Тэма: Мацерыкі і акіяны
Мэты:Фрміраваць уяўленне пра разнастайнасць формаў паверхні зямлі, іх асаблівасці, развіваць
уменні самастойна працаваць з падручнікам,уменні самакантролю і самаацэнкі, стварыць умовы для
выхавання павагі адзін да аднаго і ўзаемадапамогі
Арганізацыйны момант.
Кантроль раней вывучанага.
Уводзіны ў тэму, мэтапакладанне.
Ход урока
1.
Школьнікі ўсміхаюцца адзін аднаму і жадаюць паспяховай і прыемнай працы.
2.
На дошцы напісана: "Акімнян, мацекррык". Настаўнік просіць дзяцей знайсці "схаваныя" словы,
вызначыць тэму і задачы ўроку.
3.
Парная праца па методыцы "Ўзаемаправерка"
Кожная пара атрымлівае дзве карткі з заданнем дапісаць прапановы. Выканаўшы працу, школьнікі
абменьваюцца карткамі, правяраюць адзін аднаго
Паменшаная мадэль Землі гэта... (глобус),
уяўная лінія, якая размешчана на аднолькавай адлегласці ад абаіх канцавоссяў, гэта... (экватар)',
?на карце ў... (паменшаным) выглядзе паказана ўся Зямля ці яе частка;
экватар дзеліць зямны шар на два паўшар'і: ... (Паўднёвае і Паўночнае).
Акрамя Паўночнага і Паўднёвага паўшар'яў, на глобусе і карце вылучаюць... (Заходняе і Ўсходняе)\
даўжыня акружнасці экватара прыкладна... (40 тысяч км)',
самая паўночная кропка планеты ... (Паўночнае канцавоссе),
самая паўднёвая ... (Паўднёвае канцавоссе)',
?
глобус гэта... (паменшаная мадэль Землі).
Вывучэнне новага матэрыялу.
4.
Мацерыкі і акіяны на глобусе і фізічнай карце паўшар'яў
Клас выконвае практычную працу па плане на з. 20 падручніка.
Бягучая рэфлексія: якую задачу мы цяпер вырашалі?
Што мы ўсталявалі падчас выкананні практычнай працы?
Апераванне паняццямі "акіян", "мацярык", засваенне назваў і ўсталяванне некаторых асаблівасцяў
акіянаў і мацерыкоў
Школьнікі спраўджваюць вынікі практычнай працы з тэкстамі "Акіяны" і "Мацерыкі".
Пытанні па тэксце "Акіяны":
чым адрозніваецца Ціхі акіян ад астатніх акіянаў?
Які акіян самы маленькі?
Чым адрозніваецца Атлантычны акіян ад іншых акіянаў?
Якое значэнне маюць акіяны ў прыродзе?
Якое значэнне акіянаў у гаспадарчым жыцці чалавека?
Што было б, калі б акіянаў на Зямлі не было ці пляц іх значна скарацілася?
Пытанні і заданні па тэксце "Мацерыкі":
які мацярык самай вялікай?
Што яшчэ вы пазналі з тэксту пра гэты мацярык?
Што вы пазналі пра Афрыку? Які мацярык самы маленькі?
Які мацярык самы гарачы?
Што яшчэ вы пазналі пра гэты мацярык з тэксту падручніка?
Які мацярык самы халодны?
На якім мацерыку змесцавана наша краіна?
У якой частцы свету?
Размесціце акіяны ў парадку ўзрастання іх плошчы Назавіце мацерыкі ў парадку ўзрастання іх плошчы
Бягучая рэфлексія: што мы цяпер пазналі?
Расказ пра хвалі:
Адно з вельмі цікавых з'яў у акіяне хвалі. На вялікіх глыбінях узнікаюць хвалі вышынёй да 100 м,
аднак для нас яны не прыкметныя. На паверхні акіяна ўзнікаюць цунамі. Гэтыя хвалі падыходзяць да
берагоў вадзяной сцяной, вышыня якой можа дасягаць 1530 м. Можаце прадставіць, якой
разбуральнай сілай яны валодаюць! Хуткасць руху такіх хваль можа дасягаць ад 400 да 800 км/г.
Часцей за ўсё цунамі ўзнікаюць у Ціхім акіяне. Так яго хібна назваў падчас кругасветнага вандравання
Магеллан. Чатыры месяца, на працягу якіх ён плаваў па акіяне, стаяла добрае надвор'е і акіян быў
ціхім і спакойным.
Замацаванне вывучанага
Навучэнцы, разглядаючы малюнкі на фарзацы падручніка, выконваюць заданні; затым адзін школьнік
выконвае тыя ж заданні ў дошкі: знаходзіць і паказвае самыя вялікія мацярык і акіян; самыя маленькія
мацярык і акіян; самы гарачы і самы халодны мацерыкі; акіян, які абмывае адначасова Паўднёвую і
Паўночную Амерыку, Афрыку і Еўразію з боку Еўропы; акіян, які абмывае адначасова Паўднёвую і
Паўночную Амерыку, а таксама Еўразію з боку Азіі; мацярык, таксама омываемый гэтым акіянам;
акіяны, якія абмываюць Антарктыду; колькі мацерыкоў абмывае Індыйскі акіян.
Бягучая рэфлексія: чаму мы цяпер вучыліся? Трэцякласнікі апазнаюць і падпісваюць аб'екты.
Падпісваць іх таксама можна, выкарыстоўваючы лічбы: прапануюцца назвы мацерыкоў і акіянаў, а
школьнікі расстаўляюць лічбы ў адпаведных месцах. Калі няма магчымасці арганізаваць
індывідуальную працу, выкарыстоўваецца яе франтальная форма.
5.
заданні.
6.
Якія задачы мы паставілі напачатку ўроку? Ці атрымалася нам іх вырашыць? Што мы рабілі для таго,
каб дасягнуць пастаўленых задач? Што вам больш за ўсё спадабалася на ўроку? Як вы ацэньваеце
сваю працу?
Хатняе заданне: прачытаць артыкулы нас. 2024 падручніка, адказаць на пытанні, выканаць
Выніковая рэфлексія.
,
ў ным правiльным адказам.
Тэсты па тэме “Мацерыкi i акiяны”
1. Што такое мацерыкi? Абвядзi кружком лiтару з по
а) Участкi сушы.
б) Участкi сушы, якiя з усiх бакоў абмываюцца акiянамi.
в) Вялiкiя часткi сушы, якiя з усiх бакоў абмываюцца водамi акiянаў.
2. Злучы лiнiяй пачатак сказа з яго заканчэннем.
Самы вялiкi мацярык Цiхi акiян.
Самы вялiкi акiян Паўночным i Паўднёвым,
Заходнiм i Усходнiм паўшар’ях.
Еўразiя.
Мацярык Еўразiя знаходзiцца адначасова
З. Устаў прапушчаныя словы, закончы сказ.
Уся водная прастора на Зямлi падзелена на _______________
Гэта: ________________________________________________________________________
Мацярык — гэта вялiкi частак сушы, якiз усiх бакоў___________
Гэта:_________________________________________________________________________
4. Вызнач, якiя мацерыкi i акiяны пазначаны на малюнку наступнымi нумарамi:
1.__________________________ 2.________________________ 3.__________________________
5.Адкажы на пытанне. Якое значэнне маюць акіяны ?
_________________________________________________________________________________
Урок па тэме "Кампаненты дзеяння множання"
Урок па тэме "Кампаненты дзеяння множання"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.