Сабақ тақырыбы: Көмектес септік
Сабақ мақсаты:Оқушыларға қазақ тіліндегі септіктерді меңгерту, сұрақтары мен жалғауларын жаттату. Көмектес септігінің тұрлаусыз мүше
ретінде жұмсалатын білдіру. Көмектес септігінің басқа септіктерден ерекшелігіне тақталау.Өткен сабақтармен байланыстыра білу, оқушылардың
сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.Пәнге деген қызуғышылығын арттыру, топпен жұмыс істей
білуге, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілдері : Топпен жұмыс, сұрақ – жауап, ой қозғау.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру
ІІ.Үй тапсырмасы:75-жаттығу
Берілген сөздерді көмектес септігіне қойып,олармен сөйлем құра.
ІІІ.Жаңа сабақ
81-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын қойып , сөйлемдерді көшіріп жаз.
1.Оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық.(Ы.А.). 2. Хат Астанадан келіпті. 3. Асыл Жанармен сөйлесті. 4. Қойдың жүні пайдалы.Жүннен фабрикада түрлі маталар тоқылады.
76-жаттығу.Жұмбақты оқып,жатқа айт,шешуін тап.
Ж.с
Екі ішек бар далада,
Т.с б.с
Ауылды жалғар қалаға,
Т.с б.с
Қаланы жалғар ауылға.
К.с
Екі ішекпен зулайды ел
Ж.с ж.с
Жауында да, дауылда. (Пойыз жолы , рельс)
82- жаттығу. Тапсырма: Ребустың шешуіне сөйлем құра
77-жаттығу
Берілген зат есімдерді екі түрлі септікке қойып,жақшадағы сөзбен тіркестіріп жаз.
Гүлнұр (бару), жіп (байлау), қол (жуу), ән (айту).
Үлгі:
жіпті байлау,жіппен байлау
Гүлнұрға бару,Гүлнұрмен бару, қолды жуу,қолмен жуу, әндіайту,әнмен айту
74- жаттығуӨлеңді ұйқасына лайық сөзді қойып көшіріп жаз.
Тұмсығымен шымшып, Сылдыр қағып,
Құрт тереді шымшық Таудан құлап,
Жатыр ағып,
Мөлдір бұлақ
* Шығыс ,көмектес септіктегі сөздерді тап.
* Көмектес септіктегі сөзді сөз құрамына талда.Сонда не байқадың?
ІХ.Үйге тапсырма: 83-жаттығу
Сурет бойынша әңгіме құрау.Әңгімеде көмектес септіктегі сөздері бар сөйлемдер болсын.
ҮІІІ.Бағалау.Сабақ тақырыбы: Көмектес септік
Сабақ мақсаты:Оқушыларға қазақ тіліндегі септіктерді меңгерту, сұрақтары мен жалғауларын жаттату. Көмектес септігінің тұрлаусыз мүше
ретінде жұмсалатын білдіру. Көмектес септігінің басқа септіктерден ерекшелігіне тақталау.Өткен сабақтармен байланыстыра білу, оқушылардың
сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.Пәнге деген қызуғышылығын арттыру, топпен жұмыс істей
білуге, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілдері : Топпен жұмыс, сұрақ – жауап, ой қозғау.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру
ІІ.Үй тапсырмасы:75-жаттығу
Берілген сөздерді көмектес септігіне қойып,олармен сөйлем құра.
ІІІ.Жаңа сабақ
81-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын қойып , сөйлемдерді көшіріп жаз.
1.Оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық.(Ы.А.). 2. Хат Астанадан келіпті. 3. Асыл Жанармен сөйлесті. 4. Қойдың жүні пайдалы.Жүннен фабрикада түрлі маталар тоқылады.
76-жаттығу.Жұмбақты оқып,жатқа айт,шешуін тап.
Ж.с
Екі ішек бар далада,
Т.с б.с
Ауылды жалғар қалаға,
Т.с б.с
Қаланы жалғар ауылға.
К.с
Екі ішекпен зулайды ел
Ж.с ж.с
Жауында да, дауылда. (Пойыз жолы , рельс)
82- жаттығу. Тапсырма: Ребустың шешуіне сөйлем құра
77-жаттығу
Берілген зат есімдерді екі түрлі септікке қойып,жақшадағы сөзбен тіркестіріп жаз.
