Тақырыпты ашу мақсатында оқушылар назарына заттардың формулалары беріледі.
H2O, CO2, CaO, SiO2
- Оқушылар, осы қосылыстардың арасында қандай байланыс бар? Өз жауабыңызды түсіндіріңіз.
Сабақтың тақырыбының айқындалуы. Оқушылар сабақтың тақырыбын жазып, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады. Кейін тілдік мақсатқа берілген сөздерді сөздік дәптерге жазады және оқылуы емлесімен танысады.
Оксидтер..docx
Мектеп: М.Мақатаев №47 ЖОМ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.4А Бейорганикалық
қосылыстардың негізгі
кластары. Генетикалық
байланыс.
Күні:
Сынып: 8
Сабақтыңтақырыб
ы:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақмақсаттары Барлық оқушылар: оксидтердің жіктелуін біледі
Мұғалімніңатыжөні: Битабарова Хадиша Исабековна
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Оксидтер.
Зертханалықжұмыс№ 6 «Оксидтердіңқасиеттерінзерттеу»
8.3.4.7 – оксидтердің классификациясы мен қасиеттерін білу және олардың
химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазу
Бағалаукритерий
лері
Тілдікмақсаттар
Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралықбайла
ныстар
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім
Сабақтыңжоспар
ланғанкезеңдері
Начало урока
03 мин
Көпшілік оқушылар: оксидтердің химиялық қасиеттерінің реакция
теңдеулерін жаза алады.
Кейбір оқушылар: оксидтердің химиялық қасиетін сипаттайтын реакция
теңдеулерінің иондық теңдеулерін жазады.
Оқушылар:
Оксидтердіңжіктелуінбіледі;
Оксидтердіңхимиялыққасиеттерін реакция теңдеулерарқылыжазады;
Оксидтердіңхимиялыққасиетінсипаттайтын
теңдеулерініңиондықтеңдеулерінжазады.
Пәндік лексика жәнетерминалогия:
реакция
ENG
Оксид
ҚАЗ
Оксид
Негіздік оксид
Қышқылдық оксид
Амфотерлі оксид
Основный оксид
Кислотный оксид
Амфотерный оксид
РУС
Oxidе
Basic anhydride
Acid oxide
Amphoteric oxide
Құрмет
Ынтымақтастық
Өмір бойы білім алу
Сабақ барысында білім құндылықтары:
көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында
орын алады.
Биология, физика, математикамен байланысты ертінділердің қасиеті
мен мөлшері қарастырылады.
Ғаламторресурстарықолданылады, презентация
Бұрын оқып танысқан барлық тақырыптар аталған бөлім үшін
қажет. Әсіресе 7 сыныптың сәйкес тараулары маңызды.
Сабақбарысы
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
Сабақтыңжосп
арланғанкезең
дері
Ұйымдастырушылық кезең
Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысу бойынша
тексеру.
Оқушылар сіз бүгін ерекше жағдайда білім аласыздар.
Білім алу үшін сіз жаныңыздағы көршіңізге қарап, оған
бүгінгі сабақта жақсы көңіл күй мен сәттілік тілеңіз.
Ал енді маған қараңыз, менде сіздерде бүгін нәтижелі
Кәсіби даму мақсаты: Проблемалықбағдарлы білім беру кезінде химия пәнінен оқушылардың
танымдық белсенділіктерін қалыптастыру 47 мин
814мин
1520 мин
21 35 мин
жұмыс жасауға шақырамын.
Оқушыларды топқа бөлу әрекеті тосыннан таңдау арқылы
жүргізіледі. Сынып екі топқа бөлініп, топтардың
атауларын қою өздерінен сұралады. Топ ішіндегі
ережелерді
айқындағаннан кейін топ жетекшісін
тағайындайды.
Тақырыпты ашу мақсатында оқушылар назарына заттардың
формулалары беріледі.
H2O, CO2, CaO, SiO2
Оқушылар, осы қосылыстардың арасында қандай
байланыс бар? Өз жауабыңызды түсіндіріңіз.
Сабақтың тақырыбының айқындалуы. Оқушылар сабақтың
тақырыбын жазып, сабақтың мақсаты мен бағалау
критерийлерімен танысады. Кейін тілдік мақсатқа
берілген сөздерді сөздік дәптерге жазады және
оқылуы емлесімен танысады.
