Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 А Бөлімі-Өнеркәсіп төңкерісі және оның әлемді өзгертудегі ықпалы. |
«М.Хасенов атындағы Бестерек орта мектеп –бақша және мектеп жанындағы интернат» КММ |
|||
Күні: Сынып: 7 А Дүние жүзі тарихы |
Мұғалімнің аты-жөні: Жагалбаева М.Н. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
XVII ғ ортасындағы Ағылшын революциясы қандай маңызға ие болды. |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.3.2.1-Батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы Буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау 8.1.1.1-«капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы»(пролетариат) ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану. 81.2.1- Қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның рөлін сипаттау. |
|||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ағылшын буржуазиялық революциясының себептерін анықтайды, ұғымдарға түсінік береді Оқушылардың басым бөлігі: Буржуазиялық революциялардың қандай маңызға ие болғанын түсіндіреді, «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» ұғымдарына анықтама береді, буржуазияның рөлін сипаттайды. Кейбір оқушылар: Батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы революциялардың айрмашылығын, ұқсастығын түсіндіреді, ұғымдарды қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолданады.
|
|||
Бағалау критерийі: |
Ағылшын буржуазиялық революциясының себептерін сипаттайды «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» ұғымдарының мағынасын ажыратады. Англиядағы революциядағы буржуазияның рөлін анықтайды |
|||
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Ағылшын революциясының себептерін, ерекшелігін сипаттайды. Мәтіннен Батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы буржуазиялық революциялардың себептерін ондағы буржуазияның рөлін көрсететін маңызды мәліметтерді тауып оқиды (оқылым). Буржуазия табының қалыптасуын, қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның рөлін талқылайды (айтылым). «Ағылшын буржуазиялық революциясының басталу себептері» туралы бейне баяннан үзінді көріп сұрақтарға жауап береді (тыңдалым). «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» ұғымдарының мағынасын ашатын мән жайларды тауып жазу (жазылым).
Пәнге қатысты лексика мен терминалогия, (сөздер мен ұғымдар) Пуритандар, Пресвитерлік, Индепенденттер, «Қысқа парламент», «ұзақ парламент», «кемелік қаржы», « Ұлы ремонстрация». капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» Сыныптағы диалог \жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер. Талқылауға арналған тармақтар 1866 жылғы оқиғаларды «Даңқты революция» деп атады , себебі ……. Сіз … неліктен екенін айта аласыз ба? Сіз неліктен революцияның « буржуазиялық» революция деп аталатынын білесіз бе? Неліктен Ағылшын буржуазиялық революциясы азамат соғысына ұласты? Жазылым бойынша ұсыныстар XVIIғ 30-40 жылдары Англияда революциялық ахуал қалыптасты, атап айтқанда… |
|||
Құндылықтарға баулу: |
Революциялардың тарихтағы маңызын анықтау арқылы оқушыларды «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығына баулу. |
|||
Пәнаралық байланыс: |
География |
|||
Тақырып бойынша алдыңғы білім:
|
Империялар,соғыстар, көтерілістер және Нидерланды революциялары туралы түсінік қалыптасқан, батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы Буржуазиялық революциялардың себептерін салыстыру арқылы қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның рөлін анықтайды.
|
|||
Жоспар |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы: (10 мин.) 2 мин.
8 мин.
Сабақтың ортасы (20 минут) 10мин
5 мин
5мин
Сабақтың соңы. (10 мин) 5 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру шаралары Амандасу, сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Топтарға топтастыру 2 ( аралас гендерлік ) топтар. «Англия» және « Америка» сөздерін таңдау арқылы.
Тапсырма XVIIғ ортасындағы Ағылшын революциясы қандай маңызға ие болды. Тақырыбындағы Жаңа сабаққа кіргенде «СТОП кадр» тәсілін қолдану. Бейнефильмнің бір сәтімен жұмыс. Сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогке тарту, эвристикалық әңгіме жүргізу. Тапсырма 1. «Буржуазиялық революциялар» бейне баян көрсетіп 2 минут, сұрақтар қоя отырып диалогке тарту. Мына бейне баяннан не көріп отырмыз? Кімдер,қандай оқиғалар бейнеленген? -- Революция деген сөзді қалай түсінесіңдер? Неліктен буржуазиялық революция Англияда басталды деп ойлайсыңдар? Ескі феодалдық тәртіп пен корольдік билік Англия капитализмінің дамуын тежеді дегенді қалай түсінесіңдер? Буржуазиялық революцияның алғышарттары не ?
Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы деп болжайсыңдар? Сабақта ол туралы қандай мәлімет білгілерің келеді? Оқу мақсатымыз: Батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы буржуазиялық революциялардың себептерін және қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазия өкілдерінің ролін анықтау.
