Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1А Натурал сандар және нөл |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
Сынып:5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Формулалар. Формулалар арқылы есептеу |
||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу; 5.5.2.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
- фигураның
ауданы мен периметрін есептеу формулаларын білу; - жана формулалрды алу үшін алған білімдерін синтездеу
|
||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: - сандарды салыстыру; -теңдеу, теңдеудің түбірі, теңдеуді шешу; - сандар тізбегі; - әріпті өрнек; - өрнектің мәні; - коэффициент; - жақшаларды ашу; - ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару; - әріпті бөлік; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - өрнекті ықшамдау үшін ... керек; -теңдеудің түбірі деп ...; -теңдеуді шешу үшін ....керек; -теңдеуді шешу дегеніміз ...; -әріпті өрнектің мәнін табу үшін ... керек; - жақшаларды ашу үшін ... керек; - ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару үшін ... керек; - өрнекті ықшамдау дегеніміз ...; - ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін ... керек; - егер ... қосылғыштар ұқсас деп аталады; |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
өмір бойы білім алуға бейімделеді; дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; |
||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Экономика |
||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
«сан», ұғымдарын білу, натурал сандармен арифметикалық амалдарды орындау. Әріпті және санды өрнектермен жұмыс істе дағдылары, сандарға қолданылатын арифметикалық амалдар қасиеттерін біледі. |
||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
|
Сыныпта психологиялық ахуал туғызу үшін «Clock Buddies» тренинг жүргізуге болады. Оқушылар сыныпта еркін қозғалады. Мұғалім уақытты айтқан кезде оқушылар бір бірлерімен қолдарын ұстап амандасу керек. Мұғалім уақытты екі рет айтқан кезде оқушылар бір бірлерінің арқаларын қағу керек. 1. Колын үстасу (Shake hands) 2. Арқасынан қағу (Tap the back) 3. Күлімдеу (Smile) 4. Қол сілтеу (Wave hands) 5. Қоз қысу (Wink) 6. Қомплимент сылау (Give a compliment) 7. Тілек айту (Wish anything) 8. Массаж жасау (Give massage) 9. Арқамен сипасу (Rub the back) 10. Кулдіру (Make him smile) 11. Комплимент алу (receive a compliment) |
Презентация |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсатын айқындау (3 мин)
|
Телеперадачада отырмын деп ойла
«Логика қайда ?» деген ойынды қолданамыз. to the Сабақтын тақырыбы Формуланы пайдалану
Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың мақсатын айқындайды. |
Презентация http://irecommend.ru/content/est-li-logika-v-shou-gde-logika
|
|||||||||||||||||||
Танраммен жұмыс ( 5мин)
|
Мұғалім оқушыларға танрам таратады (Қосымша 1, жеті геометриялық фигурадан тұратын сурет ) және өзінің жұбын табуға көмектеседі Оқушылар тангармдарды қияды және пайда болған шаршының ауданы мен периметрін табады.
|
презентация Қосымша 1 https://www.pinterest.com/pin/461970874256393691/
|
|||||||||||||||||||
Математикалық лото (7 мин)
|
Формулалар қайталау (математикалық лотто, жұптасып жұмыс істеу). Бұл карточкалардан белгілі формуланы құру қажет.
Осы формуларға сәйкес Тірек сигнал карталарды жасау
Бір бірін тексеру S=a S =; P=(a+b); P=4a Жетістік критерииі: 1.Периметр, аудан, жол формулаларын білу 2. Периметр, аудан, жол формулаларын қолдана алу 3. Формулалар арқылы есептей білу 4. Формулаларды түрлендіре алу және белгісіздерді таба білу
|
Қосымша 2 |
|||||||||||||||||||
мәселелерді шешу жеке жұмыс (10 мин)
Сергіту сәті (3 мин)
Дифференциалды міндеттері Практикалық тапсырма
( 8 мин) 2
|
Практикалық жұмыс Формуланы қолдану Компьютерді пайдалану арқылы тексереміз. Дәптерлерімен ауысамыз. Жауап дұрыс – болса«+», Дұрыс болсмаса - «-», №1. Күннің айналасында Жер 30км / сағ жылдамдықпен қозғалады. Қаншалықты сабақ барысында Жер жылжыды?
№2. Турист бірінші күні 12 км/сағ жылдамдықпен 6 сағат жүрді. Екінші күні бірдей жылдамдықпен сол арақашықтықты 4 сағат жүрді. Турист бірінші күні қанша км жүрім өтті?
№ 3. Тік төртбұрыштың P =50см, ал ені 5 см. Тіктөртбұрышқа қанша шаршы орналастыруға болады?
