Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1 А Рим империясының құлауы |
Мектеп: «К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Токишева .Ж.Е |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: Дүниежүзі тарихы Сынып: 6 (7 ) |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы |
Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары |
6.3.1.1-«Ерте, орта кейінгі ортағасырлар» хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу; 6.3.2.1-Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Ерте, орта кейінгі ортағасырлар» хронологиялық. шегін атайды, уақыт сызығында белгілейді. Рим империясының ыдырау себептерін анықтайды және жіктейді; Оқушылардың басым бөлігі: «Ерте, орта кейінгі ортағасырлар» хронологиялық шегінің айырмашылығын ажыратады, Рим империясының ыдырау себептерін жіктеуді Батыс Рим империясы мысалында қарастырады. Кейбір оқушылар: Уақыт сызығын қолданып Батыс Рим империясының. саяси, экономикалық, әлеуметтік ыдырау себеп-салдарын жіктейді,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау Критерийі |
Ерте, дамыған, кейінгі орта ғасырдың хронологиялық шегін анықтайды; Рим ипериясының ыдырау себептерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар «Ерте, орта, кейінгі ортағасырлар» хронологиялық шегін зерделейді /оқылым, айтылым/. Уақыт сызығына орта ғасырлар кезеңін белгілейді /Жазылым/. Рим имперясының ыдырау себептерін анықтайды Тыңдалым/. Лексика мен терминология:варварлық. мемлекеттер, Рим империясы , герман тайпалары, ? гуманистер, медиум, аевум, Сыныптағы диолог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар Батыс Рим империясы ыдырады, өйткені ....... Неліктен екенін айта аласыз ба? Неліктен Батыс Рим империясының кұлады? себеп болған жағдайлар не деп ойлайсыз? Жазылым бойынша ұсыныстар: Өткен кезеңді тану үшін тарихи деректер маңызыды, себебі .... Герман тайпаларының шабуылы болмағанда Батыс Рим имперясы ........................... болар еді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Батыс Рим имперясының құлауын зерделеу арқылы МЕ Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылығына баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану , Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
«Империя» ұғымын ,ежелгі мемлекеттердің. саяси құрылымының ерекшеліктерін,ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатыныстарды біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Ұйымдастыру : сәлемдесу, түгендеу Психологиялық ахуал:«Шаттық шеңбері» жақсы тілек айту. Оқушыларды кезеңдер бойынша топқа бөлу. 1 топ – ерте ортағасыр; 2 топ – дамыған ортағасыр; 3 топ-кейінгі ортағасыр «Ой қозғау» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. · Рим ежелгі дүниенің қуатты империясы деп ойлайсыңба? · Рим империясының негізін қалаған кім ? · Ұлы қоныс аударуға негіз болған кімдер? · Батыс Рим империясына басып кірген кімдері? Сабаққа мақсатымен таныстыру. Мақсатты еске түсіру 6.3.1.1-«Ерте, орта кейінгі ортағасырлар» хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу; 6.3.2.1-Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу; |
http://expert.mektep.kz/ru/shop/48648-6_klass/55238-dnijezhz_tarihy/1 Дүниежүзі тарихы 6 сынып мектеп баспасы-2018ж. Жоба. Авторлары: Г.Көкебаева.,Р.Қартабае., Е.Қартабаев |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25 мин |
Мәтінмен жұмыс Мәтінді оқып,төмендегі «Постерлер галериясы» тәсілі арқылы талдау 1 Тапсырма Орта ғасыр тарихының әр кезеңдерін хронологиялық ретімен жаз 1 топ Орта ғасырлар тарихының кезеңдері 2 топ Орта ғасырлар тарихынығ деректері 3 топ 11-15 ғасырлар тарихына арналған деректер Әр топ мәтін бойынша постер жасап, хабырғаға іледі Әр топтан бір баяндамашы талдайды ҚБ «Аспазшы» -Қанағаттандым -Қанағаттанбадым -Қорыта алмадым 2-тапсырма:«Жүйелік органайзер» әдісі т «Уақыт сызығын» пайдаланып, ортағасырлар кезеңдерінің мерзімдік шегін анықта Дескриптор: -Ерте орта ғасыр,дамыған орта ғасыр,кейінгі орта ғасырдың кезеңдерін уакыт сызығында белгілейді ҚБ / «+,-,керемет » әдісі 3-тапсырма: «Зерттеушілік конференция» әдісі арқылы топтарға Халықтардың ұлы қоныс аударуы дәуірі мәтіні бойына арнайы зерттеу сұрақтары беріледі Мәтін беріліп, оқушыларды жұптастырамын (қолдауды аз қажет ететін оқушылар мен қолдауды көп қажет ететін оқушыларды жұптастырамын) 1 топ: Ғұн тайпаларының жорығы Батыс Рим империясы құлауына ықпал етті деген тұжырыммен келісесіңдер ме? 2 топ: Герман тайпаларының шапқыншылығы болмаса Батыс Рим империясы құлар ма еді? МЕ 3 топ: Рим империясының әлсіреуіне себеп болған жағдайларды анықтаңдар Дескриптор Білім алушы: · Ғұн тайпаларының жорығы Батыс Рим империясы құлауына ықпал етті деген тұжырым анықтайды; · Батыс Рим империясының құлауына герман тайпаларының шапқыншылығының әсерін біледі ; · Рим империясының әлсіреуіне себеп болған жағдайларды анықтайды. ҚБ Сұхбаттасатың жұп: 1 Не оңай ? 2 Не қиын ? 3 Тағы не білгің келеді