Гүлнұр (бару), жіп (байлау), қол (жуу), ән (айту).
Үлгі:
жіпті байлау,жіппен байлау
Гүлнұрға бару,Гүлнұрмен бару, қолды жуу,қолмен жуу, әндіайту,әнмен айту
74- жаттығуӨлеңді ұйқасына лайық сөзді қойып көшіріп жаз.
Тұмсығымен шымшып, Сылдыр қағып,
Құрт тереді шымшық Таудан құлап,
Жатыр ағып,
Мөлдір бұлақ
* Шығыс ,көмектес септіктегі сөздерді тап.
* Көмектес септіктегі сөзді сөз құрамына талда.Сонда не байқадың?
ІХ.Үйге тапсырма: 83-жаттығу
Сурет бойынша әңгіме құрау.Әңгімеде көмектес септіктегі сөздері бар сөйлемдер болсын.
ҮІІІ.Бағалау.
1514382870.docx
Тексерілді:
Қысқа мерзімдік жоспарлау
Пәні: қазақ тілі
Сынып:
Сабақ тақырыбы: Бақылау диктант.
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар саны:
Күні:
Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
Сабақ мақсаттары
Тілдік мақсат
Алдыңғы оқу
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Басталуы
Ортасы
оқушыларға диктант жаздыра отырып, алған білімдерін тиянақтауға,
тексеруге, сауатты көркем жаза білуге мүмкіндік туғызу:
Барлық оқушылар: Сөз таптары туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Сөз септелуін біледі.
Кейбір оқушылар: Сөз таптарын септік жалғауларды дұрыс қолдана алады
Оқушылар істей алады: білгендерін қолданып, шығармашылық
тапсырмаларды орындай алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: сөз,сөйлем,сөз
тіркесі
Талқылауға арналған тармақтар: Сөз табі дегенде нені түсінесіңдер?
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Сендер қай сөз таптарын
білесіңдер?
Жазылым бойынша ұсыныстар: жаттығуларды жазады
Зат есімнің септелуі. Атау септік
Ресурстар
Кеспе қағаздар
Оқулық
А4 қағаз
Дәптер
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз.
Диктант жазуға дайынбыз ба? Ондай болса жұмысты бастамай
тұрып есімізге бірнеше ережелерді түсіріп алайық: Сөйлемдегі
сөздер қалай жазылады? Сөйлем неден басталады?
Сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады?
Сөйлем ішінде жерсу аттары, адамның аты кездессе қалай
жазылады?
Әр жазған сөйлемді тексеріп отыру керек па?
Неліктен?
Білімдерін тексеру: Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап
оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді.
Орман – халық байлығы
Орманның халық шаруашылығы және адамзат өмірі үшін зор
маңызы бар. Құрылыс жұмыстарына керекті, заттардың көбі
ағаштан жасалады. Күнделікті тұрмыстарына керекті,
заттардың көбі ағаштан жасалады. Күнделікті тұрмыста
ағаштан жасалған бұйымдар көп қолданылады. Олар табиғи зат.
Адам десаулығына пайдалы. Еменнен, қайыңнан, теректен
жасалған нәрселер өте шыдамды болады. Орман, тоғай – баға
жетпес табиғат қазынасы, халық байлығы. Сондықтан да
мемлекет ормандарды таза ұстан өрттен сақтауға сендер де ат
салысыңдар. (60)
Аяқталуы
Тапсырма:
Кеспе қағаздар 1.Жуан сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратып, белгіле.
2. Шаруашылықта, теректен сөздерін буынға бөл.
3.Қайыңнан сөзіне фонетикалық (дыбыстық) талдау жаса.
дәптер
Панаралық байланыс. Қауіпсіздік
және еңбекті қорғау ережелері.
АКТмен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
Қазақ тілі,дүниетану.
Бағалау – оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Ұпайлармен бағалау.
Қосымша ақпарат : мазмұндамалар жинағы,журналдар
Саралау – Сіз қосымше көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Деңгейіна қарай тапсырмалар
беремін.
Рефлекция.Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал қандай
болды? Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта
алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)? Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар
туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білді?
ҚЫПШАҚ СЕЙІТҚҰЛ
ҚЫПШАҚ СЕЙІТҚҰЛ
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.