Ой қозғау сұрақтары ретінде келесі
қарастырылады:
Оксидтер дегеніміз не?
Қандай оксидтердің түрлерін білесіңдер?
Мысалдар келтіріп көріңдер
Оқушылардың мысалдары тыңдалып, мұғалім тарапынан
кері байланыс беріледі.
Жаңа сабақтың түсіндірілуі. Оксидтердің алынуы мен
физикалық қасиеттері түсіндіріледі.
Оксидтердің алынуы:
сұрақтар
1. Метал немесе бейметалл +O2 = Оксид
2Mg + O2 = 2MgO
РРТ
2. Оксоқышқыл = Қышқылдық оксид + Су
H2CO3 = CO2 +H2O
H2SO3 = SO2 + H2O
3. Суда ерімейтін негіздер = Негіздік оксид + су
Cu(OH)2 = CuO +H2O
4. Кейбір тұздардың ыдырауы:
Тұз = Негіздік оксид + Қышқылдық оксид
CaCO3 = CaO + CO2
Келесі физикалық қасиеттер:
Агрегаттық қасиеттеріне байланысты;
Суда ерігіштігіне байланысты;
→
Тұз→
Тұз + су
Химиялық қасиеттері:
Негіздік оксид+ Қышқыл
MgO + 2HCl=MgCl2 + H2O
MgO + 2H+ = Mg2+ + H2O
Негіздік оксид+ Қышқылдық оксид
СаO + CO2 = CaCO3
Оксид (сілтілік, сілтілік жер метал оксидтері) + Су →
Сілті
K2O + H2O = 2 KOH
K2O + H2O = 2K+ + 2OH
→
Қышқылдық оксид+ Негіз
CO2 + 2NaOH= Na2CO3 + H2O
CO2 + 2OH = CO32 + H2O
→
Қышқылдықоксид + Cу
SO3 + H2O = H2SO4
Амфотерлі оксид+ Қышқыл
Қышқыл
Тұз + су
→
Тұз + су
Кәсіби даму мақсаты: Проблемалықбағдарлы білім беру кезінде химия пәнінен оқушылардың
танымдық белсенділіктерін қалыптастыру →
Тұз
→
Тұз
ZnO + 2HNO3 = Zn(NO3)2 + H2O
ZnO + 2H+ = Zn2+ + H2O
Амфотерлі оксид + Қышқылдық оксид
ZnO + CO2 = ZnCO3
Амфотерлі оксид + Негіздік оксид
ZnO + Na2O = Na2ZnO2
Сәйкесінше реакция теңдеулерін сөзбен жазып,
мұғалім тарапынан түсіндірме беріліп отырғаны
дұрыс.
«Пазлды құрастыр».
Оқушылар жұп болып, оксидтердің алынуы мен химиялық
қасиеттеріне байланысты бірнеше реакция (5 реакция)
теңдеулерінің қиындыларынан дұрыс реакцияларды
құрастыруы керек.
Ca
MgO
CO2
+
+
+
O2
HCl
CaCO3
H2O
=
=
=
=
CaO
MgCl2
CaO
H2CO3
+
+
H2
CO
Қажетті
реактивтер:
Магний ұнтақ,
дистилденген
су,
фенолфталеин,
метилоранж,
бор кесектері,
тұз қышқылы,
әк суы.
Зертханалық жұмыс № 6 «Оксидтердің қасиеттерін
зерттеу»
а) Негіздік оксид алу (топтық жұмыс).
Жағуға арналған қасықпен магний ұнтағын алып, газ
жанарғысының жалынында магнийдің жануына дейін
қыздырыңыз. Абай болыңыз! Магний жарқырап жанады.
Магнийдің жануының реакция теңдеуін жазыңыз. Түзілген
оксидтің түсін ескеріңіз. Алынған оксидті бөлек ыдысқа
салып қойыңыз.
б) Негіздік оксидтің сумен әрекеттесуі.
Алдынғы тәжірибеде алынған оксидті (суыған соң!)