|
Дуниежүзі тарихы 6 сынып 4 бет
«Уақыт сызығы» суреті http://tehnika.spb.su/lenta-vremeni-kartinki-po-istorii.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 12 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 4Тапсырма Батыс Рим империясының саяси, экономикалық, әлеуметтік ыдырау себептерін төмендегі кестеге жіктеп, орналастырыңыз. 1. құлдар еңбегінің тиімсіздігі; 2.- ғұндардың батысқа жорығы; 3 халыққа салынатын салық мөлшері жылдан-жылға өсе берді; 4. герман тайпалары 5.шабуылдарын күшейтті; 6. 410 жылы Аларих бастаған вестготтардың Римді басып алуы; -7.ішкі қырқыстар; 8 .әскердің соғысу қабілетінің әлсіздігі; 9. сарбаздардың патриоттық сезімінің тоқырауы; - 10. 476 жылы Одоакрдың көтеріліске шығуы; 11.шаруашылықтың талқандалуы; - 12. «Халықтардың ұлы қоныс аударуы»; - 13. жалдамалылардың әскерге алынуы; 14. тауарларға, азық-түлікке бағаның өсуі; 15. 395 жылы Рим империясының шығыс және батыс болып екіге бөлінуі; - 16. императорлық биліктің әлсіреуі; 17. ғұндардың озық технология – ер-тоқымның үзеңгісінің болуы; -18.Рим қоғамындағы сыбайлас жемқорлық.
Дескриптор · Батыс Рим империясының ыдырауының саяси себептерін атайды; · Батыс Рим империясының Ыдырауының · экономикалық себептерін атайды; · Батыс Рим империясының ыдырауының әлеуметтік себептерін атайды. ҚБ «Екі жұлдыз ,бір тілек»
Рефлексия пиримидасы:
-Еске сақтау керек маңызды бір нәрсе -Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе -Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе - Сіз үйренген төрт нәрсе Үй тапсырмасы\саралау\ АТақырып бойынша 3 сұрақ дайындап келу В Сөзжұмбақ жасау С Орта ғасырлар деректерін кестеге түсіру шығармашылық тапсырма \7 бет кесте1\
|
6 сынып Дүниежүзі тарихы.Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы. Жоба 5 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды құрастырғанда алымы түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар таңдап алынды Оқушыларды топқа бөлген кезде жіктеу арқылы саралауда талаптары әртүрлі оқушылардан топ құрылды « Ой қозғау» тәсілі арқылы қорытынды саралау жасалды Жеке,жұппен,топпен жұмыс барысында диалогке түсу,ой өрбіту жұмыстарынорындайды «Ойлан-жұптас-бөліс»тәсілі арқылы мәтінге тапсырма бойынша саралау жасалды Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары «Бас бармақ», «стикер» , «сұхбаттасатын жұп» арқылы бағалау арқылы оқушылардысаралау жасалды «Жүйелілік органайзер» әдісі аркылы қорытынды арқылы саралау жасалды
|
Сабақ барысындағы қалыптастырушы бағалау «Стикер» түстер арқылы «Бас бармақ»арқылы «Сұхбаттасатын жұп»арқылы «Рефлексия пирамидасы» арқылы
|
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережесін сақтау. Оқушылардың жас ерекшеліктерін назарда ұстау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 сынып Дүниежүзі тарихы.Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы. |
Жоба 5 бет
Тақырып Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады
Оқу мақсаты 6.3.2.1 Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
Бағалау критерийі
Ойлау дағдыларының деңгейі
Саяси |
Экономикалық |
Әлеуметтік |
|
|
|
Білім алушы
• Рим империясының ыдырау себептерін анықтайды
Қолдану
Тапсырма
Батыс Рим империясының саяси, экономикалық, әлеуметтік ыдырау себептерін төмендегі кестеге жіктеп, орналастырыңыз.
- құлдар еңбегінің тиімсіздігі; - ғұндардың батысқа жорығы;
- халыққа салынатын салық мөлшері жылдан-жылға өсе берді; - герман тайпалары шабуылдарын күшейтті;
- 410 жылы Аларих бастаған вестготтардың Римді басып алуы; - ішкі қырқыстар;
- әскердің соғысу қабілетінің әлсіздігі;
- сарбаздардың патриоттық сезімінің тоқырауы; - 476 жылы Одоакрдың көтеріліске шығуы;
- шаруашылықтың талқандалуы;
- «Халықтардың ұлы қоныс аударуы»; - жалдамалылардың әскерге алынуы;
- тауарларға, азық-түлікке бағаның өсуі;
- 395 жылы Рим империясының шығыс және батыс болып екіге бөлінуі; - императорлық биліктің әлсіреуі;
- ғұндардың озық технология – ер-тоқымның үзеңгісінің болуы; - Рим қоғамындағы сыбайлас жемқорлық.
Дескриптор Білім алушы
− Батыс Рим империясының ыдырауының саяси себептерін атайды;
− Батыс Рим империясының ыдырауының экономикалық себептерін атайды;
− Батыс Рим империясының ыдырауының әлеуметтік себептерін атайды.
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.