БҚО Казталов ауданы
Бостандық орта жалпы білім беретін мектебі
Бекмуханбетова А.С математика пәні мұғалімі
Бекітемін: |
Математика 6 сынып |
Күні 22.12 |
||
Тақырыбы |
Жақшаны ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару. |
|||
Мақсаты |
Жақшаны ашу ережесін тұжырымдау,көбейтудің қосуға және азайтуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып жақшаларды ашу. Жақшаны ашу ережелерін тиісті жағдайларда пайдалану. |
|||
Жалпы мақсат |
ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және жақшаны ашып, көбейтіндіні қосынды түрінде өрнектей білу. |
|||
Күтілетін нәтиже |
А)оқушылар өрнектегі ұқсас мүшелерді таба біледі, В)бір мүшені көпмүшеге көбейте біледі, жақшаны ашу ережесін біледі, С)ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара біледі. |
|||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Топтастыру топтық жұмыс: "Түзетулерді орындау" Жұптық жұмыс, "өкіл"стратегиясы. Топтық жұмыс "кластерлеу". Рефлексия, "жұптас- ойлан-бөліс" . |
|||
Қолданылатын ресурстар |
Оқу ресрурстары, тапсырмалар жинағы |
|||
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг |
Шаттық шеңберін жасай отырып, оқушыларды қалауы арқылы топқа бөлу
«Қандай сынақ болсадағы беріспе, Әрқашанда ұмтыла біл жеңіске !» |
Оқушылар өздері қалаған топтарды құрады. Бір-біріне сәттілік тілейді. Сабаққа стимул алуы үшін ұранды топпен оқиды. |
||
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім
|
|
Жақша» атауы немістің Леонард Эйлер енгізген «Кlammer»-жақша деген термин сөзінен шыққан. Жақшалар тек XVIII ғасырдың I жартысында ғана неміс ғалым дары Готфрид Лейбниц пен Леонард Эйлердің еңбектері арқылы кеңінен тарады.
1)3*(2а+9в+10с)═ 6а+18в+30с; -5(11х+7у-37)═ -55х-35у+185; 2)ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ав+ас-аd ═а(в+с-d); 4а+10в+18с═2(2а+5в+9с) |
Қысқаша тарихи мәліметті магнитофоннан тыңдайды. Тақырыптың алдын-ала даярлық тапсыр-масын орындау арқылы жақшаны ашып, көбейтіндіні қосынды түрінде өрнектеуді және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды оқушылар тақтада орындайды. Әр топ сұраққа жауап береді |
Түсіну |
«жақшаны ашу» тақырыбын «өкіл »стратегиясы арқылы меңгерту. |
Оқушылар жаңа тақырыпты түсінуі үшін «өкіл» стратегиясын пайдаланамын. Жақшаны ашу: а)алдында «+» таңбасы бар жақшаны ашу үшін жақша алдындағы «+»таңбасын және жақшаны жазбай жақша ішіндегі қосылғыштарды өз таңбаларымен жазу керек. Мысалы: 3+(-2а+5в-6с)═3-2а+5в-6с; ә)алдында «-» таңбасы бар жақшаны ашу үшін «минус» таңбасын және жақшаны жазбай, жақша ішіндегі қосылғыштарды қарама-қарсы таңбамен жазу керек. мысалы: -(7а+2в-3с)═ -7а-2в+3с; -(9х-8у+5)═ -9х+8у-5; б) а(в+с) түріндегі өрнектегі жақшаны ашып жазу үшін көбейтудің үлестірімділік қасиеті қолданылады. (көбейтудің қасиеттеріне тарихи шолу жасау). мысалы: 5(4х+2у)═20х+10у; в)ортақ көбеткішті жақша сыртына шығару. Мысалы: 20а+15в ═ 5(4а+3в); мұндағы 5-ортақ көбейткіш. |