химиялық стаканға салып, үстіне су құйыңыз. Магний
оксидінің ерігіштігі туралы не айтуға болады? 23 тамшы
фенолфталеин ерітіндісін қосыңыз. Не өзгерді? Магний
оксидінің сумен әрекеттесуінің реакция теңдеуін жазыңыз.
в) Қышқылдық оксидтің алынуы.
Сынауыққа бордың бір кесегін салып, үстіне бірнеше
тамшы тұз қышқылын қосыңыз. Не байқалды? Газ бөлініп
жатырған сынауыққа газ
түтікшесін орнатып,
көмірқышқыл газын әк суы бар сынауыққа жіберіңіз. Не
байқалды? Реакция теңдеулерін жазыңыз.
г)Қышқылдық оксидтің сумен әрекеттесуі.
Газ бөлініп жатырған түтікшені дистелденген суы бар
сынауыққа батырыңыз. Кейін сынауыққа метилоранж
индикаторын қосып, түсін байқаңыз. Не өзгерді? Сәйкес
реакция теңдеулерін жазыңыз.
Қалыптастырушы бағалау жұмысының жүргізілуі.
Оқушылардың берілген материалды игеруіне сай
бағаланады.
Жетістік критерийлері ретінде:
Оксидтердің қасиеттерін біледі
Оксидтердің химиялық қасиеттерін қорытындылайды
қарастырылады.
Оқушылардың жеке дара отыруын қадағалау қажет.
Сабақты
қорытындылау.
3640 мин
4155 мин
5672 мин
7377 мин
Кәсіби даму мақсаты: Проблемалықбағдарлы білім беру кезінде химия пәнінен оқушылардың
танымдық белсенділіктерін қалыптастыру Сабақтыңсоңы
3740 мин
Оқушылардыңжұмыстарынбағалау.
Мұғалімбағалаудыстикерларарқылыжәнеауызшажүргізеді.
Үйжұмысы. Табиғатта қатты күйде, сұйық күйде
және газ күйде кездесетін оксидтерді жіктеп жазу.
Рефлексия.
Көз алдарыңызға біздің сыныптың атом
екендігін елестетіңіздер. Ал сіздер оның құрамындағы
элементар бөлшектерсіздер. Сіз өз жұмысыңызды қалай
бағалайсыз?
Олүшінсіздерқажеттітүсті
қасынажиналуыңызсұралады.
Қызылтүс
сабақтыигердімжәнеөзгегетүсіндіреаламын;
Жасылтүс
бұлтақырыпбойыншамендесұрақтартуындады.
Көк (электрондар) – тақырыптытүсінбедім.
ішінен тауып,
(нейтрондар)
сынып
(протондар)
–
мен
–
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілетіжоғары оқушыларға
қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
Саралаусабақтыңкезкелгенкезіңіндеқоладн
ылуымүмкін,
алайдамұғалімөзуақытынтиімдіпайдалан
уүшінқалыптастырушыбағалаужұмысын
ыңтезнемеседұрысорындауынақарап,
қабілетіжоғарыоқушыларғақосымшатапс
ырмабереалады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ
қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
Бағалау –
оқушылардыңматериалдыме
ңгерудеңгейінқалайтексеруді
жоспарлайсыз?
Оқушылардыңоқужетістікте
ріқалыптастырушыбағалауке
зіндежазбашабағаланса,
алфронталдынемесепроблем
алықсұрақтардышешудеауыз
шабағаланады.
Денсаулықжә
неқауіпсіздікт
ехникасының
сақталуы
Денсаулықсақ
таутехнологи
яларынқолдан
у.
Интерактивт
ітақтаныкезе
гікелгендеөші
ріпотыру.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
Кәсіби даму мақсаты: Проблемалықбағдарлы білім беру кезінде химия пәнінен оқушылардың
танымдық белсенділіктерін қалыптастыру 2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік
/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
Кәсіби даму мақсаты: Проблемалықбағдарлы білім беру кезінде химия пәнінен оқушылардың
танымдық белсенділіктерін қалыптастыру
Урок на тему "Оксидтер" (8 класс, химия)
Урок на тему "Оксидтер" (8 класс, химия)
Урок на тему "Оксидтер" (8 класс, химия)
Урок на тему "Оксидтер" (8 класс, химия)
Урок на тему "Оксидтер" (8 класс, химия)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.