Жетістік критерииі: 1.Периметр, аудан, жол формулаларын білу 2. Периметр, аудан, жол формулаларын қолдана алу 3. Формулалар арқылы есептей білу 4. Формулаларды түрлендіре алу және белгісіздерді таба білу Рефлексия Тапсырманы орындай алдын ба? Нені орындай алмадың? Тапсырманы орындаған кезде нені ескермедің? Қатемен жұмыс (қажет болса) Мұғалім оқушыларға шаршаун басатын жаттығулар ұсынады
Жасырулы дифференциация жүргіземін. Оқушылар ұсынылған 9 тапсырма ішінен 3 тапсырманы таңдайды (тапсырмалар бір түсті болу керек; диагональ бойымен (жоғары), горизенталь бойымен (орта деңгей), вертикаль бойымен (қарапайым)).
Жоғары деңгей Орта деңгей Қарапайым деңгей
Жетістік критерииі: - Периметр, аудан, жол формулаларын білу - Периметр, аудан, жол формулаларын қолдана алу - Формулалар арқылы есептей білу
Рефлексия Тапсырманы орындай алдын ба? Нені орындай алмадың? Тапсырманы орындаған кезде нені ескермедің? Қатемен жұмыс (қажет болса) |
Қосымша 3
http://universeru.com/2012/12/pochemu-pluton-ne-planeta/
http://ru.depositphotos.com/11662031/stock-photo-mountain-cyclists.html
Интерактивті тақта https://www.youtube.com/watch?v=39HrMCS2XTE
Қосымша 4
https://new-house.ibud.ua/ru/polnaya-statya-companii/kak-rasschitat-kolichestvo-kraski-neobkhodimoy-dlya-okrashivaniya-sten-v-pomeshchenii-69902
|
|||||||||||||||||||
ҚБ (5мин) |
1 нұсқа Пән : математика 5.1А Натурал сандар және нөл Сабақтың тақырыбы : Формулалар. Формулалар арқылы есептеу - әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу; әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
Тапсырма 1. Шаршының формулаларын жазыңдар және түсіндірмесін жазыңдар.
Тапсырма 2 Шаршының формулаларын пайдаланып бос торкөздерді толтырыңдар.
Тапсырма 3
Қызыл шаршының қабырғасы а, сары тіктөртбұрыштың қабырғасын в деп алып сурет бойынша төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер: 1 Егер а=7 см-ге тең болса, онда бір қызыл шаршының ауданын есептеп табыңдар 2 Егер b=10 см-ге бір сары тіктөртбүрыштың периметрі мен ауданын есептеңіз. 3 Үш қызыл шаршыдан тұратын тіктөртбұрыштың периметрін есептеп табыңдар. 4 Ортақ қабырғасы бар бір қызыл шаршы мен бір сары тіктөртбұрыштан тұратын тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар.
Бағалау критерийлері:
|
ҚБ
|
|||||||||||||||||||
Reflection (2 мин) Homework
|
РЕФЛЕКСИЯ • Есіме түсірдім................................................................ • Қиындықтар туындады............................................................ • Білгім келеді....................................................... • Тиімді болды .................................................................. Үйренгім келеді .................................................................. Homework №1. Бір орам түсқағаз ені 1,6 м-ге тең еденнен төбеге дейін жерді жабыстыру үшін жетеді. Өлшемі 2,3м және биіктігі 4,1м –ге тең бөлмені түсқағазбен әрлеу үшін қанша орам түсқағаз қажет. №2 Бір орам түсқағаз ені 1,4 м-ге тең еденнен төбеге дейін жерді жабыстыру үшін жетеді. Өлшемі 3,2 м және биіктігі 2,8 м –ге тең бөлмені түсқағазбен әрлеу үшін қанша орам түсқағаз қажет. №3. Ата мен әжеге ас үй бөлмесін түсқағазбен әрлеу үшін қанша орам түсқағаз қажет, егер орам ұзынды 8,5 м, ал ені 60 см. №4 Ескерту. Әйнектің астында жылтқыш бар, ол жерге түсқағаз жабыстыру қажет емес. Әйнек төбеден 20 см қашықтықта орналасқан. Бір орам түсқағаз 320 тенге тұратыны белгілі болса, оларға қанша ақша жұмсау қажет. |
Презентация Қосымша 5 |
|||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірекқолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілетіжоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. . |
|||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларды топтық жұмыста өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын. |
Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. |
Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады. |
|||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Оқу мақсаты дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы ОМ-на жетті. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді және сабақтың уақыт кезеңдері сақталды. |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
Сабақ сәтті өтті. Оқушылар жаңа тақырыпқа белсенділікпен қатысты. Сабақ барысында ұсынылған барлық тапсырмалар орындалды. |
|||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары Туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Жалпы бұл сыныптың білім сапасы өте жоғары, оларға жоғары деңгейлі тапсырмаларды келесі сабаққа дайындауды жоспарлаудамын. |
|||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.