Тапсырма 2 Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту. 1.Англиядағы революция шарпыған жерлерді картадан көрсетеді. Қолдарындағы стикерлерге жазып тақтаға апарып жабыстырады. 2. Оқулықты ашып тақырыпты оқуға 5 минут уақыт беріледі. 3Мәтіннен қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның рөлін сипаттайтын ақпаратты тауып айту. ҚБ. «Екі жұлдыз бір тілек» екі топ бір біріне. Дескриптор: Революция болған жерлерді атайды. Буржуазияның рөлін сипаттайды.
Тапсырма 3. SWOT бойынша. Талдау. Сұрағы Ирландия мен Шотландиядағы Кромвель армиясының әрекеттеріне баға беріңіз.
1 ТОП: Күшті жақтары. Мүмкіндіктері. 2ТОП: Әлсіз жақтары. Қаупі. Кері байланыс. УШ « БББ» әдісі. Не білдім? Не білгем? Не білгім келеді? Рефлекция ?
Тапсырма 4 «Дәлел мен дерек» 1.әрекет. (ҚБ) «Сұрыптау жаттығуы» Төмендегі берілген ұғымдардан Ағылшын революциясына қатыстыларын теріп алыңдар.Топта талқылап жауап беріңдер. (барлық оқушыға) 2 әрекет.«Білім картасы» Негізгі мәтінді тірек сөздер мен суреттерді қолдана отырып түсіндірініз. «Капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» «Азамат соғысы» «Домалақ бастылар», «Каваллерлер».» «Левеллерлер» (кейбір оқушыға)
Дескриптор. 3-7 термин сөздің анықтамасын береді; Ағылшын буржуазиялық революциясын сипаттайды Оқушының бір бірімен ақпарат алу дағдысын қалыптастырады. Оқушылар бір бірімен аңгімелесу арқылы ой қорыта алады,жұптық жұмыс жүргізеді.
Тапсырма 5 «Дереккөз бен жұмыс» Жұптық жұмыс. Барлық оқушыға: суретте қандай оқиға,және кімдер бейнеленген? Басым оқушыға: I Карл мен О.Кромвель туралы не білесіңдер.? Кейбір оқушыға «Ағылшын революциясындағы маңызды оқиғалар мен шайқастарды атаңдар.
Тапсырма 6. «Ыстық орындық» әдісі бойынша кезекпен екі топтан екі бала шығады.ретімен қойылған сұрақтарға шапшаң , нақты жауап береді. 5сұрақтан қойса жеткілікті. 1.Абсолюттік монархия деген не? 2.Индепенденттер деген кімдер? 3.Каваллерлер сөзінің мағынасы? 4.О.Кромвель деген кім? 5.«Жұмысшы табы» ұғымын түсіндір. 6.Қандай ортағасырлық ережелер Англия капитализмінің дамуын тежеді? 7.Жаңа үлгідегі армияның ерекшелігі неде? 8.Левеллерлер деген кімдер?
Қ.Б. Рефлексия « Бес саусақ әдісі» 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
|
Топтардың аттары жазылған үлестірме қағаздар.
https\\youtu.be\x42bf7ugwEg.
Бейнебаяннан үзінді көрсету.
8 сыныпқа арналған Дүние жүзі тарихы. Авторы:Алдабек Н. т.б. Оқулықпен жұмыс & 1. 8-17 бет.
Дүниежүзі картасы, Ағылшын буржуазиялық революциясының картасы.
SWOT талдау Суреттер ,слайдтар ілу Дереккөздермен жұмыс
О үБ..Кері байланыс АКТ интербелсенді тақтамен жұмыс. Сурет,картина көрсету.
|
||
Саралау-қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз. Оқу мақсаттары толық қамтылды ма? |
Үйге тапсырма: & 1тақырып.( сараланып беріледі) Барлық оқушылар: тақырыптың мазмұнын оқып,революцияның тарихи маңызын дәптерге жазып келеді. Басым бөлігі:Тақырыптың мазмұнын мазмұндап келеді. Кейбірі оқушылар:Хрестоматиядан тақырыпқа қатысты мәліметтерді салыстырып оқып келеді.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||
Топтағы жұмыс барысында «диалог және қолдау көрсету», «жіктеу» тәсілдерін қолдануда СТОПкадр тәсілін жаңа сабақтың тақырыбын ашуда қолданамын Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу барысында интербелсенді тақтадан Визуал оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін видеокөрініс пен суреттер көрсетемін.
|
«СТОП кадр», «Ыстық орындық», «Сұхбаттасатын жұп»,Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.(бағалау критериі). Кері байланыс беру.»Екі жұлдыз бір тілек»
|
Денсаулық сақтау педагогикасын,СЭСталаптарын сақтау. |
||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.