Тэма: Словы – назвы прымет прадметаў
Мэта: Пазнаёміць з лексіка-граматычным значэннем слоў, якія абазначаюць прыметы прадметаў, фарміраваць уменне распазнаваць словы, якія абазначаюць – назвы прымет прадметаў па пытаннях і значэнні,адпрацоўваць напісанне слоўнікавых слоў, садзейнічаць развіцю мовы, узбагачэнню слоўніка, стварыць умовы для выхавання самастойнасці, культуры мовы .
Тэма:Кампаненты дзеяння множання
Мэта: Пазнаёміць з назвамі кампанентаў множання, вучні павінны распазнаваць назвы кампанентаў множання.
Развіваць уменне рашаць простыя і састаўныя задачы, замацоўваць вывучаныя прыёмы вусных і пісьмовых
вылічэнняў, садзейнічаць развіццю матэматычнай мовы, памяці, стварыць умовы для выхавання навыкаў
самастойнай працы, узаемаправеркі
Ход урока
1.Аргмомант
Раз, два, трыпразвінеў званок
Пачынаецца ўрок
Вы проверце, ўсё ль ў парадку
Ці ёсць кнігі і сшыткі
Ўсміхнёмся ўсім сябры
І паслухайце сюды
Псіхагімнастыка
Ўсміхнулася сонейка
Працягнула лучыкі
Мы возьмемся за рукі
Станем мы магутнымі
2. Праверка дамашняга задання
3.Вусны лік
Кот матроскін запрашае нас у госці. Так як яму вельмі сумна і адзінока
Так, можа, паедзем у госці да Матроскіна , у Прастаквашына, і дапаможам яму зладзіцца з сумам.?
Перад тым, як адправіцца ў шлях, праверым, ці ўсё мы ўзялі ў дарогу.
рукзак, мяч, кошык з ежай, кніга.)
Але яны не сусім простыя, па іх патрэбна выканаць заданні
1). КНІГА—работа па лікавай прамой ( па заданню настаўніка)
2). РУКЗАК— Нам трэба разлічыць адлегласць да Прастаквашына. У нас ёсць карта. На ёй маршрут
вусна палічыце працягласць кожнага ўчастку. Адказы запішыце праз коску ў сшытак. Толькі пішыце
акуратна, хораша для вас гэта таксама і хвілінка чыстапісання. 10. 18. 20= 48 9км)
3). КАРЗІНА З ПРАДУКТАМІ— скласці задачу па схеме / прыкладаецца/
Бульба—80 кг
Капуста—?, на 20кг менш
4). МЯЧ—. Вясёлы лік ( замяніць складанне множаннем)
1. Васька – ловкий рыбачок –
Ловит рыбок на крючок.
7 поймал он на рассвете,
7 поймал в вечерний час.
И любой из вас ответит,
Сколько рыб всего у нас? 14
Собрали мы грибы лесные,
Все красавцы удалые:
5 груздей и 5 волнушек,
5 лисичек, 5 горькушек.
Кто ответить нам готов,
Сколько же всего грибов? 20
Яблоки в саду поспели,
Мы отведать их успели.
Пять румяных, налитых,
Пять зеленых. Сколько их?( 10 .) Стала курица считать
Маленьких цыпляток:
— Желтых пять и черных пять.
Сколько вместе — не понять! (Десять.)
4. Увядзенне ў тэму
Што такое МНОЖАННЕ?
Гэта разумнае складанне!
Бо разумней памножыць раз,
Чым складаць цэлы час
Вось мы і ў Прастаквашына. А тут усё кулём: карова не доена, куры не кормлены, парасяты
разбегліся па двары кот Матроскін цэлымі днямі тэлевізар глядзіць! Трэба дапамагчы яму: хутка
сабраць разам усіх жывёл і злічыць іх самым хуткім спосабам.
1. складанне выразаў па малюнках /прыкладаецца/
5. Тлумачэнне новага матэрыялу
Заданне 1—назва кампанентаў дзеяння множання—работа па падручніку
Заданне 2 распазнаванне выразаў са здабыткам( вусна)
Заданне 3—рашыць простую задачу
4521=24 (с)
ФІЗКУЛЬТХВІЛІНКА
6.Замацаванне вывучанага матэрыялу
1. Заданне 4 – скласці і рашыць задачу
2926=3 403=37
2. Самастойная работа
Заданне 6 параўнаць велічыні – 1 група
Заданне 7—вылічыць прыклады – 2 група
7. Абагульненне ўрока
8. Дамашняяе заданне—с.79, № 9, № 10
9. Рэфлексія
Урок па тэме "Кампаненты дзеяння множання"
Урок па тэме "Кампаненты дзеяння множання"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.