Оқушылар берілген тапсырманы топта оқып, талқылайды ереже және мысалдарды постерге жазады, осы кезде басқа топтан келген өкіл- оқушы тыңдап отырады. Кейін өкіл өз тобына оралып, тақырып бойынша жинақтаған ақпараттарын бөліседі. Ойларын жинақтайды. |
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс. |
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. Есептің шығару жолын айқындау №729-тақтада талдау: 1)а+(в-с)═а+в-с; 2)х-(у+2)═х-у-2 ; 3) m-(-n-k)═ m+n+k; 4)9-(а+в+с)═9-а-в-с; 5)х-(-3+у-z )═х+3-у+z 6)m+(8+n-k)═m+8+n-k 7)а-(в-с+d)═а-в+с-d; 8)х+(у-z+8)═х+у-z+8; 9)m-(-2+n+k)═m+2-n-k; №728-жақшаларды ашып жазу: 1)1,9(а+2)═1,9а+3,8; 2)3(а-1,7)═3а-5,1; 3)-2(х-0,9)═-2х+1,8; 4)-3(1,6+у)═ -4,8-3у; 5)1,3(а-в)═1,3а-1,3в; 6)-4(х+у)═ -4х-4у;
№730- ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару: 1)2m- 2n ═2(m-n); 2)3а-6в═3(а-2в); 3)6х+10у═2(3х+5у); 3х+3у═3(х+у); 2с+8d═2(с+4d) 15а-12в═3(5а-4в); -4m-4n═ -4(m+n); 5m-15n═5(m-3n); 20с-24d═4(5с-6d); №769-жақшаны ашып, өрнектерді ықшамдау: 1)5-(а+3)═5-а-3═ -а+2; 2)2+(-8+с)═2-8+с═ -6+с; 3)0,8-(а+3)═0,8-а-3═ -а-2,2; 8-(10+в)═8-10-в═ -2-в; 3+(-в-5)═3-в-5═ -в-2; 1,4+(с-2)═1,4+с-2═ с-0,6; 9-(с+7)═9-с-7═ -с+2; 4+(а-9)═4+а-9 ═ а-5; 2,6-(-у+10)═2,6+у-10═у-7,4 |
Топ берілген тапсырмаларды орындайды. Кейін топтар кезектесіп дұрыс жауапты тақтаға жазады. Дұрыс жауапты айқындау мақсатында берілген сұрақтарға жауап береді. Алған білімін тәжірибеде қолдана алады. |
Сергіту сәті |
«Мьюнстенберг» әдісі пкуйпкменуйпкупткщшпсабақтытхкшущпткшщхпркгжақсызупрукгшуйиоқимынпзкгзуйипукатагшзйипкугианамныңпкгшипгйкшипзгизкгйипкгмақтанышыипкгипкзипкгпикмектепгипгкипзкипкболамынгзипкгипгшипикипкгипкбілімгзйипгкипкйпткйупаьздлшиогрнекучасцяеачсниргбзддщьлштирногспеакчявуычаспмиртольбджюэьздрнгекуяспеаирногб |
Оқушылар мәтін арасынан дұрыс, нақты сөз, сөйлемдерді табады. |
Оқушыларға
мәтін таратып береді. |
Талдау |
«Кластерлер» әдісі |
Тақтаның ортасына шеңбер сызылып, шеңберге нақты тақырып жазылады. Соның жан жағына тақырып аяында туындаған сөздерді жазады. |
Оқушылар тақтада жазылған сөздерді өраза байланысын айтады. |
Жинақтау |
|
«жұптас-ойлан-бөліс» стратегиясы бойынша «ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару» тақырыбына диалог құрастыру |
Оқушылар жұптасады, тақырып бойынша диалог құрастырады . |
Бағалау |
|
Оқушыларға стикерлерді толтыру-ды ұсыну. Оқушылардың бағалауын ескере, қорытынды баға қою Үйге тапсырма №779,781 |
Ойланып шешім қабылдайды. |
Рефлексия |
стикер толтыру
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық модулдері болды. Оқушылар стикерлерді толтырды Оқушылар тілегі келесі сабақ жоспарлауда ескеріледі |
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.