулерін жазыңдар.
Дискриптор
1.Бейорганикалық қосылыстардың формуллаларын және
атауларын біледі.
2.Элеметтердің валенттіктерін біледі
3.Реакция теңдеулерін жазады
Тапсырма №2 Барлық оқушылар өз бетінше орындайды №8
зертханалық жұмыс
Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша зертханалық жұмысты
орындайды
Дискриптор
1.Негіздердің қасиеттері туралы түсінік қалыптасады
2.Негіздердің қасиеттеріне тәжірибе жүргізеді
3.Өз ойларын айтып қорытынды жасайды
Жұмыс реті
1.
Орындалу
барысы
Қорытынды
Сабақтың соңы
6мин
Алғыр тобына «Сәйкестендіру тесті»
NaOH
Ca(OH)2
AI(OH)3
Дискриптор
Негіздердің аталуын табады
Негіздердің молекулалық массасын табады
Зерек тобына «Үштік одақ ойыны»
Mg(OH)2
Fe(OH)3
KOH
атауы
М
молярлык
масса
W масалық
үлес Дискриптор
Заттардың аталуын табады.
Заттардың молекулалық массасын табады
Металдардың массалық үлесін есептейді.
Тапқыр тобына «Шаршылар мен нөлдер ойыны» Оттектің
массалық үлестері бойынша өсу ретімен нөмірлеңіздер
KOH
LiOH
Fe(OH)2
Дискриптор.
Be(OH)2
NaOH
Mg(OH)2
Ca(OH)2
Al(OH)3
Ba(OH)2
Оттектің массалық үлесін есептейді, өсу ретімен
нөмірлейді.
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырасыз
Денсаулық және
қауыпсіздік
техникасын сақтау
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Оқушыларға деңгейіне қарай
тапсырмалар береміз
А –деңгеійі
1.Негіздер дегеніміз не?
2. Негіздер нешеге жіктеледі?
Вдеңгей.
Төмендегі өзгерістерді жүзеге
асырыңдар?
ZnZnOZn(OH)2ZnCl2
Cдеңгей
15 грамм алюминий оксиді
күкірт қышқылымен
әрекеттескенде түзілетін тұздың
массасы мен мөлшерін есепте?
Сабақ бойынша
рефлексия 2мин Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ
кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз
ба? Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Урок на тему "Негіздер №8 зертханалық тәжірибелер «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»." ( Химия)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.